Skocz do zawartości
IGNORED

kolumny 4 Ohmy i wzmacniacz 8 Ohm-ów ?


slayer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Niedawno nabyłem wzmacniacz Luxman L-210, ale nie zwróciłem uwagi na to że on obsługuje (zalecane są) kolumny od 8 ohm-ów. Kolumny mam 4 ohm-owe (Dali470). I teraz mam dylemat... o ile wzmacniacz padnie - mała strata, kupię następny. Ale jak kolumny padną albo je rozstroii to już większy problem będzie...

Zastanawiam się nad wymianą tego wzmacniacza na model L-230 lub jakiś inny z tej serii, który obsługuje 4 ohmowe kolumny.

 

Wymieniać czy zostawić?

 

pzdr.

123... test

Zdzislav, 17 Lip 2007, 21:14

 

>Jeżeli nie bedziesz grac bardzo głośno to kolumną i wzmakowi nic sie nie stanie.<

ile to jest "bardzo głośno"?

temat pewnie dotyczy jeszcze paru osób, takie zestawienie: wzmak 8 Ohm i kolumny 4 nie jest rzadkie, dobrze jest wiedzieć coś więcej i z praktycznej strony.

z praktycznej strony: kiedys mialem stary ampli unitry, tylko 8 Ohm, podłaczone do niego kolumny wlasnej roboty ktore miały na ohmomirzu 3,5 Ohma. Potrafiłem grac na tym zestawieniu kilka godzin na maxymalnych obrotach i nic sie nie stało, choc radiator gzrzał sie jak kuchenka. To praktyka. A teoria mowi zeby nie przesadzac z głosnoscia w takich przypadkach. Oczywiscie moge sie mylić...

jeżeli chodzi o głośność to gałkę wystarczy na godz. 7 ustawić i już ładnie wypełnia pomieszczenie dźwiękiem, na godz. 9 jest już dość... aby domownicy kazali ściszać...

ale wyczytałem że ten wzmacniacz ma zabezpieczenia (przeciążeniowe i termiczne)... czyli jemu raczej nie powinno się nic stać (choć z drugiej strony ma ponad 20lat), a jak kolumny to zniosą (zabezpieczeń nie mają), czy te 8 ohmów np. zwrotnicy albo głośników nie zdezeluje?

 

pzdr

123... test

Jak nie przesadzisz z mocą, nic się nie stanie. 8 ohm (zalecane) dla wzmacniacza, to często tylko asekuranctwo producenta. Miałem amplit. Sony o zalecanej imped. 8 ohm, przez pewien czas grałem na 4- ohmówkach, często "głośniej, niż polskie normy przewidują" i nic. Żadkością jest rzeczywiste nieobsługiwanie 4-ch ohmów, jak to bywa u Cyrusa (wchodzi zabezpieczenie już po podpięciu kolumn 4 ohm). Wielu producentów kolumn często pisze "imped.4-8 ohm, co bywa zakamuflowanym oznaczeniem dla uspokojenia bojących się 4-ch ohm, lub kłamie, pisząc 8, na rzeczywiście 4-ro ohmowych kolumnach (B&W, Focal itp.

Ogólnie powyżej dobrze gadają chłopaki, czyli jak już tak się trafło zestawienie, to po prostu nie przesadzać z głośnością.

 

Co do możliwości zepsucia kolumn to mało prawdopodobne. Jedyna możliwość to jedynie wtedy gdy będziesz grał baaardzo głośno, na poziomie klippingu wzmacniacza (gdzie zaczyna produkować silne zniekształcenia), ale to już usłyszysz i raczej nie będziesz aż tak odkręcał, więc nie ma obawy. W sytuacji przesterowania wzmaka najszybiej pdają wysokotonowce, ale te dobrze zrobione to trzeba by męczyć dobre klkanaśice minutr albo ze dwie godziny nawet czasami, aby je w końcu przegrzać.

 

Co do wzmaka, to jeżeli ma zabezpieczenia, to z reguły działają bez zarzutu. Różne cuda zdarzało mi się wyrabiać ze wzmakami i póki co zawsze grzecznie się rozłączały :), co ciekawe nigdy nie zająknęły się na obciążenie, a raczej albo na zwarcie, albo gdy rejestrowały przegrzanie w głośnikach. Kiedyś przez prawie pół roku grałem z jednego wzmaka (Grudnig FineArts) na dwie albo trzy pary 4-omowych kolumn podłaćżonych jednocześnie (okres muzyki czaszkowej i braku wyrozumiałości dla otoczenia), zafacynowany ścianą dźwięku i łomotem i bez problemu napędzał.

Gość V-savage

(Konto usunięte)

Żeby tylko ten opornik jak mu się zachce głośno grać dymić nie zaczął:P(u mnie się prawie palił).Kolumny można uszkodzić,ale Przesterem jak już było wyżej,albo jak da się więcej niż mogą uciągnąć.U mnie ampli chodzi na impedancji do kolumn min.6ohm,a kolumny mam 4ohm i jak daję ostro mu w kość.Kończy się czasami(bardzo rzadko),że się wyłączy.Jeżeli wzmak przy 8ohmach ma 50W to(w sytuacji idelanej)przy 4ohmach powinien mieć 100W zanim nie wyzionie ducha.Trzeba uważać,aby nie przegiąć i tyle.

Pzdr

dzięki za podpowiedzi... trochę rozjaśniły mi głowie, lutował nie będę :-)... Kolumny jakby nie było, są najmocniejszą pozycją w moim zestawie. Prędzej bym wzmacniacz wymienił gdyby gryzły się te ohmy... ale jako że nie mam w zwyczaju głośno słuchać więc zostaje na razie... (ale coś zauważyłem że apetyt rośnie w miarę słuchania...)

dlatego chciałbym jeszcze zapytać odnośnie samego wzmacniacza. Jako że mam go od niedawna i na razie bardziej osłuchuję się z nim po po przepięciu kolumn z amplitunera KD...

Na razie mogę powiedzieć że naprawdę fajnie gra, ale brak w nim niskiego zejścia basu jaki oferował amplituner, ale za to jest w szerz potężniejszy, a kolumny świetnie to oddają. Ale wiem że potrafią zagrać dużo niższym basem... i też dlatego zastanawiam się nad jakimś wyższym modelem z tej serii... ewentualnie jakimś innym co zagra porównywalnie ale z niższym basem. Jeżeli moglibyście coś polecić proszę o ewentualne sugestie.

 

pzdr

123... test

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.