Skocz do zawartości
IGNORED

Lampucera DAC


Rekomendowane odpowiedzi

Bacek, 24 Paź 2008, 10:17

 

>Bo przy OS powstają poza zakresem słyszalnym. A jeżeli się uprzesz i zaczniesz coś ścinać w

>zakresie słyszalnym to zabijesz też występujący tam sygnał muzyczny.

 

To jeden z często przytaczanych mitów.

Składowa w.cz. z oversamplingu bez filtru DP moduluje sygnał akustyczny. Widziałeś sygnał sinusoidy modulowany takim sygnałem? Wygląda ślicznie :-) - linia sinusoidy np. 1 kHz jest gruba, powiększasz przebieg a tutaj.... o następną sinusoida na zboczu pierwotnej :-) A ile harmonicznych się pojawi? Harmoniczne = powietrze! Pełen audiofilski wypas. Tylko co to ma wspólnego z oryginalnym dźwiękiem?

 

Wiesz co się dzieje ze wzmacniaczami z głęboką ujemną pętlą sprzężenia zwrotnego, gdy dostają zakłócenia w.cz.? Wiesz, jak wygląda ich stabilność na takie przebiegi? Niby dlaczego na wejściach wzmacniaczy stosuje się "aura killery" ścinające pasmo na wejściu? Właśnie, by zapewnić stabilność wzmacniaczom.

>spróbuj to samo ale z 6n6p ustawioną przy Ia 18mA

>e88cc z lampucerą kaszani dzwięk właśnie w tych aspektach o których wspominasz.

Hmm tylko skąd wziąć sparowane i z balansowane 6n6p. Czy dla tych lampek w układzie SRPP 200V to nie za mało? mój trafo więcej nie da.

madly, to jest racja. Prawda jest gdzieś po środku, zwłaszcza jak się zaglądnie do pdf evaluation board CS4396 - tam jest stopień analogowy z filtrem 2-go rzędu, który zaczyna ciąć wysoko, pewnie gdzieś około 100kHz - nie liczyłem. Od 20kHz do kilkuset kHz nic nie ma po oversamplingu i filtrze cyfrowym. Z drugiej strony zaraz jakiś guru Ci powie, że sprzężenie zwrotne nie gra i przesiądź się na wzmacniacz lampowy. Ba, grają tylko przetworniki non-OS, więc po co ta cała zabawa?

michangelo - zgadza się, jeśli filtr cyfrowy dobrze wycina i jest dobry, to nie ma potrzeby stosowania filtrów. Tylko w trybie bez oversamplingu przeważnie nie działają takie filtry, a i same zakłócenia są przy niższych częstotliwościach i jest je trudniej odfiltrować (po to wymyślono m.in. oversampling).

 

Mój wpis był natury ogólnej - walka z mitem, że pozostawienie składowej w.cz bez filtracji po non os "samo się wytnie" i "nie ma wpływu" na dźwięk.

 

Dla pikanterii dodam, że słucham muzykę również i to z przyjemnością na NOS DAC u Premium Petera Danielsa, na którym to widać kilku MHz składową również, niewielką, ale widać (tutaj zastrzeżenie, nie sprawdzałem tego na wyjściowych kondensatorach BG N, tylko na PIO i Teflonach, może oryginalne BG N tną pasmo na tyle, że działają jak filtr DP? :-) Trzeba to sprawdzić ;-)).

mlady,

 

Może nie do końca dobrze przekazałem myśl. Bardziej chodziło mi o to że OS'y powinny "szumieć" poza pasmem akustycznym, jeżeli zakłócenia słychać w paśmie akustycznym to cały dac jest do duszy i dołożenie filtra który usuwa zakłócenia z pasma akustycznego mija się z celem bo na koniec i tak dobrego dźwięku nie będzie.

>Bacek

Śmieci w paśmie ponad 20k zawierają się w widmie przebiegu niższej częstotliwości. To znaczy, że choć ich nie słychać bezpośrednio powodują degradacje przebiegu na którym nam zależy. A taki zdegradowany sygnał w dużym powiększeniu był by po prostu poszarpany. Nie wiem czy to słychać ale to na pewno istnieje i nie jest to voodoo.

zulus, masz sporo racji w tym co piszesz. Właśnie dlatego uważam projekt Fikusa lansowany tu przez McGyvera polegający na wyprowadzeniu sygnału z DACa bezpośrednio na lampę za pomyłkę i od początku poszedłem w inną stronę. Te rzekomo nieco lepiej czy gorzej grające bufory na lampie zwyczajnie wynikają z charakteru lampy która czasami wytnie coś więcej, czasami coś mniej, doda trochę harmonicznych które faktycznie brzmią przyjemnie, ale nie ukształtuje sygnału tak jak to dobry filtr powinien zrobić.

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

mlb, 24 Paź 2008, 17:02

 

>zulus, masz sporo racji w tym co piszesz. Właśnie dlatego uważam projekt Fikusa lansowany tu przez

>McGyvera polegający na wyprowadzeniu sygnału z DACa bezpośrednio na lampę za pomyłkę i od początku

>poszedłem w inną stronę.

 

Pomyłką jest to, że nie zajrzałeś do datasheeta tej kostki (CS4397) i dlatego wypisujesz głupoty.

 

>Te rzekomo nieco lepiej czy gorzej grające bufory na lampie zwyczajnie

>wynikają z charakteru lampy która czasami wytnie coś więcej, czasami coś mniej, doda trochę

>harmonicznych które faktycznie brzmią przyjemnie,

 

Ta, lampy wycinają...jasne, jak się źle zrobi układ, to mogą wycinać. Jak się źle zrobi układ, to mogą dodawać harmonicznych. Ale jeżeli tak jest, to nie wynika z samego faktu zastosowania lamp, tylko ze złej aplikacji. To co wypisujesz świadczy o tym, że twoja wiedza o lampach jest znikoma, a doświadczenie praktyczne z lampami niemal zerowa. Kropka.

 

>ale nie ukształtuje sygnału tak jak to dobry filtr

>powinien zrobić.

 

"Dobry" filtr po DACu nie ma prawa "kształtować" sygnału. Dobry filtr po DACu ma NIE WPŁYWAĆ na sygnał, a tylko wycinać śmieci które pojawiają się poza pasmem akustycznym. Jeżeli "filtr" po DACu będzie kształtował sygnał, to będzie znaczyło że ten cały filtr jest do dupy. No, ale komuś tam może grać "ładnie" ;-))). I tacy potem głoszą że filtr "powinien kształtować"

CS4397 jest zintegrowany z filtrem cyfrowym, ma też wbudowaną filtrację analogową. I dlatego właśnie podłączenie do niego lamp z pominięciem filtracji działa tak dobrze. Zanim się coś zrobi, to trzeba poznać trochę teorii, poczytać datasheety, albo choćby wypowiedzi kolegów w wątku, a nie działać na chybił-trafił według własnego widzimisię. A już to, co od jakiegoś czasu wypisujesz w tym i innych wątkach jest po prostu szkodliwe, bo czytają to również początkujący, i mogą te "rewelacje" wziąć za dobrą monetę.

McGyver, naprawdę sądzisz że filtr wbudowany w CS4397 wszystko załatwi? Datasheety oglądałem nie raz, nie mierz wszystkich swoją miarą i nie posądzaj mnie o aż taką ignorancję.

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

>Twoje pytanie skąd brać 6n6p traktuję jako niewinny żarcik.

Niedawno rozglądałem się za nimi i trafiałem na jakiś używamy shit. Rzeczywiście za szybko wyskoczyłem z tym pytaniem. Już wiem gdzie kupić nawet parowane:)

Powoli zabieram sie za modyfikacje lampucery. W zasilaczu mam od nowości kondensatory Rubycon i Elma. Jest sens wymieniać???Mam jeszcze pytanie odnośnie gniazd RCA czy jakość gniazd ma wpływ na dźwięk???Mam pseudo pozłacane gniazdka które śniedzieją po dotknięciu palcami. Jest sens wymieniać na lepsze??

moja obecna wersja - dawcą części do sekcji AC był stary CDek... za buforem trochę miejsca na ewentualne lampy, ale i bez tego jest dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Before you criticize someone, you should walk a mile in their shoes. That way, when you criticize them, you're a mile way and you have their shoes

>Powoli zabieram sie za modyfikacje lampucery. W zasilaczu mam od nowości kondensatory Rubycon i

>Elma. Jest sens wymieniać???

Według mnie na jedno napięcie powinno być co najmniej 2x4700uF.

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie gniazd RCA czy jakość gniazd ma wpływ na

>dźwięk???Mam pseudo pozłacane gniazdka które śniedzieją po dotknięciu palcami. Jest sens wymieniać

>na lepsze??

Nóżki w moim lampach są zapewne bardziej zaśniedziałe a gra i to jak :)

A ja właśnie doszedłem do czegoś takiego. Kondensatorki idące do masy nie więcej niż kilka nF. Na wejściu dzielnik 1:4 doskonale się sprawca. Poprzednim razem dając opornik 1k przy wejściu (+) chciałem ochronić DAC przed prądem który może popłynąć przez niego jak lampa jest nie wygrzana. Nie zauważyłem, że z opornikiem 250 zrobił się dzielnik napięcia:) prze co miałem 1 na (+) 4 x mniejszy sygnał. Teraz dołożyłem 250 również do (-) i powinno być miodzio. :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sinus czy jakikolwiek inny sygnał użyteczny (akustyczny) może być modulowany tylko w jeden sposób w układzie lampowym czy tranzystorowym: na jego nieliniowościach. Nawet bez składowej szumu kwantyzacji NOSa czy filtracji po oversamplingu takie zjawiska mogą mieć miejsce pomiędzy wielotonowymi składnikami nagrania.

 

To, co obserwuje się na sygnale sinusoidy na oscyloskopie jako pogrubienie to nie jest modulacja, tylko suma. W widmie sygnału nie pojawiają się nowe produkty modulacji. Modulacji nie można usunąć filtrem, szum - tak. Ponieważ producenci zachowawczo stosują poprawną inżyniersko filtrację aby uzyskać w pomiarach SNR >90dB to łączy się filtrację wysokiego rzędu z niską częstotliwością dolnoprzepustową. A tak naprawdę do odfiltrowania pozostaje najwyżej kilka-kilkanaście mV sygnału w.cz. W przypadku NOS trochę więcej. Nie widzę powodu żeby to demonizować. Chociaż przy DACach 1-bitowych możnaby się bardziej przejmować bo tam szum jest zwyczajnie mocniejszy, cały sygnał użyteczny powstaje z tego 1-bitowego szumu właśnie :D A ile szumu przechodzi przez stereodekoder tunera FM i nic się nie dzieje?

 

Lampa dzięki dużej liniowości i szerokiemu pasmu jest odporna na tego typu zniekształcenia, modulacjeoraz pozwala ten szum przenieść w/w efektów. Skąłdowe w.cz. wycina transformator wyjściowy we wzm. lampowym.

 

>zulus,

jeśli to ma byś SRPP to wyjście z katody górnej lampy, w tym przypadku to już nieco inny układ, chociaż analogiczny - również z aktywnym obciążeniem - źródłem prądowym w anodzie.

>>zulus,

>jeśli to ma byś SRPP to wyjście z katody górnej lampy, w tym przypadku to już nieco inny układ,

>chociaż analogiczny - również z aktywnym obciążeniem - źródłem prądowym w anodzie.

Wiem:) Od tego wyszedłem(przyznam, że omyłkowo) potem przelutowałem kabelek i zrobiłem SRPP, wczoraj robiłem dużo testów i na koniec dnia zamieniłem znowu układ na uziemioną katodę. Chyba układ ma trochę większe wzmocnienie ale wydaje mi się gra lepiej.

Pytanie do McGyver. Twoje układziki lampowe lutujesz na płytce drukowanej. Skąd bierzesz płytki bo widzę że sąz opisem. Sąna specjalne zamówienie czy z jakiegoś seryjnego kitu który można kupić.

AVT2690, ale nie według ichniego schematu, bo tamto gra do dupy. I żaden tam powielacz, tylko zewnętrzny zasilacz wysokiego napięcia. Wymaga przecięcia kilku ścieżek na płytkach. Robię na tym SRPP, po jednej płytce na kanał, a w oryginale na jednej płytce jest wtórnik stereo.

wojkubi, 25 Paź 2008, 22:05

 

>josef

>Konkretnie-gdzie?

 

jezus nie pamiętam - masz tylko dwie zakładki do przepatrzenia - albo stereo albo diy

 

w skrócie - NOS to widoczne schody i kupę śmieci HF, sygnał z DAC z oversamplingiem x8 wygląda ZNACZNIE lepiej

Mam tu zasilacz anodowy. Mam napięcie zmienne na trafie 200V. Co powinienem zmienić w układzie poza diodami zenera aby uzyskać napięcie ok 90 V pod ecc88?Samych diod nie moge zmienic bo sie spalą.

Jak masz na trafie 200 zmiennego bez obciążenia, to po mostku i kondach nie będziesz miał więcej jak 260-270V. Po stabilizacji jeszcze mniej, więc jak na tych ECC88 zrobisz SRPP to będzie w sam raz.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.