Jump to content
IGNORED

MARANTZ pm 7000 problem z balansem; prawy kanał gra ciszej


Seez

Recommended Posts

Witam,

 

Problem objawia się następująco, przy włączonym source direct przy zwiększaniu głośności od zera najpierw słychać lewy kanał, dopiero po dalszym zgłośnieniu wchodzi prawy. Przy wyłączeniu source direct i zabawie balansem wyraźnie słychać, że prawy kanał gra mniej dynamicznie, dźwięk jest jakby "chudszy". Przy dalszym zwiększaniu głośności tak do 9tej efekt jakby zanika, choć może to złudzenie. Kolumny mają dość wysoką sprawność 92dB (JMLab Focal Tantal 520) więc przy cichym słuchaniu jest to bardzo irytujące.

Co może być przyczyną i gdzie (najlepiej okolice Warszawy, choć wysyłka do serwisu też wchodzi w grę) można to naprawić. Jaki może być orientacyjny koszt przy zakładanej przyczynie usterki? A może ktoś z forumowiczów miał podobny problem bądź byłby skłonny pomóc w naprawie, wtedy najlepiej byłoby też przy okazji powymieniać kilka elementów :)?

Link to comment
Share on other sites

Obstawiam, że różnice w barwie i dynamice które obserwujesz są raczej złudzeniem, a za całe zamieszanie odpowiedzialny jest nierówno działający w swoim początkowym zakresie potencjometr. To niestety częsta przypadłość tego modelu wzmacniacza, a współpraca z wysokoefektywnymi kolumnami dodatkowo obnaża problem. Wymiana potencjometru na równy egzemplarz zlikwiduje problem. Koszty: potencjometr ok. 50zł plus robocizna. Zapytaj czy któryś z kolegów z Warszawy zgodzi się to dla Ciebie zrobić. No, chyba że sam potrafisz się posługiwać lutownicą, wymiana potka nie jest trudna. Do pooglądania:

Hidden Content

    Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Link to comment
Share on other sites

Dzięki McGyver. Pytanie jaki zamiennik/oryginał tam wsadzić i gdzie kupić. Co do lutowania to interkonekt sobie zlutuję ale do laminatu wolałbym się nie dotykać. Jeśli ktoś z Wawy byłby chętny podjąć się wymiany + przy okazji wlutować podstawkę pod opamp, wymiana kilku kondensatorów i może też ten mostek... jak już lutować to przy okazji mały tuning nie zaszkodzi.

Link to comment
Share on other sites

Też tak miałem w jednym z modeli amplitunera SONY. Problemem był potencjometr (niestety dość drogi bo z sliniczkiem). na poczatek posikaj go (do wnętrza) płynem do konserwacji potencjometrów. Jesli pomoże to jest to i wymien potencjometr, jesli nie pomoże to szukac - końcówka albo pewnie preamp.

 

Simonto

Link to comment
Share on other sites

Miałem podobnie w Rotelu, niestety tam psiukanie Kontaktem PR nie pomogło. Mam nadzieję, że to nic poważniejszego, najchętniej dał bym go fachowcowi. Chciałbym naprawić tego Marantza bo bardzo mi pasuje dźwięk, choć chętnie przy okazji wprowadziłbym modyfikacje. HK1400 którego miałem poprzednio miał dużo czystszą górę niż ten Marantz ale miał inne niedostatki.

Poza tym jest śliczny i żonie pasuje do mebli co jest nie do przecenienia ;)

Dziś w domu sprawdzę czy spray pomoże. Jeśli usterka nie cofnie się, czy istnieje sposób aby przed wymianą upewnić się, że to na pewno potencjometr?

Link to comment
Share on other sites

Ja kilkakrotnie wstawiałem zamienniki Alpsa które załatwiły sprawę skutecznie.

W sumie możnaby się pokusić o zamontowanie niebieskiego Alpsa z wyższej półki z silnikiem, ale to upierdliwe bo jest wielki i ma inny rozstaw nóżek i trzeba się nagimnastykować z montażem, a poza tym to wydatek ok. 160zł na sam potencjometr.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.