Jump to content
IGNORED

Płyty 180-gramowe...

PhanTom

Recommended Posts

Ja bym raczej odniósł się do tematu "ciężkich" płyt pod kątem brzmienia... Wrzucałem już raz wątek o płytach 180g, ale nikt w zasadzie nie słuchał, w bezpośrednim porównaniu, płyty z tym samym materiałem i (re)masterowaniem w wersji lekkiej i ciężkiej... Pomimo teoretycznych zalet płyty ciężkiej, ja mam coraz większe wątpliwości, czy kupowanie takich wersji ma sens. Owszem, wyglądają fajnie na półce, ale są droższe i z reguły były cyfrowo remasterowane z oryginalnych nagrań. Z ciekawości kupiłem kilka płyt tzw pierwszych tłoczeń, płyty mają ponad 30 lat i dzwięk jest lepszy niż w przypadku nowych wydań. Co prowadzi mnie na ortodoksyjny szlak analogu, od nagrania do wzmocnienia :))))

Ale czy technologia 180 g to jest nowość, czy powrót do koncepcji z przeszłości? Np. stare płyty polskiej Muzy są dość grube i ciężkie(oczywiście mocno trzeszczą), mam też nagranie "Tanhausera" Wagnera firmy Decca z lata 70-tych na takich płytach. Nie widziałem "na żywo" sprzedawanych dziś płyt 180 g, więc wiem, czy to to samo.

Te stare "grube" płyty Decca robią bardzo dobre wrażenie, kupowałem je 12-13 lat temu jako komisowe i - sądząc po zużyciu pudełka - musiały być eksploatowane dość intensywnie, mimo to stopień zużycia jest na akceptowalnym poziomie. Sam do roku 1988 też słuchałem je często(potem Fonica mi się zepsuła). Jedno jest pewne: na produkcje potrzeba znacznie więcej vinylu.

> PhanTom

Nie zgodze sie z Tobą co do cen-180 gramowe sa średnio 10-20PLN droższe od zwykłego LP.Jako przykład mogę podać reedycje na winylach nagrań Black Sabbath- "zwykła LP około 60PLN>Picture Vinyl-okolo 70PLN>180g LP około 80PLN. Widzialem tez nagrania Glenna Millera,Johna Coltrane'a na poziomie 90PLN....przykłady można mnożyć! Aczkolwiek faktem jest iż są nagrania które kosztują ok. 150-200PLN.

A co do brzmienia płyt 180 gramowych? Cóż sam fakt ich posiadania cieszy;)

pozdrawiam

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.