Jump to content
IGNORED

Dobry tuner


zitel

Recommended Posts

PIONEER F91

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PIONEER F93

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Link to comment
Share on other sites

Może trochę nie na temat, ale czegoś tu nie rozumiem...

Poszukujesz tunera do swojego zestawu, ale wzmacniacza jeszcze nie masz, cd do wymiany,

tzn. albo chcesz dobrać tunera do kolumn, albo zaczynasz kompletować zestaw do tunera.

No można i tak... ;-)

When the music's over turn out the lights...

Link to comment
Share on other sites

zitel@ Widzisz propozycja kol. eskwadrat@ jest pozornie ciekawa i warta zastanowienia.

Jednak on nie pisze całej prawdy. F-93 słynie z niesłychanie skomplikowanej budowy. Można napisać, że jest szatańsko skomplikowany. Z założenia ma dużą selektywność dzięki 5 t.z. gangom. Ma 2 wejścia antenowe. Dokładny krok strojenia. Jednak najważniejsze jest to, że on ma już około 20 lat. I wszstkie wspaniałe parametry są dziś wpisane tylko w pożółkłym katalogu (jak pisałem w wątku Pioneer). Dziś nie ma warsztatu który posiada odpowiednią dokumentację serwisową i uzbrojenie techniczne, żeby wregulowć tego Pionieera.

Dlatego kupując ten model trzeba to robić bardzo ostrożnie sprawdzając deklarowane parametry. Inaczej będziemy mieli tylko atrapę super tunera z ładnymi drewnianymi boczkami. Zdjęcia można obejrzeć w wspomnianym wątku.

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się z przedmówcą.

Sam miałem kiedyś oczko niższy model (bodajże F-91) i też były problemy. Niektóre stacje odbierał super a inne rozczarowanie, z czego na innych tunerach tego problemu nie było. W serwisie otrzymałem informacje iż ciężko będzie wyregulować.

Słuchałem Cambridge Audio by całkiem spoko, lekkie czyste granie. Teraz słucham na Myriadzie - bardzo mi się podoba ponieważ gra ciepło i analogowo. Spora przyjemność ze słuchania jazzu i małych składów.

Kiedyś miałem pożyczony MagnumDynalab - nie pamiętam dokładnie jaki model (średnia półka z oferty) i to był kosmos. MIałem wrażenie że grało to lepiej niż mój CD (wtedy to był CEC 5100 Z). Ale cena też była powalająca (około 12 kplz nowy). Moja miłość do MagnumDynalab skończyła się zakupem anteny tej firmy, którą notabene gorąco polecam - jakieś 350 plz.

Jeżeli kiedyś będę miał na zbyciu jakieś 8000 zł na pewno poszukam dobrego MagdnumDynalaba z drugiej ręki.

Link to comment
Share on other sites

Polecam to co mam, czyli Rotel RT-1080 - wspaniały tuner, wspaniały dźwięk.

 

Ewentualnie zastanowiłbym się nad tunerem Nakamichi np. ST-7 tu:

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Stereo i Kolorowo - Underground

Mój blog i recenzje różnych urządzeń audio-stereo: stereoikolorowo.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

W kaseciaku padnie pasek albo rolki, w CD-ku pasek czy laser, we wzmaku który stał w kartonie przez 20 lat elektorlity mogą wymagac formowania albo wymiany - choć nie koniecznie. Ale dDobrze zbudowany tuner z syntezą częstotliwości jest najbardziej odpornym klockiem w całym zestawie stereo. W takim tunerze wzorzec częstotliwości oparty jest na rezonatorze kwarcowym, elemencie nie degradujaym się z biegiem czasu. Pozostałem elementy układu strojnia czyli kondensatory ceramiczne maja podobne własności. Jedyne co może wprowadzć zamęt sa kondensatory elektrolityczne, które w przypadku wielotniego nieużywania sprzętu moge wymagać ponownego "formowania" - czyli po prostu pracy pod napięciem do czego wystarczy włączyć urzadzenie na pare dni w celu wygrzania. F93 zbudowano w oparciu o hermetyczne elektrolity na bazie miedziowanego aluminium. Jest to bodaj ostatni tak dobrze wykonany tuner i jestem pewien że systematycznie używany nawet przez 30 lat nie powinien sprawiac kłopotów.

Rozumiem, że sprzęt 15-20 letni jest juz raczej kolekcjonerski. Podałem ci ten przykład gdyż można kupić taki tuner w stanie bardzo dobrym za niewielkie pieniądze. Twój budzet jest znacznie większy co oczywiście uzasadnia kupno nowego tunera.

 

ps. co do podanego przykładu serwisowania tuner F-91 dodam że schematy i serwisówki do sprzetu są dostepne w necie, nawet na tym forum. Średnio kumaty technik mający doświadczenie w naprawie sprzętu radiowo-telewizyjnego może sie nie połapać jak poradzić sobie z "cyfrówką", ale sa serwisy które radza sobie z tym bezproblemowo. Naprawa "niestrojącego" tunera z syntezą jest dużo prostsza niż analogowego jesli wie co się robi. Polecam inny serwis.

Link to comment
Share on other sites

Witaj eskwadrat@

W swoim poście nie neguję bardzo wysokiej klasy F-93. Jednak mój kontakt z wieloma topowymi tunerami z t.z. listy wszechczasów nie napawają mnie optymizmem. One wszystkie były wspaniałe w swoich czasach. Obecnie nie koniecznie. Czas jest dla nich nieubłagany. Dotyczy to szczególnie czułości, selektywności. "Umiejętności" trzymania sygnału. Z tym jest różnie. Ale nie ma tu reguły. Sam mam n.p. analogowy tuner Hitachi czyli coś z lat 70 ubiegłego wieku i sprawuje się nadpodziw dobrze.

Sprawa serwisu. Wiesz ja domyślam się, że Ty obecnie jesteś poza granicami. U nas jeszcze 15-20 lat temu były wspaniałe warsztaty serwiowe. Obecnie niestety już tego nie ma. Sama serwisówka z internetu to nie wszystko. Potrzeba naprawdę rozbudowanego zaplecza, żeby dostroić taki tuner. Z tym są duże kłopoty. Ludzie którzy to robili przeszli do innych zajęć lub na emerytury.

Dlatego osobiście polecam zakup czegoś z obecnej średniej lub wysokiej półki.

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam sie z opinią kolegi. Jak wspomniałem F93 jest oki jako sprzet do kolekcji za kilkaset złotych przy zapewnieniu że jest w 100% sprawny. Jesli takiej pewności nie ma i w kieszeni jest troche więcej gotówki na pierwszy tuner, z pewnoscią lepszym wyborem będzie cos nowego z średniej-górnej półki. Pozdr

ps. Mi się trafiło nabyć na eBay F-93 w pełni sprawny. Poza krajem jestem dopiero 5 lat i dobrze wiem jak wygladała sprawa z warsztatami w PL, w końcu sam od ponad 20 lat jestem elektornikiem z zamiłownaia i zawodu.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.