Skocz do zawartości
IGNORED

Dobre brzmienie nagrywanych płyt cd-r


Gość arturo0505

Rekomendowane odpowiedzi

Gość arturo0505

(Konto usunięte)

Witam, chcę nagrać (w nagrywarce komputerowej) dobrej jakości muzykę na płytach CD-R w formacie Audio CD. Utwory które będą nagrane są w formacie mp3 na dysku komputera, do tego celu wykorzystam program do wypalania Nero Express. A utwory (mp3) chcę obrobić w programie Gold Wave i w związku z tym prosiłbym o kilka rad pomocnych w przygotowaniu tej muzyki zapiasej w mp3 do nagrania płyt CD Audio nagrywarce komutera HP. Ponieważ chciałbym żeby te płyty brzmiały podobnie jak oryginalne płyty audio cd, ponieważ słucham duzo płyt audio cd na domowym sprzecie hi-fi i oczekuję tego samego brzmienia i jakości dźwieku od nagrywanych płyt cd-r w formie Audio CD. Tak jak pisałem chce wykorzystać Gold Wave i proszę i kilka rad i wskazówek jak tego dokonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

smutna prawda - z mp3 nie odzyskasz pełnej jakości oryginału - nawet z 320kbps, poniżej 192kbps to w ogóle chyba nie warto nagrywać na płyty

gold wave tu niewiele pomoże - artefaktów kompresji nie wyeliminujesz a i zamaskować będzie baaardzo trudno

przy takim podejściu martwienie się o jakość płyt CDR czy nagrywarkę jest martwieniem się na zapas bo nie tu leży problem a w samych mp3

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość arturo0505

(Konto usunięte)

Wiem, mam muzykę w mp3 na dysku mojego komputera i chciałem ją mieć na płytach cd w postaci czy albumów albo składanek, a jesli coś ściągam to w jakości od 192kbps w zwyż ale z przykrością musze stwierdzić że słuchanie nagrań mp3 w domowych warunkach tj. na sprzecie hi-fi nawet przecietnym jest niezadawalająca, jest róznica w brzmieniu miedzy oryginałem a nagraną płytą z muzyką wcześniej mp3 a na płycie cd-audio, może jest jakis sposób by podnieśc troche na brzmieniu te nagrania albo uzyskać inny efekt który by przybliżył do oryginału. Nie wiem jak ludzie mogą słuchać mp3 na wieży czy też odtwarzać takie pliki na dvd czy cd player'ze zestawionym z amplitunerem czy innym wzmacniaczem klasy chcoćby tej dostępnej w marketach np. denon, yamaha czy inne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj informacji o programie EAC (Exact audio copy) i ściągaj muzykę z takim oznaczeniem w plikach. Takie pliki jest sens wypalać na płyty. To o czym piszesz, ta gorsza jakość mp3 puszczonej z kompa w porównaniu z puszczonej z cd wg mnie wynika przede wszystkim z beznadziejnych kabli, z reguły jeszcze bardzo długich (ok 5m), którymi łączy się komputer ze sprzętem. To że wypalisz mp3 na audio nie poprawi jakości muzyki, która już raz została okaleczona..,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

markslav, 11 Cze 2009, 22:54

 

>To o czym piszesz, ta gorsza jakość mp3 puszczonej

>z kompa w porównaniu z puszczonej z cd wg mnie wynika przede wszystkim z beznadziejnych kabli, z

>reguły jeszcze bardzo długich (ok 5m), którymi łączy się komputer ze sprzętem.

 

Wg. mnie:

Słabej jakości dźwiękówka vs zdecydowanie lepszy przetwornik w CD.

Stąd taka różnica.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę się powtarzał, trudno.

 

Raz okaleczonej muzyki poprzez kompresję mp3 niczym nie uratujesz, straconych danych nie da się odzyskać. Po prostu.

 

Jeżeli masz dobry odtwarzacz cd-audio to możesz się pokusić o nagranie płyt cd audio.

Według mnie optymalna metoda to zdekompresować pliki mp3 do wavów używając kodeka LAME lub Fraunhofer MP3 Pro. Można to zrobić Foobarem. Oba kodeki są porównywalne, a potem po prostu wypalić pamiętając, żeby ustawić tryb DAO lub RAW i prędkość nagrywania w okolicach połowy maksymalnej prędkości nagrywania napędu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko Fraunhofer, LAME zniekształca wszystko - całe pasmo i rozkład sceniczny, a na skomplikowanej muzie produkuje więcej artefaktów. Jeszcze do tego jest powolny jak żółw przy kodowaniu. Nie ma cudów za darmo na tym świecie. LAME poniżej 192kb/s ciężko się słucha, FhG można i 112kb/s na upartego. Co do wypalania - tak jak przedmówcy, nie ma co się doktoryzować nad materiałem skompresowanym stratnie. Nie proces wypalania będzie tu wąskim gardłem. Natomiast w ogólnym przypadku poleciłbym Burrrn, ale dobrze jest przestawić ustawienia default w jednym miejscu - noise shaping z medium na heavy. U mnie wtedy CD-R bardziej przypominał oryginał, niż z dowolnym innym ustawieniem, nawet po wyłączeniu wszelkiego ditheringu i NS, co wydaje się dziwne, ale jest faktem. No i nie przesadzać z obniżaniem prędkości nagrywania. Właściwie to szybsza jest lepsza, bo obroty są wtedy stabilniejsze i mniejszy jitter wypalonych danych wyjdzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość arturo0505

(Konto usunięte)

A jeżeli chodzi o przekonwetoeanie z mp3 na .wav to jakiego programu użyć, rozumiem że musi zawiera kodek Fraunhofer a nie Lame. Poniżej 192kbps słucham ale nagrywać tych utworów nie zamierzam, bo i tak ta gorza jakość wyjdzie na nagranym cd-r. A te ustawienia wymienione wyżej jakiego programu dotyczą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega wyżej opisywał ustawienia programu Burrrn.

 

Właśnie zwalnianie prędkości nagrywania ma zmniejszyć jitter, gdyż daje więcej czasu głowicy nagrywającej na włączanie lasera w odpowiednim czasie. Zmniejsza to też liczbę błędów C2. Opieram się na testach PC World Computer z przed dobrych kilku lat. Upieram się przy zalecaniu prędkości w okolicach połowy możliwości nagrywarki - 24, 32x.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei wielokrotnie słyszałem i widziałem, że LAME jest najlepszy. Testów nie przytoczę, bo nie pamiętam linków.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wierzę w jedynego, kabla grającego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też używam ogg, ale aoTuV zamiast standardowego, który brzmi nieco gorzej i więcej miejsca zajmuje (nie licząc Q10). Co do LAME - to musiało być na Hydrogenaudio. Polecam samemu porównywać a nie czytać testy.

 

Odnośnie prędkości wypalania - ja daję 16x, bo szybciej mi wywala Burrrna na laptopie, a jak kiedyś zrobiłem 4x to miałem nieco zubożony dźwięk na CDku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pingwing - przy wolnej prędkości laser dozuje dokładnie, tylko się talerzyk obraca mniej równomiernie, stąd gorsze wyniki na najniższych obrotach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość arturo0505

(Konto usunięte)

Ja także uważam, że powinno nagrywać się na najniższych predkościach nagrywarki, np. 4x, 8x, ponieważ tak jak wyżej kolega napisał, że wtedy laser dokładnie wypala powierzchnię płyty i dane dokładnie są zapisywane, kiedyś czytałem artkół w miesięczniku AUDIO nt. płyt i nagrywania CD-R, płyty były nagrywane na róznych prędkościach z muzyką jazzową i klasyczną, pózniej je odsłuchiwano na sprzęcie Hi-end'owym, i wnioski były jednoznacze że płyty nagrane na wyższych pedkosciach brzmiały okropnie a na wolnych brzmienie było dobre, przypominały oryginał, była wyczuwalna scena i wyraźny środek. Osobiście moje spoztrzezenie jest takie że nabrane płyty na duzych prędkościach, zacinały się, albo laser nie mógł odnaleśc początku utworu, a gdy wypaliłem na 4x, płyta odtwarzana była bez żadnych problemów a dźwięk był lepszy ale i tak te brzmienie nie było zadowalajace. dlatego chce wcześniej te mp3 tak przygotować zeby brzmiała pózniej ta płyta lepiej i przypominała bardziej oryginał, choc straconej jakości brzmienia przez kompresję nie da sie odzyskać, to może się troche jakoś zamaskuję bądź trochę poprawi się pasmo charakteryski dźwieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość arturo0505

(Konto usunięte)

A jeśli chodzi o kabel połączeniowy PC z wzmacniaczem audio [2x cinch - jack 3,5mm.] to chcę zmienic na inny, posiadadam jakiejs firmy długości ok. 5m. w gre wchodzą dwie firmy, tj. Clicktronic albo Prolink, z tym że Clicktronic w polsce jest trudno dostepny a w niemczech koszt.ok. 100zł. - serwis aukcyjny Ebay, z kolei ten drugi jest na Allegro kosztuje sporo mniej. Znowu ten tego clicktronic'a mozna wybróbować bo do naszych kabli nie mam przekonania, a ten jest ponoć hi-end'owy, strona: http://www.clicktronic.net. Proszę o opiniie bądż wskazówki i do jakiej długości powinien być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem trzeba celować w środkowe prędkości nagrywania, dla nagrywarki x48 będzie to minimum x16, gdyż nagrywarki są optymalizowane do nagrywania/kopiowania szybkiego i mogą słabo znosić takie spacery jak x4.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w kolorowych czasopismach to te ich odsłuchy "udowadniają" niemal każde twierdzenie, ja bym im nie ufał z samego zdrowego rozsądku, nie tylko z jakiegoś wydumanego antyaudiofilizmu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrzeć na jaką prędkość przewidziane macie płyty!

tych współczesnych typu x48 w górę nie polecam wolno palić - ale też nie za szybko ;)

trzeba znaleźć optymalne ustawienie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arturo0505, 15 Cze 2009, 22:05

 

>A jesli chodzi o w/w pytanie dot. kabla PC -> Amplifier to proszę o wskazówki.

 

Prosta sprawa, jeśli masz kabel, który działa, to go zostaw. O ile nie brumi, nie trzeszczy ani nie łapie zakłóceń to jest dobry i żadnym innym nic nie poprawisz, a zwłaszcza brzmienia mptrójek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o dlugosc kabla, to nalezy dazyc do uzycia ich jak najkrotszych. Kable wprowadzaja negatywne pojemnosci, moga wprowadzac chocby minimalne przedzwieki i zbierac inne zaklocenia otoczenia. Tak mysle ze lepszy przecietny kabel krotki niz dlugi, chocby najlepszej firmy,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech Wam będzie z tymi średnimi prędkościami. Płyty 1-52x u mnie brzmią wyraźnie gorzej z 4x niż z 16x, a więcej Burrrn na lapku nie wydala, więc dylemat mam z głowy.

 

Jakość kabla słychać także przy odtwarzaniu mp3, no chyba że ktoś je ma z bitrate 96kb/s i niżej. Wtedy bez znaczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że nie mogę założyć nowego tematu(jakiś błąd na forum) to podepnę się pod ten. Mój problem jest taki.

 

Ściągnąłem dziś z sieci następujący album. Radiohead-OK computer (24bit-96kHz Vinyl LP RIP). Całość ma 1,2 GB. Jest jeden problem, nie mogę tego nagrać na CD :/ Zarówno Burrrn jak i Nero(po przerobieniu plików na wav) nie chcą mi tego nagrać. Nawet jak próbuje po 3/4 utwory na paru płytach CD. Wie ktoś gdzie leży problem?!

 

Link do pliku dla zainteresowanych:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

'Muzyka używana jest do kształtowania ludzkiego umysłu; może być mocna jak narkotyk, lecz o wiele niebezpieczniejsza, gdyż nikt nie traktuje poważnie manipulowania poprzez muzykę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość arturo0505

(Konto usunięte)

Moim zdaniem można spróbować przekonwertować ten cały plik, czyli album do Wave z parametrami: 44,1 kHz, 16 bit przy pomocy jakiegos programu np. GoldWave, audacity, Adobe audition czy innym jakimś darmowym programem. Takie pliki .wav powinien nagrać Nero. A jesli sie nadal to nie udaje to spróbowac programem do przekonwertowywania różnych formatów. W sieci sa rózne takie programiki do przerabiania z jednego formatu na inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za odpowiedź. Też tak myślałem, ale chciałem się upewnić. Dzięki serdecznie za info, no cóż, w tej jakości zostanie tylko na dysku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

'Muzyka używana jest do kształtowania ludzkiego umysłu; może być mocna jak narkotyk, lecz o wiele niebezpieczniejsza, gdyż nikt nie traktuje poważnie manipulowania poprzez muzykę."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość arturo0505

(Konto usunięte)

Dziek za wskazówki i porady dotyczące brzmienia płyt nagranych komputerowo Cd-r Audio i odnośnie samej muzyki i nagrywania jej na płytach cd-r. Wypróbuje kilka możliwosci poprawienia jakości tych utworów zapisanych w formacie mp3, sposobu i odpowiedniej predkości nagrania tych utworów na płyte cd-r audio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Jestem zupelnie nowy na forum i w swiecie audiosluchaczy :)

Moj nick to profaner jak widac i od kilku dni kupilem sobie sprzet Harman Kardon wiec nie jestem chyba audofilem ;). To tyle tytulem wstepu.

 

Teraz chce sie przylaczyc do tematu.

 

Nagralem kilka plyt przekonwertwanych z mp3 i jedna z flack'a.

Roznica pomiedzy "tloczonymi" plytami a nagranymi dla mnie jest dosc znaczna choc rodzice od malego mi powtarzali ze slon mi na ucho nadepnal.

 

Plyty nagrywane u mnie szumia w wyzszych rejestrach...

 

Postanowilem troche poeksperymentowac ;)

 

zamiast nagrac plytke darmowym programem burn 4 free nagralem starszym nero efekt byl taki ze plytka nawet ruszyc nie chciala... jak odpalila to se strasznie przycinala.

 

Dodam ze robie pewnie jeden z podstawowych bledow i nagrywam na najnizszej dostepnej predkosci dla plyty... teraz bede probowal wstrzelic sie gdzies w srodek zakresu predkosci. Tyle tylko ze chyba nie ma sensu probowac nagrywania nero.

Moze ktos zna jakis darmowy programik ktory sie sprawdza.

Bede eksperymentowal jeszcze z nosnikami - moze skusze sie na te ktore moja dopisek audio.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.