Skocz do zawartości
IGNORED

AUTOMATIC BIAS AMPLIFIER


senicz

Rekomendowane odpowiedzi

Na liczne prosby sluchaczy pokazuje jak najprosciej zrobic wzm mocy z automatycznym ustawianiem pradu spoczynkowego. Powodzenia przy stabilnym slychaniu.

Pozdrawiam mlody konstruktor

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/24682-automatic-bias-amplifier/
Udostępnij na innych stronach

jesli zamiast zwyklych op uzyjemy duzej mocy a szczegolnie o duzym napieciu pracy np. lm3886 to dostaniemy wzm mocy stabiny temperaturowo i duzej mocy gdy zasilimy ten uklad z +/-40V no mozna i mostek. No nie?

>obawiam się, że to czysta teoria.

Sam pomysł zastępowania jednego tanzystora i potka (lub 2 diod i potka w najprostszym rozwiązaniu) przez 3 opampy to raczej słaby pomysł, nawet jeżeli układ będzie działał w rzeczywistości.

Przy przejściu w klasę B, co jest oczywiście nieuniknione, op-ampy ( A W ZASADZIE JEDEN Z NICH) nie będą jak miały skompensować napięcia na wejściu - w porównaniu z wejściem + i zaczną szaleć. Bida..

Na Przykład:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Widac ze z was duze jelenie i na elektronice sie nie znacie. Niestety. Wlasnie z takich wpisow widac kto jest kto.

Stara zasada glupich dziewczyn mowi - nie odzywac sie. I lapai najlepszych facetow.

Ignorancja kompletna drfitza kompletna. ten uklad zawsze trzyma spoczynkowy nawet dla tego co aktulanie jest jakby wylaczony. Na 741 to dziala bez problemow i bez wzbudzen. Praktyczny uklad hi-end wymaga pewnych modyfikacji. Najlepeij skorzysttac z lm4780? podwojnego op o duzym zasilaniu i zwyklych tranzystorow na wyjsciu juz nie darlin. moga byc fety i bipolare. Prad spoczynkowy ustawi sie automatycznie. Na wejsciu najlepeij dac jakis 627/637 przyczym warto ograniczyc jego wzmocnienie przez dodanie z jego wyjscia do "-" wejscia 220k dla ograniczenia max wzm i ew. jakis kondensatorek rownolegle. Acha te lm powinny chodzic ze wzmocnieniem np. X5 poprawi to znacznie liniowosc calosci. Oczywoscie op wejsciowy zasilic z +/- 15V a reszta z +/- 45v Jesli chcecie to podam dokladny schemat na dwoch lm3886tf. No oczywiscie z pomiarami. A kto nie wierzy niech se zrobi super hi-end stabilny. Byc moze kolejny wzm dla Mistrza Waldemara bedzie wlasnie taki.

Pozdrawiam swoich fanow i niefano/ kmiotkow tez.

Senicz:

 

Widzę że zamiast dyskusji na argumenty merytoryczne wolisz wyzwiska i pokrzykiwania "tak jest i już". Jeżeli tak świetnie znasz się na elektronice to zmodyfikuj rysunek Darkfenriz'a i napisz jak Twoim zdaniem wyglądają napięcia w układzie (zwłaszcza napięcie "a co tu?"). Jedno co ma zostać to -5V na wyprowadzeniach oporników 10ohm połączonych ze sobą (i wyjściu opa wstępnego) oraz obciążenie 5ohm.

misiomor

nie bardzo rozumiem o co chodzi. Darkfernitz napisal -5v na wyjsciu op i zaczal cos kombinowac z napieciami i pradami. Widac ze facet nie zna sie na elektornice kompletnie. Ja rozumiem ze takie rzeczy napisze maszto - zreszta bardzo mily gosciu - ale dark... przepraszam gdy przekrecam ale ciagle sie zapominam z tym nickiem.

Wlasciwie to zaluje ze podalem ten schemat bo teraz nikt z zasluzonych elektronikow juz nie zglosi go do patentu.

Senicz:

 

Zamiast powtarzać inwektywy weź rysunek Darkfenriz'a i napisz jakie Twoim zdaniem powinny być napięcia (w punktach oznaczonych przez niego a zwłaszcza w punkcie "a co tu?") gdy na wyjściu wstępnego opa jest -5V a obciążenie jest 5ohm. Uciekasz od merytorycznej dyskusji, jak zwykle zresztą.

 

A ja podpowiem Ci że według mnie Darkfenriz ma całkowitą rację, a w punkcie "a co tu?" będzie coś w okolicach ujemnego zasilania a więc złącze baza-emiter górnego tranzystora ma duże szanse pójść się kochać z powodu przebicia jeżeli wydajność prądowa op-ampa będzie odpowiednia.

 

Jeżeli przeczytałeś sobie biografię np. Edisona i próbujesz tak jak on zrobić rzeczy, które wszyscy specjaliści uważają za niemożliwe to baw się tak dalej. Tylko że do czasu kiedy pokażesz wszystkim jakiś działający układ zaprzeczający "oficjalnej wiedzy" (np. wyślesz weszcie damfaka Rekinowi jak obiecałeś) będziemy Cię uważać za wsiowego przygłupka który sobie gada bzdury (i zaśmieca forum) niż za geniusza - którym nie jesteś. Dlatego też sugerowałbym nieobnoszenie się publicznie ze swoją niewiedzą.

 

A na początek - zmodyfikuj wartości wpisane przez Darkfenriz'a do rysunku tak żeby całość trzymała się kupy albo przegrałeś.

 

PS. Jak nie możesz sobie poradzić z zapamiętaniem czyjegoś nicka, to możesz zrobić CTRL+C CTRL+V.

z tym nie dzialaniem to oczywiscie zart

No wiec dla podanych wartosci przez dolny tranzystor bedzie plynal prad ok 1amp. i na emiterze rzeczywiscie pokaze sie napiecie -5010mV. A na gornym emiterze tym od npn bedzie odpowiednio -4990mV tak wiec roznica potencjalu wyniecie tylko 20mv i poplynie prad ok-1.1A dolnych tranzystorow a w gornym 0.1A. Co do napiec na wyjsciach op sterujacych bazami to dla darlingtonow bedzie -5v + -1.2V czyli -6.2V te dodatkowe 1.2V to wynik polaryzacji pnp tranzystorow. Na bazach gornych bedzie ok. -3.8V. Ten wynik polaryzacji. Trzeba pamietac ze op sterujace bedzie dazylo do takiego sterowania bazami aby na wyjsciu bylo napiecie zgodne z nap. wej na wejsciu +

Bardzo przepraszam za moje nieudolne zachowanie na tej liscie ale czuje jak osaczony.

Przepraszam.

Senicz:

 

Napięcie na emiterze PNP=-5.01V. Prąd 1A na oporniku 0.1ohm (prąd dolnego tranzystora) oznacza napięcie 0.1V na tym oporniku. To właśnie sam napisałeś. -5.01V + 0.1V = -4.91V - tyle będzie na wyjściu. Dotąd zgadzasz się z Darkfenriz'em.

 

Żeby na emitrze NPN było -4.99V (niżej niż na wyjściu!!!) prąd emitera tego tranzystora (równy na dodatek 0.8A) musiałby płynąć w kierunku zaporowym złącza baza-emiter a to oznacza przebicie (do czego zresztą dojdzie bo górny op-amp pójdzie do ujemego zasilania).

 

Czy teraz już rozumiesz dlaczego ten układ nie będzie działał poza klasą A?

 

"na tej liscie ale czuje jak osaczony."

 

Dopóki będziesz pisał takie bzdury jak powyżej - nikt nie będzie traktował Cię poważnie. Jeżeli odbierasz publiczne (i merytorycznie słuszne) zjechanie takich teorii jako osaczenie, to przestań je wygłaszać - nie dawaj osaczającym pretekstu.

Dlaczego osaczony?

MOże na początku się przedstawie z imienia: ADAM, będzie nam wszystkim łatwiej

Przemyśl to jeszcze raz, to subtelna kwestia i zajęło mi trochę zanim zorientowałem się co w tym nie gra. I nie unoś się, każdy z nas się myli czy ma czasem kiepskie pomysły, które z początku wyglądają bardzo dobrze, to normalne.

Jak bez emocji skupimy się na sprawach technicznych to wspólnie na tym skorzystamy.

Mysle sobie, ze to co panowie pisza to oczywiscie zart bo jak nie, to chyba trza dyplomy cofnac, co?

Zreszta mniejsza z tym.

 

Kontynujemy rozwazania na temat wzm z automatycznym pradem spoczynkowym. Jako przyklad niech posluzy schemat oparty na dwoch LM3886 lub jego podwojnej odmiany LM4780. Na wejsciu mamy wzm operacyjny najlepiej wysokiej klasy aby nie psuc wysokich parametrow uzytych scalakow. Jego wzm ograniczone jest do 220 razy i dodatkowo jego pasmo wzmocnienia kompensowne jest kondensatorem CX dobieranych indywidualnie w zaleznosci od elementow ukladu. Na jego wyjsciu stercza dwa rezystory majace na celu wytworzenie napiecia odniesienia dla dwoch wzm scalanowych a wytwarzanych przez prady ze zrodel stalopradowych 1mA zbudowanych na tranzystorach malej mocy i diod LED. Wyjscia LM steruja po 3 tranzystory w sekcji npn i pnp. Nalezy zwrocic uwage dosc duze rezystory w emiterach tranzystorow bo az 1om. Wynika to z duzego offsetu LM3886. A scalaki te maja wzmocnienie X5 i napiecie polaryzujace 20mV powielone jest do 100mV i takie np. odklada sie na rezystorach emiterowych gdyz LM wymusza na 3 tranzystorach prad 3X100mA. Jak widac uklad jest bardzo prosty choc zawiera dosc duzo elementow. Uklad nie wymaga zadnych regulacji i wszystko ustawia sie automatycznie i jesli zmontuje sie go z dobrych elementow rusza natychmiast. A moc duza. Tranzystory mocy to 100V 10A 50-100Mhz.

Przyjemnego sluchania zyczy p.Konstruktor

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Darkfenriz:

 

Nie wiem czy masz jeszcze ochotę dyskutować z tym ułomem. Ja widzę że rezygnacja z jakichkolwiek dyskusji z użytkownikiem "senicz" była dobrą decyzją i niepotrzebnie na chwilę się z niej wycofałem.

 

Pozdrawiam.

Senicz zajmij się projektowaniem obwodu lampki nocnej, tam ciężko narobić błędów, powinno Ci się udać. Podpowiedź: jeśli po włączeniu wywali Ci korki to znaczy, że źle wyłącznik włączyłeś. Ale za to jaki DF !!!

misiomor

>Nie wiem czy masz jeszcze ochotę dyskutować z tym ułomem.

 

za takie uczynki idzie się do nieba

 

 

Nasz artysta znalazł nową scenę na swe występy:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

jesli na tym forum nie mam godnych siebie partnerow to musze szukac innych ofiar.

Jak tylko sie oswoja z moja tam obecnoscia puszce kilka linkow do naszego forum bo jest tu kilka naprawde ciekawych watkow. A teksty misiomora o glosnikach powinny byc oprawiane w zlote ramy!!!!

Ja piernicze!!!

 

Mam nadzieje ,że na diyaudio po wpisach naszego kolegi nie wyrobią sobie opini,o poziomie diy w polsce i o naszym pojęciu na temat hi-end. To tak jakby nas reprezentował leper albo innych giertych.

w podanym układzie:

-składowa stała na wyjściu bardzo bliska 0V

- prąd spoczynkowy tranzystorów końcowych ok 100mA

- wzmocnienie napięciowe 21V/V

- amplituda napięcia wyjściowego ograniczona do 10V

- pasmo spokojnie 500kHz, dla WO np LF411

I piszę to całkiem poważnie

Pozdrawiam

>jesli na tym forum nie mam godnych siebie partnerow to musze szukac innych ofiar.

 

Senicz, a popatrz tutaj to Cię nawet polubili. Chyba rzadkość, co? Ten fakt najbardziej Ci chyba doskwiera.

Ale zycze powodzenia we wszechświecie.

trzeba troche wspomoc diy swiatowe. Choc nic nie stoi na przeszkodzie aby nasze forum nabralo rozmachu i podnioslo poziom z dyskusji o typach kondens. na poziom naukowy choc w amatorskim wydaniu. ja staram sie jak moge choc wszystkiego nie zdolam zbudowac.

Igod:

 

Nie zacznie, Senicz angielskiego za bardzo nie posiada jak to zresztą widać w jego profilu na tamtym forum.

 

Biography men 50y electronic

Location Warsaw

Interests hi-end

 

Ciekawe że pisze o sobie w liczbie mnogiej - a może ma jakieś schizy? Uważa się też za cyborga. Raz dwa się zorientują kto zacz.

najslabszym punktem tego projektu jest lm. Przydalo by sie zrobic na piechote jakies op z dyskretnych o duzym pradzie wyjsciowym ale ja nie mam teraz glowy do tych spraw.

Troche podobnie rozwiazuje to linear tech. w lt1166 ale tam daza raczej do reg pradu wyjsciowego zgodnie z sygnalem wejsciowym a to powoduje problemy z DF itp. Scalak ich ma tez ograniczenia w pradzie sterujacym co z lm nie ma miejsca i prad bazy moze osiagnac nawet kilka amper co pozwoli oddac pekielna moc np. w mostku.

Wracajac do ukladu koncepcjonalnego to panom myli sie napiecie na wyjsciu wzm z napieciem na emiterach .

Najproscej jest usiac i zrobic ten uklad a zajmie to minutke. W pewnym sensie uklad ten tez jest regulowanym zrodlem stalopradowym ale takim ktore dazy do uzyskania napiecia na emiterach tranzystorow zadanych napiec na emiterach a nie na wyjsciu wyjsciem zajmuje sie wejsciowy scalak. Z moich obliczen wynika ze uklad powinien miec thd mniejsze od 0.001% tak okolo 0.0005%.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.