Skocz do zawartości
IGNORED

Kalibracja miernika UT50C


lancaster

Rekomendowane odpowiedzi

seniczu, mierzę na samym mierniku, tzn. zwieram sondy(czy jak to się tam nazywa ?)

Wpienia mnie trochę to 0,2-0,3oma - przewody raczej tyle nie mają...chociaż cholera je wie.

Martwi mnie to, bo podobnie moze byc z napieciem i pojemnością np. tylko nie wiem o ile.

W omomierzu referencją dla 0om może byc np. 5cm odcinek srebrzanki fi 1,5 wetknięty bezposrednio w zaciski miernika(też pokazuje 0,2oma)

Ale skad mam wiedzieć o ile i w którą strone miernik oszukuje z napieciem, albo pojemnością ?

Ja kupilem starego grundiga na wolumen za 30zl. Taki stolowy z ledami. Ale tam zwarcie to zero. Zreszta zgodnie z rozdzielczoscia. Tak wiec lepiej kupic jakiegos uzywanego ale dobrej firmy niz z allegro za 30zl. Choc ostatnio za 30zl mozna kupic bardzo fajne i nawet dokladne LCD z duzymi wyswietlaczami i pomiarem C. Dosc dokladnym!! Wlasnie pomierzylem rozne C i mierzy bardzo dokladnie. Zaskakujaco dokladnie. Ale ciekawostka. Takie ceramiki po nagrzaniu przez dotkniecie palcem wykazuja spadek pojemnosci z deklarowanej 100nf - w pomiarze 102,7nf - do 80nf po nagrzaniu palcem!!! ale jaja. Tak wiec ceramiki do obwodow audio nie nadaja sie calkowicie. Zwiekszenie temp. do 40st powoduje spadek pojemnosci az do 50nF. Trzeba to uwzgledniac w projektach odsprzegania wzm.

Z napieciem nie ma problemu bo tam nie ma duzych pradow i podobnie z pojemnoscia. Pomiar rezystancji jest obarczony bledem bo wew sciezki rez. przelacznika i inne dodaja sie do rezystancji zew i dlatego wystepuje blad. W najlepszych miernikach rezystancja jest mierzaona przy pomocy 4 przewodow 1 para to pomiarowe a 2 do kompensacji wplywu tej pierwszej. W takichmiernikach mozna zejsc z dokladnosci na R az do 1milioma. Czesc miernikow starych miala ustawianie zera ale czy dla rezystancji? nie pamietam.

Noo,seniczu, teraz to przegiałeś, ja swoj miernik kupiłem za 120zł, nie 30 :)))

Zresztą pal sześc, błąd pomiaru jest, tylko jak sie dowiedzieć jaki duży np. w przypadku pojemności, albo napieć ?

Macie jakis referencyjny kondensator(o dokladnie określonej pojemności), albo napięcie ?

napiecie to proste - referencyjna diode kup zasil jak w aplikacji i masz bardzo dokladne napiecie odniesienia. Co do pojemnosci to kup jakis konds. 0.2% choc o takie trudno. ja trafilem na wolumenie ale nie pamietam jakie? jakies nano pewnie jak znajde to ci podesle jakies wzorce. Zreszta czy za 120 czy za 30 to pewnie podobne jakosciowo. Dobre zaczynaja sie od 500zl a i to trzeba wiedziec jakich firm. Kolega kupil ekstra przenosny za 700? ale to juz top. A rezystory to sa powszechne dokladne 0.1% i pewnie takie masz? Pomiary zmiennopradowe to skalibrowana karta z pC mozna smialo mierzyc z nadzwyczajna dokladnoscia. Ale jakim programem? no i pewnie jakis jig potrzebny.

Może nie przewody ale styki. Mój RFT przy słabszch bateriach też nie pokazuje 0 na zakresie do 200 ohm. Dzisiaj też 0.2-0.3 ohma pokazuje na zwarciu. Ale twardy jest, spadł z parapetu i nic, tylko śrubka mu w środku wypadła.

Z napięciem czy pojemnością nie powinno być takiego problemu.

Może to sprawa baterii?

Patrzylem za tymi kondens i znalazlem jakies niby 1.5% ale o dosc znacznej roznicy miedzy nimi. Nawet na tym mierniku za 30zl z allegro. Mam kilka sztuk 0.5% ale potrzebuje je do miernika znieksztalcen.

A ja tam bym się zabrał za sprawę metodycznie. A więc wziąłbym dwa oporniki 1 - 3.9ohm, zlutował szeregowo i pomierzył ruszając elektrodami żeby zerwać tlenki w miejscu połączenia:

 

R0 - rezystancję zwarcia elektrod miernika

 

R1 - pierwszy opornik (jedna elektroda podłączona w miejscu lutowania obu oporników)

 

R2 - drugi opornik

 

R12 - połączenie szeregowe obu oporników

 

Jeżeli R12 = R1 + R2 - R0 (bo według roboczej teorii R0 dodało się zarówno do R1, R2 jak i R12) to można po prostu odejmować R0 od wyniku pomiaru i dostać w miarę dobrą wartość rezystancji.

 

Poza tym - mierniki miewają dokładność wyrażoną w procentach wartości ZAKRESU - a więc dla miernika o dokładności 0.5% w zakresie 200ohm błąd ma prawo być równy nawet 1ohm, 0.2ohm mieści się w nim jak najbardziej. Przeczytałbym w instrukcji jaki ma prawo być błąd pomiaru.

Misiomor prawdę prawi. Dokładnie rzecz biorąc, to błąd określany jest dla 100% zakresu pomiarowego, a o ile pamiętam, to powinno się tak dobierać zakres pomiarowy do spodziewanej wartości pomiaru, żeby mieścić się pomiędzy 75-100% zakresu. Do błędu dla cyfrowych mierników podaje się zwykle inf. np. 3digit, który określa dodatkowy błąd dodający się do pozostałych błędów i wyrażony w cyfrach najmniej znaczącego miejsca na wyświetlaczu (w uproszczeniu).

W przypadku małych wartości rezystancji pomiar miernikiem uniwersalnym jest mało dokładny i zwykle używa się do tego mostków z galwanometrem.

>Lancaster

Nic się nie martw - większość mierników tak ma. Wskazówkowe można było prosto skalibrować, ale właściwie trzebaby to robić dla każdego zakresu osobno.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.