Skocz do zawartości
IGNORED

Cała prawda o końcówkach mocy HOLTON'a


Piotreq23

Rekomendowane odpowiedzi

Nie zrozumiałeś Igod.

Chodziło mi o to, że wzmacniacze o różnej topologii są wrażliwe na różne elementy konstrukcji.

Na przykład Aleph zagra dobrze nawet z rezystorami za 5gr/szt ale i tak jest droższy w budowie od Gainclona bo ma za to inne wymagania. To oczywiście nie znaczy że nie warto do niego dawać lepszych rezystorów...

 

 

 

Pewne układy są wrażliwe na dobór elementów, i te możesz stosować w drogich aplikacjach, a są układy mniej wrażliwe na dobór elementów i te lepiej sprawdzają się w układach tańszych.

Myślę że trudniej zaprojektować wzmacniacz który będzie w sklepie za 999zł i na tym zarobić niż szarpnąć się na 1000 watowe monobloki nie oglądając się na koszty.

Od jakiegoś czasu przymierzam się do zrobienia wzmacniacza i

rozglądam się za czymś sensownym.

Spodobał mi się schemat z Elektora 9/95 który jest przerobioną wersją z 12/1993

do której nie dotarłem. Połączenie ciekawej koncepcji z dobrymi parametrami -

IMHO wygląda nieźle. Wzmak z książki Feszczuka pn "niskie TIM" też wygląda

ciekawie, i w chwili zdaje się występuje jako ABOX.

Ciekawy jest też kit z Vellemana K4020.

Zmieniłbym w nim kilka rzeczy, ale koncepcja bardzo ciekawa.

Jakoś nie widzę dyskusji na forum typu:

-ta koncepcja lest lepsza od tej, bo tak i tak.

Zamiast tego fascynujące dla mnie pochylanie się nad duperelami

typu rezystor firmy A jest dobry w sprzężeniu, ale już nie gdzie indziej,

itp.

Może któryś z kolegów ma podobne odczucia i problemy, tylko się wstydzi

przyznać, że nie rusza go magia Rikenów i Caddoców?

 

Jaro_747

Jestem Europejczykiem.

 

"Dlatego Aleph na gównianych częściach gra na poziomie Gainclona na Rikenach"

 

Mam właśnie w domu Alepha 3 na gównianych , kompletnie czesciach. Między moim GC na Caddock, Riken, BG N zasilanym z akumulatorów Yuasa, okablowane Cardasem i tym Alephem jest po prostu przepaść dźwiękowa, do tego stopnia ze jak podłączyłem ostatnio Alepha to nie mogłem w to uwierzyć. Nie ma co porównywać ich charakterów brzmienia...itd bo po prostu klasowo jest taka przepaść że są bez porównania.

 

A powiem ze wcale nie jestem jakimś fascynatem Gain Clona i osobiście cały czas mi w nim coś nie pasuje, chociaż moja wersja z 47uF BG N i akumulatorami MOIM ZDANIEM I NA MOICH GLOŚNIKACH gra sporo lepiej od wersji Petera (1000uF BG STD na mostkach i 100uF BG N na kościach).

 

Aleph jest znajomego, pomagałem mu złożyć bardzo oszczędnościową wersję, juz zamówiłem rezystory RODESTEIN (nadal oszczędnościowe ale juz w Hi-End) oraz rezystory mocy Intertechniki, bedzie też lepsze trafo bo to jest badziewne i buczy.

 

A zamówiłem już części na F1 Passa. Również rezystory RODESTEIN (później moze Caddock) oraz te mocniejsze Millsa.

Ale faktem jest że Aleph jest mniej wrazliwy na części i na gównianych częściach zagra lepiej/ładniej/bardziej znośnie niz GC na słabych częściach.

 

Faktem też jest ze same zastosowanie DOBRYCH czesci o niczym nie świadczy, chociaż jeśli sie buduje uznany układ to aż szkoda składać go na jakimś badziewiu,a potem dodatkowo tracić czas na wymianę na lepsze :)

Jaro_747 - pomyliły Ci się numery EE. Chodzi o wzmacniacz z 1/94, a potem jego poprawioną wersję, która zresztą świetnie brzmi (tylko dać IRFP zamiast GT) z numeru 10/95. Nie to, żebym był złośliwy, ale przerobiłem wiele wzmacniaczy z EE i ten obecnie użytkuję po małych zmianach :-)

 

 

Jak coś to daj znać na maila, wyślę Ci ten artykuł.

>_igod_, 7 Lis 2005, 18:23

 

Sorry, jak pisałem do pierwotnej wersji nie dotarłem, oglądam artykuł

EE 10/95 (pdf z netu) i w nim pisze, że oryginał był w numerze December '93

(Medium Power HEXFET amplifier).

Układ jest wg mnie bardzo ciekawy (np układ wejściowy, komplementarny układ sterujący)

i różni się od standardu typu różnicowy, sterujący z przejściem na układ niesymetryczny

(czasem obciążenie typu lustro prądowe) i końcówka w układzie wtórnika.

 

Jaro_747

Jestem Europejczykiem.

 

>Jaro_747

Z całym szacunkiem do przedmówców, wspoominałem chyba kiedyś w wątku o GC, że nie przypisywałbym aż takiej roli tym rezystorom, kondensatorom (tym bardziej w zasilaniu), elementom biernym, gdy na jedynym elemencie aktywnym czyli kostce LM spoczywa całe zadanie wzmocnienia sygnału, itd... podobnie z diodami i transformatorami... dobre części to podstawa udanej kostrukcji, ale różnice, jesli są - to jak dla mnie mocno przejaskrawione, tak jak opisy w prasie - i trzeba czytac między wierszami. Być może to moja wina, ze nie słyszę ... nie słyszę tych różnic, OK, nie kwestionuję tego, po prostu tak daleko w to nie idę, ale też z dużym dystansem podchodzę do rezystorow po kilka $ - bo tak naprawdę ich zastosowanie jest dokładnie inne - urządzenia wojskowe, pomiarowe, specjalne, promy kosmiczne i inne o ultra stablilnych i niezawodnych parametrach. Jeden rezystor czy dwa - to wciąż niewiele - sam nie gra i wszytkiego nie załatwi. Ciekawy artykuł o elementach pasywnych napisał ostatnio Rod Elliot z ESP:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tu jest angielski upgrade do tego wzmaka,jak bedziecie potrzebowali jakies arty z EE to dajcie znac, mam tego cala kupe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

iAMP, iPSU, iSMPS i kto tam wie co jeszcze :D

To akurat mam, szukam oryginału na HEXFET z 12/93 lub 1/94.

 

Jaro_747

P.S.

Szukam ciekawych schematów wzmacniaczy, najlepiej odróżniających

się od schematu o którym pisałem powyżej. Nawet niekoniecznie zeby zaraz zrobić,

ale do analizy i jako źródło inspiracji.

Może senicz się odezwie. Coś ostatnio ucichł.

Jestem Europejczykiem.

 

_igod_ walczysz z wiatrakami, rób swoje a pewnego dnia bądą zachwycać się jak dużo zmienił jeden rezystor (ten najmniej potrzebny) w Twoim wzmacniaczu.

borysgo2,

 

Mógłbyś to rowzinąć:

"bas zly nie jest ale inny niz z koncowki na bipolarnych. Jak wzmak ma byc tylko do

suba to moze lepiej sie rozejrzec za czyms bardziej sprawnym na bipolarnych."

Piotreq23

Bas jest z wykopem o kontrole i predkosc nie ma sie co martwic, jest bardzo dobrze, ma poprostu taki troche inny charakter, moim zdaniem taki powiedzmy bez takiego miecha jak np z bipolarnego, slychac to dobrze przy znacznych mocach (ok 200-300W). Dodziennego sluchania, delektowania sie dzwiekiem wole tego mosfeta niz np moja yamahe a-1020 ktora jest jakby taka nazbyt chirurgiczna. Wzmak Holtona IMHO ma bardzo ale to bardzo dobra i szczegolowa srednice i to mi sie w nim najbardziej podoba, reszta tez jest naprawde bardzo dobra. Przy sprzyjajacych wiatrach jestes w stanie wykonac taka koncowke za okolo 600zl, moim zdaniem to bardzo niewiele jak za taki wzmak. Potewierdzam rownierz pogloski na temat braku "stokow" przy wlanczaniu i wylanczaniu wzmaka.

iAMP, iPSU, iSMPS i kto tam wie co jeszcze :D

borysgo2,

 

Pytałem, bo zamierzam zrobić wersje 400-tu watową do suba. Generalnie, wzmak będzie miał obciążenie 8ohm i powinno się z tego uzyskać wystarczające 200W.

Z tego co piszesz myślę, że nie będzie tak źle - zobaczymy jak to wyjdzie po złożeniu.

Jakie masz w nim trafo? Holton gdzieś pisał o zastosowaniu 600W, a mi na 8 ohm z zapasem takie by podeszło- zamówił bym je w toroidach, wersja audio.

Do suba lepiej zrób PA300 również z EE. Nie słyszałem do tej pory lepszej końcówki do takich zastosowań. Jak mocy brakuje to można dołożyć dwie dodatkowe parki MJ.

Piotreq23

Pod subem ten wzmak bedzie gral dobrze,choc moim zdaniem szkoda marnowac jego potencjal nie wykorzystujac reszty pasma. Co do trafa to nie ma co przesadzac, ja sie nauczylem dawac trafo o takiej mocy jak moc wzmaka tylko ze z wiekszym nap zasilania (takie troche mieksze zasilanie). Na 8R ktos mierzyl z elektrody i 230W bylo, ja narazie nie mam pozadnego obciazenia 8R ale jak bede mial to zmierze. Mam trafo 1kW na dwa kanaly, mysle ze z powodzeniem moglbym dac mniejsze.

iAMP, iPSU, iSMPS i kto tam wie co jeszcze :D

PA300 to ciekawy wzmak, ale jest jeszcze inny - konstrukcja Janka z elektrody:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ktoś go robił?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

2SC5200 i 2SA1943

1. To sa sporo za szybkie tranzystory do tego układu. Nalezałoby zmienic kompensacje częstotliwosciową. W przeciwnym razie układ moze byc niestabliny.

2. Te tranzystory maja 150W a nie 220W jak MJ. Przy zasilaniu 60v na linie przekroczy sie SOAR dla nich. Trzeba zapewne by było dać ze cztery pary.

>jar1

Ja do leacha

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) zamiast 2 par Mj15003/4 dałem 2 pary 2sa1943/2sc5200, zasilanie +- 60V. Wzmacniacz pracuje bardzo stabilnie. Dysponuje naprawdę potężną mocą, gra już prawie rok i tranzystory sprawują się dobrze - jeden warunek, to muszą być oryginalne toshiby a nie chińskie podróbki, których wszędzie pełno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Przede wszystkim Leach jest znacznie lepszym układem, z dobrze zaprojektowaną kompensacja częstotliwościową. Sprzeżenie zwrotne jest dzielone: szybka część jest pobierana z driveróww o dużej częstotliwości granicznej a wolna z wyjscia. Leach jest zaprojektowany dla szybkości narastania 60 uV/s i te tranzystory Toshiby tutaj mają sens. PA300 jest wzmacniaczem wolnym i o innej konstrukcji - tych dwóch porównywac ze soba nie można.

Poza tym Leach jest na 210W a nie na 300. Dlatego dwie pary wystarczaja, choc dla obciążeń np. 4 ohm jest to juz za mało.

Kiedys zrobiłem taki wykres zaleznosci mocy traconej w tranzystorach Toshiby w zaleznosci od opornosci obciążenia dla zasilania 40V:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Dla 60V to bedzie wygladało znacznie gorzej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.