Skocz do zawartości
IGNORED

KT88 NOSy - gdzie kupić i jakie ?


cynamon

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wolno bagatelizować kwestii napięć pracy lamp, częstym powodem złego wyregulowania może być uszkodzenie lampy, mniejsza żywotność, oraz co najistotniejsze zniekształcenia w dźwięku.

 

Takie przypadkowe wymienianie baniek nie do końca odzewierciedli to jak wzmacniacz zagra z danym kompletem, bardzo duży wpływ na ostateczne brzmienie ma prawidłowa regulacja.

 

Praktycznie każda wymiana lamp powinna być skonsultowana z kimś kto ma pojęcie o tych sprawach, czyli znajomym elektronikiem który się na tym zna. Jeżeli jest taka możliwość najlepiej to sprawdzić w serwisie, u producenta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dudivan

 

Oj nie oto chodzi!. Myślę o wzm. SET n.p. na GM70 i kilkadziesiąt Wat mocy - napędzi moje aktualne glośniki ale mnie interesują np. Corale flat ( słuchałem) lub beta (droższe). Po prostu tego typu wzmacniacz zasługuje na najlepsze przetworniki i możliwie bez zwrotnic a więc szerokopasmowe. Te 350W to przesada i niepotrzebny wydatek. pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje odczucia co do brzmienia KT88, różnych producentów sa takie same jak 'tomekkk', ruskie lampu grają twardo i zgrzytliwie, co do parametrów to zalecam aodowe nie więcej niż 440V i prad spoczynkowy na lampę od 55 do 70 mA, przy zmianach w tych granicach mozna dostroić brzmienie wzmacniacza do reszty zestawu. Przy wyższych napięciach KT88 lubią "zaświecić". Nie mam doswiadczenia z KT88 amerykańskimi i angielskimi ze starej produkcji (nie te pieniadze).

Pozdrawiam Marek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy probował Pan właśnie Svetlanę C, o której tu mowa? Może po prostu "ruskie" nie sprawdziło się w Pana konstrukcji? Rozumiem, że pisze pan, panie Marku, o własnych doswiadczeniach i ma Pan prawo do subiektywnej opinii, ale czy stwierdzenie, że ruskie lampy brzmią twardo i zgrzytliwie to nie nazbyt daleko idące uogólnienie? Coś w rodzaju, angielski bekon jest niesmaczny? Przecież Svetlanę stosował np McIntosh i czy te wzmacniacze brzmiały twardo i zgrzytliwie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McIntosh MC2000:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) (Svetlana KT88)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mac może AKURAT nie jest najszczęśliwszym przykładem (syndrom firmy odcinajacej kupony od dawnej świetności, jak Mercedes) ale to co napisał Marek? jest ogromnym uogolnieniem (wypowiedział się chyba o wszystkich rosyjskich lampach a nie jedynie o KT88). Wiele rosyjskich lamp, zwłaszcza zaś Svetlany są cenione za brzmienie na całym swiecie, w rożnych topologiach i to zdaje się akurat brzmienie będące przeciiweństwem zarzutu jaki postawił Marek?.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek?

Moje Svetlany rzeczywiście grały twardo i zgrzytliwie, ale tylko pierwsze dwa dni. Potem rozwinęły skrzydła i stały się zaprzeczeniem twardości i zgrzytliwości.

Do tego dochodzi jeszcze rozgrzanie samego wzmacniacza, który piachu pozbywa się zupełnie dopiero po 1h grania.

Może powinieneś zrewidować swój wniosek stwarzając lampom dogodne dla nich warunki ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek?

Teraz przeczytałem Twoje "o mnie".

Chyba raczej wiesz co mówisz w tej kwestii. Może zatem sprecyzujesz swój generalny osąd o rosyjskich lampach i podasz typy lub anytypy ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstruując wzmacniacz na KT88 nie miałem żadnych uprzedzeń do producentów. Wzmacniacz konstruowałem na podstawie danych katalogowych i charakterystyk lamp. Tak wiec nie było to robione pod jakiegoś producenta. To, że lampa zaczyna grac po co najmniej 2 godz to rzecz oczywista, a nowy zestaw lamp potrzebuje kilku dni rozegrania non stop. Jest rzeczą oczywistą, że chcę aby moje konstrukcje grały jak najlepiej i poświęciłem bardzo dużo czasu ruskim KT88 i 6550 w nadziei, że się rozegrają ale one nigdy nie osiągnęły tej pełni dźwięku co JJ.

Jako konstruktor sprzętu nie będę się wypowiadał na temat wzmacniaczy innych producentów.

Nie mam absolutnie generalnych zastrzeżeń co do ruskich lamp i w stopniach sterujących stosuję 6N2P, 6N1P, 6N6P i trudno będzie mnie od tego odwieść , moją ulubioną 6L6 jest 6P3S na cienkim cokole tą z kolei wyżej cenię od JJ 6L6GC. Bardzo ładnie zagrał GU13 też ruska gdzie wszystkie lampy sterujące też były ruskie. Z kolei z dostępnych EL34 najbardziej typowym dźwiękiem dla tej lampy zagrała RFT. Każdy samodzielny konstruktor wywiera piętno na swoich konstrukcjach i trudno w 100% zakładać, że w innych konstrukcjach dane lampy zagrają tak samo.

To tyle.

Pozdrawiam wszystkich

Marek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Marku! Mądre słowa :) Indywidualna konstrukcja ma prawo "lubić" określonych producentów lamp. Ja słuchałem kiedyś Delty, już nie pamietam której, i mi się podobało. Moim celem nie było podważanie doświadczenia pana Marka, ja nie mogę się tu z jego doświadczeniem porownywać w żadnym stopniu. Po prostu się cieszę, że ten wątek rozwinąl się tak jak się rozwinął po moim ostatnim wpisie. Czasem po prostu musimy uważać jak foruujemy opinie, bo po co mącić komuś w głowie, kto jest zadowolony ze swoich lamp w SWOIM wzmacniaczu. Pozdrawiam konstruktora Delty i Cynamona :))))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KT-88 z Tesli

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

odświeżam wątek choć troszkę nie na temat ale jak już jest o lampkach to nie chciałem zakładać nowego.

pytanko do osłuchanych z lampami:

chodzi o pentodę EL509/519. do wyboru mam:

Svetlana - duży plus, że u nas na allegro (aha logistyka)

Telefunken - ebay (niemcy)

Valvo - jak wyżej

Siemens - jak wyżej

 

no i jestem w kropce. ktokolwiek słuchał, ktokolwiek wie...

poradźcie coś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam bym się nie szczypał i założył nowy wątek. Jeszcze nie dawno pojawiały się głosy, że powinna byc oddzielna zakładka, co bardzo popieram. To tak na marginesie, bo w temacie niestety nie mogę pomóc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświerzam wątek bo przeprowadziłem małe śledztwo w temacie KT88 Svetlany i oto rezultat: To, że lampa ma logo "S" a nie logo "C" nie świadczy jeszcze o tym, że lampa nie jest oryginalną Svetlaną z St Petersburga. Zanim cały ten ambaras zwiazany ze zmianą własności marki się rozpoczął, czyli w sumie całkiem jeszcze niedawno, Svetlana produkowała lampy zarówno z logo "C" jak i "S". Chodzi bardziej o to, że jeśli rozpatrujemy produkcję po zmianach i amabrasach co do tego,kto i co może używać, czyli mówimy tu o najbardziej współczesnej produkcji, żeby mieć pewność że mamy te najbardziej oryginalne oryginały, lampa powinna mieć oznaczenie zarówno logo "C" jak i nazwę"Svetlana". Z całą pewnością nie są lampami produkowanymi w starej dobrej fabryce w St Petrsburgu lampy, które są produkowane OBECNIE, a które nie mają oznaczenia na bańce "Svetlana" lub które mają to oznaczenie, ale widnieje na ich logo "S". Czyli w przypadku KT88 z logo "S" rzecz sprowadza się do tego kiedy lampa została wyprodukowana, w tym czy zeszłym roku, czy może kilka lat temu przed zmianą praw własności do marki. I jeszcze jedna wskazówka, stara oryginalna Svetlana powinna mieć prostokątne otwory w tej metalowej częsci w środku, której nie odważę się nazwać :) PS. Jest wiele zwolenników lamp z logo "S" współczesnej produkcji, a więc nie tych "oryginalnych", więc, Cynamon,jesli nadal gra u Ciebie ładnie, to tym bardziej nie masz żadnych powodów do zmartwień. Ja zamówiłem Svetlany KT88 ze sklepu w Niemczech, podzielę się wrażeniami jak przyjdą. Pozdr. Piotr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam svetlany c winged, powiem szczerze dobrze graja te lampy, lepiej niz jj-a i sovteki na moj gust, jj ma lepszy bas tzn. potezniejszy, ale wolniejsza i mniej szczegolowa gore, sovteki byly w calym pasmie mniej wyrafinowane, swetlany daja piekna przestrzen, lokalizacje instrumentow, duzo szczegolow na gorze i szybki , twardy, pulsujacy bas

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Dostałem już lampy Svetlany KT88 i różnica jest dużo większa niż się spodziewałem. Oczywiście na plus. To naprawdę wspaniałe lampy. Jestem zachwycony. Polepszyła się przestrzeń, bas, wszystko! Przede wszystkim dźwięk zyskał na szlachetności. Przy okazji mam pytanie, może ktoś tu zauważy, bo już nie chcę mnożyć wątków. Czy ktoś zna jakiś namiar na sklep, gdzie można by dostać NOSy, najlepiej Telefunken, Siemens lub Mullard 6922 (ECC88, E88CC), ale w Europie? Chciałbym o ile to możliwość oszczędzić sobie biegania do Urzędu Celnego i płacenia cła i 22% VATu przy sprowadzaniu lamp z USA, gdzie akurat o takie lampki nietrudno... Te Svetlany zamówiłem z Niemiec, szybko, w miarę tanio i bez cła. Hmm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio znaleziony sklep za sprawą naszego forum, ale w USA. Może przy dwóch lampkach nie będzie cła.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotr _lass musisz czesciej przegladac eBay tam jest sporo lampek 6922 wystawionych z Europy (taniej kupisz niz w sklepie internetowym!! ) , sam niedawno kupowalem Telefunken E188CC i sciagalem je do Kanady a jesli chodzi o orginalne NOS Mullard to ciezko cos ustrzelic , sam szukam jakis NOS Mulardow !!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak po nicku patrze, czy Ty czasem nie jesteś mój rocznik 69? czy tylko przypadek? Kurcze, a Mullardy NOSy to naprawdę rzecz niesamowita! Warto kupować choćby jako inwestycje na przyszłość bo ceny NOSów rosną w zastraszającym tempie. Ja kupiłem 12AX7 Mullarda za 50$ a teraz widzę, że nie ma co mażyć poniżej stówki, a generalnie to grubo ponad 100$. No i faktycznie coraz trudniej dostać. Czasem pojawiają się ciekawe lampki na Antique Electronic Supply, sprowadzałem od nich to i owo, ale to największe chomiki Ameryki i każą sobie płacić za ten fakt sowicie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z drugiej strony kto by chciał sprzedawać takie cudeńka jak już raz posłucha... Japończycy też sporo chomikują super lampek, ale Ci to już wogóle nic nie sprzedają, nawet nie chcą się przyznać, że chomikują ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze może przytoczę małą anegdotę: pewien gościu miał w domu kartonik NOSów mullarda 12AX7.Nie wiedział co to jest i wykorzystywał je jako cel do strzelania z wiatrówki hehe. Jak już się zoreintował to niewiele co mu zostało haha

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piotr_lass niestety jestem twoj rocznik :-) a za swoje Telefunken 188CC placilem okolo 300$ wiec narazie powstrzymam sie do strzelania z wiatrowki do nich!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.