Skocz do zawartości
IGNORED

Jakie kolumny do Onkyo A-9211???


Gość kiper

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kiper

(Konto usunięte)

Witam wszystkich. Posiadam od dwóch i pół roku wmacniacz Onkyo A-9211, cedeka DX-7222 i tuner T-45111. Do tej pory zestaw grał z kupionymi "tymczasowo" w RTV-Euro kolumienkami Jamo Studio 120 (nie znam nikogo, kto by takie miał, ani nie znalazłem najmniejszej nawet wzmianki w sieci o tymże wynalazku). Na oko jest to imitacja Tannoy M2, podobny wygląd, przetworniki oraz identyczne parametry. Grało toto średnio, raz lepiej, raz gorzej. Wymiany elektroniki na razie nie planuję (finanse), na parę lat musi wystarczyć mi to, co mam. Myślę więc o kolumnach (max 1 kzł). Pokój mam około 15-metrowy, raczej twardy (brak dywanów, zasłon, itp., na podłodze panele, mebli mało. Słucham wszyskiego po trochu, głównie funky house, itp., ale czasem też bardziej melodyjne brzmienie: Deep Forest, Pink Floyd, itp. Chciałbym głośniki z dużym basem, ale niepozbawione też reszty pasma i ogólnie dobre. Proszę pomóżcie!!!

PS. Co sądzicie o Kodach AV 702F do mojej konfiguracji?

Odnośnik do komentarza
https://www.audiostereo.pl/topic/5191-jakie-kolumny-do-onkyo-a-9211/
Udostępnij na innych stronach

Mam taki sam zestaw w domu z kolumnami Eltax Liberty 5+ plus kabelki Sonik Link'a, (podobno z B&W gra nieźle z seri 600, tylko to już inny pułap cenowy). Gra już 4 lata i kolum nie zamieniłbym na inne.

Gość kiper

(Konto usunięte)

W pewnej chwili miałem okazję kupić za 1100zł roczne B&W 602 S3, więc pojechałem do sklepu je odsłuchać. Sprzedawca powiedział mi, że A-9211 ma za niską prądowość i mało co jest w stanie uciągnąć, zwłaszcza, żę większość B&W ma skuteczność

Gość MArcin...

(Konto usunięte)

HEJ!!!

 

No wlanie. O co chodzi z ta prądowością wzmakow... jestem nowy w te klocki i chialbym sie dowiedziec... jakie to ma powiazanie z mpoca wzmacniacza?? i jakie ma to powiazanie ze skutecznoscia kolum?? Z gory dziekuje za wyklad na ten temat...

>kiper

 

Wracając do Onkyo. B&W 602 S3 mają przyzwoitą efektywność / skuteczność, i bez trudu nagłośnią ponad 20 metrowy pokój. Natomiast ich impedancja jest raczej trudna, schodząca do 3 ohm, i może sprawiać problemy niektórym wzmacniaczom z niewystarczająco wydajnym zasilaniem. Poza tym przyjęło się uważać, że Bowersy nie grają za dobrze z japońską elektroniką, co zresztą moje osobiste doświadczenia częściowo potwierdzają. Japończyki często mają efekciarsko podrasowane brzmienie, co w połączeniu z analitycznością i dość twardym, szybkim brzmieniem B&W nie daje dobrych efektów.

sprzedający dokonał wielu skrótów i powtórzył to co kiedyś uslyszał

 

Tutaj kłania się prawo ohma

Chodziło mu zapewne o to ,że dla impedancji tych kolumn i ich sprawności wzmacniacz jest zbyt słabej mocy.

 

Wszystko zależy jak zamierzasz go słuchać . Jeżli zależy Ci na decybelach poruszających ściany to rzeczywiście nie wydusisz zbyt wiele. Do normalnego słuchania w zupełności wystarczy.

A swoją drogą pokusiłem się kiedyś o pomiary i okazalo się że przeciętnie słuchamy dźwięku o mocy zaledwie

kilku Watt'ów . Przy 5W - jest już całkiem głośno , powyżej pojawiają się już osobnicy z sąsiednich pokoi.

Pozdrawiam

(do kipera) Muszę przyznać że A-9211 jest dosyć "spokojnym" wzmacniaczem, czasami brakuje mu "kopa".

Osobiście nie miałem okazji słuchać go w konfiguracji z B&W, ale mój znajomy był tym układem mile zaskoczony (obawiam się że jego preferencje muzyczne trochę się różnią od Twoich)

Moje Eltaxy " (dynamika 87) nie zasypują gruszek w popiele", zaskoczyły już niejednego z moich znajomych, zarówno basem jak i klarownością dźwięku a także dynamiką. Miałem przyjemność wymienić próbnie wzmacniacz na Rotela 1060, dopiero wtedy usłyszałem "kopa" a różnica w mocy niewielka (tylko nie ta klasa). Przez następny miesiąc obmyślałem plan zmiany sprzętu, ale finanse zmusiły mnie do weryfikacji moich planów.

Nadal na półce stoi Onkyo ale już niedługo....

Dynamika z efektywnością ma głównie tyle wspólnego, że oba parametry są zwykle podawane w dB.

 

Dynamika to jest różnica pomiędzy wartościami najsilniejszego i najsłabszego sygnału, jakie może wyemitować urządzenie, bez przekroczenia jakiegoś przyjętego poziomu zniekształceń, np. 1% w przypadku pomiaru mocy znamionowej wzmacniacza. Dynamikę można zmierzyć w urządzeniach aktywnych, do których domowe zestawy głośnikowe nie należą. Dynamika jest parametrem względnym – dwa wzmacniacze o takiej samej mocy mogą mieć inną dynamikę i na odwrót.

 

Efektywność jest parametrem typu odpowiedź (głośnika) na standardowy sygnał wejściowy, generowany przez wzmacniacz odddający moc 1 W. Co prawda podaje się ją w dB, ale w tym przypadku 0 dB odpowiada określonej wartości natężenia dźwięku / ciśnienia akustycznego, czyli dana wartość efektywności oznacza konkretny poziom natężenia dźwięku w odległości 1 m od głośnika.

(do Zbiga - dzięki za wykład) ale traktuję układ jako całość. Łańcuch jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo. Co nie zmienia faktu, że w żaden sposób nie pomogliśmy naszemu przedmówcy.

>kazik

Trochę ma, ale jest to układ znacznie bardziej skomplikowany. Jeżeli już mowa o najsłabszym ogniwie w zestawie cd-wzmacniacz-głośniki w przypadku dynamiki, to są to głośniki, a właściwie głośniki z pokojem. Większość głosników dynamicznych nie jest w stanie wytworzyć większego natężenia dźwięku niż 100-110 dB. Poziom szumów w przeciętnym pokoju odsłuchowym to 30-40 dB. Czyli maksymalna dynamika, jaką możemy uzyskać to 60-80 dB. A nawet mniej, bo przy dłuższych odsłuchach jesteśmy w stanie znosić poziom hałasu znacznie poniżej 100 dB.

 

No i jeszcze jest kwestia, jaka jest faktyczna dynamika zapisu na płycie. Np. najlepsze płyty gramofonowe mają niewiele ponad 40 dB.

30-40 dB w pokoju to w Wawie, a nie u nas na wsi :) Ogólnie zgadzam się Zbig, ale nadal nie rozumiem częstych porównań do łańcucha, szczególnie, że zwykle dotyczą one nie dynamiki ale jakości dźwięku ogólnie.

 

Dynamica płyty CD to teoretycznie 96 dB (nawet sprawdziłem). Ale oznaczałoby to, że najcichszy sygnał jest kodowany jednobitowo - nie wiem jaki to ma wpływ w praktyce - może to wystarcza, ani jak nagrywane są płyty.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Biuletyn

    Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
    Zapisz się
  • KONTO PREMIUM


  • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

    Ostatnio dodane opinie o albumach

  • Najnowsze wpisy na blogu

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.