Skocz do zawartości
IGNORED

Sony 227ESD - dwie wersje?


bartezzz

Rekomendowane odpowiedzi

Rambo - trafiłeś w dyche;)

chce zbudować dac petera ale niestety nie znam sie an tym wsztstkimz a dobrze

w odpowiednich wątkach zgłosiłam chęć kupna kompletnego zestawu elementów do tego daca (no może poza trafo bo z tym wielkich problemów bym nie miała) Gdybyś coś zamawiał to chetnie sie dołącze:)

laser w 227 jest drogi... za drogi i wolałabym np starego philipsa z cdm 1, 2, 4 (cdm4 kosztuje 99zł) i dac

Płytkę do dac`a to najlepiej zamówić u Veterana - może ma coś jeszcze w zapasach a jakby nie miał to może dla dziewczyny zrobi wyjątek ;).

Części natomiast najlepiej zamawiać u Petera w zbiorowych zamówieniach robionych przez bikoza. Te są drogie ale mają duży wpływ na dźwięk. Zapewne Peter doradzi też najlepiej gdzie można zrobić trochę oszczędności żeby od razu nie pchać się w duże koszty.

Poza tym proponuję na razie zostać przy tym cd - jest naprawdę ok z dac`iem. Dużo dzisiaj odsłuchałem cd i ten mi się podoba. Poza tym sam transport np. cdm1 to też trochę kosztuje jeśli chcieć cd w dobrej kondycji i skonstruowane z głową - np. Philips cd960, Revox b226s, Marantz cd80, 94 itd.

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Ale cdm4 gra wyraznie gorzej od cdm1. a to juz większy wydatek pod warunkiem ze mamy dysponowac wyjsciem cyfrowym.Natomiast nigdy nie słuchałem Sony jako napędu .Ciekawe jaka jast różnica.

Witam

Jakie sa wartosci rezystorow na drodze pomiedzy dac-em a opami? O ile wogole sa jakies rezystory. Kopiuje wartosci z 227es do 950tki i zrobilem to z podeanego kawalka schematu ic400 ic500 zamieszczonego przez bartezzz. Dlatego mnie ciekawi jak jest dalej w strone dac-a. Moze ma ktos schemat i moglby mi przyslac, bardziej by mnie interesowala ta wersja z jednym tda1541, bo 950 ma wlasnie jeden tylko:( Dzieki z gory za odpowiedz. pozdro

Byłoby super!!! ;) Właściwie to wystarczy od opow do dac-a, ciekawi mnie tez jakie przy dac-u sa pojemnosci:) A macie jakies sposoby zeby polepszyc bas? Zeby nabrał cięzaru. Zegar to zapewniłby?

R401 i 501 to 390ohm 1/4W. Dobrze to zeskanuję Ci.

Przy DACu są 220uF, ale nie wzoruj sie na tym bo tu są osobne stabilizatory dla TDA1541A i CXD1144A. Bez stabilizatorów będzie za duża pojemność. Trzeba dobierać na ucho. Nie ma rady

Co do basu to napisz co zmieniałeś do tej pory.

Dzieki za odpowiedz! Myslalem ze tam sa 90ohm i takie zakladalem. Zmiany jakie dokonałem do tej pory to:

-Wymiana diod do opow, na schottky,

-Dodatkowy transformator do wzmacniaczy operacyjnych

-Wymiana kondensatorow przy dac-u na cerafine 100uf(orginalnie tez bylo 100uf)

-Wymiana kondensatorow przy stabilizatorach na panasonic FC 1000uf (oryginalnie 1000uf i 470uf)

-No i skopiowanie IC400 i IC500 z 227esd, tylko dlatego ze chcialem pozbyc sie mute a zeby bylo wszystko w miare poprawnie zrobione. Jak wyjmowalem tranzystorki to dzwiek stawal sie jakis krzykliwy troche i to mnie meczylo(moze mi sie wydawalo)W porownaniu do wersji z mute bylo moze mniej przezroczyste i mniej otwarte, ale z mute chyba lepiej wywazone. I wtedy wpadlem na pomysl,ze jak w modelu wyzszym nie ma mute i jest bardzo podobny i lepiej gra, to jak skopiuje schemat to bedzie lepiej. A wydaje mi sie własnie ze chyba bas ucierpial. Ogolnie dzwiek stal sie przestrzenny z lepsza o niebo lokalizacja bez wyostrzen,ale tej sily basu z poprzedniej wersji mi brakuje. Moze jak zaloze ten 390ohm to sie cos zmieni.

Dzieki wogole za zainteresowanie moim problemem. Jestem bardzo wdzieczny. POZDRAWIAM

Peter ja tu podejrzewam,że winowajcą to są diody shottky. Często przynoszą poprawę,ale trzeba się najpierw uporać z zakłóceniami w.cz. Odsprzęgałeś czymś elektrolity w zasilaczu?

Jak chcesz schemat to maila podaj ;)

Diody! Wiesz co moze faktycznie, bo jak je załozylem to wydawalo mi sie ze jakby wiecej gory sie zrobilo a mniej dolu.To co wywalic je? Niczym nie odsprzęgałem, a co bys proponował? Ale chodzi o bypasy? Moj mail [email protected]

A diody to: 1N5819 0120

Jeśli nie masz czasu i chęci na długotrwałe eksperymenty to wlutuj stare diody.

Jeśli jednak masz załapałeś bakcyla i chcesz się trochę pobawić to zostaw :) Ja walczę z zasilaczem od dłuższego czasu i w miarę już wychodzę na prostą (m.in. odkryciem,że to częściowo nie jego wina). Rózne ciekawe wnioski ;) Niestety nie ma uniwersalnych recept. Popróbuj kondensatory MKP,MKC,FKP, KP.... równolegle z diodami (nie więcej niż 100nF). Potem odsprzęganie pierwszych elektrolitów. Tu raczej powtarza się tendencja,że lepiej dać więcej niż 100nF bo inaczej świszczy góra. Możesz tam też dorzucić tantale tylko też muszą być lepsze,bo inaczej zmulą.

Aha, Rambo takie coś dorzuciłem do servo

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Witam,

właśnie zakupiłem 227ESD, za 100zł w małym komisie . W sklepie były problemy żeby cokolwiek odtworzył z płyty. Kupiłem bo właściciel twierdził że przeleżał kilka lat na półce a mi się wydawało że winna jest uwalona osadem z papierosów soczewka lasera. Po rozebraniu, faktycznie osad papierosowy był mocno widoczny, wyczyściłem wstępnie soczewkę płynem do czyszczenia optyki aparatów foto, i teraz czyta 90% płyt w tym CDR, ale myślę że ten osad głębiej wniknął w napęd i wymaga on dokładniejszego czyszczenia przed tym jak zacznę cokolwiek w nim grzebać. Czy ktoś ma pomysł jak to zrobić?

>>peter

Najsłabszym układem w CDP950 jest zasilanie, +5V i –5V te same dla cyfry i analagu, operacyjne zasilane są niesymetrycznie napięciem +5V i –15 (sony zawsze stosował różne dziwne patenty).

Doprowadzić zasilacz do porządku to dużo fajnej zabawy i szybciej usłyszysz efekt niż po wymianie diod, daca lub innych elementów. Jesienią wzorując się na zasilaniu 227ESD „pomęczyłem” swoją 950, zrobiłem oddzielne zasilane +-15V do części analogowej na LM317 i 337(z tego zasiliłem wzmacniacze) za tym staby +-5V do TDA, oddzielny stab do filtru CXD 1088, do tego 4x2700uF nipony za mostkiem. Wymieniłem op ampy, daca na TDA1541A i sporo kondensatorów.

Jakoś jeszcze gra :).

Ps. Trafo w 950 ma jedno niewykorzystane uzwojenie (~21v), także do przeróbek zasilana nie trzeba nawet dodatkowego transformatora, choć właśnie przymierzam się żeby go wstawic.

jarek_06 ale to na osobnych dodatkowych płytkach zrobiles czy upakowałes to jakos na oryginalnej? To chyba juz wyzsza szkola, niewiem czy dałbym rade. Musialbym chyba miec schemat. Ale mimo wszystko dzieki, kazda sugestia jest dla mnie cenna. Pozdrawiam

Powiedzcie mi jeszcze czy sygnał do wyjscia rca biegnie przez R508 i R408 czyli 100ohm czy omija je i leci do tego wyjscia na srodku? Schemat IC400 i IC500 zamieszczony przez bartezzz kilkanascie wypowiedzi wczesniej. Cały czas jakos mam taki słaby sygnał po skopiowaniu tego. Bas wycofany, normalnie załamany jestem. Chyba powroce do pierwowzoru 950tki, tylko uszkodzilem sobie dwa tranzystorki odpowiedzialne za mute C3622 AK79, a mam z innej sonowki C3622 AK66, niewiem czym sie to rozni, wie ktos cos na ten temat?

Kombinowalem troche z tymi kondensatorami przy diodach, ale duzo to nie pomaga. Cały czas jakis taki ten bas osłabiony. Podejrzewam tez ze moze jak sa dwa dac-ki to moze daja w sumie mocniejszy sygnal i dlatego jest u mnie tak cienko, albo własnie ten dodatkowy rezystor na wyjsciu. Moze powinno byc tylko jedno 100ohm a ja mam dwa czyli mam 200ohm. Prosze o jakas odpowiedz. POZDRAWIAM

>>peter

Moje przeróbki nie wymagają specjalnych umiejętności, posiłkowałem się fragmentem schematu 227, do 950 niestety nie mam.

Wszystko próbowałem upakować na oryginalnej płycie na „pająka”. Fabrycznie to nie wygląda, ale gra (na początku oczywiście nie chciało).

Napięcie do analoga wziąłem z niewykorzystanego uzwojenia (2x pomarańcz + szary), mostek wstawiłem od dołu płytki. Kondensatory LXY 2700u na grube miedziane druty mocowane do płytki. Zasilanie analoga +-15V na płytce uniwersalnej (LM317 i 337). Zasila to wzmacniacze op. oraz –15V DACa. Za LM trzy zwykłe staby +-5V do zasilania DACa i filtru CXD. Staby lutowałem na pajaka do nóg kondensatorów C529, C523 i C524. Wyrzuciłem C414, R410, R414 i C514, R510, R514. Przy symetrycznym zasilaniu wzmacniaczy nie są potrzebne.

Nie mówię, że dźwięk radykalnie się polepszył, ale zabawy przy tym było co niemiara.

Spróbuję dorzucić foto:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Też dołączyłem do grona posiadaczy Sony

to analogówka w moim CD

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

No i przeprosiłem się z dławikami tak jak kiedyś z tantalami :)

W niektórych miejscach i jedne i drugie robią bardzo dobrą robotę.

Chyba kilka miesięcy walki z zasilaczem i główną przyczynę znalazłem poza nim... no, ale przerobiłem mnóstwo wariantów. Jedyny pożytek taki,że doświadczenia przybyło.

cdp227 gra na lampkach - zupełnie inny sprzęt. Testuję zamiennie konwersję na oporniku (ważna jest klasa i moc opornika) z konwersją na I opampie i w dwóch rozwiązaniach jest odjazd ! Układ - a la wczesny Thorsten 2xE88cc zamiennie z lampizatorem 2x6n6p.

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

cd z końcówką :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Rambo, fajna ekologiczna obudowa... z gazety ;) Teraz jak to wcisnąć do 227?? Szkoda,że nie masz (a może masz) do porównania jakiegoś dobrego stopnia wyjściowego na tranzystorach,albo coś op-ampach. Mają bardziej przyjazne gabaryty...

>>Rambo

 

sam jestem ciekaw czy bedziesz to gdzie probowal tam upchac ;D. Mozna probowac albo pod PCB (troche strach o zwarcie i nie wiem czy sie zmieszcza tam lampy) albo po prawej stronie patrzac od czola, ale ogolnie ciezko to widze :(

Ten zachwyt to w odniesieniu do czego? Do serii na pewno a jak sie ma to do np DAC'a Petera?

Dla mnie liczy się raczej eksperymentowanie a upakowanie tego to rzecz mało istotna :).

Jeśli już to przewiduję raczej dodatkowe pudełko i to raczej zupełnie pominę op ampy a sygnał wyprowadzę do dodatkowych gniazdek, przy czym konwersję i/v zrobiłbym w środku. Gra to tak jak ma grać, jest bardzo bezpośredni, naturalny dźwięk z bardzo dużą dynamiką. Czuć, że aż powietrze wibruje i wcale nie trzeba podkręcać specjalnie głośności. Nie ma przy tym "krzykliwości" wysokich, które są charakterystyczne dla większości budżetowych cd. Porównałem z i bez lampek. Bez jakoś muli i jest to płaskie, bez wybrzmień, bez wibracji powietrza. Od razu wpiąłem lampki spowrotem. Przy czym raczej preferuję E88CC niż 6N6P. A... u mnie lampki nie działają jak zwykły "prosiak" ale robią za cały bufor w jednym przypadku (tu do konwersji wykorzystuję jedną część podwójnego op ampa) a w drugim dodaję jeszcze opornik do konwersji zamiast tej I części op ampa.

Nie podłączałem daca Petera do lampek ale zapowiada się niezły odjazd w tym rozwiązaniu, więc nie jest wykluczone, że dac zyska koncówkę lampową. Sam dac w porównaniu do obecnego cd z lampkami .... jeszcze się nie wypowiem bo nie robiłęm takiego porównania, ale dac gra w sposób dość podobny do cd, tyle że nieco lepiej. Charakter brzmienia jest podobny i tu nie ma szkoku termicznego ale słychać że jest lepiej.

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Dzisiaj wymieniłem sporo elektrolitów ale zrobiłem to bez testowania, który gra lepiej. Poprawiła się praca cd, bo na niektórych płytach nie czytał. Rzadko to było ale się zdarzało. Teraz jest ok - czyta nawet najgorsze, porysowane płyty. Sonicznie raczej nic to nie wniosło. Mam co prawda sporo ważnych kondensatorów na kołkach do szybkich zmian ale miałem nadzieję, że nawet posunięcia w ciemno coś wniosą a tu kiepskawo.... czeka jeszcze sporo pracy, ale wszystko co trzeba na kołkach więc tylko kwestia czasu. Zmiana op ampów przynosi różnice ale są one "takese" - zawsze czegoś mi brakuje ... może dlatego, że mam już w głowie dźwięk jaki musi być a nie trawię "tego co oferuje zwykły cd" . Ostatecznie po wielu odsłuchach i poprawie układu bufora lampowego, padł wybór na lampkę 6n6p (myślę, że jest to lampa prawie doskonała). Eksperymenty z konwersją na oporniku i tda odstawiłem na razie z braku dobrych jakościowo oporków (znowu trzeba będzie ściągać zza oceanu :( ). Generalnie konwersja na op ampie wyszła lepiej, ale nie powiedziałem jeszcze ostatniego słowa - czekam na Rikeny. Podłączyłem natomiast dac`a Petera _z konwersją jakby nie było na rezystorze - ale dodałem mu wyjście lampowe i mam

B I N G O ! To dźwięk jakiego szukałem - aż się sama mordka uśmiecha. Taki wykop, a przy tym piękno odtwarzania niuansów, brak krzykliwości, melodyjność dźwięku. Gdyby nie zapędy eksperymentatorskie to takie zestawienie poszłoby jako docelowe.

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Przeglądalem dokładniej kondensatory w cdp227 i wnioski - generalnie zastosowano prawidłowe typy. W części mcz do op ampów zastosowano foliówki, które wyglądają jak ceramiki - ok. Co ważne tam gdzie trzeba są ceramiki a tam gdzie ich nie powinno być są foliówki, czyli zrobiono to z głową. To co złego zauważyłem, to główne kondensatory filtrujące powinny być raczej na 105 stopni a nie na 85 bo się silnie nagrzewają. Nie podoba mi się blokowanie stabilizatorów - przede wszystkim kondensatory powinny być bliżej i dałbym dlatego np. dodatkowo jakieś sprytne na samych nóżkach (tu będę dobierał też na słuch ), kondensatory w części serwo są za dalego od odsprzęganych układów i dobrze byłoby dodać też perełki ferrytowe na ich zasilanie. Elektrolity do odsprzęgania napięć zasilających serwo są starodawne i zamieniłem je na OS-CON`y. Ceramiki odsprzęgające napięcia - pójdą raczej smd bezpośrednio do nóżek. Poza tym japońce dobrze to zrobili.

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.