Skocz do zawartości
IGNORED

Dudnienie


senicz

Rekomendowane odpowiedzi

Tolerancja dla dudnienia czy beczkowania kolumn glosnikowych jest bardzo duza. wiekszosc audiofili uwaza ze tak musi byc lub ze to takie nagranie. prawda jest jednak inna. Dudnia bo sa zle zrobione. maja bledne glosniki i blednie obliczone basreflexy.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30034-dudnienie/
Udostępnij na innych stronach

Jakze bym pragnal, poznac wreszcie odpowiedz na Niekonczace sie Pytanie,

w Niekonczacej sie Opowiesci o przewadze serii F i obudowy zamknietej

w 801-kach poprzedzajacych serie Matrix, od versji III Matrixa (bas reflex) !

 

Czy ktos wie - na pewno, ktore - lepsze ?!

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30034-dudnienie/#findComment-661406
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się z seniczem w tym przypadku, niestety prawie wszystkie kolumny mają spore dudnienia a wystarczy posłuchać niskiego głosu aby się o tym przekonać. Szczególnie złe są pod tym względem BR ze słabo wytłumioną obudową . To był najważniejszy czynnik który skłonił mnie kiedyś do spróbowania konstrukcji TL z nierównoległymi ściankami, trzema głośnikami pracującymi w różnej wielkości i długości komorach i wspólnym wylocie a także bardzo dużą ilością różnych materiałów wytłumiających.

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30034-dudnienie/#findComment-661441
Udostępnij na innych stronach

Vlad, ma to cos wspólnego z Obudową Zamknietą.

Ale OZ z Krainy Czarów też obleci;)

 

saczek, dokładnie. Spada jakosc kosztem subiektywnego odczucia ilości.

Przy takim zabiegu z wiadomych przyczyn ciete jest też najczęsciej pasmo w dół.

No ale czego to producenci nie zrobia, zeby zaspokoić popyt rynku na buuu:)

A nie daj Boże, zeby w dużej kolumnie bas nie żył własnym życiem;)

Tu plus dla tegorocznej prezentacji Avalona na AS, bo tam bas nie wgniatał,

ale też nie ociągał sie, ani nie zamazywał.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30034-dudnienie/#findComment-661449
Udostępnij na innych stronach

senicz

>Tolerancja dla dudnienia czy beczkowania kolumn glosnikowych jest bardzo duza. wiekszosc audiofili uwaza ze

>tak musi byc lub ze to takie nagranie. prawda jest jednak inna. Dudnia bo sa zle zrobione. maja bledne glosniki

>i blednie obliczone basreflexy.

 

No ale co w związku z tym, dlaczego nowy wątek i dlaczego w DIY?

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30034-dudnienie/#findComment-661459
Udostępnij na innych stronach

OZ ma klopot z pasmem przenoszenia w dol. Aby bylo niskie zejscie qts musi byc dosc wysoki co sprzyja podbiarwianiu muzy na meskim glosie. Zbudowac OZ nisko chodzaca to duza sztuka. Dla poprawienia odpowiedzi impulsowej potrzebne jest dobre wytlumienie kolumny a to powoduje ze charakterystyka przenoszenia jest opadajaca od 100hz. I aby odzyskac stracona muze na basie trzeba podbic elektrycznie najnizsze F. BR typowo strojone to ustawienie BR na fr calej kolumny co powoduje pojawienie sie pasozytniczego podbicia na wyzszym basie. Jednak inne strojenie nie wchodzi w gre gdyz takie jak opisalem powoduje ze kolumne mozna obciazyc duza moca ze wzm. Lepsze strojenie polega na ustawienia BR na f nizsza od fr kolumny i to powoduje poprawienia zejscia w dol i brak podbarwien na wyzszym basie bez dudnienia. Jednak membrana zaczyna mocno drgac i grozi jej uszkodzenie i dlatego wspolczesnie tak juz sie stroi kolumn. Do takiego strojenia potrzebny jest dobry glosnik i niskim qts. Przykladem takiego wykonania sa chwalone juz Marantz dms250. I co ciekawe nie ma w nich zbyt duzo materialu tlumioceko ot jakas watolina. Scianki sa bez wykladziny lub filcow. Moj pokoj 20m2 ma duze sklonnosci do dudnienia. Tak myslalem do czasu az zaczalem sluchac tych dms250. Nagle zniklo dudnienie? tak wiec przyczyna sa nie wymiary pokoju a dudnienie kolumny. W sobieskim wszyscy narzekaja na dudnienie pomieszczen!! jednak podejrzewam ze przyczyna sa kolumny a nie pokoje. I im dokladniej sa nastrojone wedlug wspolczesnych zalecen kolumny tym bradziej dudnia. Przykladem prfekcji strojenia sa kolumny akustyka a jak on.............. chyba najbardziej na wystawie.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30034-dudnienie/#findComment-661482
Udostępnij na innych stronach

Do chwalonego Marantza nawet nie śmiem porównywać mojej dłubaniny, ale i tak chyba wole mieć mniej basu, niż jakis "doklejony".

Mam inną teorię na temat tego męskiego wokalu.

Przecież on nie schodzi do 50Hz, zeby go B-R podbarwiał. No nie?

Może to nie kwestia obudowy, tylko glośnika? Może za cieżka membrana, a do tego akurat zakres 200-300Hz jest najprądożerniejszy...

W takim razie mamy cięzka membrane pracującą w zakresie gdzie wzmak ma najciezej...

Może wzmaki za słabe, a doskonałe Marantze prowadzą sie świetnie w tym zakresie i stąd ich przewaga?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30034-dudnienie/#findComment-661491
Udostępnij na innych stronach

albo ścianki rezonują, no nie? tak też może być? Może te Marantze są w jakiejś pancernej skorupie i dlatego nic nie dudni. Słomy zobacz nie ma a gra podobno bardzo dobrze. Kurde, musi być jakaś banalna odpowiedź, musi? Wszystko wbrew zasadom, nie?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30034-dudnienie/#findComment-661517
Udostępnij na innych stronach

nawet duze glosniki pracuja liniowo do 300hz. bo to jest zakres ich liniowego przetwarzania. Dudnienie jest wynikiem duzej dobroci ukladu mechanicznego dla pewnych czestotliwosci. Jesli tak to co ma duza dobroc? jaki element ukladu? napewno fale stojace w obudowie napewno rezonans glosnika i thd glosnika ktore moga miec duza energie bo dla 40hz thd glosnika jest duze co powoduje ze czesc harmonicznych silnie podbarwia muze. Jednak najwazniejsze sa podbarwienia wynikajace ze strojenia br. Jesli wyzszy wierzcholek wchodziw zakres sprzyjajacym falom stojacym wewnatrz obudowy to mamy dosc silne podbarwienie. W swojej wzorcowej kolumnie mialem powazne problemy z wytlumieniem podbarwien. Uzyte glosniki male 20cm tesle o niskiej jakosci zmusily mnie do pomyslowych pulapek na te podbarwienia. Pierwsze to wytlumienie fal stojacych wewnatrz duzej obudowy i tu jedynie sloma sie sprawdzila.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30034-dudnienie/#findComment-661539
Udostępnij na innych stronach

Recepta na walkę z dudnieniem jest prosta.

-solidna obudowa

-nie przesadzony litraż dla niskotonowego. Lepiej ciut mniej niż ciut więcej

-niskie strojenie. Bas reflex pracuje wtedy jak OZ , ale nadal może się chwalić niższym zejsciem innaczej mówiąc port dmucha dopiero przy dużych poziomach db , ale nie ma efektu przeciągania basu.

-jeżeli membrana jest ciężka (co pomaga w niskim fs) to magnes musi mieć duży BL

-wytłumienie tak rozmieszczenie jak i jakość , rodzaj, ilość

 

 

Moja recepta , ale uwaga nie mam umowy z NFZ więc nie liczcie na ulgi.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30034-dudnienie/#findComment-661693
Udostępnij na innych stronach

połowa energii jest promieniowana przez tylną część membrany dlatego cholernie ważne są nierównoległe ścianki, bardzo sztywna wzmacniana konstrukcja i bardzo duża ilośc wytłumienia. Jakim cudem w małym litrażu wytłumimy małę częstotliwości, przecież tam się wszystko zdudnia, odbija od ścianek uderza wielokrotnie z opóźnieniem w membranę i wydostaje się przez otwór jeśli to BR.

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30034-dudnienie/#findComment-661704
Udostępnij na innych stronach

napeno wane sa wymiary box gdyz np. wysokie slupki sprzyjaja falom stojacycm wymiary grubosc scianek i umiejetne umieszcenie rozpraszaczy fal stojacych wew. obudowy. Najwazniejsze to jednak jakosc basowca. Musi miec niska dobroc Qts i male thd gdyz thd czesto sa odbierane jako podbarwienia - dudnienie. Jak pamietam stare tonsile basowe dudnily w kazdej z kolumn i typow obudow. Co bylo spowodowane ich nieliniowym polem magnetycznym i niel. zawieszeniem. jednak te pomiary - thd - nie sa publikowane wiec trzeba samamu eksperymentowac z roznymi basowcami.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30034-dudnienie/#findComment-661759
Udostępnij na innych stronach

Pisząc nie przesadzony litraż lepiej ciut mniej niż ciut za duzo, byłem nie precyzyjny.

 

Chodziło mi o to ,że jeżeli jakiś głośnik dobrze pracuje w przedziale 50-80 litrów , to lepiej poruszać się w okolicach np.50-60l niż 70-80l.

Co do solidności się zgodzę skrzynka musi być bardzo mocna , ale z wytłumieniem sprawa wcale nie jest taka oczywista jak piszesz.

Natomiast nie łudził bym się tym ,że nierównoległości ścianek rozwiążą wszystkie problemy. Wystarczy przejżeć laboratorium Audio , nawet kolumny że ściankami biegnącymi łukiem mają problemy np. z falami stojącymi.

 

Problem dudnienia głównie wynika z źle dobranej wielkości obudowy, złego strojenia B-R , wiotkiej skrzynki no i może trochę winy leżeć po stronie głośnika.

 

Mój wpis dotyczy wpisu bogdana

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30034-dudnienie/#findComment-661785
Udostępnij na innych stronach

problem z tym ze jesli uzyje sie malej skrzynki to fr calosci glosnik/skrzynia wychodzi wysoko. teraz aby BR zaczal dzialac musimy go nastoric ale jak? jesli w fr calosci to bedziemy mieli dudnienie jak cholera gdyz drugi wierzcholek wejdzie nam w strefe dudnenia maksymalnego choc pierwszy pokaze sie dosc nisko. jesli nizej od fr to zabraknie nam energii w ukladzie do pobudzenia BR gsyz ilosc energiiw rejonie niskiego basu max spada nawet 12 i wiecej dB/oct a to oznacza ze nie bedzie dosc energii aby BR zafunkcjonowal. Dlatego skrzynie do suoer hiend sa duze gdzy fr calosc jest dosc nisko i na dole jest wystarczajaco duzo energii aby BR mogl dzialac na subsonikach. ja swoja wzorcowa i jak dotej pory nie pobitej kolumne roblem wlasnie dzieki takim zalozeniom. szkoda ze jedna rozebralem na czesci do stolu warsztatowego.

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/30034-dudnienie/#findComment-663526
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.