Skocz do zawartości
IGNORED

Wymiana opampów NE5532


wojtekr

Rekomendowane odpowiedzi

nikt z góry nie stwierdzi poprawnie co w systemie x najlepiej się dopasuje.....

 

... a może lepiej poszukać coś z nationala lub AD

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej firmy masz te NE5532? Poprawiłeś już zasilanie, a przynajmniej odsprzęganie zasilania przy op-ampach? Warto od tego zacząć, bo ja bym się nie spodziewał, że taki OPA2132 zakasuje Signeticsa. Z tych co podałeś, to znam OPA2132, OPA2134 i OPA2604, i tego ostatniego bym użył, ale są i inne lepsze układy, np. Analog Devices - AD8066, AD8620, AD8599.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....... z tym signetics to w kilku urządzeniach mój faworyt ... aż dziwne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zyskasz przechodzac z podwójnego na 2xpojedynczy na stoliku przejściówce

choćby OPA 134, 227,602,604, AD 825,

Jak podwójnyto spróbój tani LM 833, 4570 . Niby tanie a grą całkiem całkiem

Zreszta jak wpis wyżej . To sprawa indywidualna zmysłu sluchu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj testowałem ne 5532 w cd sony 227. porównywałem m.in. ze słynnym lm4562. te nowe jakby wydobywają więcej szczegółów, robią lepszą przestrzeń, może bas jest mocniejszy odrobinę ale barwa to kupa. średnica i wysokie są zbyt krzykliwe i znika ta pożądana analogowa atmosfera. tak więc, trzeba z rozsądkiem podchodzić do tych super nowoczesnych wz. op.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz Rambo, ja mam podobne zdanie o op-ampach National Instruments. Dla mnie LM6172 gra zbyt zimno i lekko. Jego pozorna czystość to tak na prawdę odchudzenie dźwięku moim zdaniem. Myślę, że AD8599 moze być ciekawy. Jeszcze nie próbowałem. Co do NE5532, podobno w pewnym momencie Philips wykupił Signeticsa wraz taśmą produkcyjną NE5532, więc to może być wciąż to samo. Kłania się poprawa warunków zasilania op-ampów. Z wpisów w innych wątkach wynkika, że NE5532 umie się odwdzięczyć za poprawę zasilania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasilanie to delikatna sprawa , czasami kond starszy o większej impedancji może być lepszy do zakładanego efektu. Tak np. wyrzuciłem z Kustagona jesen z najlepszych zasilaczy ALW typu shunt. Idealny zasilacz spowodował dźwięk trudny do zniesienia - za czysty, za sztuczny. Dodanie trochę "brudu" z LM317 poprawiło sprawę. Tak więc, zasilanie to sprawa odpowiedniego wyważenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że warto spróbować. Może dziwięk nie koniecznie będzie lepszy, ale będzie inny i może bardziej ci to pasować. Ja tak mam u siebie w Exposurze 3010cd. Kupiłem Cd-ka bo była okazja, ale w domu zobaczyłem że to nie to, no i zrodził się pomysł żeby coś pokombinować. Standardowo siedzą tam na wyjściu opa134 i w pierwszej kolejności wsadziłem tam opa604. No i po kilku dniach wygrzewania muszę powiedzieć że poprawa ogromna. Kompakt nie jest już taki jasny i co najważniejsze zaczoł żyć w zakresie średnich tonów. Nabrał wypełnienia, dzwięk stał się bogatszy. To był strzał w dziesiątke.

Teraz ponieważ kupiłem je jednocześnie, testuje AD797 i niby układ bardziej ceniony ale raczej wrócę do opa604 bo lepiej uzupełnia to udządzenie.

 

Teraz przyszedł czas na clocka : )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 lata później...

mam pytanie czy mogę wymienić ne5532 na AD797 ?

 

bez żadnej zmiany w układzie ?

Lepiej spróbować Ad 825.Ad 797 też dobry. Można wymienić . Kiedyś na Forum pytałem i odpowiedż była twierdząca.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5532 jest podwójny, 797 jest pojedyńczy - dlatego bez przejściówki nie można tego zrobić.

Poza tym:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) od strony 11 tej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5532 jest podwójny, 797 jest pojedyńczy - dlatego bez przejściówki nie można tego zrobić.

Poza tym:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) od strony 11 tej.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

czyli coś takiego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ne5532 moze byc zastapiony przez rozne op-ampy ale w zaleznosci od aplikacji czasami trzeba zmienic to i owo w ukladzie. Latwiej w standartowych przedwzmacniaczach liniowych, bardziej skomplikowane w filtrach itp. Z tych, ktore wymieniles tylko opa2132pa jest polaczeniowo/napieciowo kompatibilny ale w zaleznosci od aplikacji da poprawe albo moze wyjsc nawet nieco gorzej. Zakladajac ze typ i napiecie zasilania pasuja nalezy zwracac szczegolna uwage na offset, prad wysterowania, PSRR, CMRR, poziom szumow i slew rate.

 

pozdrawiam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie nie dla opampów z wejściem na trzanzystorach polowych. NE5532 jest układem z wejściem bipolarnym i dla tekiego było projektowane otoczenie. Stawiałbym tutaj na LM4562 albo LME49860 czy też LME49723. AD797 z przejściówką to dosyć droga opcja a różnicy odsłuchowej na plus wcale może nie być...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja mam trudniejsze pytanie. jesli mamy juz taki 5532 zalozmy signetics'a bez paska a zwykly z mala literka s (jako producent nie w nazwie scalaka-zeby nie bylo ze to inny scalak)

to z jakimi kondami on zagra najlepiej. jakie boczniki uzyc. jesli macie jakies typy z dostepnych kondow to prosze o pomoc. do tej pory mialem ad826 ale stwierdzilem ze jednak przejde na 5532 (ktore maja mniej detali ale wiem ze potrafia zagrac tepo i zimno trabki oraz skrzypce-czyli dosc szczegolowo i z pieknym naturalnym wykopem)

 

wiadomo ze rozne kondy roznie wplywaja na takie scalaki. fg 47uF/50V sa dla przykladu krzykliwe ale jeszcze malo szczegolowe i nie daja tej tępej barwy instrumentow. 100uf/35 lu 47uf/35V Silmic II sa znow zbyt slodko cieple (zeby nie powiedziec ze mulace) ale takze szczegolowe. czym bocznikujecie jakie kondy>? probowalem juz roznych bocznikow i wszystkie wrednie mula kondki. chyba jedynymi ktore podkreslaja analogowosc dodaja barwy to ASC i ostatnio znalezione jakies wyluty foliowe 30 letnie ERO (chyba z okresu kiedy byly tylko polistyreny jest na nich napisane MK lub KP i jakis numer serii).

wimy MKP10 tez mi zawsze mula. pojemnosci jakie probowalem to od 10nF

Wiem ze MBL potrafil dobrac boczniki dla panasonicow Fc 470uF/25V (jakies wimy).

podpowiecie cos chlopaki?

moze warto poszukac dobrych kondow / zestawow kondow zamiast zmieniac scalak>?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może lepiej podpiąć jakiś porządny zasilacz zamiast bawić się w łamigłówkę z 78xx tudzież 317 ...?

 

Kiedyś jak lepiłem różne kondensatory to podpinałem stare kondy z dość sporymi pojemnościami co odpowiednio "spowalniało" dźwięk. Czyli lutujemy "cewę" dla wysokich częstotliwości i patrzymy co się dzieje :). Pozdro!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ahaja zuwazyl: na ogol 100nF metalizowany polypropylen o bezindukcyjnej budowie laczacy nogi napiecia na gniezdze scalaka. Jesli trzeba laczyc PS z masa to 4.7-22uF/35V dobry tantal czasami z R w szeregu i plus polyrop rownolegle. Tak samo lutujemy bezposrednio ma pinach albo od pinu do sciezki masy jesli miedzy nogami scalaka albo bardzo blisko. Niezle to opisane w datasheet do AD797.

 

Opa627/637 'lubia' pracowac w klasie A i lubia dobre filtrowanie.

 

Oprocz tego nic nie zastapi dobrego czystego PS. Np: uklad na 317/337, tantal, cewka 470-1000uH, dobry 10,000uF/35V plus poly - sprawdzone.

Uwaga: wiele scalakow optymalnie pracuje na napieciu zasilania zblizonego do maxa.

 

pozdrawiam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.