Skocz do zawartości
IGNORED

Koniec lampy ??


cypher

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dziś podczas słuchania muzyki w pewnym momencie jedna z lamp EL34 rozbłysła bladoniebieskim światłem, przestraszyłem się i wyłączyłem napięcie anodowe. Po chwili załączyłem je znowu i tym razem efekt ten nie wystąpił mimo że muza gra już z 4 godzinę..

Czy ten rozbłysk może oznaczać że lampa się kończy ???

 

Pozdrawiam,

Artur

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy od wyglądu tego rozbłysku. Lampa ma nienajlepszą próżnię, to wyładowanie jarzeniowe w gazie. Lampy mocy dość szybko tracą próżnię (duże obciążenia cieplne), modulowane sygnałem świecenie na niebiesko to w nich nic dziwnego.

 

Jełśi to samoróbka, sprawdź czy wzmacniacz nie dostaje przypadkiem napięcia anodowego przy odłączonych (np. przez przekaźnik) głośnikach. Praca wzmacniacza lampowego bez obciążenia jest niedopuszczalna - moga polecieć i lampy i transformator głośnikowy: po prostu przy wysterowaniu na anodzie są generowane kilowolty, tak działa indukcyjność uzwojenia pierwotnego trafa głośnikowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmak jest samoróbką ale gra już kilkaset godzin od ostatniej modyfikacji..I nic złego się nie działo..Wzmacniacz nie ma żadnych systemów opóźniania załączania głośników.

Tak więc raczej jest to związane z samą lampą..

Pozdrawiam,

Artur

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może powstało w lampie jakieś ostrze, które ułatwiło zapłon wyładowania - ale potem się upaliło? Bo zasilacz razej nie powinien dać przy starcie dużo więcej niż normalnie. W kazdym razie obserwuj poswiatę obu lamp przy normalnej pracy - pamiętając, że właściwie jest normą.

 

A tak z ciekawości - ile dziś kosztuje EL-34?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moglo to byc wzbudzenie sie na w.cz. w lampach to pomimo wzbudzenia moze grac wzm dalej. Widocznie zaistniala sytuacja sprzyjajaca takiemu wzbudzeniu. Na proznie to nie wyglada bo swiecila by nadal na niebiesko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.