Skocz do zawartości
IGNORED

Samodzielna budowa gramofonu analogowego


bumar1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Tak jak w tytule. Myślę, że dojrzałem do samodzielnej budowy gramofonu. Nie jestem aż tak zarozumiały, żeby sądzić, że będzie to ideał ale myślę, że uda mi się zrobić coś lepszego od produkowanych seryjnie u nas w kraju.Średnia wiedzę i wyposażenie warsztatu posiadam. I co najważniejsze: zapał.

Swoją kostrukcję chcę oprzeć na ADAMIE ale znacznie go zmodyfikować.

Chcę go stworzyć na bazie prostokątnej płyty wiórowej o wymiarach ADAMA (chodzi o wykorzystanie pokrywy). Nie chcę wykorzystywać kształtu pudła z uwagi na rezonans.Talerz wraz z silnikiem zamierzam zawiesić na sprężynach (tłumią drgania) stożkowych (nie rezonują tak jak zwykłe).Ramię też chcę zawiesić niezależnie (odizolowując je od całości konstrukcji) na amortyzatorach z mikrogumy.Chcę wprowadzić możliwość regulacji wysokości ramienia oraz kąta pochylenia kosza wkładki.Napęd direct drive od ADAMA. Chce wyrzucić wszelkie układy wspomagania mechanicznego sterowanego ramieniem.Chcę aby był prawie manualny w obsłudze. Podnoszenie ramienia i opuszczanie pozostanie takie jakie jest. Na końcu płyty tylko podnoszenie ramienia sterowane czujnikiem optoelektrycznym z elementem wykonawczym elektromagnesem.Transformator zasilający wyprowadzony poza gramofon, neonówka zastąpiona diodami.Własny generator 50 Hz do ustawiania prędkości talerza w oparciu o stroboskop.

Wygląd całości jak njabardziej surowy i skromny.Prawdopodobnie czarny mat z (ewentualnie) małymi fragmentami chromowanymi.To są główne założenia. WIEM, ŻE NIE WIEM WSZYSTKIEGO DLATEGO PROŚBA DO WAS: dodajcie do mojego zarysu projektu coś swojego. Coś czego nie uwzględniłem a warto by zwrócić na to uwagę. Wszelkie sugestie i uwagi będą dla mnie cenne. Bardzo o to proszę.

No właśnie o takie uwagi mi chodzi. Dziękuję bardzo. Tylko dlaczego: zmienić ramię ? Na czym polegają jego wady ? Oprócz tego ramienia mam jeszcze do dyspozycji ramię kompletne od FONOMASTERA i DANIELA (które lepsze) i dlaczego zmienić napęd na paskowy. Słyszałem,że paskowy i rolkowy mają dużo wad, że najlepszy jest właśnie bezpośredni. A może bezpośredni ale od innego gramofonu.

A może zrezygnować z przeróbki ADAMA i zacząc budowę od nowa z różnych podzespołów. Jak by nie kombinował nadal potrzebuje Waszych porad.

Pozdrawiam i proszę : piszcie !!

Kolego,myślę,że odwiedziny na tej stronie dadzą ci dużo radości i wiedzy.Przy okazj zobaczysz ile można było zrobic lata temu ,jak sie miało zapał.Powodzenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z prostej przyczyny braku możliwości regulacji czegokolwiek poza obciążeniem i atyscattingiem.Samo ramię jest bardzo krótkie i ma znaczny błąd prowadzenia wkładki.Znacznie lepiej poradzi sobie ramię z Fonomastera,choć to też nie jest ideał...

>bumar1

 

Andrzej wie co mówi. Kuknij tutaj:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Z przyjemnością czytam wszystkie artykuły, do których linki mi dajecie w waszych postach. Każdy z nich wnosi coś nowego i cennego. Zdaję sobie sprawę z tego, że jeszcze wielu rzeczy nie wiem. Mam nadzieję, że dzięki Waszej pomocy uda mi się uniknąc wielu błędów. Na przykład już wiem, że ramię będę robił tez samodzielnie z wykorzystaniem elementów z innych ramion. Chodzi mi głównie o wykonanie dłuższego ramienia niż standardowe. Z tego co przeczytałem opłaca się to z uwagi na osiągane później efekty. Cały czas zastanawiam się jednak nad rodzajem napędu. Z uwagi na wady napędów paskowych i rolkowych ciągle myślę o bezpośrednim. Ciągle też nie znajduję argumentów przeciwko temu napędowi. Może wiecie o co chodzi z wadami w tym napędzie ?

Nie chciałbym być "namolny" ale prosze o dalsze sugestie i uwagi. Piszcie nawet o tym, co Wam wydaje się oczywiste (dla mnie może to być nowością). Nadal mam nadzieję, że po lekturze wszystkich artykułów (polecanych przez Was) oraz po Waszych uwagach będę w stanie zrobić cos bobrego.

Pozdrawiam

Gość G.Mark

(Konto usunięte)

bumar1, 9 Maj 2010, 20:34

 

>... Cały czas zastanawiam się jednak nad rodzajem napędu. Z uwagi na wady

>napędów paskowych i rolkowych ciągle myślę o bezpośrednim. Ciągle też nie znajduję argumentów

>przeciwko temu napędowi. Może wiecie o co chodzi z wadami w tym napędzie ?

>Nie chciałbym być "namolny" ale prosze o dalsze sugestie i uwagi. Piszcie nawet o tym, co Wam wydaje

>się oczywiste (dla mnie może to być nowością). Nadal mam nadzieję, że po lekturze wszystkich

>artykułów (polecanych przez Was) oraz po Waszych uwagach będę w stanie zrobić cos bobrego.

>Pozdrawiam

 

Zajrzyj tam: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=750383

Zastosowano kompletny zespół napędowy z gramofonu firmy Dual.

 

GM

ahaja, chyba masz rację. Ostatnio tylko czytam i czytam o gramofonach. Szczególną uwagę zwracam na sprawę napędu. Co do opini na jego temat to są one bardzo podzielone. Każdy chyba chwali to co ma a odczucia przy odsłuchu mogą być bardzo subiektyene. Myślę więc, że zrobię tak ja piszesz. Zrobię gramofon z napędem bezpośrednim z możliwością szybkiej i łatwej zmiany na napęd paskowy. Zrobię , posłucham, poroszę innych o ocenę i wybiorę to co według mnie i innych będzie lepsze. Chyba to będzie najrozsądniejsze. Lepiej zrobić tak niż poźniej żałować, że nie wybrało się tego "drugiego" napędu, nie sprawdziwszy nawet jak się sprawuje.

Pozdrawiam

>>bumar1

 

sam buduję gramofon, który właściwie ma już wszystkie podstawowe składowe elementy gotowe i wybrałem oczywiście napęd paskowy.

Dlaczego?

1.Znakomita większość bardzo dobrych gramofonów ma właśnie taki napęd. Co za tym idzie niejedna mądra

głowa uznała, że tak jest lepiej. Korzystam zatem z tych doświadczeń

2.Dzięki temu odseparowujesz silnik (czyli źródło ewentualnych drgań oraz zakłóceń pola elektrycznego)

od ramienia i igły.

3.Moim zdaniem gramofon z widocznym paskiem napędowym wygląda atrakcyjniej

 

Choć pierwsza moja próba z gramofonem diy to była przeróbka w której wykorzystałem Direct Drive bo tak było łatwiej na początek.

> bumar z tym ze znaczna wiekszosc robi teraz paskowe to jest akurat odwrotnie czyli poprostu wszystkie te wspolczesne audiofislkie firemiki lacznie z obecnie najwiekszymi nie maja wystarczajacego zaplecza technologicznego i naukowego jak niegdys wielkie koncerny sony, technics czy denon - jesli chcesz DD szukaj napedy z najwyzszych modeli tych gramofonow, napedy bodajze sony 4000 itp czy z technicsa 10. Paskowy naped jest prymitywniejszy ale ma duze zalety w swej prostocie: wystarczy ci podstawa i lozysko na ktore wrzucisz poprostu ciezki solidny talerz z subtalerzem, aluminium, akryl minimum 5kg do 100kg wagi czego nie daja napedy dd - pozatym mozesz zrobic konstrukcje plywajaca czego tez nie pozwalaja napedy dd. Istotne sa rozwiazania jak oddzielany naped, dlugie ramie, mozliwosc pelnej kalibracji i szybkiej wymiany calego ramienia (dobrze by byly np. dwa dla 2 osobnych skraniej roznych analogowych torow). W zasadzie jedynym bledem jaki mozna popelnic juz na samym poczatku to chec za przeproszeniem "rzezbienia w gownie" czyli przebudowywanie adamow, danieli, prostych duali itp. Ale na poczatek naprawde fajna zabawa i motywujaca bo napewno po wstepnej konstrukcji zrodzi sie plan kolejnej odrobine lepszej i kolejnej i kolejnej...

Powodzenia trzymam kciuki! :)

bumar1

Poszperaj i poczytaj na diyaudio.com - jest kilkanaście wątków o budowie, strategicznych częściach, ramionach ...

Jak robić to porządnie i zgodnie ze sztuką.

PUNKS NOT DEAD ' ... analogowo w cyfrowym świecie ... '

Idealem wydaje mi sie polaczenie na pozor skrajnych ideii vintage (to co sprawdzone od lat by niepotrzebnie nie bladzic) z tym co mozna kupic obecnie (nie marka, a technologia, takze rynek profesionalny) i diy (tak by zrobic to czego nie oferuja za rozsadne pieniadze firmy i nie byc od nikogo w niczym zaleznym). No i nie upierac sie przy swoich slabosciach dorabiajac do tego jakies glupie idee jak to ma miejsce w skansenie audiostereo np. slucham tylko mm, slucham tylko dd, nacisk 2g i duzy ciezar ramienia zly, ramie z balsy i nacisk 0.6g zly), unipivot zly, nozyk zly, lozyska kulkowe zle, zawieszenie plywajace zle, sztywne zle itd itp. Nie ma zlych technologii jest tylko ich nietrafione zastosowanie w stosunku do konkretnych potrzeb, mozliwosci i koncowych oczekiwan, generalnie najwiecej ograniczen, trudnosci i bledow bedzie zawsze w kazdym tworcy :)

A gdyby tak ktoś chciał koniecznie mieć napęd DD to oferuję napęd do jakiegoś soniaka z wyższej półki.Talerz i elektronika w stanie dziewiczym.Sprawdzony i sprawny.Kontakt na prv.

  • 3 tygodnie później...

Witam i pozdrawiam :)

Jezeli moge to wtrace kilka slow. Poniewaz mam za soba kilka zrobionych gramofonow to podziele sie moimi doswiadczeniami.

Tak wiec: przerobka zazwyczaj nie przynosi oczekiwanych rezultatow, direct drive nie jest dobrym rozwiazaniem ze wzgledu na przenoszone drgania co jest slyszalne a do tego nie mozna zastosowac ciezkiego taleza, "im ciezszy gramofon tym wiecej slychac" brutalna prawda moj pierwszy gramofon nie byl strzalem w dziesiatke raczej nazwal bym go bardzo przecienym pod wzgledem zarowno wizualnym jak i dzwiekowym jednakrze dzialal i cieszyl mnie przez jakis czas. Kazdy nastepny byl lepszy i lepszy i...

W tej chwili koncze budowac gramofon (zdjecia pod spodem)

podstawa jest wykonana z 30mm plexi x2 nogi ze stali nierdzewnej wysokiej gestosci tzw. kwaso odpornej poniewaz jest najciezsza a zarazem niemagnetyczna, talez wykonay z akrylu na lozysku magnetycznym Clearaudio (bardzo istotna jest dokladnosc wykonania talerza tzn. wszystko powyzej 0.05 jest ok) calosc wazy odrobine powyzej 17kg.

Pozdrawiam D.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-27673-100002416 1275301577_thumb.jpg

post-27673-100002417 1275301577_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

aaa i jeszcze jedno a wlasciwie dwie rzeczy

1. nie stosuj plyty wiorowej tylko twarde drewno (dab, buk)

2. ramie gramofonu musi byc zamocowane na sztywno wiec micro guma itd odpada

Jezeli chcesz odizolowac rmie or calej reszty mozna to zrobic jak ponizej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Cały czas śledzę tematy związane z samodzielnym wykonaniem gramofonu. Już teraz wiem, że wiele rzeczy mnie przerasta. Będę musiał zrezygnować z wielu pomysłów (po przeczytaniu Waszych uwag).Chciałem tez apytać o to jaki napęd wykorzystałeś w Twoim obecnie robionym gramofonie (nie widzę żadnego paska). Jakiej długości zastosowałes ramię ? Pisałeś, żeby nie stosować płyty wiórowej. A może być płyta aluminiowa lub gruby plastik (sklejony z kilku warstw ?).

A co myślisz o takim rozwiązaniu: RGrba płyta nośna z otworami na podwieszone z dołu (na tłumikach) ramię i talerz z silnikiem ? Ramię i talerz zamocowane stabilnie, wytłumione tak aby drgania z talerza i silnkia nie przenosiły się poprzez główną płytę.

Coś podobnego do rozwiązania w Danielu ale z rozdzieleniem talerz, silnika i ramienia.

Witam

Moj gramofon jest napedzany paskiem z zewnetrznego silniczka umieszczonego na dolnej nie polaczonej z reszta plycie nie ma go jeszcze poniewaz jestem w trakcie toczenia obudowy do silnika. Na chwile obecna zalozone jest ramie linn basic 9" z wkladka MC sumiko blue piont special III ale docelowo bedzie ramie 12" z inna wkladka rowniez MC Lyra Helikon.

Niesadze abys musial kleic plastik jest dostepna plexi 30mm grubosci w roznych kolorach. Nie mam pojecia jaka grubosc chcesz uzyskac ale ja bym nie kleil plexi tylko przelozyl 2x 30mm plexi 5mm aluminium co daje razem 65mm jezeli jest to za malo zastosuj 3 nogi z regulacja(zdjecie ponizej). Podwiesil bym talez wraz z napedem natomiast ramie zamocowal na plycie glownej. Sprezynki przejma drgania z napedu a ramie bedzie przymocowane do solidnej ciezkiej plyty odizolowanej od napedu za pomoca sprezyn :)

D.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-27673-100002405 1275309144_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

vasa

 

To zdjęcia z ebay:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) (a ramię to Terminator

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

There are only two kinds of music - good and bad.

- Duke Ellington -

Witam

Jeszce jedno tak dla sprostowania zanim kolega "karbidoczaszka" napisze ze zrobilem Montegiro Lusso. Nie jest moj jak rowniez go nie zrobilem a tylko umiescilem zdjecie zeby pokazac jak mozna zamocowac ramie.

Pozdrawiam D.

daro69, 31 Maj 2010, 16:23

 

>Witam

>Jeszce jedno tak dla sprostowania zanim kolega "karbidoczaszka" napisze ze zrobilem Montegiro Lusso.

>Nie jest moj jak rowniez go nie zrobilem a tylko umiescilem zdjecie zeby pokazac jak mozna zamocowac

>ramie.

 

Ja napisałem, że zamieściłeś zdjęcie z netu bez jakiś dodatkowych podtekstów. Po prostu znałem te fotki bo ostatnio zainteresowałem się 'Terminatorem'.

There are only two kinds of music - good and bad.

- Duke Ellington -

> daro69

 

Brawo! Wygląd - po prostu petarda!

 

Jeżeli dobrze zauważyłem na zdjęciach, to zrobiłbym jeszcze jedną rzecz: wypolerowanie wnętrza otworów w pleksi.

 

Pozdrawiam

Ptyś

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.