Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny o niskiej skuteczność.


zoller

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie.

Sprawa ma się tak mieszkam w bloku, słucham muzyki w pokoju ok. 15 m kw. Używam NAD C370 i głośników własnej konstrukcji.

Efekt jest taki, że ustawienie potencjometru na godz. 9 - 10 słucha ze mną muzyki cała klatka, na 11 - 12 całe osiedle. W takim układzie szukam inspiracji, pomocy w doborze przetworników. Górny limit wydatków na przetworniki to 1,8 - 2 kzł na same głośniki - z resztą sobie poradzę.

Nie myśl - słuchaj.

Moze sie nie znam ,ale czy to zle ze jest spory zapas mocy i kolumienki sa efektywne ,czy chodzi raczej o zmiane bo po prostu przyszedł czas na coś nowego .Rozumiem ze jakosc i charakter brzmienia są ok. tylko zbyt dają czadu??

Może wystarczy dokupić jakiś przedwzmacniacz z precyzyjną regulacją sygnału. W moim Pioneerze jest funkcja która pozwala dostosować precyzyjnie dźwięk do słuchania nocnego (chyba -20 dB zdejmuje z sygnału). Znowu w Arcamie mam cyfrowe stereowanie głośnością i tu mam możliwość dostosowania "skoku" zmiany stopnia poziomu głośności.

Jeżeli potek ma za małą precyzję w dolnym zakresie, można go zmienić na lepszy albo dorobić atenuator.

 

Zmierzyłbym też faktyczną moc na kolumnach dla różnych położeń gały (przebiegiem np. 50Hz -20dBfs i miernikiem uniwersalnym).

 

Jeżeli przy cichym słuchaniu równowaga tonalna jest zaburzona, można dorobić EQ

 

Gdyby jednak okazało się że kolumny przy cichym słuchaniu tracą detale, podczas gdy inne na ich miejscu brzmią sensownie - wtedy rozejrzałbym się za dobrą kombinacją przetworników.

Po pierwsze: kolumny grają tak jak lubię i wszystko z nimi jest jak trzeba.

Po drugie: testowałem go z innymi kolumnami np. mission m66i i efekt jest taki sam - łoją

Po trzecie: nie jest to jakaś wyszukana konstrukcja woofer ARN 188-03/8 + tweeter seas 22TAF/G jest niedrogo i fajnie tyle, że czadzi

Obudowa 15 litrów strojona na ok. 50Hz, zwrotnica 1 rząd dla woofera, 2 rząd dla tweetera.

Nie myśl - słuchaj.

misiomor

Jak zapewne wiesz analogowe potencjometry przy skrajnie niskim poziomie pracują nierówno. W moim piecu jak się kanały wyrównają jest już dość głośno i delikatnie mówiąc szlag mnie trafia. Czasami muzyka mogła by tylko towarzyszyć a nie dominować. Prawda ?

Nie myśl - słuchaj.

No to zmieniłbym potencjometr a nie kolumny - zwłaszcza że niewiele tą metodą można "zyskać" a właściwie to stracić na dB.

 

Można też pobawić się w atenuację w różnych wariantach - rezystory szeregowo z potkiem, równolegle, albo na wyjściu.

 

Tak czy siak przebzykałbym system przebiegiem 50Hz -20dBfs albo podobnym w różnych położeniach potka. Albo dobrałbym się do testów wzmaka i sprawdził czułość (wartość napięcia na wejściu która daje moc max. na wyjściu przy potku na cały zycher). Wtedy można bawić się w atenuację w sposób bardziej metodyczny.

A tak zupełnie serio to plecam układ trójdrozny . Przy niewielkim poziomie głosności nie brakuje detali na średnicy , mozna ustawić głosnik średniotonowy w stosunku do woofera i tweetera tak aby osiągnąć oczekiwany rezultat w zakresie obecności tonów średnich itd .

Fajny i niedrogi układ na Daytonach opracował Zaph Krutke . Pracuje tam średniotonowy głosnik kopułkowy z metalowa membraną . Podobno bardzo dobry . Niestety efektywność to około 87dB 2,83V/1m co wynika z zastosowania dwóch wooferów . No ale posiadasz system pomiarowy więc śmiało zrobisz coś na jednym wooferze .

Możesz tez zastosować głośnik średniotonowy W12CY001 Seas Excel , do tego mały tweeter ( pieknie wygląda tu Vifa XT19 i dobrze gra ) i woofer z boku obudowy - coś na kształt Audio Physic Virgo . Efektywnośc limituje średniotonowiec , który po przefiltrowaniu da ci max 82dB . Wąska ścianka to ładna przestrzeń , średnica z tego głośnika jest urocza ( detaliczna i barwna ) , podziały zrób na 200-400Hz i 2500-3000Hz ... bajka .

...there is no spoon...

Jak 3-way, to może taki średniak:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

do tego L22RN4X/P w basy i można nawet mysleć o monitorze w OZ.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

>> arturp, 17 Sie 2009, 21:09

 

W kolumnach a'la Audio Physic średniak wcale nie limituje tak bardzo efektywności, bo jego baffle step wchodzi do zbocza highpass. W12CY001 w takiej kolumnie dałby coś w okolicach 84 - 85dB. A naturalnym kandydatem na woofery (umieszczone na obu bocznych ściankach jak w AP) byłyby takie wynalazki:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Nawet kolor korektora fazy pasuje, efektywność też prawie, byle nie przesadzać z obniżaniem DCR cewki filtru wooferów. Gdyby jeszcze wspomóc wooferki membranami biernymi Dayton...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Miałem ten problem (z ustawieniem głośności przy cichym słuchaniu) z Denonem PM1500AE.

Miałem, do czasu wymianiy na wzmacniacz z 200 stopniową regulacją cyfrową.

I po sprawie.

 

Pozdrawiam.

YunnanTEA

Tu nie pomoże wymiana wzmacniacza ani kolumn - nie w ten sposób!

Należy zmniejszyć wzmocnienie przedwzmacniacza lub końcówki mocy o jakieś 6-10dB a do tego nie trzeba wymieniać potencjometru tylko dwa rezystory określające wzmocnienie lub do nich dolutować odpowiednią wartość 2-3x mniejszą.

Jeśli tylko trochę się zmniejszy G to będzie stabilna, najczęściej są pokompensowane, a jeśli nie to jeszcze równolegle do tego rezystora (od wyjścia do wejścia -) należy dorzucić kondensator 4-10pF. Czasami w przedwzmacniaczu nie ma za bardzo jak zmniejszyć wzmocnienia, chyba że pasywnie podzielić, a końcówka ma ustawione za duże wzmocnienie (50-100V/V). Wzmocnienie nie powinno być mniejsze niż ok. 20dB (tak radzą producenci końcówek scalonych).

>zoller

 

Nie kombinuj za dużo wymień potencjometr. Wstaw nawet jakiegoś taniego zielonego alpsa. Jakiś czas temu mierzyłem kilka potencjometrów, nawet takich nie najtańszych i różnice w kanałach były spore a czasem nawet pływające (przy pogłaśnianiu raz głośniej jedna strona, raz druga). Alpsy które miałem na stanie miały najmniejsze i najbardziej przewidywalne różnice (Np na stałe 200 ohm więcej w jednej ścieżce powyżej pewnego poziomu rozkręcenia). Po co strzelać do komara z armaty, przecież można wydać 20-60 PLN zamiast 1.5k PLN. No chyba że same paczki Ci nie odpowiadają.

mozna zmienic charakterystyke regulacji na tzw ''superlogarytmiczna'' co pozwoli precyzyjniej regulowac poziom w nizszych zakresach. do tego celu wystarczy na wyjsciu (suwak-masa) dociazyc rezystorami potencjometr. przedzial wartosci dobiera sie do wartosci potka no i na sluch.

 

bez ingerencji w uklad wzmacniacza tylko dzielnik lub potencjometr ze zrodlem rozwiaze problem.

 

oczywiscie kolumny nie sa tu niczemu winne.

misiomor

misiomor i arturp jeżeli pozwolicie, chętnie zwrócę się do was jako konsultantów nowych kolumn za czas niedaleki.

Rozważam jednak wymianę orginalnego potka na inny bardzo dobrej jakości. Tutaj też będę oczekiwał podpowiedzi który wybrać. Może ktoś z was robił podobną operację i chce się podzielić doświadczeniem. Zasadnicze pytanie jakie się w sposób oczywisty rodzi , to : jaka rezystancja ma być tego potka. Może ktoś ma instrukcję serwisową tego pieca.

Pozdrawiam

Nie myśl - słuchaj.

Potencjometry od głośności niezależnie od wartości nominalnej oporu mają jedną wspólną cechę: wprzy takim samym ustawieniu mniej więcej tak samo dzielą napięcie. To znaczy że w ten sposób nie uzyska się na ogół innego zakresu regulacji. Tak jak radzi Irek, należy suwak potencjometru "dociążyc" do masy jakimś rezystorem, np po 10-15k w obu kanałach lub na wejściu potencjometru zastosować dzielnik napięciowy. To jest najbardziej efektywne rozwiązanie i przynajmniej w części zlikwiduje też nierównomierność charakterystyki między kanałąmi w początkowym odcinku regulacji.

>> zoller, 19 Sie 2009, 15:53

 

Tutaj są pomiary NAD'a C370:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

No i nawet na "godzinie 12-tej" jest 0.6dB różnicy między kanałami. Syf.

 

Maksymalne wzmocnienie to 39.4dB @ 8ohm więc skoro moc jest równa 172W, wysterowanie wejścia dla pełnej mocy na wyjsciu i potka maksymalnie odkręconego wychodzi równe ok. 0.4V RMS (0.56V peak).

 

To daje pewną elastyczność w doborze źródeł, ale kto w dzisiejszych czasach uzywa starych kaseciaków z wyjściem 0.7V lub podobnym? Typowe CD ma 2V RMS (2.83V peak) napięcia wyjściowego i w sumie szkoda żeby najlepszy (górny) zakres potka był niewykorzystywany bo będzie przester. Dlatego wstępna atenuacja 5 razy mogłaby IMHO pomóc. Nie wiem czy ten wzmak ma zworki pre -> power z tyłu ale jeżeli tak, to może zamiast nich wsadzić atenuatory (2 x 2 oporniki) co będzie miało zaletę przy ew. sprzedaży - wzmak będzie "nie grzebany".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.