Skocz do zawartości
IGNORED

Jak zwiększyć impedancję kolumn 8-> 16


conri

Rekomendowane odpowiedzi

Jak mozna w prosty sposób zwiększyc impedancję (wymaganą przez wzm lampowy ) . Np, w Tanoyach M 4 .Czy samo uszeregowienie midbasów załatwi sprawę.Musze mieć 16 ohm a dotychczas firmowo jest 8Ohm

Firmowo, to jest 4ohm, a tylko napisali w katalogu ze jest 8 ohm. Szeregowe połączenie wooferów jest możliwe, aczkolwiek niewskazane. Pociąga to za sobą jednak znaczący spadek efektywności napięciowej całego zestawu. Ponadto (a właściwie przede wszystkim) do takiego układu trzeba koniecznie zaprojektować i wykonać zwrotnice całkiem od nowa.

A wzmacnaicz nie ma odczepów na transformatorze wyjściowym 4, 8, 16ohm? Dziwne. Ale jak dasz rezystory szeregowe, np: 6.8-8.2ohm/10W będziesz mógł słuchać , co prawda efektywność gł. zmniejszy się o ok. 6dB, ale to nie problem, za to będziesz miał więcej niższego basu, bo wtedy spada Qts głośnika i można nawet zatkać b-r :)

Nie zaszkodzi spróbować.

A co ma przekładnia transformatora do impedancji? Ponadto czy warsztat przezwajania silników nawinie trafo odpowiednie do audio? Jak już mamy coś nawijać, to lepiej zamówić u wytwórcy wzmacniacza nowe trafa wyjściowe z odczepami 4 i 8 ohm.BTW, stworzenie wzmacniacza optymalizowanego do kolumn 16ohm, podczas gdy na rynku występują wyłącznie kolumny 4/6/8 ohm to pomysł co najmniej kontrowersyjny.

Jak to przekładnia nie ma nic do impedancji?- chyba McGyver dokładnie nie przemyślałeś sprawy.- bo można zastosować transformator lub raczej autotransformator(separacja galwanczna nie jest potrzebna, w obu uzwojeniach podobne prądy) tylko że to takie trochę dublowanie trafa wyjściowego.Ale poza tym McGyver masz w 100% że najsensowniej byłoby dać nowy transformator wyjściowy.

Całe trafo oczywiście ma do impedancji, ale przekładnia nie jest jedynym parametrem który trzeba dobrać do takiego układu. Nie wystarczy dowolne trafo 2:1 i fik, mamy 16ohm. Tak dobrze to nie ma.

Naturalnie iz trafo musi miec odpowiednia moc, impedancje, pasmo przenoszenia... ale chyba jesli ktos wezmie sie za obliczanie trafa, to wie co wziac pod uwage. Alternatywa byloby dowiniecie odpowiedniej ilosci uzwojen na orginalnym trafo, mozna by bylo przelaczac miedzy 8 a 16 ohm

Molibden:

 

Mi chodziło nie tylko o wzrost impedancji woofera. Impedancja w zakresie 500Hz - 3kHz zwykle rośnie bo:

 

- lowpass kompensuje baffle step a więc jego cewka jest duża i podnosi impedancję (to wyjaśnia dlaczego górka impedancji znajduje się zwykle przed podziałem)

 

- woofer+lowpass ma charakter indukcyjny a tweeter+highpass - pojemnościowy, równoległe połączenie daje coś w rodzaju układu rezonansu równoległego i wzrost a nie spadek impedancji. Stąd zresztą górka impedancji w zakresie środka potrafi mieć kilkadziesiąt ohm (nie zawsze).

 

Dlatego zwiększanie impedancji z 8 do 16ohm opornikiem szeregowym może prowadzić nawet do 4 - 5dB górki na wyższym środku, nie mówiąc już o podbiciu basu. Można oczywiście najpierw zlinearyzować impedancję a potem dawać opornik. Wtedy negatywnych skutków nie będzie, poza spadkiem efektywności napięciowej i mocowej.

  • 4 lata później...

Molibden:

 

Dlatego zwiększanie impedancji z 8 do 16ohm opornikiem szeregowym może prowadzić nawet do 4 - 5dB górki na wyższym środku, nie mówiąc już o podbiciu basu. Można oczywiście najpierw zlinearyzować impedancję a potem dawać opornik. Wtedy negatywnych skutków nie będzie, poza spadkiem efektywności napięciowej i mocowej.

 

No więc ja za jakiś czas będę sprawdzał rozwiązanie z rezystorkiem w szeregu w praktyce. Dzięki Glurakowi (jeszcze raz dzięki)moje kolumny wreszcie grają - i to pięknie; przedtem konstruktor amator praktycznie odciął głośnik wysokotonowy.

Teraz jedyny mankament to trochę za nisko włączające się zabezpieczenie we wzmaku. Jest to związane z basem - co sprawdziłem kręcąc pokretłem basu.

Może to nie będzie rozwiązanie najelegantsze ale nie mam lepszego pomysłu. Z drugiej strony dziwię się o ile mogła mi spaść impedancja w sytuacji kiedy mam 8 ohm głośniki i wzmak aby aż sie zabezpieczenia włączały.

Może najpierw trzeba by zadać pytanie po co chcesz zwiększać 2 impedancję ?

z 8 Omami to chyba sobie radzi wszystko ?

 

No i oczywiście nie można zwiększyć impedancji nie wymieniając głośników czyli defacto nie budując nowych

to napisz jeszcze czy ten wydatek się opłacił

naprawdę tak boleśnie słyszałeś (odbierałeś) to niedopasowanie?

czniać to . . . jak mawia prawdziwy noblista - jadem na ryby

Teraz głosność spełnia swoją funkcję w całym zakresie ruchu gałki. Poprzednio zniekształcenia wchodziły już od umownej godz.10tej.Charczało i się dusiło:)A w hobby czyż wypada rozmawiać o kosztach.Nie były aż tak straszne.Standard czyli ok 200 za parę.

Jakie szczescie, ze lampowe wzmacniacze mocy jakos nie uwiodly mnie. Ale nadal w domu rodzinnym trzymam przedwojenne radio lampowe z magicznym okiem, ktore to oczarowywalo mnie gdy bylem dzieckiem. Podobnie oczarowaly mnie iskry w popielniku ale czar trwal tak dlugo dopoki mama sie nie zagapila a ja jedna zlapalem. Bo kiedy bylem maly to piece kuchenne byly duze, kaflowe z fajerkami i na wegiel.

 

pozdrawiam,

Jeszcze w temacie zwiększania impedancji przez wstawianie szeregowo rezystora: Co należy sądzić o wpływie na głośność? W moim przypadku mam 91 db gwizdek i 86 dB niskośredni. Słuchając cicho nie słysze dominacji górki. Słuchając głośniej słyszę. Teraz, załóżmy że wstawiam opornik 1 ohm żeby podnieść impedancje do poziomu gdzie wzmak nie będzie włączał zabezpieczeń - i tak się dzieje.

Na razie mam jasną sprawę - na pierwszy strzał Lpad na 3 dB. Natomiast jak zacznę wstawiać te rezystory (oba głośniki mają 8 Ohm) to ... no właśnie, co się będzie działo? Jak policzyć co zmieni dodany 1 Ohm a ile 2? Oczywiście policzyc pod kątem pierwszego strzału na Lpad?

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.