Jump to content
IGNORED

tuning cd


R.

Recommended Posts

Czy ktoś wstawiał zamiast tranzystorów "mute" przekaźniki (najlepiej w Technicsie) ale nie tylko. Pytam bo jest tam bardzo głupio zmieniające się napięcie przy przełączaniu.

Link to comment
Share on other sites

Tranzystory "mute" najlepiej wyrzucić. najwyżej będzie lekko pykało przy włączaniu. Jeśli wzmacniacz nie przenosi prądu stałego najlepiej też wywalić elektrolity wyjściowe - wstawić zamiast nich zworkę. Przy symetrycznym zasilaniu nie powinno być napięcia stałego na wyjściu.

Link to comment
Share on other sites

Tak to wiem. Mam wycięte tranzystory i jest pyknięcie przy włączaniu. Przy innych funkcjach np. wysunięcie szuflady jest też bardzo cichy ślad w głośnikach (nie jest to pyknięcie ale coś innego). Wycięcie tranzystorów jest jednak metodą "barbażyńską" i wkurzającą przy włączaniu dlatego wstawiam przekaźniki (mały panelik na jednym tranzystorze i podwójnym przekaźniku). Mam już rozwiązanie dopasowane do mioch "dziwnych napięć" ale przy okazji szukam innych doświadczeń w tym zakresie.

Link to comment
Share on other sites

Guest glina.

(Konto usunięte)

W moim przetworniku na wyjsciu sa przekazniki (fabrycznie) . sprawdza sie nalezycie. Jakby co to sluze schematem.

Link to comment
Share on other sites

Jak byś mógł to zapodaj mi schemat - głównie interesują mnie dwa ostatnie tranzystory do przekaźnika. Szczególnie zależy mi na tym jakie są napięcia na tranzystorach podczas play i play off.

Link to comment
Share on other sites

Guest glina.

(Konto usunięte)

AFAIR to tam sa zwykle NAISy na 5v ... no ale zostaw jakies namiary na siebit o po powrocie z pracy sie odezwe i przesle co mam.

Link to comment
Share on other sites

Trochę namieszałem. Te dziwne odgłosy poza włączaniem cd (np. wysuwanie szuflady) to była wina złego podłączenia napięcia do części analogowej cd. Po prostu, mój nowy zasilacz włączony został do kołka , który miał zimny lut i dużą oporność. Coś się na tym działo i stąd te odgłosy. Po porządnym wlutowaniu kołka na płycie cd(część audio) objawy zniknęły, ale i tak będę likwidować ten stuk przy załączaniu.

Przy okazji dziękuję za wszelkie porady.

Link to comment
Share on other sites

Guest glina.

(Konto usunięte)

R:

Bo to w zasadzie nie CD, a przetwornik DAC.

Cambridge Audio z odleglych czasow ... teraz juz takich nie robia niestety. Tylko budzetowka...

 

Zwrociles uwage na rozwiazania w zasilaniu ? Robi wrazenie :)

Link to comment
Share on other sites

Guest glina.

(Konto usunięte)

Ja tez nie rozumiem.

Szczegolnie ze nawet dla mnie, posiadajacego wiedze z elektroniki ktora z trudem nazwac mozna podstawowa, oczywista glupota wydaje sie wymiana pewnych kondensatorow na duzo mniejsze wartosci.

Co gorsza, jak pewnie zauwazyles tuning ten jest autorstwem jakiejs brytyjskiej gazety.

Link to comment
Share on other sites

jar1 powiedziałeś "a" to musisz i "b" bo inaczej będzie to tylko slogan. Jeśli chodziło ci jedynie o zasilacze to powiedz czy to tyczy się tylko układów zasilaczy do audio czy też wspólnych do audio i części cyfrowej. Czy zastępując na większe i zwaracając uwagę na parametry elektrolita np. impedancję również twoje stwierdzenie jest aktualne. Z chęcią podyskutuję.

Link to comment
Share on other sites

Zwiększając pojemnosci w zasilaczu zwiększa się również odpowiednio prąd ich doładowywania (ripple), natomiast dynamicza rezystancja uzwojenia wtórnego i mostka prostowniczego nie ulegaja zmianie. Może to spowodować zakłócenia w pracy zasilacza i pogorszenie jego wydajności pradowej. Widać to na oscyloskopie: napięcie zmienne na wtórnym jest wtedy silnie zdeformowana sinusoidą. Rosna wtedy również zakłócenia z zasilacza, gdyż nie pracuje stabilnie. Zauważ, ze nawet takie potegi 'mocy' jak Krell czy Mac mają raptem w zasilaczu najwyżej po 10-15mF na linię zasilania (i to dla obu kanałów).

pozdr

Link to comment
Share on other sites

No tak zgadzam się w całej rozciągłości przy zasilaniu power amplifierów. Przy kond. w przetworniku można poeksperymentować z pojemnościami, jednak założenia zapewne były takie, żeby dana bateria o rożnych pojemnościach lepiej filtrowała różne cyfrowe śmieci. Tu może pomóc wymiana kondensatorów na elementy o zdecydowanie lepszych parametrach jak np. os-con, Philips FC czy też Elna Cerfine. Jeśli zaś chodzi o sam amp analogowy to wymagania będą mniejsze, tylko żeby nie przegiąć ze zbyt dużymi pojemnościami bo i tak to nic nie da i pod warunkiem że do tej części nie przedostają się śmieci cyfrowe (np. oddzielne uzwojenie w trafie).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.