Jump to content
IGNORED

Kino kontra Stereo!

adamgdansk

Recommended Posts

Mój sprzęt hi-fi i kino domowe to obecnie:

Kinko:

DVD Denon 2800km2

Amplituner Denon 1804

Zestaw kolumn 7.1 Wharfedale (oparty na głośnikach serii 8.X)

Stereo:

wzmak Creek 4330mk2

cd Marantz 63mk2 KI

kolumienki QBA Elements 1.1

No i teraz się zastanawiam - jaki musiałbym kupić odtwarzacz DVD/CD/SACD + amplituner aby uzyskać jakość dżwięku stereo na poziomie dobrego CD Marantza i średniej klasy wzmaka stereo a jednocześnie zachować wysokie parametry kina domowego. Inaczej rzecz ujmując - chciałbym to wszysztko sprzedać i kupić tylko zestaw do kina ale w stereo grającu tak jak mój Creek+Marantz.... CO BYŚCIE ZAPROPONOWALI???

Nie rozumiem po co chcesz pozbywać się jednego i drugiego. KD i stereo to dwie różne sprawy. Radzę się dobrze zastanowić i przemyśleć sprawę. W stereo dobrze gra CA Azur 540R, ale nie ma SACD, a rozumiem że to dla ważne. Zrób sobie małe podsumowanie jak często oglądzasz filmy. Może sensownym rozwiązaniem jest kupić dobre stereo i tańszy odtwarzacz DVD. Ja przynajmniej bym tak zrobił.

yamen

Jest rozwiązanie, rozbudować stereo do kina domowego, dodając 3 końcówki mocy, lub wzmacniacz 3 kanałowy( można zbudować gainclone z trzema końcówkami), natomiast dekodery można wykorzystać z odtw.DVD i sprawa załatwiona, wilk syty i owca cała.Sam właśnie jestem w trakcie budowy takiego systemu.

No ale ja maniakalnie oglądam filmy, mam do tego osobny pokój, tam stoi kino domowe i wisi projektor (i nic więcej z użytecznych mebli tam nie ma ;-)))

a stereo mam na piętrze - wolałbym mieć i to i to w jednym pokoju, z jednym zestawem klocków (DVD/DVDA/SACD/CD + ampl) dając mi bardzo dobrą jakość obrazu i dźwięku w kinie + bardzo dobry dźwięk hi-fi.

O jakich przedziałach $$$ mówimy? o jakim sprzęcie?

Popuśćmy wodze wyobraźni ;-))))

Witam!

Moim skromnym zdaniem, jeśli chcesz zostawić dotychczasowy charakter brzmienia zestawu stereo, przy założeniu że pozostałe elementy toru będą na tym samym poziomie, to w grę wchodzi:

- zakup końcówki mocy (końcówek, monobloków)

- zakup procesora i przedwzmacniacza stereo (dobrze jeśli będzie miał wyjście direkt lub w inny sposób omijał potencjometri nastwienia preampu)

- zakup pozostałych głośników qba (centralny najlepiej taki sam jak fronty, pozostałe jak najblisze frontom ale tu moża odrobinę przyoszczędzić) w zależności od potrzeb 3, 4 lub 5 szt.

- zakup u qba subwoofera (dwóch, trzech) tak zaprojektowanego aby stanowił uzupełnienie głośników przednik i/lub centralnego

- zakup źródła (tu nie mam pomysłu ale raczej nie będą to pioniery itp. uważam, że db CD gra lepiej od dobrego DVD ale mogę się oczywiście mylić)

Procesor i preamp wpinamy do toru w ten sposób, że najpierw ze źródła idzie sygnał do preampa a następnie z preampa do procesora (i tu się przyda obecność wyjść, które będą pełniły funckję jedynie "przelotki", omijając wszelkie nastawienia preampa).

Efekt będzie taki, ze w stereo grać bedzie para kolumn plus końcówka/i oraz preamp i źródło, w kinie natomiat po przełączeniu na preampie całością sterował będzie procesor.

Mamy dzięki temu dwa w jednym, ale są oczywiste wady: wysoka cena, plątanina kabli, no i kolumny dobrze grające w stereo mogą obnażyć niedostatki formatów DD i DTS.

Łączny koszt systemu to wielokrotność środków przeznaczonych na stereo i zależy od konfiguracji, liczby kolumn itd. Twój system stereo to wartość ok 9 kzł za nowy sprzęt (kolumny 3,5 kzł para, wzm 4 kzł, cd 1,5 kzł) - oczywiście mogę się sporo mylić. Teraz wysterczy to pomnożyć i dla systemu 6,2 wychodzi ok 31 kzł (3*wzmak, 3*kolumny para, cd+dvd klasy średniej - po ok 2 tys, razem 4, dwa subwofery - może 1,5 * kolumny). Do tego plątanina kabli głośnikowych oraz interkonetków. Razem 35 kzł.

Oczywiście można też zrobić inaczej (ja tak mam) i dać preamp + końcówka/i stereo + amplituner, godząc się z tym, że pozostałe elementy toru będą gorszej jakości. Istotną wadą będzie to, że przednie głośniki zagrają lepiej i całość będzie trudniej spasować (KD w zasadzie nie dotyczy ale istotne przy SACD i DVDA). Cena będzie niższa.

Co do marek to niestety wszystko zależy na jakie rozwiązanie się zdecydujesz.

Pozdrawiam

Oj sorki, mała errata. Niewiedziecz czemu kolumny zakonotowałem jako sobieski... (jakoś mi się na oczy rzuciło) a i ze wzmacniaczem się nieco przeliczyłem.

Ale zasada pozostaje ta sama. Zdecydowanie nie polecam rozwiązania: amplituner w zastępstwie wzmacniacza stereo. Wg mnie żaden, nawet w cenie pow. 10 kzł, nie zagra w stereo lepiej niż dobry wzmacniacz stereo za 3 kzł. Oczywiście wszystkiego nie przesłuchałem, więc może ktoś taki zna...

pozdr

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.