Skocz do zawartości
IGNORED

Potrzebuję pomocy w obliczeniu tunelu bas reflex


satan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam czy ktoś z forumowiczów pomógł by w tym temacie ?

 

potrzebuję obliczyć tunel do obudowy 45L (wewnętrzny litraż) dla głośnika car power predator 12

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Obudowa jest z mdf 18mm, przednia scianka ma 36mm, w środku są 4 trójkątne wzmocnienia

Jaką sensowną konfigurację 2x br zastosować ? znalazłem w sieci Fi 100mm x 420mm to trochę kłopotliwe a nie wiem jak podzielić to na 2 porty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość portu przy zadanej objętości wyliczysz przy pomocy WinISD.

Wartość, która wyjdzie pomnóż przez około 0,7 żeby otrzymać prawidłową długość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troels Gravesen przy swoich konstrukcjach zawsze robi pomiary impedancji i wychodzi, że należy wartość z symulatora przemnożyć przez około 0,7 żeby uzyskać potrzebną długość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do meritum - nie bardzo widzę tu sensowny BR. Turbulencje i wycia raczej nieuniknione przy pełnym wykorzystaniu wychylenia głośnika.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fi 100 mm i długości 42 cm przy 45 litrach objetości dostroi Ci obudowę do 33 Hz.

Zwiekszona obudowa do 50 litrów pozwoli dostrojenie do tych samych 33Hz za pomoca fi 100 mm o długości około 36 cm przy podobnej odpowiedzi impulsowej.

Jeszcze inna mozliwość to 30 litrów obudowa to samo 33 Hz, dużo lepszy impuls, ale tunel fi 68 mm o długości około 28cm.

Nie moge pomóc w kwesti czy to wogóle zagra i czy będziesz z tego zadowolony...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>> satan, 17 Kwi 2010, 09:20

 

To zależy - jeżeli cała bandura miałaby być do samochodu, to nie wiem czy nie dałbym OZ - niskie basy podbije kabina. Jak kabrio albo umca-umca z otwartymi szybami, to podbiłbym niskie basy jakimś EQ i dodawał kolejne woofery aż SPL osiągnie pożądaną wartość bez przesterów.

 

Można też spróbować tych 45dm3, rury w rodzaju 10cm średnicy, koniecznie z profilowanym wlotem i wylotem (Polink ma w ofercie odpowiedni zestaw), i długości 35cm. To dostroi budę do ok. 35Hz, z 2.5dB podbiciem powyżej strojenia. Do tego jakiś subsonic w rodzaju 2nd Butterworth @ 35Hz (żeby 20Hz nie wypluło membrany) - i może będzie to jakoś grało, choć wątpię w pracę portu bez turbulencji przy solidnym odkręceniu gały. No i pożegnałbym się z najniższym basem.

 

W zastosowaniach domowych to raczej dobra membrana bierna albo dwie, w samochodzie nie do zastosowania z racji dużej masy ruchomej - może się zwyczajnie oberwać na wybojach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, chodzi o to że skrzynia już jest, głośnik też jest, nie miałem wpływu na jej litraż ani wymiary, ja ją po prostu wykonałem. Głośnik będzie napędzać wzmacniacz car power hpb 1502

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Będzie to grało w raczej małym aucie w bagażniku, a jego przeznaczeniem ma być właśnie umca umca, właścicielowi sprzętu chodzi aby telepało okolicą... niestety. Wiem że wychodzi 10cm i 42cm długość tylko właśnie wydaję mi się to długie i chciałem skorzystać z waszego doświadczenia w temacie, cenna uwaga z tym portem profilowanym z obu stron, ale jak zakrzywię te 35cm rury to jeszcze bardziej pogorszy sprawę, ehh gdyby to od początku było zaplanowane nie było by teraz kłopotu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.