Skocz do zawartości
IGNORED

Kto ma jakis dobry schemacik zasilacza 3.3 i 5v do dac ???


genek

Rekomendowane odpowiedzi

szum diody filtruje się - jak w tym układzie - filtrem RC.

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Mniejsze szumy ma TL431 ktoremu mozna plynnie regulowac napiecie.

 

A szum zenerki jest zalezny od jej rezystancji dynamicznej i tu najlepsze parametry maja zenerki z przedzialu 4,7 do 8,2V. Maja bardzo ostre charakterystyki i pracuja poprawnie juz od 1mA. Te w okolicy 5V maja praktycznie zerowy wspolczynnik termiczny, >6,2V wspolczynnik termiczny jest dodatni i rosnie wraz z napieciem zenerki. Zenerki <5V maja wspolczynnik ujemny.

 

Jak pisalem fety nie sa konieczne i warto sprawdzic uklad z rezystorem ktory ma ta zelete ze daje kontrolowany prad zenerki. Fety maja ogromne rorzuty pradu wiec taki uklad jest malo powtarzalny a jak kolega napisal zmiana pradu diody jest wg niego slyszalna.

 

Dzieki istnieniu prestabilizatora mozna tak dobrac napiecie aby na tranzystorze BD panowalo minimalne napiecie umozliwiajace tylko prawidlowa prace stabilizatora, dzieki temu BD nie bedzie wymagal radiatora. Wiec nalezaloby okreslic napiecie LDO, na jego wplyw bedzie mialo nasycenie zastosowanego feta i tu rezystor znow jest wygodniejszy. Jesli napiecie zasilania jest wysokie to nalezy podzielic rozpraszana moc na LM-a i BD, choc lepiej nie nagrzewac BD bo od jego temperatury zalezy napiecie wyjsciowe, czym jest cieplejszy tym napiecie bardziej spada.

 

Pomiar szumow czy tlumienia tetnien to zaden problem, moge wykonac takie pomiary.

Tu jest pomierzony profesjonalnym analizatorem szumu (HP3562A).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A tu premap RIAA który jest z tego zasilany (najnowsza wersja na dole strony) (jak ktoś szuka dobrego preampa to raczej może zakończyć poszukiwania)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Chciał bym mieć dostęp do takich przyrządów pomiarowych jak ma autor tego preampa wtedy mógł bym coś sensownego zrobić. Po ciemku to można sobie co najwyżej guza na głowie nabić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Ja widze pod tym linkiem tylko schemat zasilacza na LM-ach ktory na wyjsciu ma aktywny filtr w postaci filtru RC i wtornika emiterowego. Mozna powiedziec ze jest to podobny uklad to omawianego w tym watku, choc ten omawiany ma zdecydowanie wieksze szumy ze wzgledu na zastosowana zenerke.

 

Zeby sie zajac szumami to trzeba najpierw sprowadzic poziom tetnien i zaklocen magnetycznych z trafa do poziomu ponizej szumow. Pierwsze uzyskuje sie laczac dwa stabilizatory szeregowo, kazdy ma po 60dB tlumienia tetnien wiec razem maja 120dB. A drugie to odpowiednie trafo, umieszczone w odpowiednim miejscu w odpowiedniej orientacji.

 

Popatrzcie na zdjecie wnetrza mojego szumofonu i pomyslcie dlaczego trafo jest tak dziwnie zamocowane. Otoz tylko w takiej pozycji nastepowal najmniejszy wplyw na uklad. Oczywiscie najlepiej by bylo jakby trafo bylo jeszcze bardziej oddalone. Dodam ze ekranowanie nic nie dawalo.

 

Krotko mowiac mozecie wykonac sueprniskoszumny zasilacz a wszystko popsuc nieumiejetnym umieszczeniem trafa. I jak napisal Raven trzeba miec sprzet pomiarowy zeby nad tym zapanowac.

Ja tam mam bardziej prostackie podejście. Player na mute wzmacniacz na full i słucham. Jak nie szumi bardziej jak firmowa Yamaha i nie słyszę brumu to jest ok,... i nie szumi :) Czego chcieć więcej. Jest sens szaleć? Każdy opamp ma tzw PSRR.

Jasne, że można i tak. Ale co z tego.

 

A to że słychać różnice i nie jest to absolutnie zmiana na granicy precepcji, to fakt.

Ja w przeciwieństwie do innych nie opieram się od pewnego czasu, że wlutuje coś i wydaje mi się, że jest lepjej. Super !

Tylko podłączam np. dwa różne źródła napięcia i przełącznikiem "na goraco" podczas pracy układu zmieniam.

Faktycznie np. pomiędzy samym LM7805, a LM317 praktycznie różnicy w moich układach nie słyszałem.

Z innymi konstrukcjami stabilizatorów jest już różnie.

Chciałbym się kiedyś umówić się na ślepe testy z kimś, kto słyszy te kolosalne różnice między różnym kondensatorami filtrującymi zasilanie, różnymi stabilizatorami, nie wspominając o sieciówkach. Byłbym skłonny nawet zrobić gruby zakład, oczywiście pod warunkiem, że obie wersje stabilizatorów są poprawnie zaprojektowane. Osobiście nie słyszę żadnej różnicy między dwoma DAC'ami pcm1798 i 1794 poza tym, że ten drugi gra głośniej.

koncepcja dwóch stabilizatorów szeregowo połączonych jest dość często stosowana, właśnie żeby wyciąć zakłócenia niskiej częstotliwości.

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

irek2, 21 Lip 2010, 19:40

 

>Mniejsze szumy ma TL431 ktoremu mozna plynnie regulowac napiecie.

>

 

Czyli, jeżeli zbudujemy zasilacz z prestabilizacją, gdzie napięcia będzie pochodziło z TL431 i wspomożemy go buforem na tranzystorze BC550 albo BD139 albo BC550+BD139 (układ darlington dla większej wydajności prądowej), układ jak Fig 24 w karcie TL431 Texas Instruments to uzyskamy lepszy zasilacza niż fet + zenerka. Jak ma moje ucho obydwa mają podobne właściwości soniczne, trochę takich też zrobiłem. Czy ma sens dołożenie jeszcze wejście na bazę tranzystora buforującego przez filtr RC jak schemacie wyżej (rezystor 2k2 + kondensator 68u)?

TL431 bardziej by się nadawał do zbudowania zasilacza symetrycznego, łatwiej dokładnie wyregulować napięcie wyjściowe (bajecznie proste). Mam w planach stopień analogowy na WO dla DAC, TL431 z elementami SMD z dodatkowymi tranzystorami, kondensatorami zajmuje gdzieś koło 2-4cm2 na płytce dwustronnej.

 

 

Jeszcze jedno pytanie odnośnie pomiarów, czy jeśli zmierzę napięcie stałe dosyć dokładnym miernikiem (np. SANWA PC5000a) a potem stałe + zmienne, następnie odejmę obydwie wartości to uzyskam jakąś wartość świadczącą o szumie, aby móc na szybko porównać dwa układy zasilaczy?

 

Do lepszych urządzeń pomiarowych nie mam dostępu.

Rambo, 21 Lip 2010, 23:04

 

>koncepcja dwóch stabilizatorów szeregowo połączonych jest dość często stosowana, właśnie żeby

>wyciąć zakłócenia niskiej częstotliwości.

 

Zwanych brumem,... i to jest zrozumiałe, podobnie jak shunt może ograniczyć nieco szum.

Dowcip polega na tym, że kupa ludzi robi DAC'i na zbiorowej PCB, bo ktoś ją zaprojektował, a potem dokonuje kolosalnych zmian w brzmieniu zmieniając kondziołek w zasilaczu z FC na jakiegoś nichicona.

Ja zrobiłem zamiast tego jak dobrze policzyłem wersję v6 PCB DAC'a z IV i LPF nie zmieniając absolutnie nic oprócz prowadzenia masy i punktu połączenia DGND z GND. Tymi zabiegami ograniczyłem szum na słuch o połowę. Co prawda z bliska i na pauzie, ale słyszę poprawę i tu mogę iść o każdy zakład, że poprawa jest, czekam na śmiałków co pójdą o taki zakład odnośnie poprawy pod wpływem zwykłego dwustopniowego stabilizatora na 78xx i np. tego z wątku.

Ja w swoim DAC CS8416 + PCM1798 szum słyszę gdzieś na 14,30 godzinie na potencjometrze i bynajmniej nie jest to brum. Ale apetyt rośnie w miarę jedzenia. W kolejce czeka WM8804+WM8742, a zasilanie to podstawa.

theoevo, 21 Lip 2010, 23:36

 

 

>Jeszcze jedno pytanie odnośnie pomiarów, czy jeśli zmierzę napięcie stałe dosyć dokładnym miernikiem

>(np. SANWA PC5000a) a potem stałe + zmienne, następnie odejmę obydwie wartości to uzyskam jakąś

>wartość świadczącą o szumie, aby móc na szybko porównać dwa układy zasilaczy?

 

Niestety, tak szumów nie zmierzysz, często są to sygnały na poziomie kilku uV, a niestety takiej czułości i rozdzielczości zapewne Twój miernik nie posiada.

Muzg, 22 Lip 2010, 00:13

 

>Nie mówiąc już o paśmie pomiarowym.

 

No fakt mogę mieć problem, dla DC 500 mV ma dokładność 0,03% przy rozdzielczości 0,01mV, dla AC podobnie w paśmie 45-20kHz; czyli jest na granicy zasięgu. Czyli porównanie dwóch dobrze działających układów będzie nie możliwe. Natomiast da się stwierdzić, że w układzie jest poważny błąd jeżeli będzie coś pokazywał, np. układ będzie wpadał w oscylacje czy coś podobnego.

 

Dla zasilania DAC w części analogowej, jaki szum był by niebezpieczny?

Nie wiem ,może ja słysze inaczej, bo trochę słysze.

Nie mniej jednak słyszę poprawę stabilizacji(spory wpływ może na to mieć też projekt PCB), słychać choćby złożone, ciche dźwięki które giną w przekazie muzycznym wraz ze zmianą zasilania czy konda w newralgicznym miejscu.

 

A wielu osobiście przy mnie nie tego słyszało, dlatego tylko bazuje na własnym słuchu.

Gdy chodziłem do szkół muzycznych, wielu też zakładało się ze mną, że nie odgadnę, które klawisze) fortepianu czy pianina nacisnietę są obecnie. T tak wygrałem nie raz kasę, a nawet pogarde w niektórych oczach, niestety...

Dlatego mówie, ja słuchem polegam wyłącznie na siebie.

I nie ubliżam, rozumiem innych, którzy nawet nie rozrużniają barwy dwóch innych instrumentów tego samego typu...

Ale niech ktos nie mówi, że takie zmainy w brzmieniu zupełnie nie występują.

jasne - duchy voodoo rządzą, słychać je a chłopaki z miernikiem lavo nie wiedzą jak do nich podejść :)

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

W przypadku mierzenia szumu na wyjściu chodzi mi o określenie czy w płytce nie ma grubych błędów, WM8742 ma PSRR rzędu -80÷67dB w zależności od pasma. Jeśli szum będzie nie mierzalny to jest dobrze;) Też nie jestem zwolennikiem voodoo kondensatorów itp, zależy mi tylko na tym żeby konstrukcje były poprawne i sposobie sprawdzenia tego.

dla mnie voodoo to przede wszystkim problemy, o których ostatnio pisał Grzegorz7 (częściowo bo chyba nie ma mądrej głowy co by opisała ich pełne zachowanie jak już się rozejdą), wtedy jak zaczynają grasować to nawet poszczególne elementy RC "słychać", podobnie jak IC itd. zasilacz to tylko jeden z elementów układanki.

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

>A wielu osobiście przy mnie nie tego słyszało, dlatego tylko bazuje na własnym słuchu.

>Gdy chodziłem do szkół muzycznych, wielu też zakładało się ze mną, że nie odgadnę, które klawisze)

>fortepianu czy pianina nacisnietę są obecnie. T tak wygrałem nie raz kasę, a nawet pogarde w

>niektórych oczach, niestety...

 

To znaczy, że masz wrodzony słuch harmoniczny,... szczerze Ci zazdroszcze, bo ja nie mam, a przydałby się bo pogrywam na gitarze.

Nie jest to jednak jednoznaczne ze złyszeniem więcej a powiedzmy inaczej. Rozpoznawanie interwałów czy całych akordów można wyćwiczyć, słuchania różnic brzmienia stabilizatorów chyba nie.

 

W zaproponowanym zakładzie nie chodzi mi o to żeby pokazać, że to woodoo, czy autosugestia. Chodzi o to, że chcę się przekonać czy ja faktycznie słyszę mniej? To jak odbieram muzykę i co słyszę w zależności od takich okoliczności jak czy jestem wyspany, czy jestem głodny, czy wysiadłem właśnie z auta po szybkiej jeździe, czy też obudziłem się rano po przespaniu nocy w błogiej ciszy. Takie rzeczy mają kolosalny wpływ, ale wymiany kondensatora czy jednego poprawnego stabilizatora na inny jakoś odróżnić nie mogę.

Ponieważ TL431 ma być lepszy od diody zenera, to czy taki układ z filtrem RC (R12 i C10, R11 i C9) ma szanse działać. Potrzebuje zasilanie symetryczne do konwersji I/V i filtra aktywnego przetwornika analogowo-cyfrowego do w budowania w płytę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

lepszy shunt jest z diody led

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Rambo, 24 Lip 2010, 20:12

 

>lepszy shunt jest z diody led

 

Czy chodzi o zastąpienie TL431 kilkoma diodami LED? Ewentualnie czy kolega mógłby zapodać jakiś schemat naprowadzający?

 

Tedyrega zrobiłem dawno temu na pojedyncze napięcie. Jest skomplikowany i nie zadziałał jak należy. Wymaga wszystkich elementów zgodnie ze schematem. Nie mam obecnie wszystkiego do jego złożenia.

 

Notabene, jutro powinienem wiedzieć czy filtr RC do TL431 wpłynie na brzmienie wzmacniaczy operacyjnych. Wystarczy wywalić oporniki i kondensatory z płytki, wlutować mostki i posłuchać.

w sumie to nie można wymyślić nic prostszego i dobrze działającego jak taki prosty układ, który kiedyś rozrysował kol. Lenny (mam nadzieję, że nie pogniewa się za wklejenie).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

ps. na wyjściu musi być koniecznie kondensator

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

takie coś jest dobre do zasilania ukladów o stałym poborze prądu a to zasilania stopni o zmiennym poborze dobry będzie układ oparty ma shunt regulatorze, taki jak np. we wcześniejszych wpisach tego tematu.

"Jakkolwiek będzie - będzie inaczej, aniżeli sobie wyobrażamy - ponieważ między Dobrem a Złem znajdujemy się w życiu i w świecie

wielowymiarowym,w którym dokumentnie pomieszane jest Przypadkowe z Nieuchronnym."(S. Lem 1999)

Powyższy schemat to zasadniczo to samo co schemat, na które jest realizowane zamówienie płytki PCB by pkrecz.

Elementy R2, R6, D4 i Q3 to źródło prądowe, zamiast FETa.

Diody D1, D2, D3 to odpowiednik diody zenera.

Elementy R4 i C1 to filtr dolnoprzepustowy RC.

Q2, Q4 i R7 to bufor prądowy.

To samo tylko na innych elementach.

 

Zasadniczo to nawet nie ma co mierzyć, im lepsze elementy tym lepszy wynik końcowy.

Z uwagi na filtr RC to z jakością źródła napięcia to się nie ma co specjalnie przejmować.

 

Mojego schematu niestety nie udało mi się polutować, mam tylko płytkę, resztę skończę za dwa tygodnie, po wóódstocku. Ciekawe czy dokładanie filtru RC do TL431 da jakikolwiek słyszalny efekt.

Zasadniczo schemat wymyślony prze ze mnie do tego co mamy wcześniej dodaje sprężenie zwrotne (zadaje mi się). Nie zależnie od obciążenia tranzystorów końcowych mamy stałe napięcie na wyjściu. W projekcie, który robię zastąpiłem rezystory R6 i R9 potencjometrami regulacyjnymi 10k. Można sobie precyzyjnie wyregulować napięcie np. +-12V. Układ jest mniejszy od zasilacza symetrycznego BODO_Z. Ciekawe, który lepszy.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.