Skocz do zawartości
IGNORED

Windows Vista a serwer audio


Gość rochu

Rekomendowane odpowiedzi

Gość rochu

(Konto usunięte)

Zastanawiam się czy jednak nie spróbować podejść do tematu poważnie przy okazji planowanego upgrade domowych komputerów.

Odsłuchiwałem jakiś czas temu Vistę z Lynx Two na pokładzie i moje odczucia co do jakości audio były niejednoznaczne, choć dające nadzieję na przyszłość.

W tej chwili pecet jest źrodłem z którego sygnał idzie na lampowego DAC-a. Mam RME Digi 96/8 (nie ma na Vistę sterowników) i M-Audio Audiphile 9624 (sterowniki są).

 

Czy WASAPI na Viście, czy systemowy upsampling, czy Engine3 XXHighend-a warte są grzechu?

No właśnie, co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście dźwięk na Viście leży mi o wiele bardziej niż na zoptymalizowanym XP SP2. Bardzo możliwe, że jest to kwestia sterowników od M-Audio, bo na Vistę są w miarę świeże, a w przypadku XP - sprzed 3 lat. Nadal korzystam z Foobara@ASIO i SRC@96kHz. Nie słyszę różnicy między ASIO a WASAPI, co chyba świadczy o dobrej obsłudze ASIO przez mojego Transita. XXHighEnd jest jak najbardziej godny uwagi, stale śledzę postępy nad rozwojem tego softu, ale na niego jest jeszcze za wcześnie - niestabilny, ma sporo niedociągnięć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rochu

(Konto usunięte)

A dlaczego by nie?

Taki SRC ma lepszy agorytm resamplingu niż wiekszość DAC-ów.

Długo sie wzbraniałem przed resamplingiem ale nigdy go nie przekreślałem.

Zauważam także jego pozytywne cechy w niektórych konfiguracjach, jak np wygładzenie i uspokojenie dzwięku, co daje wieksze poczucie "analogowości" dzwieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podoba mi się to, co robi SRC z dźwiękiem. Zdaje się podbijać krańcowe częstotliwości i zwiększać głośność ścieżki, co powoduje, że najwyższe amplitudy częściej uderzają w cyfrowy sufit. Jeśli Panowie wiedzą, co to jest wojna głośności, to będą znać wady takiego rozwiązania.

 

Chyba że mój Peak Meter w Foobarze szwankuje. Wszystko możliwe.

 

Pozdrawiam, Ash

 

PS Słynny Kernel Streaming też nie wydaje się robić swojej rzeczy bezsprzecznie. Z pewnością po włączeniu tej opcji jest głośniej. Ale, powiedzmy, tego drążyć nie będę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peak Meter wskazywał tylko, że jest przynajmniej nieznacznie głośniej.

 

Co do podbijania częstotliwości to może być moje złudzenie, więc od razu się przyznaję.

 

Ale dalej mnie martwi Peak Meter mój. Podpowiem, że testowałem to na tytułowym kawałku z Master of Puppets, który normalnie "wygląda inaczej" na Peak Meterze. Pierwsze sekundy (15).

 

Ash

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Head-Fi ktoś tam robił ślepe testy tego XXHighEnd i dźwięk był nie do odróżnienia od tego z Foobara.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Sceptyczny Ash

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rochu

(Konto usunięte)

Ten opis testu budzi moje podejrzenia, jest mało dokładny jeżeli idzie o konfig uzytego sprzętu/oprogramowania.

Kilka lat bawienia się w pc-audio nauczyło mnie, że zbyt wiele różnych zmiennych ma wpływ na końcowe brzmienie.

Nie ma dwóch takich samych systemów pc-audio, nawet gdy uzyjemy tych samych komponentów. No chyba że setup peceta, sytemu operacyjnego, sterowników, playera będzie także identyczny.

Jeżeli gosć miałby być wiarygodny powinien opublikowac listing ustawień biosa, rejestru, ustawień w pleyerze i kilka innych rzeczy. Wtedy można ocenić czy rzetelnie przeprowadził testy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test może Pan przeprowadzić sam.

 

Wystarczy Foobar (wersja najnowsza), włączony w wizualizacjach Peak Meter, kawałek Master of Puppets i włączony resampling, zarówno ten od królika, jak i zwykły. Mam jeszcze włączony Kernel Streaming, ale to nie wpływa na wynik.

 

Jak u siebie znajdzie Pan to samo, to chyba wszystko wiadomo.

 

Ash

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Czy WASAPI na Viście, czy systemowy upsampling, czy Engine3 XXHighend-a warte są grzechu?

>No właśnie, co o tym sądzicie?

 

Jeśli szukasz highendu to i tak pozostaniesz przy foobarze w trybie wyłączności (ks albo asio), niezależnie od systemu.

 

Podstawowym problemem WASAPI jest bardzo krótki i niekonfigurowalny bufor, co powoduje sporadyczne przeskoki i cięcie dźwięku na wielu konfiguracjach - winne tu są drivery sprzętowe które pracując z wyższym priorytetem niż audio spędzają za dużo czasu na jedno wywołanie (google: "DPC Latency") problemy są m.in. z płytami Gigabyta, grafami Nvidii, niektórymi kartami wifi, większością tanich kontrolerów sata/ide.

 

XXHighend - przekręt na naiwnych, pokroju różnych "system speedupów" i "memory defragmenterów" zrobiony przez softwarowego półanalfabetę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_Kuba_, 11 Sie 2008, 08:54

 

>Jeśli szukasz highendu to i tak pozostaniesz przy foobarze w trybie wyłączności (ks albo asio),

>niezależnie od systemu.

 

Nie do końca niezależnie od systemu - w przypadku Visty ks nie ma prawa działać (sprawdzałem - nie działa), bo nie ma kernel mixera, za to jest wspomniana wtyczka foo_out_wasapi - u mnie gra nieco lepiej niż ASIO, ale po pierwsze różnice są na granicy percepcji, a po drugie - mam słabą kartę dźwiękową.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

<><

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>wtyczka foo_out_wasapi

 

nie ma powodów żeby grała inaczej niż ASIO, bo to praktycznie to samo. WASAPI może pracować w trybie wyłączności - wtedy jest bit-perfect - albo miksu softwarowego - wtedy resampling działa niezależnie od formatu źródłowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość rochu

(Konto usunięte)

_Kuba_, 12 Sie 2008, 10:11

> WASAPI może pracować w trybie

>wyłączności - wtedy jest bit-perfect - albo miksu softwarowego - wtedy resampling działa niezależnie od formatu źródłowego.

 

Jak przełączyć te tryby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Jak przełączyć te tryby?

 

z poziomu foobara - stosując odpowiednie wtyczki wyjściowe - j.w. foo_out_wasapi działa w wyłączności, a DS jest miksowane.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. użytkownik nie może bezpośrednio tego w ustawieniach Visty zażądać, można tylko zezwolić na tryb wyłączności, to się w mikserze Visty ustawia.

Dopiero jesli dane źródło żąda trybu wyłącznego to albo dostaje albo nie, w zalezności od formatów obsługiwanych przez kartę itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Nie do końca niezależnie od systemu - w przypadku Visty ks nie ma prawa działać (sprawdzałem - nie

>działa), bo nie ma kernel mixera, za to jest wspomniana wtyczka foo_out_wasapi - u mnie gra nieco

>lepiej niż ASIO, ale po pierwsze różnice są na granicy percepcji, a po drugie - mam słabą kartę

>dźwiękową.

 

To, że Tobie nie działa - nie znaczy, że nie ma prawa działać. Kernel Streaming jak najbardziej działa w Vista - tyle, że:

a) nie wolno mieć uruchomionych innych programów odtwarzających dźwięk - np. działający w tle media center nawet jak nic nie odtwarza to blokuje kernel streaming, tak samo np. VirtualPC.

b) na wyjściu playera musi być sygnał w formacie jaki zaakceptuje karta dźwiękowa - np. Audigy 2ZS nie odtworzy 44,1kHz ale już 48kHz, 88,2kHz czy 96kHz odtworzy.

 

Wasapi jest o tyle wygodniejsze, że nie trzeba wyłączać innych programów - dźwięk w nich zostanie wyłączony automatycznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>PS Słynny Kernel Streaming też nie wydaje się robić swojej rzeczy bezsprzecznie. Z pewnością po

>włączeniu tej opcji jest głośniej. Ale, powiedzmy, tego drążyć nie będę.

 

Niekoniecznie jest głośniej. Jeżeli w mikserze Windows masz ustawiony poziom głośności wejścia WAV < 100% to wtedy jest głośniej. Inaczej powinno być tak samo - a i spotkałem się z sytuacją, gdy poprzez KS było ciszej - być może zależy od sterowników karty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mrfx, 12 Sie 2008, 11:32

 

>To, że Tobie nie działa - nie znaczy, że nie ma prawa działać. Kernel Streaming jak najbardziej

>działa w Vista - tyle, że:

>a) nie wolno mieć uruchomionych innych programów odtwarzających dźwięk - np. działający w tle media

>center nawet jak nic nie odtwarza to blokuje kernel streaming, tak samo np. VirtualPC.

>b) na wyjściu playera musi być sygnał w formacie jaki zaakceptuje karta dźwiękowa - np. Audigy 2ZS

>nie odtworzy 44,1kHz ale już 48kHz, 88,2kHz czy 96kHz odtworzy.

 

Z tym że pomimo wgrania wtyczki foo_out_ks w foobarze pod Vistą po prostu nie widziałem opcji KS na wyjściu - w pracy mam XP i normalnie miałem możliwość wyboru wyjścia KS - oczywiście grało, tylko nie wiem czy coś poprawiało bo w pracy mam małe PC-towe pierdziawki. Tak czy inaczej pod Vistą działa WASAPI i ASIO więc nie ma sensu bym sobie zawracał głowę Kernel Streaming.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

<><

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.