Jump to content
IGNORED

Mostkowanie

Wiktor

Recommended Posts

Sory ale mam skonczone 19 i wiedza na temat sprzetu nie jest moja mocna strona, ale chce to zmienic bo od niedawna coraz wiecej mnie to interesuje i szukam stron o tej tematyce ale nie znajduje zbyt duzo, wiec jakies linki bylyby mile widziane.

Nie porównywałbym skakania na "bańkę" z mostkowaniem końcówek amplitunera, a tak na poważnie to jeżeli amp. ma osobne wejścia m.cz. na każdy kanał, to wystarczy prosty układ na scalaczku drv134, z którego podamy dwa identyczne sygnały w przeciwnej fazie na dwa kanały. W ten sposób otrzymamy z dwóch kanałów - jeden zmostkowany. Inna sprawa czy warto. Można jeszcze prościej używając zamiast drv134 zwykłe liniowe trafo symetryzujące.

Niemniej, gdy brak wiedzy to nie warto dłubać. To samo dotyczy osób wypowiadających się w kategoryczny sposób na forum (ostatnio coraz takich więcej) podczas, gdy tematy z lekka nie są im do końca znane.

Pozdrawiam

hi Maciek,

ja tam naleze raczej do tych sie nie znajacych, ale na moj chlopski rozum tak prosto sobie tego nie wyobrazam, gdyz problem nie konczy sie na stworzeniu symetrycznego sygnalu i podpieciu glosnika do dwu plusow. W ten sposob potencjalnie dwa razy wyzsze napiecie automatycznie (przy tej samej impedancji glosnika) wymusza dwa razy wyzsze natezenie, ktore moze prowadzic zniszczenia stopnia koncowego

xajas

www.jaschiks.com

Jeśli końcówki dopuszczają pracę z obciążeniem 4 ohm, to nie ma problemu, gdyż na 8 ohmach mostek powinien poprawnie pracować.

Zresztą w wielu końcówkach mocy do Kina Domowego taki tryb jest właśnie możliwy (np. patrz wzmacniacze Rotela).

Oczywiście nadal potrzymuję, że do dłubania w sprzęcie trzeba mieć pewne o tym pojęcie i wiedzieć chociażby takie podstawowe rzeczy, o których powiedział XAJAS.

Należy niezapomnieć o fakcie sposobu pomiaru mocy dla wzmacniaczy KD.

Sprzęt ten niedoczekał się żadnych norm dotyczących pomiaru mocy i najczęsciej moc się mierzy w taki sam sposób jak dla sprzetu stereo.

Czyli on ma 5*100W tylko wtedy gdy są obciążone 2 kanały.

Mostkowanie takiego wzmacniacza spowoduje obciążenie 4 kanałów !!!.

Efekt może być taki, że moc nie wzrośnie conajmniej 2 krotnie tylko nieznacznie, a wzrosnie znacząco poziom zniekształceń.

Ponadto poco na siłę podwajać moc wzmacniacza, gdyż prowadzi to tylko do subiektywnego nieznacznego wzrostu głośności. Żeby podwoić subiektywne wrażenie głośności moc trzeba zwiększyć 10-cio krotnie.

• 2 months later...

hmmm mam pytanie... W samochodzie mam radio i chcialbym wyscia na tyl zmostkowac tak aby daly wiekszą moc na tube... Da sie tak zrobic?? a jesli tak to jak i czy ma to sens... Z góry dzieki ...

wiktor >>>> a zreszta po ci taka moc ..... 2 X 200 watt ... ludzie ....... a ciekawe jaki masz pokoj .. bo jak masz taki normalny pokoik i mieszkasz w bloku to zycze powodzenia przy sluchaniu mlota pneumatycznego .....

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.