Skocz do zawartości
IGNORED

Magnetofony - porady serwisowe.


Gość G.Mark
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

czy ktos wie gdzie można zakupić głowice amorficzną o takim mocowaniu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pacjent Sony TC-FX77 na kieszeni pisze laser amorphous mocowanie niskie

 

kupiłem go ileś lat temu na chwile do odtwarzania, głowica już była nieoryginalna zjechana, wtedy głowice alps (do lepszych wtedy dostępu nie miałem) były chyba po 5 zeta kupiłem 3 i z jednej odzieliłem mocowanie i ja popsułem, zdrugiej zrobiłem to już nic nie psując, i na podstawie 3 zrobiłem szablon z blachy miedzianej i tą drugą przykleiłem kropelką do mocowania, wiem kanibalizm, ale trzyma się już parę lat

 

też go teraz odkopałem jak CT737

 

generalnie nie nagrywa, mechanizm głośno pracuje, no i ta głowica

 

a i schematu jeszcze nie mogę namierzyć a szkoda bo chciałbym go uzdrowić

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więć mechanizm w soniaku przeczyszczony przesmarowany, od razu się uciszył, teraz została sprawa nagrywania

 

sygnał wchodzi, na wskaźnikach jest na kasecie już się nie pojawia, wszystkie funkcje magnetofonu poza nagrywaniem działają prawidłowo

 

G.Mark od czego zacząć ?, miernik mam posługiwać się nim umiem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

...

G.Mark od czego zacząć ?, miernik mam posługiwać się nim umiem

 

Podać na wejścia magnetofonu sygnał 100Hz z generatora, uruchomić nagrywanie i posługując się schematem, miernikiem lub zewnętrznym wzmacniaczem, odsłuchać tor nagrywania. Od wejść do wyjść na głowicę. Zewnętrzny wzmacniacz podłączać do badanego punktu poprzez szeregowy kondensator 100nF.

To pozwoli na ustalenie miejsca w układzie, w którym "ginie" sygnał.

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Dawno tu nie zaglądałem, pozmieniało się troszeczkę. Mam problem z remontem kasetowego magnetofonu Wega C210 i Marantza PMD. Choróbsko powykrzywiało mi łapy i już nie mogę precyzyjnie nic zrobić, a chciałbym jeszcze ich poużywać.

Po prostu szukam porządnego serwisu, nawet prywatnej osoby z pojęciem, która mogłaby się podjąć naprawy.

Tu gdzie mieszkam jakoś nie mogę trafić na sensowny adres. Może ktoś zna warsztat w okolicach Torunia, specjalizujący się w tak starych sprzętach?

 

Do głowic nowych CT737 powinienem mieć dostęp, ale nic nie obiecuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez epoxy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do głowic nowych CT737 powinienem mieć dostęp, ale nic nie obiecuję.

 

Jaka cena za szt. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, proszę o poradę jakie silniki można użyć jako zamienniki oryginalnych w decku Unitra M9115. Jeśli jeszcze byście podrzucili namiar internetowy gdzie można je kupić to byłbym zobowiązany.

Na Wolumenie kupiłem silniki MMI-6H3LKP - miały pasować do każdych polskich magnetofonów. Zamontowałem i pracują ale niestety nie działa regulacja obrotów stąd magnetofon odtwarza w lekko przyśpieszonym tempie. Kręcenie wbudowanym w nie potencjometrem nie przynosi żadnego rezultatu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, proszę o poradę jakie silniki można użyć jako zamienniki oryginalnych w decku Unitra M9115. Jeśli jeszcze byście podrzucili namiar internetowy gdzie można je kupić to byłbym zobowiązany.

Na Wolumenie kupiłem silniki MMI-6H3LKP - miały pasować do każdych polskich magnetofonów. Zamontowałem i pracują ale niestety nie działa regulacja obrotów stąd magnetofon odtwarza w lekko przyśpieszonym tempie. Kręcenie wbudowanym w nie potencjometrem nie przynosi żadnego rezultatu.

 

Raczej dobry silnik kupiłeś - może uszkodzony egzemplarz ale on ma pasować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

One też powinny pasować. W north jest napisane że do CD ale to zły opis.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Lubię kiedy gra muzyka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej dobry silnik kupiłeś - może uszkodzony egzemplarz ale on ma pasować.

Tam są 2 silniki i nie działa w żadnym z nich, kręcąc potencjometrem silniki nie przyśpieszają ani nie zwalniają, pracują ze stałą prędkością.

One też powinny pasować. W north jest napisane że do CD ale to zły opis.

Trafiłem na ten silnik a teraz mam potwierdzenie. Dzięki za informację.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Padł mi ZX-7.

Tylko odtwarza. Nie nagrywa i nie kalibruje. Nie działa funkcja ręcznego azymutu.

Już od początku nie podobał mi się ten pasek azymutu przy głowicy.

Teraz widzę że na prawym skraju taśma jest naderwana a tam też jest wąska metalowa taśma.

Może ktoś by pomógł. Z góry dzięki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-26861-0-59250900-1475685812_thumb.jpg

post-26861-0-22248400-1475685823_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie dowiedziałem się tylko tyle że to przerwanie nie ma wpływu na nagrywanie i kalibrację.

Ta wąska naderwana taśma na brzegu służy tylko do wzmocnienia całej taśmy.

Deck także nie kasuje.

Prawdopodobnie któryś ze stabilizatorów nie podaje napięcia.

Ale to są tylko wstępne przypuszczenia podane przez telefon.

Może za kilka dni wszystko się wyjaśni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze po prostu są zabrudzone styki w przełączniku listwowym, odpowiedzialnym za przejście elektroniki w stan nagrywania, lub odtwarzania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez toper-utl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość G.Mark

(Konto usunięte)

A moze po prostu są zabrudzone styki w przełączniku listwowym, odpowiedzialnym za przejście elektroniki w stan nagrywania, lub odtwarzania.

 

Zgadza się. Przełącznik zapis/odczyt, a w zasadzie całkowity brak tego przełącznika w tym magnetofonie, jest przyczyną braku nagrywania.

 

GM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moze po prostu są zabrudzone styki w przełączniku listwowym, odpowiedzialnym za przejście elektroniki w stan nagrywania, lub odtwarzania.

 

 

Kolega ma problem z NAKAMICHI ZX-7 za ponad 1000 $ tam nie ma przełączników, a elektroniki w ch..

 

Potrzebny jest schemat, serwisówka dostępna na hifiengine. Sam mam taki magnetofon.

1. jeżeli wszystkie funkcje działają to raczej nie nie zasilanie.

2. Sprawdź czy przełącznik blokady przez zapisem nie jest uszkodzony brudny itp.

3. Czy pojawia się napięcie na procesorze po naciśnięciu nagrywania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez maciej_otw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety,ale na elektronice nie znam się kompletnie. Nie mam żadnych przyrządów pomiarowych i nie mam rozeznania w opisach i symbolach w serwisówce.

Wymieniłem jedynie wszystkie paski i oponkę idlera.Wykonałem także ogólną konserwację i czyszczenie urządzenia. Jeszcze kilka dni temu wszystko działało.Wszystkie te zabiegi które opisałem były robione kilka miesięcy wcześniej, więc nie łącze tej awarii z tamtymi zabiegami.

Generalnie wygląda to tak:

-przy wciśnięciu funkcji REC/PAUSE mostek z głowicami się podnosi. Wciskam klawisz AzimutH. Powinna funkcja PAUSE przejść w PLAY i w azymucie zapalić się jedna z zielonych diód lub czerwona pośrodku. Ale tak się nie dzieje.Klawisz azymutu nie reaguje.

Jeśli włączę funkcje REC/PLAY, z taśmy jest odtwarzany wcześniej nagrany materiał. Nie jest kasowany.

Jeśli przełącznik MONITOR ustawię w poz. SOURCE, sygnał ze źródła dochodzi prawidłowo, jednak nie nagrywa się.Po wciśnięciu klawisza AZIMUTH zapala się dioda LEVEL 440 HZ i ręcznie można przełączyć na BIAS 15 KHz.Po wyłączeniu azymutu BIAS i LEVEL pokazują równy sygnał wysterowany do 0 dB.RESET w tym ustawieniu też działa.

Niestety, nie wiem gdzie się znajduje przełącznik blokady przed zapisem i gdzie jest napięcie na procesorze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety,ale na elektronice nie znam się kompletnie. Nie mam żadnych przyrządów pomiarowych i nie mam rozeznania w opisach i symbolach w serwisówce.

Wymieniłem jedynie wszystkie paski i oponkę idlera.Wykonałem także ogólną konserwację i czyszczenie urządzenia. Jeszcze kilka dni temu wszystko działało.Wszystkie te zabiegi które opisałem były robione kilka miesięcy wcześniej, więc nie łącze tej awarii z tamtymi zabiegami.

Generalnie wygląda to tak:

-przy wciśnięciu funkcji REC/PAUSE mostek z głowicami się podnosi. Wciskam klawisz AzimutH. Powinna funkcja PAUSE przejść w PLAY i w azymucie zapalić się jedna z zielonych diód lub czerwona pośrodku. Ale tak się nie dzieje.Klawisz azymutu nie reaguje.

Jeśli włączę funkcje REC/PLAY, z taśmy jest odtwarzany wcześniej nagrany materiał. Nie jest kasowany.

Jeśli przełącznik MONITOR ustawię w poz. SOURCE, sygnał ze źródła dochodzi prawidłowo, jednak nie nagrywa się.Po wciśnięciu klawisza AZIMUTH zapala się dioda LEVEL 440 HZ i ręcznie można przełączyć na BIAS 15 KHz.Po wyłączeniu azymutu BIAS i LEVEL pokazują równy sygnał wysterowany do 0 dB.RESET w tym ustawieniu też działa.

Niestety, nie wiem gdzie się znajduje przełącznik blokady przed zapisem i gdzie jest napięcie na procesorze.

 

No to problem, jak nie kasuje to coś z generatorem prądu podkładu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem od kolegi serwisanta.

Na razie wyrzucił z okolic generatora zapisu jeden pomarańczowy kondensator. Praca w toku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to problem, jak nie kasuje to coś z generatorem prądu podkładu.

 

Fachowiec już sobie z nim poradził.

Wymienił dwa tranzystory i dwa kondensatory.

Gotowy do odbioru.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem od kolegi serwisanta.

Fachowiec już sobie z nim poradził.

Czy fachowiec jest dostępny publicznie czy też tylko dla kolegów?

M.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uszyk

Jesteś wielkim szczęściarzem, że masz takiego fachowca wśród kolegów. Gratuluję naprawy Nakamichi. Skoro kolega, to nie zedrze i nie zepsuje 10 innych rzeczy.

Ja też miałem problem z moim Revox B710. Nie było dźwięku podczas odtwarzania, po włączeniu. Wyłączenie i szybkie włączenie uruchamiało dopiero dźwięk. Długo szukałem usterki na płytce odtwarzania. Nic to nie dało. Dopiero jak ruszyłem płytkę "audio logic control" to naprawiłem usterkę. Wymieniłem diody 1N4448 oraz poprawiłem luty przy tranzystorach. Fabrycznie są bardzo płytko przewlekane, płytka jest cienka i jak się ją wyjmuje, to luty mogą łatwo popękać. Przy lutowaniu w tym magnetofonie trzeba to robić z dużym wyczuciem, nie przegrzewać, bo ścieżki są cienkie i łatwo można przeholować. Oczywiście tylko lutownicą oporową. Wcześniej sprawdzałem tylko luty na płytce odtwarzania. Nie spodziewałem się zimnych lutów na płytce audio logic control.

Podobny problem miałem wcześniej. Podczas odtwarzania pojawiały się trzaski i brzęczenie. Co najgorsze, nagrywało się to na odtwarzaną kasetę! Ostukiwanie nie pokazywało nic szczególnego. Poczekałem, aż będzie czysto odtwarzał i dopiero zacząłem obstukiwanie. Znalazłem miejsce, gdzie po uderzeniu zaczynało trzeszczeć. Były to okolice kondensatora C22 na płytce "microprocesor control". Okazało się po oględzinach, że obok znajduje się dioda D47, która miała słaby styk. Jedno ramię fabrycznie było ledwie zlutowane i jak wymieniałem procesor główny być może za mocno wciskałem go w podstawkę i płytka się wygięła i pękł lut przy diodzie. Po przelutowaniu wszystko jest w porządku. Wniosek: jeśli musimy cokolwiek robić w tym sprzęcie, trzeba to robić z wyczuciem. W razie problemów, pierwszą rzeczą do sprawdzenia są zimne luty i oczywiście napięcia wg instrukcji serwisowej. W tej chwili cieszę się z dokonanej naprawy słuchając ulubionej muzyki..... Warto było się pomęczyć. Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

stereo-hifi com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mam pytanie w sprawie podłączenie magnetofonu .Chciałem podłączyć trzy magnetofony do amplitunera Philips 720, który posiada , tylko dwa wejścia systemu Din, dla magnetofonów.Spróbowałem trzecią sztukę podłączyć poprzez wejście gramofonu, które które jest wspólne dla gramofonu z wkładką krystaliczną i magnetyczną i posiada przełącznik.Po ustawieniu w pozycję wkładki krystalicznej magnetofon daje sygnał, jest on czysty, choć z przewagą niskich częstotliwości.

Wydawało mi się, że jeśli można spokojnie używać wejścia AUX we wzmacniaczach jako wejścia dla gramofonów z wkładką krystaliczną, to i do wejścia dla takiej wkładki bez problemu podłączę magnetofon. Jednak występuje ten powyższy problem.Podłączany magnetofon to Tandberg TD20 A.Podpięty pod wejście magnetofonowe dwięk jest w pełni prawidłowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Marek-41
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mam pytanie w sprawie podłączenie magnetofonu .Chciałem podłączyć trzy magnetofony do amplitunera Philips 720, który posiada , tylko dwa wejścia systemu Din, dla magnetofonów.Spróbowałem trzecią sztukę podłączyć poprzez wejście gramofonu, które które jest wspólne dla gramofonu z wkładką krystaliczną i magnetyczną i posiada przełącznik.Po ustawieniu w pozycję wkładki krystalicznej magnetofon daje sygnał, jest on czysty, choć z przewagą niskich częstotliwości.

Wydawało mi się, że jeśli można spokojnie używać wejścia AUX we wzmacniaczach jako wejścia dla gramofonów z wkładką krystaliczną, to i do wejścia dla takiej wkładki bez problemu podłączę magnetofon. Jednak występuje ten powyższy problem.Podłączany magnetofon to Tandberg TD20 A.Podpięty pod wejście magnetofonowe dwięk jest w pełni prawidłowy.

 

Jeśli dobrze pamiętam, to wejście gramofonowe posiada korekcję wkładek, którą, jak napisałeś, można zmieniać przełącznikiem. Dla zwykłego sygnału z magnetofonu pewnie zmienia dźwięk z powodu tej korekcji. Pamiętam, że takie wejście posiada bardzo dużą czułość i bardzo łatwo jest je przesterować. Raz miałem stary wzmacniacz. Milczał jak grób. Dopiero jak mu podałem na wejście gramofonowe sygnał z magnetofonu, to ożył na chwilę i chyba wszystkie tranzystory poszły z dymem. :) Nie polecam takich eksperymentów. Grozi zniszczeniem sprzętu. Idę już spać. Nie jestem nauczycielem, więc jutro rano do roboty. Pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

stereo-hifi com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie , korekcja powinna działać, tylko w pozycji przełącznika wkładka magnetyczna.Może ten odbiornik posiada jakiś układ podbijający niskie częstotliwości w położenia cristal z powodu, tego że takie wkładki mają osłabione właśnie niskie częstotliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ke_raj za naprowadzenie na forum Revox. Pomogło i to bardzo.

Dziś odpaliłem oscyloskop i ustawiłem wreszcie do końca głowicę w tym Revoxie. Gdy kupiłem go, złapałem się za głowę. Kręcony chyba wszystkim. Potencjometry na płytce oscylatora były w stanie tragicznym. Poziomy rozregulowane. Nagrywanie nie istniało-bias nie ustawiony, poziomy w kosmosie. Po wymianie procesora głównego, powoli go sobie ustawiam. Zostało mi tylko ustawić dokładnie bias dla każdego typu kasety i będzie gotowy. Długo się to schodzi-warunki domowe, mogę działać tylko po pracy lub w weekendy a innych obowiązków nie brakuje. Jak coś się robi dla przyjemności, czasu się nie liczy......

Marek-41

Niestety nie mam aż takiej wiedzy, żeby odpowiedzieć na Twoje pytanie. Na logikę tak może być, ale może ktoś bardziej zorientowany się wypowie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

stereo-hifi com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.