Skocz do zawartości
IGNORED

Eksploatacja wzmacniacza lampowego


Naroo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów. W niedalekiej przyszłości planuję zmianę mojego wzmacniacza na lampowy. Prawdopodobnie będzie to jeden z modeli Yaqin'a. Jako że nie miałem nigdy styczności z urządzeniami lampowymi mam parę pytań (jestem laikiem w tej dziedzinie i proszę o wyrozumiałość).

 

1. Jaką żywotność mają lampy typu EL34?

 

2. Czy praca po 5-10 godzin dziennie jest w jakiś sposób szkodliwa dla wzmacniacza lampowego?

 

3. Czy można go włączać i wyłączać dowolną ilość razy w ciągu dnia? Czy ma to wpływ na szybsze zużywanie się lamp?

 

4. Czy to normalne, że lampy po dłuższej pracy zaczynają bardzo cicho "piszczeć"?

 

To chyba wszystko, czekam na Wasze odpowiedzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

1. Żywotność lamp zależy od producenta i wersji. Można przyjąć ok. 2000 godzin dla lamp cywilnych i do 10 000 godzin dla lamp wojskowych, tutaj najlepsze są radzieckie (wiadomo...)

2. Tyle szkodliwa, że nabijasz godziny i nic więcej, jeśli nie przegrzewają się, to nic nie szkodzi, nawet, aby pracowały 24/24 h.

3. Każde właczenie to stres dla lamp, gdyż muszą one (katody) przejść ze stanu zimnego, czyli odpoczynku do stanu roboczego, czyli emisji elektronów; również pozostałe elementy lampy zmieniają stan,siatki tyż się grzeją, a szczególnie anody, na które padają elektrony emitowane z katod. Nie wiem co znaczy u Ciebie "dowolna ilość razy: n.p. 500, czy sensowne 10. 500 szybko spsuje

lampy, 10 razy dziennie do wytrzymania, rok, może 2.

4. Tego pytania nie kumam, gram na lampach wiele lat i nie zauważyłem żadnego piszczenia.

Może chodzi o inne efekty, brumienie (buczenie 50-100 Hz). Może o mikrofonowanie, naprawdę nie wiem. Proszę o sprecyzowanie pytania.

pzdr i życzę szczęścia przy wyborze lampiaka

apasio

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>4. Tego pytania nie kumam, gram na lampach wiele lat i nie zauważyłem żadnego piszczenia.

>Może chodzi o inne efekty, brumienie (buczenie 50-100 Hz). Może o mikrofonowanie, naprawdę nie wiem.

Może chodzi o syczenie. Choć moją przygodę z lampami zaczynam to przerzuciłem już kilkanaście lamp i chyba muszę stwierdzić, że im bardziej zjarana tym mocniej syczy dodatkowo zauważyłem, że mogą występować wzbudzenia na wysokich częstotliwościach(pisk) ale to chyba również zależy od pozostałych elementów wzmacniacza.

Nie wiem jak jest z wersją Yaqina na EL84 ale na KT88 nie ma opóźnienia załączania napięcia anodowego a to kilkukrotnie zmniejsza ich żywotność zwłaszcza jak będziesz włączał kilka razy dziennie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za konkretne odpowiedzi. A co do tego "pisku", chodzi o cichy dźwięk wysokiej częstotliwości, który wydają lampy, oczywiście nie jest on słyszalny w głośnikach. W jedynym lampowcu (na EL34 marki nie pamiętam) jaki słyszałem taki efekt dało się zauważyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Nie wiem jak jest z wersją Yaqina na EL84 ale na KT88 nie ma opóźnienia załączania napięcia anodowego a to kilkukrotnie zmniejsza ich żywotność zwłaszcza jak będziesz włączał kilka razy dziennie.

 

Czy ktoś wie może jak jest z modelem MC-10L?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Dzięki za konkretne odpowiedzi. A co do tego "pisku", chodzi o cichy dźwięk wysokiej

>częstotliwości, który wydają lampy, oczywiście nie jest on słyszalny w głośnikach. W jedynym

>lampowcu (na EL34 marki nie pamiętam) jaki słyszałem taki efekt dało się zauważyć.

Po prostu się sprzęgał. U mnie też coś takiego występowało. Można grzebać w bebechach i spróbować to wyeliminować ja Wymieniłem lampę i jest OK.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozwijając nieco wątek - pytanie dotyczące ustawiania prądów podkładu. otóż posiadam cayina a-55t na kt88. człowiek z warszawskiego "audiofila" (sklep przy boya) gdzie kupowałem wzmacniacz rzekł, że nie tylko bez problemów mogę stosować w nim wymiennie lampy el34, ale nie muszę przy tym ustawiać żadnych biasów. po prostu wyjmuję kwartet kt88 i wkładam el34. tak ponoć wynika z ich praktyki. zdziwiłem się, ale facet sprawia wrażenie rozgarniętego. w związku z tym, że to mój pierwszy wzmacniacz lampowy, nie bardzo miałem podstawy żeby z nim dyskutować. a co wy na to?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KT88 i EL34 pracują na innych biasach. Nawet jeżeli A55T ma autobias, to każdorazowa zmiana lamp na inny typ wymagałaby przestawienia punkytu pracy. Facet nie wie co mówi. Zmienisz lampy, działać będzie, ale jak długo?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

=> McGyver

 

z tego co wiem - ten wzmak nie ma autobiasu. natomiast występuje ponoć w dwóch odmianach: na el34 (a-50t) i kt88(a-55t), które nie różnią się, jakoby, niczym poza zestawem lamp (stąd też pewna różnica w cenie). nie jestem w stanie samodzielnie zweryfikować, czy jest tak w istocie - nie mam większego pojęcia o elektronice, a i użytkowo "lampa" to dla mnie nowy temat. poza tym dysponuję tylko jednym modelem.

 

gdyby była taka możliwość - chętnie poeksperymentowałbym nieco z lampami. choćby dlatego, że moje monitory (s-520) "lubią się" z el34. próbowałem szukać informacji na nurtujacy mnie temat na forach zagranicznych, ale niestety większość tych, które mogłby być przydatne jest po niemiecku. po niemiecku, to ja - niestety - raczej "nyśt fersztejen".

 

reasumując:

1. czy twoim zdaniem ten wzmacniacz długo na el34 nie pogra bez ustawiania biasów, czy bez względu na to, czy zostaną ustawione na el34 długo nie pogra? (nie do końca jest dla mnie jasna końcówka twojej wypowiedzi)

2. jeśli nie pogra długo, to dlatego, że krótsza będzie żywotność samych lamp?

4. jeśli jednak ma szansę bezpiecznie zagrać, to jak te biasy ustawić?

3. czy trzeba je też ustawiać, gdy wymieniam lampy na inne kt88?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba ściema. Impedancja transformatora musi być dobrana do lampy z tego co się orientuję niedopasowanie zaowocuje dużymi zniekształceniami na pewno mniejszą sprawnością wzmacniacza. Dodatkowo nasuwa się pytanie czy el84 wytrzyma napięcie anodowe jak jest w kt88 bez wpływu na żywotność(pytam bo nie wiem jaskie są zalecenia w EL84).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

J-35, 26 Cze 2008, 10:47

 

>=> McGyver

>

>z tego co wiem - ten wzmak nie ma autobiasu. natomiast występuje ponoć w dwóch odmianach: na el34

>(a-50t) i kt88(a-55t), które nie różnią się, jakoby, niczym poza zestawem lamp (stąd też pewna

>różnica w cenie). nie jestem w stanie samodzielnie zweryfikować, czy jest tak w istocie - nie mam

>większego pojęcia o elektronice, a i użytkowo "lampa" to dla mnie nowy temat. poza tym dysponuję

>tylko jednym modelem.

>

>gdyby była taka możliwość - chętnie poeksperymentowałbym nieco z lampami. choćby dlatego, że moje

>monitory (s-520) "lubią się" z el34. próbowałem szukać informacji na nurtujacy mnie temat na forach

>zagranicznych, ale niestety większość tych, które mogłby być przydatne jest po niemiecku. po

>niemiecku, to ja - niestety - raczej "nyśt fersztejen".

>

>reasumując:

>1. czy twoim zdaniem ten wzmacniacz długo na el34 nie pogra bez ustawiania biasów, czy bez względu

>na to, czy zostaną ustawione na el34 długo nie pogra? (nie do końca jest dla mnie jasna końcówka

>twojej wypowiedzi)

>2. jeśli nie pogra długo, to dlatego, że krótsza będzie żywotność samych lamp?

>4. jeśli jednak ma szansę bezpiecznie zagrać, to jak te biasy ustawić?

 

Bez ustawienia biasów nie ma co wstawiać EL34, bo dość szybko zdechną. Na szczęście biasy ustawia się łatwo. Natomiast coś innego stanowi poważny problem. Otóż KT88 wymagają obciążenia trafem 4k, a EL34 wymagają obciążenia trafem ok. 6,5k. Jeżeli są dwie odmiany tego wzmacniacza różniące się tylko lampami, to być może trafa mają odczepy, i można je dostosowywać do obu typów lamp? Może, ale tego Twój sprzedawca nie wie, i nie zanosi się na to by dało się od niego wydębić rzetelną, wiarygodną informację.

 

>3. czy trzeba je też ustawiać, gdy wymieniam lampy na inne kt88?

 

Tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle mi się udało znaleźć na ten temat w necie (cytat z pewnego forum):

 

"Before Cayin named the KT-88/6550 version A55T. This model was made for the EU market. Now its just known as A-50T with KT-88 tubes Smiley Both models are exactly the same except for one resistor inside and the tubes. Of course the KT-88T version is a bit more expensive because the tube is more expensive than its el34 counterpart"

 

i jeszcze link do testu a-50t. niestety po niemiecku, ale wynika z niego, że testowano na tym wzmacniaczu wiele typów lamp:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

mam coraz większy mętlik w głowie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.