Skocz do zawartości
IGNORED

Modyfikacja JAMO E660


jurea

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zainspirowany wątkiem - Modyfikacja JAMO D570 (autor „foni”) postanowiłem

poprawić dzwięk produktu Jamo E660 (dość popularne –podobno ostatnie 2 lata spora sprzedaż..?). Jakiś czas temu Jamo reklamowało się hasłem „sound and design”. Design ok., teraz czas na Sound… Krótko mówiąc założyłem, że z tych kolumn da się coś więcej wykrzesać.

 

Na początek zwrotnica. Tu cenię sobie i na pewno skorzystam z doświadczeń osób z wątku j/w. Ale w tym miejscu zwracam się do doświadczonych kolegów z pytaniem o element PTC.

W torze tweetera producent zastosował termistor PTC. Moje pytanie, to czy ten element ma istotny wpływ na przetwarzanie dźwięku przez TW. Może przy niezbyt katowanych kolumnach warto pozbyć się tego elementu na korzyść poprawy dźwięku?! A może ich obecność nie ma większego znaczenia?

Bardzo był bym wdzięczny za jakieś sugestie i opinie.

 

Dla zainteresowanych dołączam foto zwrotnicy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/38073-modyfikacja-jamo-e660/
Udostępnij na innych stronach

Okablowanie do wymiany.

Cewki wyglądają dość solidnie, raczej je zostaw. Trzeba zmienić ich ustawienie tak, by ich osie nie były równoległe ani się nie przecinały. Pokombinuj.

Zmierz rezystancję termistora. Zastąp go opornikiem.

Wszystkie kondensatory są bipolarne, warto je powymieniać choćby na foliowce MKT. Najważniejsze są te w torze tweetera.

To tyle co można na podstawie zdjęcia.

McGyver, dziękuję za uwagi...

Na początek zastąpiłem termistor zworą (narazie nie zastępując go rezystorem). Jego rezystancja w temp. pok. jest 0,75 Ohm i był on umieszczony na wejściu filtra II rz. Więc na razie na wzmacniaczu zmniejszyłem o 2 dB nasycenie wys. tonów. Niestety nie mam możliwości zmierzenia charakterystyki, wiec zostawiam ocenę dla słuchu (kilka dni na osłuchanie). Ewentualnie zastąpię rezystorem 0,75. Zastanawiam się tylko czy ewentualny rezystor to ma być Mills (istniejacy 2.2 Ohm w filtrze również), czy przy tej klasie wysokotonowca to nie ma znaczenia (nie mam pojecia u kogo Jamo kupiło ten głośnik).

 

Ale wiem jedno -element ten sporo "zmulał" (to jakby mgła opadła - jest zdecydowanie lepiej , czyściej). W kolumnach do użytku domowego nie warto go stosować.

Zastanawiam również się jakie kondensatory zastosować - adekwatne do klasy głośnika.

Postaram się zamieścić fot. głośnika oraz schemat zwrotnicy.

Pzdrawiam

No właśnie, wklej wyraźne foty przetworników, jeżeli jest to produkt renomowanej marki to się rozpozna.

Czy termistor był połączony szeregowo z rezystorem 2,2ohm? Jeżeli tak, to zamiast termistora i opornika możesz dać sam rezystor 3ohm.

Ok.

Wklejam schemat zwrotnicy (zrysowany z druku), indukcyjności postaram się uzupełnić później. Również zdjęcia TW. Może jest do rozpoznania?

A swoją drogą zaskakujące jest tak niskie cięcie TW. Przy 6,8 mikro to będzie zdaje się ok. 2,5 kHz.

Szkoda, że nie moge zrobić pomiarów charakt., bo tak na ucho to w okolicy tej częstotliwości mam wrażenie "górki". Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-15447-100007625 1196943871_thumb.jpg

post-15447-100007626 1196943871_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

McGyver

- Przy założeniu, że jest to Gradient - to czy Jantzen Z-Cap lub Cross-Cap będą optymalne do tego TW.

Czy obecne elektrolity MDL w obwodzie (równoległe do głosników) niskotonowego i średniotonowego są warte wymiany czy dać sobie na luz.

jurea, 12 Gru 2007, 17:50

 

>McGyver

>- Przy założeniu, że jest to Gradient - to czy Jantzen Z-Cap lub Cross-Cap będą optymalne do tego

>TW.

>Czy obecne elektrolity MDL w obwodzie (równoległe do głosników) niskotonowego i średniotonowego są

>warte wymiany czy dać sobie na luz.

 

Wielokrotnie zwracałem uwagę na forum na to, że sama tylko podmiana elementów na teoretycznie lepsze wcale nie musi dać poprawy. Czasem daje wręcz pogorszenie. Dlaczego? Bo mądry projektant, jak go księgowy już zmusi do stosowania tanizny, to tą taniznę uwzględnia w projekcie, i tak modyfikuje aplikację by ''schować'' wady brzmieniowe zastosowanej tanizny. Jeżeli np. kiepski elektrolit obcina górę, to się tą górę uwydatnia dając mniejszy tłumik. Jeżeli z kolei góra robi się szorstka, to wartoby ją nieco obciąć żeby ukryć tą wadę. A tu przychodzi użytkownik z lutownicą, i podmienia elektrolity na polipropyleny, i to drogie. A że te nie mają wad brzmieniowych tanich elektrolitów, to cała ta misterna konstrukcja się rozjeżdża, i może zagrać gorzej niż przed wymianą. Dlatego też grzebiąc cokolwiek w zwrotnicach, czy też w aplikacjach opampów, przetworników, wzmacniaczy mocy trzeba mieć świadomość jaką sygnaturę brzmieniową mają używane tam części, i jaką różnicę uzyskamy podmieniając je na inne, teoretycznie lepsze. I teraz najtrudniejsze: jak już podmienimy, i nie podoba nam się uzyskany rezultat, to trzeba wiedzieć jak to skorygować przez umiejętną korektę wartości poszczególnych elementów skladowych danego schematu.

Jeżeli ktoś to zlekceważy, i tak po prostu popodmienia sobie elementy na zasadzie tuningu "na małpę" to uzyskane rezultaty mogą być wielce rozczarowujące, i taki delikwent potem rozgłasza, że tuningi są do dupy. Otóż nie są do dupy, ale trzeba się do tego zabierać z głową, wiedzą i doświadczeniem. Do dupy są tylko mtuningi "na małpę".

I o to właśnie chodzi... Słuszne i prawdziwe. W innych dziedzinach techniki (motoryzacja, ...itp) również, modyfikacje bez głowy (a czasem i z głową) mogą przynieść niezamierzone efekty...

Dlatego też prowokuję ...

Poza wywalenien termistora nie ruszyłem żadnego elementu w tych zwrotnicach, licząc na czyjeś doświadczenie i ew. opinie przy modyfikacji tego konkretnego modelu (ew. z tym samym TW).

Ale widzię, że jestem chyba pierwszy.

 

Dodam, iż słyszałem opinię, że Jamo nie kupuje marnych (choć pewnie to pojęcie względne) przetworników do swoich kolumn. Oszczędności "księgowy" szuka w konstrukcji obudowy, jej wytłumienia, elementów zwrotnicy i ilości procesów produkcyjnych, kosztów siły roboczej (przeniesienie montowni do PRC).

Jestem skłonny w to uwierzyć, miałem okazję przez jakiś czas przyjrzeć się z bliska produkcji u jednego z potentatów holenderskich z branży oświetleniowej i elektronicznej. Przyzwoite komponenty nie były problemem, a właśnie oszczedności szuka się ogólnie mówiąc w "procesie produkcyjnym".

Pozdrawiam

W całej rożciągłości wpisu MC się zgadzam po za jednym , ta kolumna nie była przemyślana ona gra "przypadkowo", zwrotnica wygląda na książkową z małymi korektami , żadnych kombinacji ani modelowania poprostu co wyszło to poszło, wymieniłbym te kondy w torze średniaka i basa koniecznie zwłąszcza średniaka, ale moze opisz jak ta kolumna gra w porównaniu z czymś aby był jakotaki "obraz dzwięku" i co chcesz poprawić he tak wiem dynamike, rożciągniecie basu, przeżroczystośc )))

Napisałem, że cięcie przy 2,5kHz - Tak oszacowałem (podstawiając do wzoru C=112 500 / f *Z). Na obudowie (a właściwie korpusie) wysokotonowca nie ma żadnych danych. Rezystancja cewki jest 3.8 Ohm. Impedancja jest wiadomo zmienna w funkcji częstotliwości, ale zakładam, że nominalna zbliżona jest do 6 Ohm. Taka jest zresztą impedancja znamionowa całego zestawu. Zresztą "przedmuchując" kolumnę generatorem przestrajanym wychodziło, że cięcie jest ok. 600-800Hz oraz 2,5- 2,6kHz. Okazując zdziwienie co do niskiego cięcia wysokotonowca miałem na myśli, że tak nisko tnie się tylko wysokiej klasy przetworniki TW - Ale to tak na marginesie.

 

Jaki jest "obraz dzwięku" tych kolumn? W mojej ocenie Nirvany na tym słuchać się nie da (tu Tonsile Altusy czy Miltony wypadały lepiej). Muzyka taneczna również tak sobie. Ale za to utwory typu Unplugged (jak na klasę cenową tych kolumn) wypadają super. Gitara akustyczna, saksofon, trąbka, klarnet i inne..., talerze, dzwonki itp. to w porównaniu z Tonsilami inna epoka!

Ale.

Co chcę zmienić? Poprawić charakterystykę. Odnoszę wrażenie, że pomiędzy wysokim a średnim mam górkę, a pomiędzy średnim a niskotonowcem dla odmiany dół. Czyli przeprojektowanie zwrotnicy. Dół również uważam za nieciekawy, słabo kontrolowany, za mało sprężysty (a przy 16mm niskoton. powinno być OK). Fabrycznie praktycznie nie ma wytłumienia (potem na forum wkleję foto). Zatem zamierzam wytłumić obudowę. Nawet kupiłem maty bitumiczne, ale odawiam się. Przyklejenie ich wewnątrz może być trudno odwracalne. Wprawdzie "foni" z którym piszę na priva - mówi, że bez obaw.

Temat kondensatorów wypłynął przy okazji - traktuję to jako sprawy kosmetyczne (po przeprojektowaniu zwrotnicy) dla uszczegółowienia detali, jak ktoś napisał dla "smaczku".

Zdaję sobie sprawę, że na tym etapie bez pomiarów charakterystyki i znajomości wszystkich el. L - trudno jest mi pomóc.

faceci z jamo olewają takie kolumny i nie spadzają nad nimi więcej niż wymaga tego komputer do wklepania danych.

 

Jeśli chcesz poprawić prace gwizdka to zmniejsz kondensator w szeregu wysokotonowca, bo jeśli to rzeczywiście 6omówka to jest tam masakra , ale czuje ,że jednak to czwórka , i tak zmniejsz, co do basu zawsze jedno lekarstwo cewka bezrdzeniowa z grubszego drutu.

 

pozdro

Mc Gyver - może troche nie na temat Jamo - zmieniłem kondy w maestro II 130 na jantzeny 400V, rezystory na 10W i okablowanie wewnętrzne - tak jakbym kupił nowe kolumny - bas schodzi niżej a góra - różnica kolosalna na plus, mimo, że zrobiłem to dopiero wczoraj, poczekam jak trochę pogra

pzdr

acha ten rezystor w Tweeterze jeszcze bardziej obniża cięcie daj go przed kondem, otym badziewiaku zabespieczającym przed spaleniem to nie wspomne ,że do kosza, Panowie z Jamo dmuchaja na zimne, może i dobrze dla tweetera, ale nie dla dzwieku ))

Dzięki yolaos za cenne uwagi.

A jak wpływa na dzwięk cewka z rdzeniem (poza możliwością nasycenia rdzenia i zmiany jej indukcyjności)?

Z rezystancją w TW, rownież o tym myślałem. Z tego co pamiętam- rezystor szeregowo z głośnikiem, nie działa jak klasyczny tłumik efektywności, poza tłumieniem załamuje również charakterystykę (chyba?).

a to dlaczego jesteś za? Przecież to brak inpulsu czyli zamulanie no i nasycanie rdzenia i tym podobne

 

rezystor sam bezpośrednio przy głośniku wysokotonowym obniza cięcie czyli głosnik jakby więcej przenosi," oszukuje" impedancje głośnika, rezystor przed kondem szybciej ucina załamuje charakterystykę, ponieważ uskarżałeś ,ze krzyczy , więc zamień miejscami czyli wepnij go w miejsce tego zabezpieczenia, acha no i ten rezystor to nawet spustoszenie równolegle robi we zwrotce daj jakiś lepszy- mills? 10 zyla sztuka nie majątek.

pozdro

  • 3 lata później...

Przepraszam ze tak odgrzewam "kotlet" ale posiadam E 660 i mam mały kłopot :(

Ogólnie z brzmienia jestem bardzo zadowolony ale chciałbym zmienić przyłącza pod kable na takie które pozwalają urzyć złączek "bananowych".

Może kolega który to wszystko tam rozbierał podpowie jak wydostać terminale z kolumn?

Niechciałbym "majstrować" nie wiedząc jak sie do tego zabrać,zeby nic nie obdrapać etc.

Pozdrawiam.

  • 1 miesiąc później...

Dostawałem sie do wnętrza poprzez głośnik basowy. Należy delikatnie podważyć dekoracyjny plastikowy pierścień (np szerokim nożem- udaje sie niczego nie uszkodzić), a potem sa juz śruby, no i od środka wszystko jest już jasne...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.