Skocz do zawartości
IGNORED

Magnetofony - porady serwisowe.


Gość G.Mark
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Aby zmniejszyć prędkość przesuwu taśmy to należało by raczej poszukać rolki na oś silnika o mniejszej średnicy nie większej.

Tam jest rolka którą mocuje się śrubką kontrującą z boku. Tak więc jej demontaż jest łatwy. Chyba ją odkręcę zamontuję na innym silniczku i wykonam szlif zmniejszając średnicę o 0,1mm. To powinno wystarczyć.

 

Mój błąd. Rolka na silniku powinna mieć mniejszą średnicę oczywiście.

Szlif jak najbardziej.

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Chyba o ten magnetofon chodzi....:-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

No to ja bym się takiej zamiany nie podjął. Sony ma głowice ze stopów magnetycznych, a Akai ferrytowe.

Pomijając już kwestie mechaniczne, pozostaje dopasowanie układu elektronicznego Sony do głowic Akai, które mają zupełnie inne parametry niż głowice w Sony.

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Myślę, że 2N6491 będzie dobrym zamiennikiem. Ma on wyższe dopuszczalne napięcie Uce i prąd Ic 15A.

Dziś dotarła przesyłka z podzespołami elektronicznymi do Revoxa B710. Wstawiłem te dwa tranzystory 2N6491 oraz IC 8 i IC11. Dzięki temu bez problemu mogłem ustawić napięcie 130mV na R27. Niestety naciąg taśmy jest wciąż za mały i magnetofon nie ma siły przewinąć taśmy C 90 do końca. Dodatkowo pojawił się taki efekt, że kręcą się w nim obie szpulki mimo braku kasety w kieszeni i braku włączenia jakiejkolwiek funkcji. Kręcą się różnie...raz prawa, raz lewa a po chwilowym naciśnięciu czujnika obecności kasety mogą kręcić się obie na raz. One kręcą się z minimalną siłą i wolno ale przecież nie powinny tego robić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Zaczynają mi się kończyć pomysły. :-(

Czy sprawdziłeś w międzyczasie pozostałe elementy, które wskazałem Ci jakiś czas temu?

Skontrolowałeś napięcia +23/-23V?

Czy występuje spadek tych napięć po włączeniu przewijania lub odtwarzania?

Pomiary napięć wykonuj na stykach zasilacza, z których są pobierane te napięcia.

 

GM

Edytowane przez G.Mark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę to jeszcze wszystko posprawdzać. Gdy okazało się, że te dwa tranzystory przykręcone do radiatora są uszkodzone to myślałem że trafiłem "w dychę" i ich wymiana załatwi sprawę. Postęp jest bo dzięki temu było możliwe ustawienie napięcia na R27. Ciągle i cały czas sprawdzam czy coś czasem może za bardzo się nagrzewa ale nie....

Tak więc teraz mogę kontynuować pomiary.

Kupiłem sobie taki miernik UNI-T UT601 bez możliwości pomiaru napięcia ale za to z zakresem pomiaru pojemności kondensatorów aż do 20 000uF. Mój Mastech MY 64 ma ten zakres tylko do 20uF dlatego zdecydowałem się na kupno tego UT 601. Co o tym sądzisz ? Bo ja myślę że to nie głupi pomysł zważywszy na to że mam bardzo dużo sprzętu "Vintage" w którym pewnie trzeba będzie kontrolować stan kondensatorów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma duże znaczenie. Gdyby nie miało to nie pytał bym o nie. Chciałem tylko poznać Twoją opinię jako fachowca i tyle...

Ale nie ważne...trzeba brać się za pomiary reszty tranzystorów które wskazałeś na schemacie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od sprawdzenia półprzewodników, diod i tranzystorów z tego fragmentu schematu:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Napięcia +23V i -23V są zbliżone do tych wartości?

 

GM

Tu na nóżce 8 IC10 mam +22,2V w spoczynku i +20,6V podczas odtwarzania. Nie wiem gdzie mam być to napięcie ujemne (-23V). Na żadnej nóżce IC10 nie występuje takie.

post-7746-0-91386100-1458837153_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Kasjel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

...

Tu na nóżce 8 IC10 mam +22,2V w spoczynku i +20,6V podczas odtwarzania. Nie wiem gdzie mam być to napięcie ujemne (-23V). Na żadnej nóżce IC10 nie występuje takie.

 

Napięcia zasilające silniki są dostępne na złączu J7.

 

post-3254-0-66097000-1458839022_thumb.jpg

 

Pin 1 - masa.

Pin 3 -22V

Pin 5 +23V

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pinie 3 mam -25,3V

Na pinie 5 jest +22,4V

Sprawdziłem też diodę D2 w obszarze który zaznaczyłeś na początku i jest sprawna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Na pinie 3 mam -25,3V

Na pinie 5 jest +22,4V

Sprawdziłem też diodę D2 w obszarze który zaznaczyłeś na początku i jest sprawna.

 

Ujemne napięcie trochę zbyt duże, ale to napięcia niestabilizowane więc tym się na razie nie zajmujmy.

Sprawdź pozostałe diody i kondensatory elektrolityczne, które wskazałem.

Czy magnetofon ma problem z przewijaniem taśmy w obydwu kierunkach?

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej ma problemy z przewijaniem w tył taśm C90. Zastanawiam się skąd na obu silnikach "Rell motor" bierze się napięcie powodujące delikatną pracę silników gdy nawet kaseta nie jest włożona ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem diody:

D2 - OK

D4 - OK

D5 - OK

D6 - uszkodzona ( Z czarną sondą na katodzie 698 a z czerwoną 1.960)

D8 -OK

 

Kondensator C5 - 26uF a ma być 22uF czyli chyba OK.

 

Pomiary diód wykonane drugim miernikiem były bardzo podobne

 

Czy ja dobrze widzę że ta D6 to dioda Zenera 2,7V 0,4W ???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Kasjel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Sprawdziłem diody:

D2 - OK

D4 - OK

D5 - OK

D6 - uszkodzona ( Z czarną sondą na katodzie 698 a z czerwoną 1.960)

D8 -OK

 

Kondensator C5 - 26uF a ma być 22uF czyli chyba OK.

 

Pomiary diód wykonane drugim miernikiem były bardzo podobne

 

Czy ja dobrze widzę że ta D6 to dioda Zenera 2,7V 0,4W ???

 

Tak, to jest dioda Zenera. Na Twoim miejscu, ponieważ elementów półprzewodnikowych w tym układzie jest niewiele, wymieniłbym je wszystkie. Metoda trochę "na macanego", ale może pomóc.

Pytałeś wcześniej o fotodiodę. Czy układ auto-stop nie działa?

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ auto - stop działa prawidłowo. Ale tam jest ten system pomijania taśmy rozbiegowej. Kiedyś zdarzało mu się zadziałać prawidłowo i magnetofon gdy zakończył przewijać w tył to uruchamiał przewijanie w przód i zatrzymywał się zaraz gdy na tym czujniku pojawiała się normalna taśma. Pamiętam że zależało to od "przeźroczystości" taśmy rozbiegowej czy jakoś tak. Po prostu na niektórych taśmach ten system działał a na innych nie. Obecnie nie działa w ogóle. Zastanawiam się czy wymiana D6 wreszcie załatwi sprawę i przewijanie oraz naciąg taśmy będzie dobry ? Kupiłem już diodę Zenera 2,7V 0,5W w ilości 10szt bo tyle trzeba kupić za 1 zł :-) Zobaczę jaki będzie efekt po wymianie D6. Jeśli pozytywny to wlutuję drugą diodę Zenera 2,7V bo pamiętam że są co najmniej dwie takie.

G Mark - jak sobie radzisz z odklejającymi się ścieżkami na płytkach PCB ? Szczególnie chodzi mi tu o "oczka" przez które przechodzą nóżki podzespołów elektronicznych ? Bo jeśli nóżka wchodzi ciasno w otworek i jeszcze jest zagięta to wylutować taki element jest ciężko nawet gdy nie używamy siły tylko chcemy dobrze odessać cynę ? Tu z kolei dochodzi do przegrzania tego miejsca i "oczko" i tak odskakuje. Wkurza mnie to bo jestem bezradny i nic nie mogę zrobić :-(

 

Pobawiłem się też trochę i zmierzyłem pojemności kondensatorów które usunąłem z płytki zasilacza Revoxa B710.

Te duże kondensatory "FRAKO" mają większą pojemność od nominalnej. Zamiast 2200uF jest 2300uF.

Ale te małe kondensatory 10uF 25V (u mnie były oryginalnie 50V) mają od 2,5uF do 4,6uF więc tutaj widać efekt upływu czasu.....

 

.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Kasjel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już kupiłeś ten miernik, to moje zdanie na jego temat nie ma już żadnego znaczenia. Jeśli tylko będzie dobrze mierzył...

 

GM

 

To może ja zapytam o to samo - jeszcze nie kupiłem ale pewnie bym zakupił. Co sądzisz o takim ustrojstwie ??

UNI-T UT601

lub

CM7115A

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz śmiało kupować ten miernik UNI-T UT601. Jest fajnie wykonany i jednak posiada inne funkcje pomiarowe oprócz pomiaru napięcia. Jak chcesz to wyślę ci link do aukcji gdzie jest on najtańszy w całym necie.

 

Ja kupiłem mam i już nie oddam :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pewnie ten

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem uniknąć wklejania linków ale tak to ten...

Fajna rzecz. Chyba każdy kto posiada dużą ilość sprzętu Vintage i bawi się w serwisanta powinien go mieć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś dotarła przesyłka z diodami Zenera 2,7V 0,5W więc wlutowałem nową D6 i zaraz zmierzyłem napięcie na R27 podczas odtwarzania. Wzrosło ono do 175mV dlatego ustawiłem wymagane 130mV. Siła ciągu lewej szpulki wyraźnie się zwiększyła podczas odtwarzania więc zwiększył się również naciąg taśmy. Niestety na początku taśm C90 nadal występuje zjawisko "pływania" taśmy co może nawet spowodować jej zniszczenie. Ale tym razem jestem przekonany że to wina lewej dźwigni z rolką dociskową. Jak wiadomo rolki te sam dorabiałem więc coś muszę poprawić. Może skos lewej dźwigni a może samą rolkę jeszcze przeszlifuję. Szkoda tylko że magnetofon w dalszym ciągu nie chce przewinąć do końca taśmy C90. Jest to o tyle dziwne że zarówno podczas przewijania w tył jak i w przód szpulki nawijające kręcą się z całkiem dużą siłą. Dlatego myślę że naciąg taśmy podczas przewijania może być za duży dlatego szpulka nawijająca nie ma siły pokonać oporu który stawia szpulka z której taśma jest odwijana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

Dziś dotarła przesyłka z diodami Zenera 2,7V 0,5W więc wlutowałem nową D6 i zaraz zmierzyłem napięcie na R27 podczas odtwarzania. Wzrosło ono do 175mV dlatego ustawiłem wymagane 130mV. Siła ciągu lewej szpulki wyraźnie się zwiększyła podczas odtwarzania więc zwiększył się również naciąg taśmy. Niestety na początku taśm C90 nadal występuje zjawisko "pływania" taśmy co może nawet spowodować jej zniszczenie...

 

Wymieniłeś diodę D7? Jeśli D6 była uszkodzona, najprawdopodobniej przez uszkodzony tranzystor, to D7 też może być uszkodzona przez tak samo uszkodzony tranzystor. Nie pisałeś wcześniej o wynikach pomiarów D7.

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ech, uparty jesteś, ale sprzęt też pewnie wart tego.

Ja dzisiaj rozłożyłem ręce, mam magnetofon w którym nie mogę wyregulować prądu podkładu, jest za mocny, nie ma wystarczających wysokich tonów w nagraniu.

Efekt tak jakby się Dolby zatykało, nie pompuje ale bardzo stłumione.

Poza tym, jak ustawię poziom wyjściowy kasetą testową na 0 db, to nagrywa niby w porządku, ale na innym magnetofonie pokazuje max - 10 db.

Próbowałem różnych kombinacji ustawienia poziomów zapisu i odczytu, kondensatory sprawdzone albo wymienione, myślałem że może jakiś scalak .......... może głowica, nie wiem, nie mam pomysłu co zbadać, no i oczywiście w obydwu kanałach jest identycznie .

Sprzęt to Aiwa 550.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeśli chodzi o sprzęt to mam tego troche ale brakuje czasu ...........a czas ucieka......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

G Mark - diodę D7 sprawdziłem dopiero dzisiaj. Była uszkodzona. Z czarną sondą na anodzie odczyt był 1900. Wlutowałem więc nową diodę Zenera 2,7V 0,5W ale tym razem bez konkretnego efektu. Nie zmieniło się napięcie na R27 które ustawiłem do wartości 130mV ostatnim razem. Tak jak pisałem poprzednio muszę skorygować ustawienia toru przesuwu taśmy. Zmienić wysokość głowicy bądź wysokość prowadnicy przy lewej rolce dociskowej. Ale naciąg taśmy będzie już na pewno dobry.

Tylko że wciąż nie chce mi przewijać kaset C90 do końca...

 

Do czego służy rezystor nastawny R79 ???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Przepraszam, że moja wypowiedź nie dotyczy technicznej strony naprawy Revox'a. Otóż, ostatnio u mnie energetyka "bawi" się prądem-wyłączają i włączają, tak kilka razy dziennie. Po jednej takiej akcji, gdy akurat byłem w domu, mój B710 też nie chciał przewijać w tył. Po sekundzie zatrzymywał się. Spadała szybkość przewijania i stop. Już mnie wściekłość wzięła i wyłączyłem go. Po 5 minutach włączyłem i.... nic nie działało! Nie reagował na nic. Myślałem, że wyjdę z siebie. Wyłączyłem go ponownie i zostawiłem sprzęt na godzinę i się trochę uspokoiłem. Co ciekawe, włączyłem i wszystko działa. Przewijanie też. Nie mam zielonego pojęcia dlaczego tak się stało. Jakby któryś element rozgrzewał (?) się i tracił parametry. Tylko, że wtedy sprzęt miałby kłopoty za każdym razem podczas używania. U mnie te objawy wystąpiły po kilkukrotnym włączeniu i wyłączeniu prądu. Revox posiada tryb stanby i część układów jest stale pod napięciem (dlatego kiedyś pisałem o wymianie kondensatorów w zasilaczu-są stale w działaniu i lepiej na nich nie żałować), zwłaszcza sekcja 5V do procesora. Może stabilizator napięcia nie wytrzymał strzałów napięcia? Jak na razie wszystko w porządku, ale muszę się tym zająć. Nie proszę o pomoc tylko może objawy u mnie na coś naprowadzą. Jeśli nie, to będzie to kolejna ciekawostka związana z B710. Co nie zmienia faktu, że to wspaniała maszyna. Ja jestem pod wielkim wrażeniem jego wykonania i dźwięku. Pozdrawiam wszystkich!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

stereo-hifi com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się, że od czasu gdy dorabiałem rolki dociskowe do Revoxa to lewa rolka zdążyła już ładnie stwardnieć. Nie ma się co dziwić bo przecież użyłem wprawdzie nowych nie używanych rolek, ale kiedy one zostały wyprodukowane !?

To są takie "nowe" rolki które mogą mieć 20 lat ! Na szczęście znalazłem jeszcze rolkę z stałą plastikową osią której oponka pasowała bardzo ładnie do tulei plastikowej z otworem średnicy 2mm. Niczego nie musiałem szlifować ponieważ średnica rolki jest taka jak trzeba. Po założeniu nowej lewej rolki dociskowej i skorygowaniu wysokości głowicy magnetofon nie niszczy na początku nawet taśm C100. Następnie zająłem się tym układem foto-optycznym który umożliwia pominięcie rozbiegówki po zakończonym przewijaniu w tył. Teraz dopiero widzę jak to działa. Ta plastikowa oś nad fototranzystorem która wygląda jak gdyby ktoś ją ściął po ukosem to w rzeczywistości takie mikro-lusterko. Okazało się że to lusterko/odblask było od wewnętrznej strony zanieczyszczone. Ono jest ustawione pod kątem 45 stopni. Światło podczerwone emitowane przez fototranzystor odbija się od tego "lusterka" i trafia na odbiornik. W związku z tym zastanawiam się czy jest to fototranzystor czy dioda IR ? W każdym bądź razie na pewno jest osobny nadajnik światła podczerwonego i osobny odbiornik. Po umyciu wszystkiego izopropanolem system odżył i działa prawidłowo. Prawdę mówiąc działa gdy deckowi uda się przewinąć taśmę do końca bo niestety z przewijaniem wciąż są problemy.

Mamut DK - czy w Twoim Revox,ie kręcą się delikatnie szpulki po włączeniu zasilania gdy w kieszeni nie ma w ogóle kasety ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

... Ta plastikowa oś nad fototranzystorem która wygląda jak gdyby ktoś ją ściął po ukosem to w rzeczywistości takie mikro-lusterko. Okazało się że to lusterko/odblask było od wewnętrznej strony zanieczyszczone. Ono jest ustawione pod kątem 45 stopni. Światło podczerwone emitowane przez fototranzystor odbija się od tego "lusterka" i trafia na odbiornik.

 

Fototranzystor nie emituje światła, podczerwonego lub widzialnego.

 

W związku z tym zastanawiam się czy jest to fototranzystor czy dioda IR ?

 

Skieruj na ten

 

post-3254-0-98847800-1459691617_thumb.jpg

 

element, obiektyw aparatu cyfrowego. Jeśli zobaczysz na wyświetlaczu aparatu świecący punkt, to jest to podczerwona dioda LED. Jeśli światła nie zobaczysz, to jest to fototranzystor.

 

Skoro czyszczenie dało poprawę, to warto też przeczyścić czujniki, które znajdują się na płytkach wskazanych czerwonymi strzałkami

 

post-3254-0-46024300-1459691796_thumb.jpg

 

Wystarczy odkręć po jednej śrubie, aby je odjąć od mechanizmu.

 

GM

Edytowane przez G.Mark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.