Skocz do zawartości
IGNORED

Przedwzmacniacz


gLiNa

Rekomendowane odpowiedzi

Wiesz co Igod, jak czytam co wypisujesz, to przypomina mi sie dowcip:

'Idą sobie, mrówka i słoń przez most.

A mrówka zagaduje: Słoniu, ale my tupiemy!!?'

 

PS. żebys przypadkiem źle nie zrozumiał: słoń w dowcipie to nie ty..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kim jesteś Torens??? (wioskowym filozofem?).

Jeśli ktoś tworzy projekty, z którymi idzie do ludzi to wie że będzie oceniany przez innych. Niektórym tytaj przeszkadza to cgyba bardziej niż samemu N.Pass'owi :)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wernen nie sadze zeby igod rozumial ideologie Passa no bo ktos kto nieslyszy roznicy w kablach za 5$ i za 50$ albo wiecej i prezentuje poglady zamiast wiedzy to nie uslyszy co Pass mu daje w projektach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Igod, chlopie nie pograzaj sie. Ile wzmacniaczy klasy A slyszales ? Chyba zadnego. Inaczej nie pieprzylbys takich farmazownow. Bo prostu jak czytam Twoje wynaturzenia to scyzoryk mi sie w kieszeni otwiera.

Najpierw posluchaj czegos a pozniej sie o tym wypowiadaj. Inaczej nie dziw sie, za kazdy ma Cie za..... wystarczy poczytac forum ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory , ale mimo,że _igod_ jest moim "etatowym kolegą do kłótni ", muszę tu stanąć w jego obronie ,

przynajmniej częściowo. W swoim wpisie _igod_ napisal tylko że nie jest funkcjonalny , to był jego osąd, może mu cos tam nie pasowało w jego konfiguracji :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie - czy wam na łby czy na poczucie humoru coś poupadało??? Popatrzcie na emotikony, a nie od razu ujadacie.

 

Pass robi wzmacniacze niefunkcjonalne i to jest prawda, nie wymagającana wielkiego uzasadnienia. I nikt tu nie kwestionuje jakości brzmienia (igod chyba też nie, bo cztałem gdzieś jego wypowiedzi na temat jakości brzmienia Alepha i na temat różnic w brzmieniu kabli też coś pisał).

 

Torens - następny geniusz kablowy, który bez drogiego kabla nic nie słyszy. Przykro mi, że tak masz ;)

 

pozdrawiam i gryźcie się dalej sami ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Wsiech!

Igod pobudzil do wpisow,brawooooo!

Swoja droga ma prawo do takiej wypowiedzi na plenum forumowym,na tym polega demokracja.

Sam czasem sie z nim pokluce,ale sadze ze przy piwku dobrze by sie gadalo........

W swojej wypowiedzi ma troche racji.O ile dla lampy praca w klasie A jest czyms naturalnym,to dla tranzystorow duze prady nie sa wskazane.Osobiscie tez uwazam ze najlepszym kompromisem moc/moc strat/pasmo/thd/krztalt odp.prostokata jest klasa A/B.Wtajemniczeni wiedza ze tranzystor pracojac w stanie nasycenia ma stosunkowo malo ciekawe parametry i co gorzej jest malo stabilny.Co do brzmienia to faktycznie wzmaki pracojace w czystej klasie A graja przyjemnym dzwiekiem lecz niejest on "neutralny-wzglednie bezpulciowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój wpis dotyczył urządzenia, które zbudował Bartek1.

 

 

Czy ja gdzieś napisałem, że Pass nie zna się na rzeczy?

Udostępnia swoje projekty, jego wybór. Tylko nie przesadzajcie, bo teraz jak już ktoś napisze, że nie podoba mu się wzmacniacz od Passa, to od razu jest głupi i się nie zna.

 

Ale czy musi mi odpowiadać jego filozofia?

Nie lubię klasy A, lubię potężne wzmacniacze pracujące w klasie AB (ewentualnie w A do kilku W) z dużym kopem i dużą mocą. Pass mi tego nie może zagwarantować.

 

 

 

jar1 i barni, jesteście cholernie nerwowi, widać, że szukacie tylko zaczepki.

Jakieś problemy na tle rodzinnym?

 

Poziom wypowiedzi torensa pozostawiam do własnej oceny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>

darkul, mogę się zgodzić, że jedni lubią jedno czy drugie. Mogę zrozumieć preferencje konstruktorów - kwestia gustów i zainteresowań. Zgoda jeśli chodzi o ekonomikę pod względem zuzycia energii itd. Ale wypisywanie, że tranzystory we wzmacniaczach klasy A pracują w nasyceniu i że ogólnie tranzystory nie lubią większych prądów świadczy, ok. juz nie dopiszę, o czym, żeby nie jątrzyć.

To tłumaczy dla mnie w pewien sposób twoją 'miłość' układów scalonych.:-)

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe pytanie:

Dlaczego we wzmacniaczu słuchawkowym, pracującym w klasie A, stosuje się w stopniach wyjściowych dość mocne pary tranzystorów połaczone równolegle (nawet cztery pary to nie rzadkość)?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>Nowy2

Nie rozumiem do końca sentencji, ale osobiście widziałem wiele wzmacniaczy słuchawkowych pracujacych w kalsie A z pojedyńczą parą tranzystorów a nawet w konfiguracji single ended, które są uznawane za wysmienite.

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten temat na headwize.com pisze Kevin Gilmore. Pokrywa się to z tym o czym pisał Darkul.

 

The push-pull class A output stage is a series of paralleled emitter follower, current buffers. The voltage gain is 0.9 and the current gain is 75. The idling current is 15mA per transistor (or 60mA for the 8 transistors off the +16VDC rail and 60mA for the 8 transistors off the -16VDC rail). I have designed the output section to run at what I have determined is the sweet spot for these transistors, which is 15mA each.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi coś skomentować, bo nie mogę odnaleźc tam schematu (może podaj jakiś link) a z tego, co napisałes nic konkretnego dla mnie nie wynika. Widziałem takie układy, ale o ile pamietam duza ilość tranzystorów wyjsciowych była podyktowana tym , że jako wyjsciowe pracowały 'zwykłe' małej mocy. Dlatego musiało być ich dużo. Dalej nie widzę związku że klasaA dla tranzystorów to coś gorszego niż AB.

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przywołałem tę opinię dla udokumentowania stwierdzenia Darkula o tranzystorach we wzmacniaczach klasy A, że cytuję ...."tranzystory nie lubią większych prądów".

Podobnie postępuje Piotrek608 przy budowie forumowego wzmacniacza słuchawkowego, stosując w stopniu końcowym jeszcze mocniejsze tranzystory. Różnica występuje w stopniu wejściowym - u Piotrka608 jest OPA604, gdy Gilmore stosuje dwa stopnie różnicowe na podwójnych J-FETach.

Jestem zaskoczony, że nie znasz tej konstrukcji. ;-)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powinienem znać? ;-)

No, ale to właśnie to, o czym pisałem powyzej. Jako tranzystory końcowe zostały tam wykorzystane tranzystory małej mocy (np. 2SC1815 SI-NPN 50 V 0,15 A 0,4 W 80 MHz ) i dlatego uzyto ich kilka. Można dyskutować o celowości takiego rozwiazania jak i o własciwościach sonicznych. Natomiast i tak wszystkie tranzystory pracuja w klasie A.

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Jar

W teorii klasa A jest idealem,jezeli chodzi o przebiegi[przejscie przez zero].

A w praktyce juz tak ladnie nie jest.A dodawanie co raz to kolejnej pary tr.wyjsciowych jest zle,zwiekrza to pojemnosc wejsciowa[sumarycznie]baz wzglednie bramek.

Smieszy mnie olewanie co poniektorych kolegow tematu zwanego scalakami.Caly swiat idzie w scalaki w roznych postaciach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A cha przypominam niedowiarkom o moim ulubionym APEXie PA05,zrobcie lepszy wzmak robiony na piechote to ja elektroniki sie nie dotkne do konca swojego zywota!Na forum napewno znajda sie arbitrzy w tej kwestji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>darkul

Ja wcale nie olewam scalaków, i nic przeciwko nie mam. Zgadzam sie też, że równoległe łączenie tranzystorów nie jest idealnym rozwiązaniem, chociażby z tego powodu, co napisałeś. To nie był mój przykład na poparcie Twojej tezy. Chodziło mi tylko o to, że stwierdzenie typu, że klasa A dla tranzystorów jest gorsza od AB jest też nieuzasadnione, przynajmniej na takim poziomie uogólnienia.

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scalaki są dobre do pewnego poziomu.

 

Chętnie bym porównal Twojego scalaka do dobrego wzmacniacza dyskretnego, może na jakimś spotkaniu?

[obrazekLUKASZ-102836_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łączenie równoległe tranzystorów bipolarnych mniejszej mocy w stopniach końcowych wzmacniaczy klasy A pozwala uzyskać:

- stosowny prąd wyjściowy,

- pracę złączy poszczególnych tranzystorów w niższej temperaturze,

- dobrą odpowiedź (wyższa częstotliwość graniczna takich tranzystorów, mniejsze pojemności złącza BK),

- szersze pasmo mocy itp.

 

Nelson Pass w Alephach nagminnie stosuje równoległe łączenie wielu MOSFETów w stopniach wyjściowych, które każe dobierać je według ściśle określonych kryteriów. Zaleca stosowanie tylko pewnych typów MOSFETów o małej pojemności wejściowej bramki (parametr krytyczny dla MOSFETów z kanałem P). Zastosowanie innych MOSFETów objawia się zwiększonymi zniekształceniami w górnym paśmie częstotliwości, które można zlikwidować przez zwiększenie prądu polaryzacji bramki, ale to pociąga za sobą obniżenie impedancji wejściowej.

 

Jak to w życiu, nic nie jest za darmo i taki układ równolegle łączonych tranzystorów należy optymalizować; świadomy konstruktor takie rozwiazanie stosuje aby osiągnąć zakładany przez siebie cel, godząc się z pewnymi ujemnymi cechami, które stara się zminimalizować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>Nowy2

Wszystko, co napisałeś jest oczywiście słuszne, tylko nie wiem jak to ma się do stwierdzenia Darkula odnośnie klasy A, z którym polemizowałem. Oczywiście żaden tranzystor 'nie lubi' większego pradu i mocy niż maksymalnie dla niego dopuszczalne, bo sie zjara. Ale nastąpi to niezależnie od klasy w jakiej pracuje wzmacniacz.

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem klasa A w praktyce ma mniej do zaoferowania niz praca w klasie A/B.

Dawanie kilku par rownolegle czasem jest zlem koniecznym,pozwala to na rozlorzenie moc strat i sumaryczne zmniejszenie spadkow na zlaczach.[DF]

>Igod

To co pokazales na fotografi miesci sie w 1szt PA05.

Dzieki temu ze wszystkie elementy sa w nim na wspolnym podlorzu maja lepsza stabilnosc,krotsze polaczenia itd.

Proponoje zagladnac w karte katalogowa PA05 i tyle,dalsze polemizowanie bedzie bezsensowne......

Chcialbym zobaczyc zachowanie przy 4 Ohm wzmaka ze zdjecia w porownaniu z PA.

Swoja droga za okolo 1.5 mies.koncze swoj egzempl.zPA05 to sie gdzies namowimy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>Darkul

Wiesz pewno, że Twój pogląd jest kontrowersyjny, choćby z tego względu, że wiekszość konstuktorów twierdzi zupełnie odwrotnie. No, ale to również kwesia gustów i osobistych preferencji.

pozdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zwróciłbym uwagę na słowo "w praktyce" w wypowiedzi Darkula. Moim zdaniem jest ono bardzo istotne ponieważ zrobienie właśnie w praktyce dobrego wzmacniacza w klasie A jest bardzo trudne. Nie wystarczy ściągnąć schemat, poczytać stronki Passa i zrobić super sprzęt. Gdyby tak było Pass już dawno spakowałby walizki. Oczywiście to nie znaczy, że nie należy próbować ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darkul no właśnie w nocie aplikacyjnej nie znalazłem nic ciekawego. Wrażenia to bynajmniej na mnie nie zrobiło.

Co nie oznacza, że może grać dobrze.

 

Jeśli kosztuje poniżej 100zł gra jest warta świeczki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Igod

????!!!!

Kolego chyba sie cos pomyliles?

Apex Microtechnology PA05 kosztoje min.300$ za szt.

Jezeli ma twoim zdaniem takie sobie parametry stateczne nooooto gratuluje dobrego samopoczucia.

Bo zrobienie odpowiednika na piechote lepszego to juz jest naprawde sztuka,ale jest to wykonalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tym chciałem pokazać, że nie opłaca się tego brać, bo za 5 razy mniejszą sumę można wykonać znacznie lepszy wzmacniacz.

 

Gdyby ta kość była taka genialna stosowało by ją wielu producentów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.