Skocz do zawartości
IGNORED

Kable - czy i dlaczego różnie brzmią


Piotr Ryka

Rekomendowane odpowiedzi

poki nie trafilem na ro forum przez mysl mi nie przeszlo aby kable sygnalowe na dlogosciach ponizej kilkadziesiat metrow, stosunkowo mocnym sygnale (na wyjsciu CD) i czestotliwosciach akustycznych mialy jakikolwiek wplyw na jakosc transmisji. Przyczyna tego byla oczywista - wyksztalcenie srednie elektroniczne i wyzsze elektroniczne o specializacji informatyka.

Trafiajac jendak na wiele osob slyszacych roznice miedzy kablami postanowilem to sprawdzic na wlasne uszy. Rezultat oczywisty - roznic w kablach nie uslyszalem, niezaleznie od kabli oraz sprzetu. Dla pewnosci wiec dokonalem pomiarow kilku kabli z miedzi ofc, miedzi posrebrzanej, roznie ekranowanych o dlugosciach roznych ale nie przekraczajacych 10m.

W zadnym z pomiarow roznic w pasmie akustycznym nie bylo. Zaden z kabli nawet na 0.1 dB* nie podbijal zadnego zakresu a szumy wlasne (cieplne) kabla sa tak male, ze mimo uzycia jednych z najlepszych obecnie produkowanych przetwornikow AD i DA i tak szumow wlasnych kabla nie zmierzylem. Przyczyna banalna i oczywista, szumy wlasne przetwortnikow sa wielokrotnie wieksze ale i tak calkowisice niegrozne bo -120dB .

 

Kable celowo budowane pod katem zmiany sygnalu (np. weglowe, z elementami biernymi rlc itp.) nie testowalem poniewaz z zasady nie jestem zainteresowany nieliniowymi kablami oraz nieliniowym sprzetem generalnie.

Dlatego wszytko co powyzej napisalem dotyczy wylacznie liniowych kabli wykonanych z dobrego przewodnika metalowego (nie ma znaczenia czy Cu, Ag czy tez ich kombinacja) i nie posiadajacych zadnych kondow i cewek w puszeczkach ;)

 

Ponizej wklejam pomiar mojego kabla xlr, symetrycznego shultza za parenascie pln za metr. Jak widac Kablej jest IDEALNIE liniowy a znieksztalcenia, ktore dodaje (szumy cieplne+to co wyantenuje ;) z otoczenia) nie przekracza -120dB. Jest to wartosc calkowicie bezpieczna, 99% waszych CD playerow nie ma na wyjsciu szumow na poziomie -120dB dlatego tez o potencialne znieksztalcenia dodawane przez kabel nie trzeba sie obawiac, tym bardzien na dlugosciach nie przekraczajacych 1m ;)

 

*przypominam, ze prog slyszalnosc zmiany dla ludzkiego ucha to 1 dB ale podobno wybitne ucho potrafi wylapac zmiane nawet na 0.5 dB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-4432-100005188 1170301974_thumb.png

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

:):) Ciekawe kto bardziej głuchy:)? Wykładowca czy uczeń?

Jak się czegoś nie da zmierzyć a czymś takim jest brzmienie to czy to jest powód do kwestionowania?

Brzmią różnie - to jasne. Chociaż różnice między niektórymi są naprawdę ledwo słyszalne, ale inne (i to z tej samej półki cenowej) dzieli przepaść. Może to i dobrze, chcąc zmienić brzmienie systemu nie trzeba od razu wymieniać kolumn czy elektroniki. Poza tym kabelki zawsze łatwiej wypożyczyć.

Dlaczego brzmią różnie to juz nie chce mi się pisać jakiś wypocin z kręgu fizyki audiomolekularnej stworzonej naprędce na potrzeby forum i tego tematu. A poza tym, no tak...kable to prowokacja:)

Bluesound Node / Synthesis Roma 96DC+ / B&W 706 S3

zydelek nie kombinuj ;) Wiele zmian w dzwieku juz nie uslyszysz a zobaczysz na wykresie. Natomiast nie ma takiej zmiany, ktora uslyszysz a nie zobaczysz na wykresie jesli pomiar byl wlasciwy. Kazdy kto ma mozliwosc uslyszec i 'zobaczyc' dzwiek to potwierdzi. Przyzady pomiarowe sa wielokrotnie czulsze od ucha.

 

Zreszta moj post w zadnym razie nie jest kierowany do "slyszacych" ;) Poprostu go nie czytajcie i nie reagujcie. Ja na Was reagowac tez nie bede ;) Teraz dla zydelka zrobilem wyjatek.

 

Napisalem to glowie dla tych, ktorzy roznic w kablach nie slysza a tlumacza to sobie np. slabym sluchem a nie maja mozliwosci dokonania pomiaru. Nie musicie sie niczego obawiac - z Waszymi uszami wszystko w najlepszym pozadku ! Niemniej jako melomani, zapewne jestescie narazeni na szybsze zuzywanie narzadu sluchu w zwiazku z czym profilaktyczna wizyta u laryngologa nie zaszkodzi ;)

:):) Nie zgodzę się:):)

Ucho ludzkie jest najlepszym i najczulszym sprzętem pomiarowym któremu nie dorówna żadna maszyna :):) czy sie komu podoba czy nie:)

Maszyna dokonuje tylko pomiaru, ale już nie zbada przyjemności ze słuchania muzyki na takim czy innym sprzęcie (włączając w to kable). Maszyna może mnie zbadać i z wykresu wynika, że najzdrowsza jest dla mnie woda niegazowana, ale ja najlepiej czuję się po jasnym, niepasteryzowanym.

Bluesound Node / Synthesis Roma 96DC+ / B&W 706 S3

a to jeszcze taka szybka riposta, naprawde ostatnia. Jak widzisz na wykresie pomiar ma -140dB, czy na takich poziomach twoje ucho jest jest czulsze od maszyny ? :D Potrafisz wylapac zmiane na 0.5dB ? tania maszyna potrafi nawet na 0.1dB. Niestety, czlowiekowi zawsze trudo zaakceptowac, ze nie jest najlepszy, tym bardziej jak przyjsdzie mu sie mierzyc z przedmiotem i to przez niego samego skonstruowanym. Z czasem jendak do ludzi dociera, ze to jendak nie slonce krazy dookola ziemi ;)

Na co dzień zajmuję sie pomiarami :):) stóp:):) (czasem ładnych dziewcząt), ale na powaznie.

Krawiec uszył marynarkę na miarę. Wszystko sie zgadza co do centymetra, ale ja się lepiej czuje w przy kusej a Frankowi bardziej do twarzy w luźnieszej:)

Kilka, może kilkanascie lat temu, wroclawska filharmonia zatrudnila Zimermana do wyboru nowego steinwaya, miał wybrać w Hamburgu jeden spośród kilku egzemplarzy tego samego typu. A to ciemniaki! że też nie wzieli liamka z jego przyżądami pomiarowymi!

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

A tu artykuł o tym że tej magii co to siedzi w kablach nie da sie zmierzyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Liamk>

 

Jeśli uważasz, że różnica między kablami da się porównać do różnicy między fortepianami, to moje gratulacje... Bo tu wchodzimy w świat, w którym jest "trochę" więcej zmiennych

Ad. Zydelek

 

Powiem krótko - bredzisz. Ucho ludzkie nie jest najdoskonalszym przyrządem pomiarowym. Przyzwoitej jakości mikrofon zdejmie charakterystykę z dokładnością +/- 1 dB. Pofatyguj się i pójdź do biblioteki po fachową literaturę, a głównie empiryczne wyniki badań. Tylko jeden przykład:

 

PROGOWE POZIOMY SŁYSZALNOŚCI KANDYDATÓW NA WYDZIAŁ REŻYSERII DŹWIĘKU

Katedra Akustyki Muzycznej, Akademia Muzyczna

ilość osób: 120 (średni wiek osób: 19 lat) lata: 2000-2004

 

ubytek niskoczęstotliwościowy (do 250Hz)

ubytek w przedziale 10-15dB: 8%

ubytek w przedziale 15-20dB: 0%

ubytek większy niż 20dB: 0%

 

ubytek wysokoczęstotliwościowy (16kHz)

ubytek w przedziale 10-15dB: 28%

ubytek w przedziale 15-20dB: 20%

ubytek większy niż 20dB: 14%

 

ubytek selektywny (6kHz)

ubytek w przedziale 10-15dB: 6%

ubytek w przedziale 15-20dB: 3%

ubytek większy niż 20dB: 0%

 

Razem z wiekiem (powyżej 25 roku życia) sytuacja się pogarsza. U zdrowej młodej osoby uzyskasz charakterystykę poszarpaną +/- 6dB w najlepszym ale to najlepszym przypadku. A to że ucho ludzkie jest najlepszym przyrządem pomiarowym to piramidalna bzdura zaczerpnięta oczywiście z tzw. "prasy fachowej" dla audiofilów maniaków.

"Katedra Akustyki Muzycznej, Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie" miało być.

Wyniki młodzieży z ostatnich 10 lat (era discmanów, ipodów) pokazują ubytki powyżej 10dB (f > 16kHz) u 70% populacji, a 40dB u około 30% (publikacje zachodnie postaram się znaleźć autorów). Poprzednie dane z: Rogowski p., LI OTWARTE SEMINARIUM Z AKUSTYKI, Gdańsk – Sobieszewo, 6–10.09.2004

Większość jeśli nie wszyscy mierzący popełniają dwa proste błędy metodologiczne. Po pierwsze dokonują pomiarów na samym kablu, metodą "one at the time", czyli nie biorą pod uwagę możliwych interakcji z resztą systemu. Po drugie, sygnały pomiarowe mają zawsze charakter stanów ustalonych, co się ma nijak do rzeczywistego sygnału muzycznego. To prawda, że czułość przyrządów pomiarowych stoi na wysokim poziomie, co z tego, jeśli same techniki pomiaru są wciąż prymitywne.

PiotrSz, to ze liniowosc ucha w stosunku do mikrofonu jest TRAGICZNA i w dodatku rozna dla kazdej osoby (ksztalt malzowiny ma nania spory wplyw), dla wieku, pory dnia, plci ,stanu zdrowia itp. mysle , ze jest dla wszytkich oczywista, wlaczajac w to zydelka.

 

Sek w tym ze taka indywidualna nieliniowosc ucha, nie przeszkadza za bardzo na wypalania roznic na np. 2dB/szerokosc pol oktawy przy materiale muzycznym. Tylko aby takie roznice wylapac kable musialby by taka roznice wprowadzac a nie robia tego.

PiotrSz, 7 Paź 2006, 23:45

 

>Ad. Zydelek

>

>Powiem krótko - bredzisz. Ucho ludzkie nie jest najdoskonalszym przyrządem pomiarowym. Przyzwoitej

>jakości mikrofon zdejmie charakterystykę z dokładnością +/- 1 dB. Pofatyguj się i pójdź do

>biblioteki po fachową literaturę, a głównie empiryczne wyniki badań. Tylko jeden przykład:

>

>PROGOWE POZIOMY SŁYSZALNOŚCI KANDYDATÓW NA WYDZIAŁ REŻYSERII DŹWIĘKU

>Katedra Akustyki Muzycznej, Akademia Muzyczna

>ilość osób: 120 (średni wiek osób: 19 lat) lata: 2000-2004

>

>ubytek niskoczęstotliwościowy (do 250Hz)

>ubytek w przedziale 10-15dB: 8%

>ubytek w przedziale 15-20dB: 0%

>ubytek większy niż 20dB: 0%

>

>ubytek wysokoczęstotliwościowy (16kHz)

>ubytek w przedziale 10-15dB: 28%

>ubytek w przedziale 15-20dB: 20%

>ubytek większy niż 20dB: 14%

>

>ubytek selektywny (6kHz)

>ubytek w przedziale 10-15dB: 6%

>ubytek w przedziale 15-20dB: 3%

>ubytek większy niż 20dB: 0%

>

>Razem z wiekiem (powyżej 25 roku życia) sytuacja się pogarsza. U zdrowej młodej osoby uzyskasz

>charakterystykę poszarpaną +/- 6dB w najlepszym ale to najlepszym

 

Daj se spoko:):)

Nie chce mi sie czytac tych wypocin.

Wszystko robie na słuch a nie na pomiary i mierniki. Jak dotychczas ucho mnie nie zawioidło a urządzenia pomiarowe i parametry OWSZEM!

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.