Skocz do zawartości
IGNORED

Samodzielna budowa gramofonu analogowego


bumar1

Rekomendowane odpowiedzi

Vacuum,

twoje obawy sa sluszne - magnesy nieekranowane wystarczajaco silne aby podeprzec ciezki talerz maja wplyw na wkladki MM i MC. Moze wystapic przyciaganie wkladki i czesciowe nasycenie pola wkladki a takze czesciowe namagnesowanie albo rozmagnesowanie wkladki, dzwiek sie pogarsza. Zrobilem talerz z takim lozyskiem (na zdjeciach sa rozne magnesy i ekrany ktore probowalem) udalo mi sie pole zaekranowac ale zrezygnowalem bo dzwiek i tak mi sie nie podobal. Jezeli igla kompasu polozonego na talerzu odchyla sie w dol albo zmienia kierunek to moze byc problem.

Brak tarcia w lozyskach magnetycznych to bzdura, tarcie jest bo wal lozyska trze, a w ogole to tarcie lozyska stabilizuje obroty. Jak zmienia sie modulacja rowka dynamicznie zmienia sie tarcie igly i zmiany te mniej wplywaja na obroty talerza jezeli motor jest wstepnie obciazony przez tarcie lozyska.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-27445-100002057 1275586599_thumb.jpg

post-27445-100002058 1275586599_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marekst

 

Patrze na twoj talerz i napatrzec sie nie moge :)

Urzyles w nim tyle magnesow ze powinien przyciagac wszystkie metalowe przedmioty w zasiegu paru metrow :)

Oczywiscie kolega ma calkowita racje przy zastosowaniu takich magnesow i w takiej ilosci moze to miec znaczacy wplyw na jakosc dzwieku a nawet na jego brak :)

Po drugie talez zamocowany na lozysku magnetycznym (i tu bede szczegolowy) wprowadzony w ruch do predkosci obrotowej 45 obr/min ktory wazy 5,8 kg (z lozyskiem) obraca sie okolo 50 min tak wiec o tarciu jakiego rzedu mowimy????

Po trzecie czy kolega slyszal o silnika sychronus ktorych zaleta jest to ze odchylka w obrotach wacha sie w przedziale od 0 do 0.05 obr/min co oznacza ze ten silnik bedzie robil wszystko co jest mozliwe by pokonac opor i krecic sie tak jak mu kazali a tarcie nie ulatwi mu zadania i co tu stabilizowac???

 

W lozysku Clearaudio magnes jest srednicy wew 30mm zew 45mm i wysoki 1,5mm tak wiec to naprawde kawal magnesu :)

Na koniec zalacze schematyczny rysunek lozyska firmy Clearaudio.

Pozdrawiam D.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

olog, 3 Cze 2010, 16:21

 

>jeśli to nie tajemnica, jak zamierzasz wyważyć ten talerz?

 

Nie to nie jest tajemnica mozna go wywarzyc mechanicznie ale zazwyczaj nie jest to konieczne jezeli uzywasz drewna o bardzo wysokiej gestosci. Drewno na zdjeciu to BUBINGA WOOD ktore jest jednym z najtwardszych drzew jakie mozna obecnie kupic w takich wymiarach.

Pozdrawiam D.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daro,

Na zdjeciach jest moj stary talerz zrobiony w domu z grafitu, wlokna weglowego epoxy i ciezkiego proszku metalowego (glownie wolfram). Uzylem tylko dwa magnesy reszta widocznych obreczy to ekran zrobiony z aluminium i stopu niklowego, widac tez czesci lozyska. Na drugim zdjeciu widac dolny magnes z zaznaczonym biegunem S. Na trzecim zdjeciu jest pierwsza nieudana proba ze zbyt duzym magnesem za blisko powierzchni talerza – magnes to tylko jeden z widocznych pierscieni. Poniewaz moj talez jest ciezszy niz acrylic magnesy sa troche mocniejsze niz w Clearaudio ale porownywalne. Nie podaje szczegolow bo nie zalecam tego rozwiazania ale jak poszukasz to znajdziesz wymiary na diyAudio.

Uzywam silnik pradu stalego z regulatorem firmy Teres dziala to na innej zasadzie niz silnik synchroniczny i lekki opor lozyska jest dobry. Oba rozwiazania maja swoje zalety i wady. Silniki synchroniczne szczegolnie jednofazowe zasilane bezposrednio z sieci przyspieszaja i zwalniaja w czasie jednego obrotu nawet jak srednia szybkosc jest idealnie zsynchronizowana z czestotliwoscia pradu zasilajacego. Jest to spowodowane konstrukcja silnika i niestabilnoscia fazy sieci (faza sie przesuwa jak twoj sasiad wlacza mlocarnie). A moze masz silnik wielofazowy zasilany przez regolowany, wielofazowy generator sinusoidalny?

Jezeli chodzi o degradacje dzwieku przez pole magnetyczne to nie tylko ja to stwierdzilem ale w handlowej propagandzie takich informacji nie znajdziesz.

 

Wspomniana firma Teres robi tez drewniane talerze, radze zapoznac sie z ich technologia. Talerz zrobiony z jednego kawalka drewna nawet idealnie wysezonowany i zainpregnowany bedzie mial inna rozszerzalnosc cieplna wzdluz i poprzek sloi czyli czasem moze byc lekkie jajo i oscylujace obroty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wykonanie talerza z masywu drewna ktory bedzie trzymał parametry przy tym rozmiarze jest niemozliwe

bubinga jest typowym drewnem ze stolarstwa artystycznego , nie stosowanym w konstukcji czy podłogach tam gdzie licza sie utrzymanie wymiaru i niepracowanie konstrukcji ale jako ozdoba w meblarstwie

 

zobacz równiez jaki masz układ słojów w kawałku absolutnie niejednorodny / to jeden z walorow ozdobnych bubingi poza kolorem/ i to nie moze nie pracowac

moze klejony plaster z masywu i plaster z aluminium?

 

wracajac do łozyskowania wirujacej masy i stabilizacji obrotów konstrukcji to jak pamietam ktorys z kolegów z branzy energetycznej -generatory pradu -rowniez podkreslał ze nie droga w całkowitym zniesieniu oporów toczenia

 

twoj gramofon akryl i nierdzewka wyglada wspaniale - gratulacje !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie marekst!!

 

No i zrobilo sie ciekawie :)

po pierwsz nie mam sasiada z mlocarnia :) po drugie mam zainstalowany w swoim systemie stabilizator napiecia sieciowego i nie zarejestrowalem spadkow napiecia wiekszych niz +/- 1V co oznacza ze mam stabilne 238V z sieci praktycznie caly czas. Testowalem silniki DC i dzialaja bez zarzutu natomiast odchylka w obrotach jest w granicach 0.5 % oczywiscie prawda jest taka ze tak naprawde nie jest to slyszalne ale swiadomosc ze takie znieksztalcenie istnieje spowodowalo moje dalsze drazenie tematu.

Uzywam silnikow 115V wiec rowniez uzywam zasilacza ktory ma zawsze takie samo idealne 115v i niezarejestrowalem zadnych spadkow lub wzrostow napiecia po stabilizatorze i transformatorze.

 

Przy zastosowniu lozyska z Clearaudio niezaobserwowalem zadnych sil magnetycznych na powierzchni talerza co za tym idzie znieksztalcen dzwieku ani na poczatku plyty ani rowniez na koncu czyli najblizej lozyska.

 

I na koniec oczywiscie masz racje co do drewna przyjmuje wode, oddaje wode, schnie itd itd ale jezeli zastosujesz drewno ktore jest stosowane od wiekow do produkcji instrumentow muzycznych wlasnie dlatego ze wspomniane wlasciwosci nie nieistnieja lub sa nikle to mozesz byc pewien sukcesu. Sprawdzone zrobiony talez po okresie roku nie odksztalcil sie w zaden sposob nie byl lzejszy ci ciezszy, nie wymagal wywazenia byl porostu bez zmian.

 

Pozdrawiam D.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daro,

Odchylka w obrotach silnika DC zalezy od regulatora obrotow, nie ma doskonalego regulatora, sa lepsze i gorsze - ale jak testowales to wiesz lepiej.

Silnik synchroniczny reaguje na znieksztalcenie sinusoidy a nie na spadek napiecia, woltomierzem tego nie zmierzysz. Ale jak nie slyszysz to najwazniejsze!

 

Nie twierdze ze magnesy podpierajace lekki platter Clearaudio maja problem - pisalem zeby ostrzec tych co chca sami zrobic bo widzialem w sieci totalnie zpieprzone lozyska magnetyczne.

 

Przeczytaj jeszcze raz co ja i Cir pisalem o slojach drewna bo nie dotarlo, ale jak nie widzisz zmian to nie masz problemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie wszystko dociera do mnie

Po ponownym przemierzeniu taleza po roku czasu uzytkowania wszystkie jego wymiary byly praktycznie takie same jek po obrobce (sprawdzane czujnikiem zegarowym). Niesymetrycznosc sloi jak rowniez to ze sa one roznej wielkosci powoduje to ze jednolity kawalek tego drewna zachowuje sie bardzo podobnie jak klejony warstwowo. Nie teoretyzyje tutaj poniwaz moje obawy byly dokladnie takie jak twoje i po zrobieniu pierwszego taleza mierzylem go chyba ze szesc razy w przeciagu roku zarowno w okresie bardzo mokrym (deszcz) czyli praktycznie codziennie jak rowniez w okresie zimowym czyli grzewczym gdzie powietrze w pomieszczeniu jest najsuchsze.

Zrobilem rowniez talez z debu i ten wyladowal w smieciach poniewaz po krotkim czasie odchylki na srednicy siegaly prawie 1mm i bylo bez znaczenia ze byl to sezonowany suszony i zabezpieczony lakierem okretowym kawalek drewna poprostu nie dziala i juz.

Nordost wyprodukowal urzadzenie ktore ma za zadanie pilnowac tego aby czestotliwos uzyskana z sieci byla stala (nie jest to conditioner) i zeby bylo smieszniej to dziala a pozatym mam w domu oscyloskop i pare innych przydatnych urzadzen (jezeli wiesz jek je uzyc) a nie tylko mlotek i miernik elektryczny :)

 

ok!! generalnie kazdy z nas ma jakies doswiadczenia jeden z tym drugi z czyms innym, jeden ma mozliwosc i dostep do takich technologi a drugi do innych jeden jest.......itd itd

W kazdym razie chodzi o to aby sie podzielic swoimi doswiadczeniami (wydaje mi sie ze po to jest ta strona) nie neguje wielu rzeczy ktore napisales bo wiem ze one dzialaja w sposob ktory Cie zadawala ale to nie znaczy ze musi rowniez mnie. Ty myslisz ze moj talez nie bedzie dzialal a ja wiem ze dziala poniewaz mam to sprawdzone a ty teoretyzujesz bo nigdy takiego nie zrobiles, gdyby zrobienie lozyska magnetycznego bylo tak banalne to nie placil by za nie chorych pieniedzy itd itd

pozdr D.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Oglądałem to łożycko, i na moje oko zrobili to jeszcze solidniej niż w Clearaudio, bo zamiast dwóch talerzy o dość dużej średnicy dali odpychające sie magnesy na dnie łożyska, tj, jeden na końcu osi (dosyć grubej, ponad centymetr) a drugi na dnie. Całą oś trzymają normalnie smarowane ścianki obudowy łożyska, a punkt podparcia na poduszce magnetycznej jest dopiero na dole. To chyba dobre rozwiazanie jeśli chodzi o rozkład sił.

 

Co do materiału na talerz, to nie chcę sie wymądrzać. Akryl jest na pewno okay. Najfajniejszy talerz jaki widziałem zrobił kolega jjp z frezowanego odlewu z brązu, ważył 30 kilo :-) Natomiast mnie bardziej przewierca kwestia budowy chassis, Clearaudio ostatnio przeszło na drewno/sklejkę laminowane aluminium, osobiście te dwa krzyżaki zrobiłbym ze strukturalnie lakierowanego aluminium w kolorze grafit albo coś koło tego. A talerz z aluminium w naturalnym odzieniu :-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lozysko magnetyczne nie zawsze poprawia dzwiek. Sa tacy co mowia ze nawet plytka teflonowa jest zbyt miekka i izolujaca na podpore lozyska i wola metal albo ceramike.

Ja uwazam ze to zalezy od lokalizacji, dzwieku reszty sprzetu i gustu. Moj pokoj ma gruba podloge betonowa, dom jest na koncu polwyspu gdzie nie ma drgan gruntu, system jest czuly, szybki i dynamiczny (100dB/W Lowthers). Po kilku probach wybralem talerz z polimetakrylanu (plexy 45mm) i lozysko z plytka teflonowa. W miescie, na pietrze itd wybor bedzie inny.

 

Jezeli chodzi o chassis to jest podobnie. Zrobilem chassis z drewna cocobolo w polaczeniu z aluminium (wypelnionym olowiem) i akrylem. Sam akryl (plexy) pod obciazeniem odksztalca sie trwale. Nie teoryzuje, mialem w szopie, oparta o sciane plyte grubosci 32mm - po kilku latach sama sie wygiela. Chassis akrylowe z Clearaudio sa tak powycinane ze moga nie przeczymac proby czasu, a moze juz sie zorientowali ze maja problem?

 

Marek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobione w domu. Czarne ramie ma lozysko oparte na pomysle F.Schroedera tylko konfiguracja postawiona na glowie. To z przodu to moj wlasny projekt i moje wlasne oryginalne lozysko. Pisalem o tym na tym forum, nazywa sie Stojek Tonearm.

 

Marek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 9 miesięcy temu...

Tak zrobione w domu. Czarne ramie ma lozysko oparte na pomysle F.Schroedera tylko konfiguracja postawiona na glowie. To z przodu to moj wlasny projekt i moje wlasne oryginalne lozysko. Pisalem o tym na tym forum, nazywa sie Stojek Tonearm.

 

Marek

 

W uzupełnieniu informacji o tym ramieniu:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

znalazłem na sieci

ktos budował i zbudował

projekt bardzo ciekawy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-2430-0-32953800-1349009795_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a abstrahując od cuda gramofonow i schodząc na ziemie -do konstrukcji zwykłych tanich i prostych dla każdego mającego troszkę talentu w rekach...

 

stary poczciwy fonomaster za kilkadziesiąt zł - miesiąc czy dwa dłubania -kilka drobiazgów -i można wyrzeźbić gramofon o niezłej jakości -przynajmniej tak mi się

wydaje.

 

fonomaster ma dość porządne łożysko -chyba najsolidniejsze z Polskich gramofonów. -można odzyskać razem ze sporym kawałkiem blachy wokół.

kupujemy kawałek sklejki liściastej -tak powiedzmy z 5 kawałów o rozmiarze np 55x37cm. grubej 12mm lub grubszej.. w większości marketów budowlanych dotną nam na wymiar.

mocujemy odzyskane łożysko - wskazane w odpowiednim wycięciu w sklejce -trzeba zrobić wycięcie -gniazdo pod łożysko -ważne zachowanie prostopadłości równoległości. połączenie zalewamy gruba warstwą żywicy -np epoksydowej.

 

wiercimy w sklejce otwory na mocowanie ramienia -ważne miejsce -w zależności od przewidywanej długości ramienia. ewentualnie zlecamy wytoczenie odpowiedniej tulejki mocującej.

kleimy kilka plastrów sklejki -do osiągnięcia solidnej ciężkiej i sztywnej LITEJ podstawy.

 

dodajemy jakieś bardziej normalne nóżki -z możliwością poziomowania.

 

ramię -delikatnie tniemy rurkę alu kawałek za windą (najlepiej nożem krążkowym u zaprzyjaźnionego hydraulika) -i wklejamy w nie nową przedłużkę -idealnie pasuje średnica jakaś aluminiowa strzała od łuku. albo można dobrać pasującą rurkę węglowa. ja mam znalezioną węglową stożkową -lekka i bardzo sztywna -z jednej strony pasuje średnica nachodząc na przycięta oryginalną rurkę fonomasterową -z drugiej trzeba dorobić...

 

 

pozostaje PRECYZYJNIE dorobić mocowanie wkładki ze wszystkimi regulacjami -znowu kawałeczek toczony z alu i kawałeczek płaskownika alu -ważna precyzja -długa zabawa dremelkiem... i wykorzystując całkiem niezły kardan z fonomasterka majstrujemy sobie tanio ramię 12-14" -długość jednak czasem ma znaczenie... śrubki do regulacji -w sklepach modelarskich są np fajne plastikowe.

 

silnik najlepiej stara polska mikroma sm-2 lub jakiś rosyjski "militarny" -dorabiamy ciężką podstawę, kółko pasowe dorabiamy lub dobieramy np ze starego magnetofonu -silnik stawiamy na stole poza gramofonem -długi paseczek. oryginalny ciężki 3kg talerz -lub dwa położone jeden na drugim -trzeba dorobić na tokarce przekładkę centrującą z alu.

okablowanie, odpowiedni zasilacz do silnika... wykończenie -i mamy za grosze (około 300 da się zmieścić|) całkiem solidny sprzęt. można też dopasować pokrywę -od gramofonu ze wzmacniaczem są odpowiednio duże.

 

mam zamiar coś w tym stylu zmajstrować "na próbę" -niestety w moim przypadku -z racji ilości wolnego czasu i hierarchii rzeczy do zmajstrowania potrwa to pewnie 2 lata zamiast dwóch miesięcy... ale będzie wprawką przed poważniejszą konstrukcją. nie spieszy mi się -mam na czym grac -mam fajny gramofon niedościgłe dzieło Kolegi z forum.. ino czasem chce się samemu poeksperymentować....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tekst posta nr 78 wydał w postaci poręcznej broszurki w formacie kieszonkowym, tak żeby każdy po przyjściu z pracy do domu mógł sobie zrobić w jeden wieczór gramofon. Wystapiłbym jednocześnie o dotację unijną na takie wydawnictwo, bo nikt nie zaprzeczy, że to przecież lepiej żeby ludziska robili se gramofony niż chleli wódke i się łajdaczyli.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

pamiętając wpis marekst sprzed kilu lat mogę napisać to co zaobserwowałem u siebie;

miałem kawałek akrylu o grubości jednego cm i powierzchni niecałe poł metra na poł metra w który idealnie był wpasowany element z nierdzewki ważący nie więcej jak 2kg, pasowanie było bardzo dobre, luz był minimalny,ale też nie było problemu z wyciągnięciem kwasówki z akrylu, cały element zostawiłem w garażu na 1,5 roku(temp.pokojowa) z tym ze całość nie leżała na płask tylko była oparta "na wysoki kant" że tak powiem, ostatnio wziąłem tę część do ręki i mocno się zdziwiłem, musiałem użyć bardzo dużej siły żeby wyciągnąć metal z akrylu, wygląda na to że akryl się wypaczył, i widzę ze nie jest to problem jakiś nieczystości które dostały się między ścianki, każdorazowo po złożeniu obu elementów muszę się męczyć aby je rozdzielić.

to takie luźne uwagi kombatanta :))

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.