Skocz do zawartości
IGNORED

Magnetofony - porady serwisowe.


Gość G.Mark
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zobaczyłem jak wygląda płytka stabilizatora obrotów w uszkodzonym silniku. Co mogło doprowadzić do usmażenia układu scalonego? Czy istnieje prawdopodobieństwo, że był wadliwy czy też w pewnym momencie po prostu dostał więcej niż 12V (nie wiem czy to możliwe, czy są inne zabezpieczenia w magnetofonie czuwające nad tym, aby silnik zawsze dostawał tylko 12V?) i stąd te uszkodzenia? Dużo tego 'czy?'...

Wstyd się przyznać, ale nadal jestem zwolennikiem przytoczonego wyżej prawa technologicznego sir Artura, ale co gorsze to dodatkowo pojawił się też wątek i sprawa z kategorii "Archiwum X" - wymieniłem silnik na nowy 'identyczny' ze starym ale nowy ma za wolne obroty, ustawione na najwyższy zakres i tak są za wolne. Silniki mają to samo oznaczenie, różnią się literką w kółku - stary ma 'R' (znak oryginalności?) a nowy 'K'. Czy ta jedna literka może robić różnicę? A może nowy obok Mabuchi wcale nie leżał i jest współcześnie jako 'no name' z odpowiednią naklejką klepany na Dalekim Wschodzie? Znowu 'czy'.

Wymienię na inny i zobaczę czy to pomoże, ale ile razy można rozkręcać na czynniki pierwsze ten sam sprzęt...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-18580-0-67126200-1494158974_thumb.jpg

post-18580-0-93444500-1494158983_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre z silników magnetofonowych mają 2200rpm. I do typowego decka "Vintage" taki właśnie jest potrzebny. Mam nawet jeden stary uszkodzony silnik "Mitsumi" gdzie na naklejce widnieje informacja że ma 2200rpm. Próbowałem też kiedyś zamontować do starszego magnetofonu taki silnik typu EG-530AD-2B (2400rpm) i okazało się że nie można było odpowiednio obniżyć obrotów ponieważ skończyła się już regulacja a obroty wciąż były za duże. Te problemy muszą brać się stąd że tak jak pisałem wyżej są silniki 2200rpm i te z szybkością 2400rpm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak Kasjel ale ja wymieniam jeden do jednego, ten sam typ i obroty 2400. Obstawiam fabryczne 'uszkodzenie' silnika bo mamy 2017 rok i chyba nikt już się to tego typu produkcji nie przykłada, nie ma powtarzalności serii czy większej kontroli jakości. Chyba na sąsiednim forum kolega miał podobny problem, wymienił silnik w polskim magnetofonie i też nie mógł ustawić obrotów bo skończył się zakres regulacji. Ja wymieniłem kilka dni wczesniej taki sam silnik też w polskim decku i nie miałem takich problemów. Kolega wymienił silnik na inny egzemplarz i problem się rozwiązał. Wieczorem zrobie to samo. Dzięki za zainteresowanie! M.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Wiele z obecnie sprzedawanych silniczków magnetofonowych to jakieś odrzuty bądź silniki uszkodzone bo już kilka razy kupiłem nowy silnik który albo pracował bardzo głośno albo miał nierównomierne obroty. Tak że podejrzewam to, że sprowadza się jakieś resztki magazynowe/zwroty, silniki które kiedyś tam nie przeszły pozytywnie kontroli jakości itp.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Koledzy szukam układu "dolby" HA12090NT stosowany w onkyo modelach TA2028,2350, 2056.

Jeśli ktoś by chciał wspomóc, zapraszam na Priva, przepraszam za offa.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana rezonatora kwarcowego na płytce M401 niestety nic nie dała. Prędkość przesuwu taśmy pozostaje wciąż na tym samym i niezmiennym poziomie. Ale mam już nowy silnik Sankyo BFG 2L więc zamontuję go pomijając całkowicie układ kwarcowej stabilizacji obrotów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że jednak trzeba odejść od oryginału, jak w Braunie C4. Jednak, po co nam oryginalność, jeśli magnetofon nie działa jak należy.

Jutro kupię łożyska kulkowe do Revoxa i wymienię tulejki w silnikach capstanów. W kilku wątkach na zagranicznych forach pisano, że złe smarowanie lub delikatne ich zużycie powoduje potężne kłopoty z równomiernością pracy silników. Trochę czasu mi zajmie ta wymiana, nie chcę nic zepsuć i nie mam zamiaru się spieszyć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

stereo-hifi com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wmontowałem już ten silnik Sankyo BFG2L do Optoniki RT 9100 i wszystko jest OK. Pozwolę trochę mu popracować i dopiero wtedy ustawię precyzyjnie prędkość przesuwu taśmy. Mogę w przyszłości popracować nad tym oryginalnym silnikiem i posprawdzać elementy na płytce stabilizatora obrotów. Już teraz widzę jednak że są tam elementy niedostępne obecnie jak np. tranzystor C2298. W ogóle nie wiem czy jest sens męczyć się z oryginalnym silnikiem skoro zamontowany przeze mnie Sankyo jest naprawdę świetny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Uff

Łożyska w silnikach szpulek i na wałkach napędowych założone w Revoxie B710. W ten sposób wyeliminowałem czynnik mechaniczny - tarcie tulejek o wałki capstanów oraz w silnikach "reel".

Silniki talerzyków chodzą świetnie i bez oporów. Przy zakładaniu łożysk na wałki capstanów chyba za mocno je potraktowałem, bo je słychać w działaniu. Być może taka ich "natura". Niestety nie mam porównania. Kupiłem sobie też inny rodzaj łożysk i jeśli będzie mnie ten dźwięk wkurzać to je zmienię. Tak czy siak, wałki chodzą bez oporów nawet po godzinie ciągłej pracy. Teraz wiem, że usterka objawiająca się falowaniem dźwięku i zwalnianiem obrotów jednak jest gdzieś w elektronice lub zasilaniu. Ucieszyłem się po uruchomieniu magnetofonu, bo przez pół godziny było dobrze, ale po tym czasie objawy są takie same. Wyłączenie i odstawienie decka "do ostygnięcia" nic nie daje. Dopiero odpięcie zasilania przynosi efekt. Po około godzinie i uruchomieniu jest dobrze przez jakiś czas a później usterka powraca. Jedyną wskazówką, co może być nie tak, jest to, że przez te moje grzebanie, przelutowywanie części, szukanie usterki stało się tak, że silniki talerzyków muszę podłączyć odwrotnie niż w instrukcji, aby dobrze działały. Krótko mówiąc: zasilanie + do -, zaś - do +. Teraz zgłupiałem. Czeka mnie dalsze poszukiwanie przyczyny problemu, ale chociaż wiem, że nie leży on w mechanice. Wcześniej objawy pojawiały się szybciej, bo były większe opory na wałkach capstanów i w silnikach talerzyków.

O wynikach moich poszukiwań oczywiście poinformuję zainteresowanych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

stereo-hifi com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie już też szlag trafia z tą Optoniką ! Kupiłem silnik Sankyo za 40zł to okazało się że zmienia ciągle obroty i pracuje trochę za głośno. Poskładałem więc nowy silnik wykorzystując sam silniczek z nowego Sankyo BFG 2R i przylutowałem stabilizator obrotów z BFG 2L który kupiłem. Efekt był bardzo dobry bo silnik pracuje cicho i miał stabilne obroty. Niestety długo to nie trwało. Znowu zaczął zwalniać choć nie tak jak oryginalny BFG 2L. Teraz nie wiem czy winny jest jednak silnik czy napięcie zasilające nie jest stałe. Właśnie zakupiłem używany silnik z Kenwooda KX 600 więc po zamontowaniu zaobserwuję co się będzie działo. Jeśli prędkość obrotów nie będzie stała to podepnę do silnika analogowy woltomierz i będę mógł zaobserwować ewentualne spadki napięcia jeśli takie wystąpią.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie już też szlag trafia z tą Optoniką ! Kupiłem silnik Sankyo za 40zł to okazało się że zmienia ciągle obroty i pracuje trochę za głośno. Poskładałem więc nowy silnik wykorzystując sam silniczek z nowego Sankyo BFG 2R i przylutowałem stabilizator obrotów z BFG 2L który kupiłem. Efekt był bardzo dobry bo silnik pracuje cicho i miał stabilne obroty. Niestety długo to nie trwało. Znowu zaczął zwalniać choć nie tak jak oryginalny BFG 2L. Teraz nie wiem czy winny jest jednak silnik czy napięcie zasilające nie jest stałe. Właśnie zakupiłem używany silnik z Kenwooda KX 600 więc po zamontowaniu zaobserwuję co się będzie działo. Jeśli prędkość obrotów nie będzie stała to podepnę do silnika analogowy woltomierz i będę mógł zaobserwować ewentualne spadki napięcia jeśli takie wystąpią.

No chyba rozwiązałem ten problem. Odsunąłem o ok 1mm wałek na osi silnika od jego korpusu i jak na razie wszystko jest OK. Coś po prostu musiało ocierać od czasu do czasu co powodowało nagłe spowolnienie prędkości przesuwu taśmy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He's back. Mój Terminator powrócił. Oczywiście Revox. Twardo się trzymał i mnie doprowadził do białej gorączki, ale już od trzech godzin działa poprawnie. Bardzo dziękuję wspomagającym mnie w wysiłkach Kolegom a przede wszystkim za dobre porady.

Teraz łyżka gorczycy na ten miód. Zauważył to Aksamit i dał mi kilka przykładów, że pojawiają się na Audiostereo i bliźniaczym forum na innej stronie, osoby próbujące powyciągać informacje o naprawach a nie zajmują się tym z pasji tylko dla handlu z kilku(nastu) kont na Allegro. Z racji takich praktyk i wielu godzin spędzonych w ciągu dnia i nocy aby ten wspaniały sprzęt postawić na nogi, nie podam wszystkim informacji co było przyczyną wymienionych problemów. Revox B710 jest maszyną, której dobrego serwisu trzeba szukać za granicą za duże pieniądze. Dlaczego mam podać takie informacje ogólnie, żeby jakiś cwaniak nakupił sobie pouszkadzanych sprzętów a później wystawiał je za duże pieniądze bazując na moich informacjach? I nazarabiał kasy z naszych kieszeni? Nie. Wybaczcie mój egoizm. Kto przesiedział tygodniami nad naprawą jednego decka mnie zrozumie.

Udzielę informacji tylko poprzez wiadomości prywatne właścicielom Revoxów o których wiem oraz znajomym Kolegom z tego wątku, którzy piszą tutaj systematycznie.

Kasjel

Swoją udaną naprawą Optoniki uruchomiłeś chyba dobrą serię :).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

stereo-hifi com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście Optonika RT 9100 działa teraz idealnie. No nie jest to oryginał ale ten silnik Sankyo po kilku godzinach pracy pracuje bardzo dobrze bo dotarły się nieco szczotki na komutatorze i jego praca jest teraz bardzo cicha.

Cieszę się że udało ci się naprawić Revoxa. Ten mój jest ogólnie sprawny ale wcale by nie zaszkodziło gdyby udało się jeszcze trochę zwiększyć naciąg taśmy. Niestety nie mam do niego 100% zaufania i boję się że zniszczy mi początek jakiejś delikatnej 90-tki. Znalazłem kilka uszkodzonych półprzewodników gdy go naprawiałem z pomocą G Mark,a i je wymieniłem ale napięcie na R27 jest wciąż zbyt niskie i to pewnie jest przyczyną zbyt małego naciągu taśmy. Może jeszcze do niego wrócę ale na razie nie jest to takie pilne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ke_raj

Bardzo mi pomogły Twoje podpowiedzi, za co bardzo dziękuję. Wiadomo, każdy chciałby mieć podane wszystko "na tacy", ale w tym przypadku trzeba było szukać dość mocno przyczyny wariowania napędu. Teraz nie "zająknie" się ani przez chwilę.

Kasjel

Wyślę Ci sugestię na PW. Jest ona powiązana z moją usterką, więc nie będę pomagał handlarzynom i podam ją wiadomością prywatną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

stereo-hifi com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Panowie, zakupiłem na Allegro pierwszy w mojej karierze deck dwukieszeniowy Denon DRW 830. Wszystko niby fajnie ale po 10 minutach pracy słychać było w lewej kieszeni cichy "świergot" o wysokiej częstotliwości. Po naciśnięciu stop ustawał, ale po chwili. Uznałem że to albo capstany albo silnik capstanów /napęd capstanów zrealizowany jest na pasku i dwóch plastikowych kołach zamachowych/ gdyż ten układ nie zatrzymuje się natychmiast. Rozebrałem ile umiałem, nasmarowałem capstany i silnik zakraplając oliwę pod kółko napędowe na siniku i jest ok. Nurtuje mnie po pierwsze na jak długo wystarczy taka naprawa a po drugie jak łożyskowany jest taki silniczek. Jeśli ktoś posiada zdjęcia rozebranego siniczka to bardzo chetnie bym obejrzał. Może nie ja jeden?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ke_raj dzięki za link. Z teog co widzę smarowanie jest rozwiązane podobnie jak capstanów - oś silnika kręci się w panewce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są raczej tzw. łożyska porowate, które zapewniają cichą pracę i właściwe smarowanie, bez uzupełniania smarowidła. ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale nikt z konstruktorów nie przewidywał tak odległej w czasie pracy tych urządzeń, stąd konieczność smarowania w XXI wieku :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Czy ktoś z tego wątku podejmie się naprawy Studea A 810, trzeba wgrać oprogramowanie.

A może ktoś poleci mi kogoś kto zna temat z e-prom? z góry dziękuję za każdą pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiomagia.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Czy ktoś z tego wątku podejmie się naprawy Studea A 810, trzeba wgrać oprogramowanie.

A może ktoś poleci mi kogoś kto zna temat z e-prom? z góry dziękuję za każdą pomoc.

 

a co się stało - nie wymieniłeś baterii i poleciał?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyświetl postUżytkownik MAG dnia 12.06.2017 - 09:59 napisał

Witajcie

 

Czy ktoś z tego wątku podejmie się naprawy Studea A 810, trzeba wgrać oprogramowanie.

A może ktoś poleci mi kogoś kto zna temat z e-prom? z góry dziękuję za każdą pomoc.

 

a co się stało - nie wymieniłeś baterii i poleciał?

 

Nic nie poleciało, w takim stanie był wcześniej.

Jeśli ktoś umie to zrobić proszę napisać do mnie prywatną wiadomość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiomagia.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli trzeba wgrać program , to tenże program mieć trzeba .

Kości E prom można samemu wymienić . .

W Mojej Sonce są takie kości . Wymiana to drobnostka . Problem to program.i jego wgranie . Trzeba mieć specjalną maszynę do wgrywania Same kości sa dość tanie ..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez dulon184
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie Studera, niestety nie pomogę. Nawet nie znam człowieka, który by to potrafił.

Sam potrzebuję pomocy. Denon DR-230. Nie podnosi mostka. Elektromagnes nie ma "siły" podnieść go do góry. Napięcie "startu" to 10V (wolt) i jest według mnie za małe. Mechaniczna pomoc w starcie pozwala odtwarzać, bo elektromagnes nie "puszcza" aż do końca kasety. Napięcie w czasie odtwarzania wynosi około 9,75V (wolt). Być może ktoś posiada serwisówkę do tego modelu? W internecie są tylko na płatnych stronach. Ewentualnie posiada taki model i mógłby coś podpowiedzieć.

DK

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

stereo-hifi com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam fachowca , ale znajomy kupował u niego Revoxa . Majster robi dużo szpulaków . Firmowych .

[email protected]

534 79 8038..

Zadzwonić nie zaszkodzi .

Powodzenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, stałem się niedawno posiadaczem magnetofonu Philips N5151. Po paru odsłuchać przestały działać klawisze przewijania i startu - odkręciłem dziecine i ujrzałem zerwany pasek napędowy. Proszę więc uprzejmie o pomoc w doborze odpowiedniej długości (ewen.) promienia paska napędowego i w miarę łopatologiczne objaśnienie jak ten pasek wymienić.

 

Znalazłem holenderską instrukcję, ale nijak mi pomogła.

Z góry dzięki za pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez totila
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez ke_raj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.