Jump to content

Recommended Posts

"Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zapowiedział, że jego kraj nie będzie żałował pieniędzy na budowę nowych rodzajów broni."

Gołodupiec napina muskuły. Wojna z Gruzją mimo zasadniczych błędów przeciwnika obnażyła katastrofalny stan rosyjskiej armii. Mając ograniczone środki (kryzys finansowy, spadek cen surowców) Rosja postawi na rozwój broni atomowej, bo na modernizację konwencjonalnej po prostu jej nie stać. W chwili obecnej wojnę konwencjonalną przegrywają w przedbiegach praktycznie z każdym silniejszym od Gruzji i bardziej zdeterminowanym przeciwnikiem. Dlatego skupią się na rozwoju nosicieli broni jądrowej i od czasu do czasu postraszą zachodnią opinię publiczną jakimś realnie nic nie znaczącym ruchem typu rejs do Wenezueli.

Jestem Europejczykiem.

We własnym kraju jestem rebeliantem.

z Money.pl

"Rosję czeka "gruntowna modernizacja"

- Zamiast archaicznego społeczeństwa, w którym wodzowie myślą i decydują za wszystkich, staniemy się społeczeństwem wolnych i odpowiedzialnych ludzi - zaznaczył. Zamiast zacofanej gospodarki, stworzymy nową - opierającą się na wiedzy, nowych ideach i technologiach pożytecznych dla ludzi - oświadczył prezydent Rosji.

Według Miedwiediewa, Rosja nie może dalej rozwijać się tylko na tym, co wypracowały poprzednie pokolenia w sferze naftowej, w dziedzinie broni atomowej i infrastrukturze przemysłowej. ZSRR pozostał mocarstwem przemysłowo-surowcowym. Nie wytrzymał konkurencji ze społeczeństwami postindustrialnymi - oświadczył.

Miedwiediew wyraził przekonanie, że Rosja może - jak to ujął - uzyskać status światowego mocarstwa na zasadniczo nowej podstawie.

Gospodarz Kremla zapowiedział, że na arenie międzynarodowej, zamiast chaotycznych działań podyktowanych nostalgicznymi uprzedzeniami, Rosja będzie prowadziła pokojową politykę zagraniczną, opierającą się na pragmatycznych celach. Zbudujemy nowoczesną Rosję, skierowaną w przyszłość. Zajmiemy godne miejsce w międzynarodowym podziale pracy - wskazał.

Miedwiediew ocenił, że konkurencyjność rosyjskiej produkcji jest haniebnie niska, a udział państwa w gospodarce - zbyt duży. Wyraził pogląd, że wielkie korporacje państwowe nie mają perspektyw i powinny zostać zlikwidowane lub przekształcone. Zapowiedział, że państwo będzie pomagało tylko tym przedsiębiorstwom, które mają zaawansowane technologicznie i efektywne projekty. Podkreślił, że nieefektywne zakłady powinny przejść sanację finansową bądź zniknąć z rynku.

Prezydent polecił utworzyć w Rosji centrum technologiczne, wzorowane na amerykańskiej Dolinie Krzemowej. Zapowiedział, że w ciągu pięciu lat w całej Rosji powinien być dostępny szerokopasmowy internet, telewizja cyfrowa i telefonia komórkowa czwartej generacji.

Gospodarz Kremla postawił też zadania opracowania do 2014 roku silnika atomowego do lotów na inne planety i reaktora jądrowego nowej generacji. Natomiast w 2015 roku Rosja według niego powinna osiągnąć światowy poziom w dziedzinie łączności satelitarnej, by - jak podkreślił - móc widzieć cały świat.

Prezydent zaproponował też, by w trosce o poprawę efektywności zarządzania krajem zastanowić się nad możliwością zmniejszenia liczby stref czasowych i celowością przechodzenia na czas letni. Przykłady innych krajów, Stanów Zjednoczonych i Chin, dowodzą, że można obejść się mniejszymi różnicami w czasie - oznajmił.

Obiecał, że w najbliższym czasie wróci do tematu obniżenia podatków w Rosji. Jego zdaniem, system podatkowy wymaga doskonalenia, jednak światowy kryzys finansowy utrudnił podejmowanie decyzji w sprawie zmniejszenia obciążeń podatkowych. Miedwiediew przyznał, że kryzys dotknął Rosję głębiej niż inne państwa.

Modernizację kraju gospodarz Kremla połączył z rozwojem demokracji. Opowiedział się za kontynuowaniem działań zmierzających do stworzenia warunków dla - jak to określił - sprawiedliwej i cywilizowanej konkurencji między partiami politycznymi.

- Partie polityczne, które działają w naszym kraju, wytrzymały próbę czasu. Okrzepły w walce o głosy wyborców, zdobyły ich zaufanie, stały się autentycznie masowe - powiedział.

Prezydent zaproponował zrezygnowanie ze zbierania podpisów wyborców jako metody dopuszczania partii do udziału w wyborach. Wystąpił też z inicjatywą odstąpienia od przedterminowego głosowania w wyborach municypalnych.

Miedwiediew podkreślił przy tym, że wszelkie próby wykorzystania reguł demokracji do rozchwiania sytuacji politycznej w kraju będą stanowczo udaremniane. Umacnianie demokracji nie oznacza osłabiania porządku prawnego. Prawo jest jednakowe dla wszystkich - dla partii rządzących, i dla opozycji. Wolność - to też odpowiedzialność - wskazał.

Gospodarz Kremla zobowiązał się również do kontynuowania walki z korupcją. Wszystkie sfery zarządzania państwem muszą być otwarte dla społeczeństwa - podkreślił. Jako bezprecedensowy określił poziom korupcji na Północnym Kaukazie.

Poinformował, że w ciągu pół roku rozpatrzono 6,5 tys. spraw o korupcję, w tym wobec 700 pracowników organów ochrony prawa i 562 urzędników państwowych. Wsadzaniem do więzień problemu korupcji się nie rozwiąże, ale wsadzać trzeba - powiedział.

Było to drugie orędzie Miedwiediewa. Tradycję wygłaszania takich przemówień programowych wprowadził w 1994 roku Jelcyn.

Mówiąc o zadaniach w sferze wojskowej, Miedwiediew oświadczył, że w przyszłym roku armii należy przekazać ponad 30 rakiet balistycznych odpalanych z lądu i morza, pięć wyrzutni rakiet taktycznych Iskander, około 300 nowoczesnych pojazdów opancerzonych, 30 śmigłowców, 28 samolotów bojowych, trzy atomowe okręty podwodne, jedną korwetę i 11 aparatów kosmicznych."

Kiedy FSB zarządza że będzie demokracja, to będzie demokracja. I morda w kubeł :D

Mi tam pasuje, niech się starają i budują coś sensownego bo ich Chińczycy przykryją czapkami. Zbój bo zbój ale nie chciałbym dożyć czasów kiedy pół litra wódki w Moskwie będzie kosztować tysiąc juanów...

A kolega - batiuszka Łukaszanko rozwija stosunki bilateralne z EU. W Gdańsku prowadzone są rozmowy nt. budowy portu białoruskiego na dzierżawie (pozostaje kwestia szerokotorowej magistrali lub nowych torów na Białoruś), prosi o kredyty w zachodnich bankach etc. Jeszcze trochę i pójdzie w ślady Deng Xiaopinga. Gdzie się podziali dawni KNWDziści? Jak im kryzys dał w dupę to nagle zmieniło im orientację. Jak szpecjalistom od ekonomii w PZPR "ja jestem profesjonał!", SDRP i SLD (i tego czegoś co tam jest dzisiaj).

Pomysły Miedwiediewa tak ogólne że sporo z nich pasowałoby do dowolnego kraju.Zadania ze strefy wojskowej są mocno naciągane, reszta jeszcze bardziej abstrakcyjna. Całość oceniam jako koncert zyczeń a nie realny plan.

Jestem Europejczykiem.

A ile to oni już naobiecywali?

Za komuny sprzedawali złoto żeby kupić zboże, bo nie mieli co jeść a do tego łupili wszystkie demoludy. Ciekawe, że w Polsce po 89/90 roku pojawiło się mięso i w ogóle żarcia było w bród a rolnictwo leżało, ciekawe skąd się to brało?

Rosja to kraj w którym zawsze był głód i śpiewano piosenki o pszenicy której nie było.

Największy kraj na świecie, najwięcej ziemi na 1-go mieszkańca, najwięcej surowców i permanentny głód i sen o chlebie.

Niedawno znowu sprzedawali platynę na rynkach światowych.

Czytałem kiedyś wspomnienia pewnego wrocławckiego (obecnie) profesora, nazwiska nie pomnę teraz, którego tzw. "wkroczenie Sowietów" w 1939 r. zastało na kresach. Zastanawiał się, i do dziś nie znalazł odpowiedzi, dlaczego pierwszym widomym znakiem okrzepnięcia władzy sowieckiej na tamtych terenach było zniknięcie chleba.

Nie ubyło piekarni ani piekarzy, nastawiali po nocach zakwas jak dawniej i tak samo dymiły kominy, nie przybyło kilkakroć więcej gąb - ale chleb nagle gdzieś zniknął.

Wielu juz próbowało Matiuszkę modernizować - jeden nawet dość radykalnie z zarostem na bojarskich twarzach walczył.

Carowie jako często germańskiego rodowodu i na tamtejszą modłę też kształceni najlepiej dostrzegali problem, i niestety niewiele zdziałali. To podejście jak widać wraca u tamtejszych władców, pytanie czy zdążą cokolwiek sensownego zrobić przed wykupieniem ich przez Chińczyków oraz wyzdychaniem większośći populacji na HIV i MDR-TB.

W tym wystąpieniu Miedwiediewa widzę jedną bardzo sensowną rzecz - plany budowy jądrowego napędu statków kosmicznych. Na opanowanym przez zieloną zarazę zgniłym Zachodzie nikt by się nawet nie odważył napomknąć o czymś tak nieekologicznym.

Po mojemu najważniejszą wajchę przerzucono za Iwana Groźnego, kiedy Moskwie ukształtowanej przez Mongołów udało się ostatecznie wykończyć Ruś północną, kształtującą się pod wpływami Skandynawii. Kolejny punkty zwrotne to przegrana Polski w walce o dominację, ale to akurat nam na zdrowie wyszło, bo pod naciskiem tak potężnego żywiołu bardziej Polska by się zrusyfikowała, niż Rosja spolszczyła. Piotr I zmienił fasadę, nałożył Rosji pudrowaną perukę, więcej nie dał rady. Katarzyna II natomiast umiała już wykorzystać swoistość Rosji, bez przerabiana jej na Niemcy B. I powstał rodzaj gigantycznego chanatu. Lubię tych ludzi, ale kompletnie nie umiem wyobrazić sobie przyszłości ich kraju. Totalitaryzm w Chinach dał efekty ekonomiczne w połączeniu ze zdyscyplinowaniem i zamiłowaniem do pracy mieszkańców, których zamieniono niemal w organiczne roboty. Totalitaryzm w ZSRR w połączeniu ze znanym stosunkiem do rzeczywistości charakteryzującym tamtejszy ethnos dał w efekcie wielką gnojówkę - mieszkańcy stali się czymś w rodzaju anagdotycznych robochłopów produkcji bułgarsko-rumuńskiej. Co przyniesie autorytaryzm w Rosji?

>misiomor, 13 Lis 2009, 10:53

>W tym wystąpieniu Miedwiediewa widzę jedną bardzo sensowną rzecz - plany budowy jądrowego napędu

>statków kosmicznych.

Teoria jest, prototypy już były, przy dzisiejszej technologii pomysł jak najbardziej realny.

Ekologicznie nie ma problemu - odpalane są dopiero w sporej odległości od Ziemi.

BTW - flota amerykańskich promów kosmicznych po uziemieniu zostanie zastąpiona przez rosyjskie rakiety. Normalnie jakiś chichot historii, a właściwie zwycięstwo trzeźwej kalkulacji i wiedzy inżynierskiej nad ideologią i ambicjami politycznymi.

Jestem Europejczykiem.

>> Jaro_747, 17 Lis 2009, 23:47

Eko-świry będą sabotować energię jądrową nawet poza orbitą - może żeby jakichś ufoków przypadkiem nie napromieniować. To są przypadki nieuleczalne. Tym niemniej fakt że są tak skuteczni w zachodnich demokracjach wystawia bardzo złe świadectwo politykom i elektoratom tychże demokracji.

"3 przygotowywane do startu satelity Glonass-M zostały odesłane z kosmodromu Bajkonur do producenta, który ma je naprawić. Demontaż satelitów trwał 2 tygodnie. Ostatecznie odesłano je do naprawy po twierdzeniu poważnych niesprawności.

Satelity Glonass-M miały zostać umieszczone przez rakietę Proton-M na wyznaczonych orbitach we wrześniu. Ze startu zrezygnowano, gdy w jednym z satelitów wykryto poważną usterkę. Później podobne usterki stwierdzono w pozostałych satelitach. Jeszcze w październiku Roskosms informował jednak, że start nastąpi w drugiej dekadzie grudnia (kolejne 3 satelity miały zostać wyniesione na orbity w lutym 2010). Dziś wiadomo, że start przeniesiono na drugą połowę 2010.

Warto przypomnieć, że satelita Glonass-M umieszczony na orbicie 25 września 2008 do tej pory nie zaczął normalnie funkcjonować. Wycofano go z eksploatacji w tydzień po starcie. 3 zwrócone producentowi satelity są tego samego typu."

Teorię to oni mają doskonałą, niestety zrobienie czegoś porządnie od początku do końca często jest przeszkodą nie do przeskoczenia.

Jestem Europejczykiem.

Jeżeli ktoś żywi złudzenia że Rosja to normalny kraj niech sobie przeczyta:

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Siwy dym, nam brak słów a dla Ruskich to po prostu normalka.

Jestem Europejczykiem.

O Rosji można wiele i w nieskończoność, bo było, nie było, to nasz odwieczny a uciazliwy sąsiad.

Co do Rosji, to wiele lat temu wieloznaczną tezę postawił w swoim pesymistycznym opowiadaniu "Gdie tak swobodno dyszyt czełowiek..." Andrzej Bobkowski. Można stwierdzić, że jest to bardzo prawdziwa i bezstronna teza, nieobciążona urazami, bo autor znał dobrze Zachód z jednej strony, a z drugiej strony los oszczędził mu doświadczenia na własnej skórze działalności 'utrwalaczy' władzy ludowej.

Może Rosja tak właśnie skończy?

Wciąż mam wątpliwości, czy na dłuższą metę z Rosji coś będzie. Mieszkańcy chcieliby "żyć jak na Zachodzie", nie bardzo nawet wiedząc, na czym to polega. Rząd chciałby mieć wszystko w żelaznej garści jak za carów. Gangi chciałyby dla siebie to samo, co rząd, i do tego mnóstwo darmowych pieniędzy. A wszyscy chcieliby mieć Rosję za największą potęgę militarną, polityczną, i może jeszcze na dokładkę gospodarczą świata. Jak to pogodzić, wiedzieliby chyba tylko Marks i Engels, ale ci na szczęście nie żyją, więc kolejne eksperymenty społeczne w najbliższym sąsiedztwie nam nie grożą. Co zatem? Sojusz z Chinami, a potem stopniowa konsumpcja w sosie słodko-kwaśnym?

>Redaktor, 30 Lis 2009, 14:45

>Co zatem? Sojusz z Chinami, a potem stopniowa konsumpcja w sosie słodko-kwaśnym?

Romans z Chinami cos jakby ostatnio ostygł. Chiny wolą mieć za partnera Amerykę a Rosjanie zdaje się otrzeźwieli po spektakularnych przypadkach kradzieży ich technologii militarnej (Su-27, S-300/400, teraz szykuje się lotniskowiec). Teraz rosyjski celownik nastawiony jest na Unię i na USA.

Jestem Europejczykiem.

Chiny związały się niepostzreżenie z USA poprzez zakupy obligacji i walut. Taki związek jest niejako obosieczny - Chiny mają USA w kieszeni, ale jak cos nie teges się z Ameryką stanie, to co w tej kieszeni będzie? Więc nagle okazało się, że dobro USA to dobro Chin. W tej sytuacji sojusz z wielkim wrogiem USA, jakim werbalnie jest Rosja, nie wygląda prawdopodobnie. Ale Rosja mocno się w tamtą stronę uśmiecha bezzębnie. Możliwy efekt? Chiny się zaprzyjaźnią z Rosją, ale w stylu staroruskim (wiecie, trucie na uczcie zaproszonych wujów itp.), i przekręcą ich na Syberię, którą zaraz oddadzą amerykańskim firmom wydobywczym w dzierżawę. Ha! Oto jestem wizjoner.

wątki polityczne (choć zupełnie zrozumiałe) nie powinny przesłonić nam jednego Panowie: kobiety rosyjskiej! kolega z mojego działu został wysłany w ubiegłym tygodniu do St. Petersburga i po powrocie nie daje nam spokoju z opowieściami o pięknie rosjanek...mam go już dosyć powoli.

inna koleżanka z firmy opowiadała o specyficznym podejściu Rosjan do tego, co i pokazują w TV. Otóż podobno oni wierzą dalej w propagandę i nie czują wcale "lipy" płynącej z wiadomości gloryfikujących Putina et al.

oboje podkreślali też absurdalne ceny usług panujące w Moskwie i Petersburgu.

????

W zeszłym tygodniu widziałem ciekawy film na Planet dot. zbiżającego się wyczerpania naturanych surowców energetycznych.

Rosja prowadząc mądrą politykę surowcową za 50-100 lat zostanie ostatnim cywilizowanym miejscem na ziemi. Znaną marką na terenach dawnego USA i ChRL będzie koń.

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Piotr, 19 Lis 2009, 20:48

>Jak powiedział Piotr Wielki kiedy zabił po pijaku rosyjskiego księcia:

>-Był człowiek, nie ma człowieka!

A. Bobkowski

"Piotr Wielki przy pomocy uderzeń laską przyzwyczajał swą szlachtę do czucia się ludźmi wolnymi i Europejczykami..."

"Rosjan nie uda się nigdy ująć naprawdę w karby, ponieważ ujęto ich za wcześnie. Piotr miał genialny talent naśladowczy, nie miał prawdziwego geniuszu - tego, który tworzy i robi z niczego coś. Niektóre z jego dzieł były dobre, większość nie na miejscu. Dostrzegł, że lud jego był barbarzyński, lecz zupełnie nie dostrzegł, że nie był on dojrzały do policji i chciał go cywilizować, zamiast tylko zahartować. Chciał on najpierw porobić ze swych poddanych Niemców, Anglików - podczas gdy należało rozpocząć od tworzenia Rosjan. Imperium będzie chciało uciskać, lecz będzie samo uciskane. Tatarzy, jego poddani lub sąsiedzi, staną się ich panami - i naszymi. To rozwiązanie wydaje mi się nieuniknione..."

>Nowy2, 1 Gru 2009, 00:37

>Nie dziwota, bo Planete jest lewacka, wiec ich prognozy tez sa lewe.

Jeżeli ktoś jest tępakiem to trudno mu zrozumieć program dla ludzi inteligentnych.

Jestem Europejczykiem.

Kolego Nowy, doktrynerstwo nie przystoi młodzieży.

Film produkcji szwajcarskiej "A Crude Awakening - The Oil Crash". Wypowiadają się eksperci, głównie amerykańscy. Padają tam słowa, że w dzisiejszym świecie nie rządzą pieniądze, lecz surowce. Dlatego to RU jest znacząca w świecie. Jeżeli nasi sąsiedzi będą mądrze tą władzą dysponować, to wystarczy im na wiele lat. I tak rysuje się przyszłość.

Cały czas tylko polityka i polityka.A może coś z tematu kultura?Wasz stosunek do kultury rosyjskiej.Do literatury i muzyki.Tej Wielkiej!Ulubieni twórcy i dzieła.

Bo dla mnie to ścisła czołówka światowa.W literaturze "Mistrz i Małgorzata",w teatrze Czechow a w muzyce Szostakowicz i Prokofiew.