Skocz do zawartości
IGNORED

Problem z akustyką pokoju, brak basu.


Danielus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Z góry zaznaczam że zapoznałem sie z zawartością tego forum i nie znalazłem odpowiedzi.

 

Mam poważny problem z akustyką pomieszczenia. A mianowicje w miejscu z którego słucham wogóle nie ma basu. Wrażenie jest takie jak by był gdzies obok. Niby jest ale nie ma żadnej masy. Stopa perkusji brzmi tak jak by była odtwarzana z telefonu komórkowego.

 

Mój pokój to niestety typowa kiszka 4x2,5m, kolumny stoją na długiej ścianie(na jej środku), a na przeciw jest kanapa z której słucham. Jeśli chodzi o meble to wygląda to mniejwięcej tak. Najpierw od strony okna stoi duża podwójna szafa następnie lewa kolumna, potem biórka komputerowe, prawa kolumna i pojedyńcza szafa. Nad nimi wisi duża półka z książkami. Kolumny są oddalone od ściany o jakieś 20cm. Problemem jest ściana przeciwległa ponieważ nic na niej jeszcze nie zawiesiłem. Słuchając muzyki mam ja jakies 5-10cm za głową, więc nie jest to zbyt dobre. Za nim wszystko podłączyłem spodziewałem się że będzie problem z podbijającym się basem, ale okazało sie że jest przeciwnie i w związku z tym nie wiem co mam zrobić. Miejsca w których bas jest optymalny to około 0,5m od środka narożników pokoju. Ale gdy się do nich zbilża na mniejszą odległosć to pojawia się zdunienie.

 

Sam nie wiem co mam zrobić, stąd zwracam się do szanownego grona bardziej doświadczonch w tej materi.

 

Więc proszę o pomoc w rozwiązaniu następujących zagadnień:

 

1.Bas

2.Jak praktycznie i estetycznie zagospodarować ściaiane za miejscem odsłuchu.

 

Dodam jeszcze że sprzęt to kolumny podstawkowe Paradigm Studio20v3, Wzmacniacz Exposure 2010s, CD CA.Azur 640c.

 

Wieczorem postaram się jakies zdjęcje mojego pokoju zamieścić.

 

Bardzo prosze o pomoc

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hunecke jest bardzo optymistyczne dla basu w Twoim pokoju (symulacja dla B&W602). Nie wstawiłeś kolumn w rogi przypadkiem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-2015-100003178 1170304783_thumb.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczytałem się dokładnie - upchałeś kolumny między meble. Myślę że to jest przyczyną - próbnie wystaw je z tych dziur na powietrze (tak na metr od ściany, możesz nawet nieco poszerzyć bazę) i posłuchaj czy się nie poprawiło. Scenę wyreguluj dogięciem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danielus

Bardzo jestem zdziwiony brakiem basu w takim ustawieniu. Akurat moja córka ma pokój o bardzo podobnych wymiarach (szer. 2.3 m) i dosyć podobnym ustawieniu (kolumny ustawione wśród książek na wiszącym regale). Bas siedząc na kanapie naprzeciw jest dosyć mocno podbity zwłaszcza w wyższym jego zakresie. Jedyne co mi przychodzi do głowy to szafy. Być może ich usytuowanie wpływa na tłumienie pewnych częstotliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jak się cieszę że ktoś się zainteresował!!!

 

Tak kolumny stoją pomiędzy meblami. Rozwazam od jakiegoś czasu usunięcie biurka stojącego pomiedzy i zastanawiam się czy to daj jakiś efekt. Zamiast niego chce wstawić jakiś stolik na sprzęt. Biourko moze być o tyle niekorzystne ponieważ ma całkowicje zabudowany tył, więc jest to takie duże pudełko otwarte tylko z przodu.

 

Próbowałem wczoraj ustawienia kolumn pod innymi kontami i bas się pjawił w momencje gdy kolumny stały tyłem do siebie, osie głośników były prostopadle ustawione do mnie. Niestety taka konfiguracja drastycznie zmniejszyła czytelność średnicy.

 

A co za jakimiś ustrojami akustycznymi? Może jakies ćwierć wałki w rogach?

 

Apropo kolumn to są one troche mniejsze od 602, ale mimo to basik mają mocniejszy. też mają bas reflex z sprzodu.

 

 

Późnym wieczorkim jeszcze rzuce fotke mojego pokoju.

 

 

Czekam na dalsze sugestie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh ja też się tego nie spodziewałem. Podejrzewam że któryś mebel działa jak pułapka basowa, i głównym podejrzanym jest biórko. Jutro może je wystawie z pokoju i posłucham jeszcze raz.

 

Jak się sprawdzi a tobie Wojciechu przeszkadza ten zdudniający sie bas to chętnie ci podeśle instrukcje jak zbudować takie biureczko pochłaniające bas:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie dziwna sprawa. Kolumny i odsłuch przy samych ścianach to maksimum zdudnionego basu, a tu odwrotnie. Najgłupszym powodem byłyby odłączone zwory pod zaciskami, ale sama wysokotonówka by tylko popiskiwała.

Czy to jest pierwszy odsłuch po zakupie? Sprawdzałeś te kolumny w innym pokoju? Możliwa jest przecież usterka w obu. W moich Studio/100 v.1 fabrycznie był uszkodzony głośnik średniotonowy, a Servo 15 grzechotał przy 40Hz. Było to parę ładnych lat temu i po bezproblemowej wymianie z przeprosinami, moje Paradigmy grają świetnie. Może warto sprawdzić Twoje generatorem od 20 do 400 Hz, nie za głośno.

Ściany za głową nie da się przystroić praktycznie i estetycznie (ok. oba warunki spełnia kilka półek z książkami). Powieś coś co tłumi i rozprasza, a ćwierćwałki w rogach to dopiero przy walce z akustyką pokoju (żeby utemperować bas).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że fale mogą się w taki sposób odbijać od ścian że spotykają się fale o tych samych częstotliwościach, ale po odbiciu jedna z fal ma przeciwną faze i jak się na siebie nałoża to nie ma juz prawie nic. Raczej kolumny są ok, robiłem test od 200-20hz i kolumny działały ok. Mam je już prawie rok więc są wygrzane że hej:)

 

Jeszcze napisze że maiłem na testach u siebie dwa rodzaj kolumn ale z tylnim basreflexem i one żeczywiście dudniły, ale co ciekawe w miejscu odsłuchu ten efekt był najsłabszy.

 

O świerćwałkach myślałem bo one mogły by usunąć to jedną falę która się po odbicju może nakładać z tą co powinna dotrzeć do mnie.

 

Jeśli coraz bardziej zaczynam bredzić to przepraszam i proszę mnie upomnieć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danielus, dalekiś od bredzenia :)

 

Podłącz, tak dla sportu, kolumny w przeciwfazie (odwróć biegunowość jednego z kabli głośnikowych) i zdaj relację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standy takie sobie ale znowu chyba nie aż takie złe. Są to standy Premier dodatkowo obciążone piaskiem.

 

Hehe też wpadłem na pomysł z odwróceniem jednej fazy już wcześniej, ale niestety efekt był tragiczny. O ile teraz mogę powiedzieć że jest strasznie chudo to po tym nie było nic!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten bas "z boku" by sugerował niesfazowanie, ale inne efekty nie pozwoliłyby tego długo słuchać .

Interferencje z takim skutkiem, że robi się dziura to normalna sprawa, ale przeważnie obejmuje to części pasma wokół feralnych częstotliwości, a nie cały bas hurtem.

A jak odsuniesz się o 50 cm od ściany to coś się zmienia? Powinno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc może jeszcze uściśle że może nie o cały bas chodzi ale akurat te częstotliwości w okolicy stopy perkusji najbardziej ucierpiały. A jak na złość na nich mi najbardziej zależy bo słucham dużo muzyki rockowej, a bez dobrej stopy te kawałki nie mają wogóle czadu(np. kawałek Hurican Scorpionsów z płyty "moment of glory" w sklepie brzmiał bajecznie na tym wzmacniaczu i kolumnach co mam i do tego na różnych kolumnach sprawdzałem, aż noga sama chodziła)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jest tak, że dla basu w nie do końca zaadaptowanym pokoju będziesz miał spadki i podbicia. Nie masz u siebie tego co prawda jak zrobić, ale gdybyś ustawił kolumny na krótszej ścianie i zaczął poruszać się po osi symetrii bazy słuchając jednocześnie np. szumu tercjowego 50Hz odkryłbyś, że w zależności od tego czego słuchasz albo co chciałbyś usłyszeć powinieneś siadać bliżej lub dalej :) ach, to życie audiofila...

 

Zmień se sieciówkę :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak masz racje, ale w tym momecje mój pokój jest tragiczny pod tym względem i chciałbym żeby były chociaż te spadki, a nie zaniki. Jutro będe rzeźbił. Sprubóje tez takiego ustawienia że jedna kolumna będzie na krótkiej scianie a druga na długiej. Z tym że najlepiej by było coś zdziałać przy obecnym ustawieniu bo ciężko mi będzie je zmienić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc to są fotki moich skromnych włości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-12059-100003136 1170304835_thumb.JPG

post-12059-100003137 1170304833_thumb.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Danielus,

Sporo lat mieszkałem w takim pokoju i nie tak ładnym, a na pewno z gorszymi głośnikami. Nie widzę żadnego tragicznego ustawienia jeśli idzie o bas - to raczej stereofonia i scena może cierpieć przez te sąsiadujące płaskie powierzchnie. Nie wiem jakie są Twoje wyobrażenia o pełni odtwarzanego dźwięku w tym małym pokoju. Studio/20 mają świetny bas, ale to są jednak małe kolumny i do Twojego pokoju powinny być OK. Może wystartowałeś z wyższego poziomu i musisz (tak jak ja) powoli dopasować się do tego, co osiągalne.

Powodzenia!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

->Danielus

Sam mam "niełatwy" w ustawieniu pokój, ale u Ciebie, to chyba tylko słuchawki się sprawdzą... A jak kolumny, to do tego Exposura 2010 (... dobrze widzę? ;-) może Harbeth HL-P3ES ;-D Ale one nie są do rocka i metalu ;-/

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh kiedyś faktycznie miałem fioła na punkcje basu i w tym małym biednym pokoju miałem SKART-y 400, ale to już przeszłość.

 

Teraz jak chodze do kolegi który ma Altusy 300 i bas i wysokie na maxa to aż mi się słabo robi jak to gra. Muli dudni syczy a i tak nic tam nie ma.

 

Ale wracając do wątku wiem jakie są możliwości mojego sprzętu i jestem pewien że coś jest nie tak. Zwłaszcza że każdy element tej całęj układanki w sklepie grał naprawde świetnie.

 

Poza tym SKART-y tez w tym miejscu jak się siedziało grały słabiutko biorąc pod uwagę ich możliwości.

 

Albo nad tym mojm pomieszczeniem jakaś klątwa wisi, albo nie wiem, ale coś jest nie tak. Może jak się mieszka na dziewiątym piętrze to może ruchy budynku powodują że jest mało stabilna podstawa pod głośniki i to nie gra:)

 

Ehh jak ja bym chciał żeby to już grało dobrze.

 

Jak ktoś z Warszawy to może wpaść do mnie i posłuchać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjecia wiele wyjasniaja - winne jest biurko. Sam to przerabialem - kiedys jeszce na starym mieszkaniu mialem podobny problem z basem w 15m, z ta roznica, ze w moim przypadku to byl stolik rtv z telewizorem stojacy na linii bazy. Po usuniecu tego ustrojstwa zpomiedzy kolumn nagle pojawil sie i bas i niska sredica, ktorych wczesniej bylo jak na lekarstwo, a o stereofonii to nawet nie wspomne.

Musialbys wysunac kolumny na tyle zeby pomiedzy nimi nic wyzszego od standow nie stalo, a najlepiej zeby nie stalo wogole nic. Tyle ze w twoim przypadku sluchalbys ich wtedy z odleglosci 50 cm... Chyba jednak nie ominie cie zmiana aranzacji pokoju - kolumny na krotka sciane pod okno (i pieprzyc opinie Jazza na ten temat), a reszte mebli dostosowac do tego ustawienia. Bez tego faktycznie zostaja ci juz tylko sluchawki.

 

MariuszJ, a jak ty sobie poradziles ze swoim 'tramwajem'? O ile dobrze pamietam to pomijajac biurko u ciebie sytuacja byla b. podobna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło, żem zafascynowany

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ale tak po prostu wyszło, ze szkiełka i ucha.

(6 x 3.5 x ważone 2.0)

post-2015-100003110 1170304867_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj danielus

Po przeczytaniu całego wątku postanowiłem wtrącić kilka słów.Zgadzam się z wszystkimi,że ustawienie kolumn nie jest zbyt szczęśliwe.Jeśli nie masz ochoty albo możliwości zmiany ustawienia sprzętu to może warto spróbować pokomblinować z kablami głośnikowymi.Nie wiem jakich teraz używasz bo nic nie piszesz,a po zdjęciu trudno się zorientować.Proponuję sprawdzić na początek tanie i niezłe kabelki Jamo 2,5 mm po 7 zł za metr do kupienia w EURO RTV AGD. Ja miałem podobny problem z tymi samymi kolumnami -elektronika NAd-a C372, CD 542 (apropos-te kolumny są świetne)i po wpięciu tego kabelka bas odżył choć przyznam,że ubyło troche góry pasma.Kwestia doboru moich kabli cały czas jest otwarta

Pozdrawiam

>>>kabaczek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie jest to wina kabli bo już były testowane trzy rodzaje. Najpierw używałem Ultralinka Chellengera, o najmniejszym przekroju i byłem bardzo zadowolony z niego. Potem wypożyczyłem sobie XLO Pro 650f, no i to był kabelek miodzio, ale w zakresje niskich częstotliwości nie wiele wniósł, więc się jeszcze z jego zakupem wstrzymałem. Teraz niestety w panice kupiłem Monitor Atmos Air i powiem tyle że zmiana tak samo nie duża jak przy XLO, ale mi strasznie poleciała średnica i wysokie w porównaniu z Ultralinkiem. Ultralinka pożyczyłem koledze i narazie muszę się pomęczyć troche.

 

Kablami jak się okazało nic nie zdziałam(niestety:().

 

Ale jestem dobrej myśli może wspólnymi siłami coś się uda zrobić.

 

 

A przyszedł mi jeszcze jeden pomysł do głowy. Kolumny stoią dokładnie w środku pokoju. Może ta symetria ma zabójcze działanie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczam nie jestem specjalistą w tej dziedzinie ale jak dla mnie głównym problemem braku basu w okolicach stopy to wymiary pokoju. Dwa wymiary szerokość i wysokość to ok. 2,5 m. Powoduje to, że częstotliwości w okolicach 70-80 Hz powinny być uwypuklone a częstotliwości w okolicach 50 Hz mocno tłumione, a okolice tej drugiej częstotliwości to właśnie jest stopa perkusyjna. Nagraj na swoim komputerze płytę testową tak jak ja zrobiłem (od 30Hz co 5 Hz w górę 0 dB w sinusie) i będziesz wiedział więcej. Zostanę pewnie zakrzyczany przez szanowne grono audiofili ale być może dobry sub (najlepiej z możliwością korekcji) jest jedynym sposobem uzyskania wyraźnej stopy perkusyjnej i w miarę poprawnej linii basu. Zestaw liniowy w takim pokoju na pewno nie będzie grał liniowo. Chyba, że zostaną założone jakieś „kosmiczne” elementy adaptacji akustycznej ale nawet tutaj mam wątpliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>MariuszJ

 

O tak, ustawienie wg. zlotych proporcji Cardasa to naprawde dobra rzecz. Postepujac zgodnie z ich wskazowkami uzyskalem najlepszy dzwiek ze wszystkich ustawien jakie wyprobowalem w swoim pokoju, a troche ich bylo (ustawien, nie pokoi). Niestety zblizone do kwadratu (tylko 0,5 m roznicy pomiedzy dluzsza i krotsza sciana) wymiary pomieszcenia spowodowaly, ze kolumny staly prawie na srodku pokoju, niecale 2 m od tylnej sciany (mimo takiej odleglosci bas wcale nie byl odchudzony), a fotel w miejscu odsluchowym uniemozliwial otwarcie drzwi. Na domiar zlego salon jest przechodni i takie ustawienie bylo po prostu nie akceptowalne. Ale gralo pieknie. Jak przeprowadze sie do jakiegos porzadnego prostokata to bedzie pierwsze ustawienie jakie wyprobuje, a wszystko wskazuje na to, ze rowniez ostatnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MariuszJ, 16 Lis 2006, 17:20

 

>Danielus, znaczy się ten trop mamy z głowy. Odstaw kolumny od ściany.

 

Nie sądzę, żeby bliskość ściany przeszkadzała. Ja mam takie same kolumny w bardzo podobnej odległości od ściany i jeśli mogę na cokolwiek narzekać, to raczej na nadmiar basu, niż na jego brak...

 

Obstawiałbym, że problemem jest jednak kształt pokoju. Ewentualnie "upchnięcie" ich pomiędzy meblami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Snajper, ja również w to nie wierzę - vide wyniki z Hunecke, ich preferowane ustawienie i odpowiedź pokoju. Ja obstawiam te kolubryniaste szafy po bokach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.