Skocz do zawartości
IGNORED

Jak zgrywać ? Jaki napęd dvd/blue ray do ripowania cd?


wist

Rekomendowane odpowiedzi

Edward, dzieki za rzeczowa porade, czy te sumy kontrolne, to jakies cyferki, ktore wyskakują w dbpower po zgraniu. Dziś miałem też pierwszy przypadek płyt, które się nie dały zgrać: dwa krązki REM, pewnie to te blędy, o których piszecie. Czy na to coś można poradzić, czy są niezgrywalne ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pingwing, 13 Cze 2010, 00:25

 

Masz rację, chciałem dojść do tego zagadnienia, ale rochu spasował, bo dyskusja była zbyt poważna. On lubuje się w audio voodoo i jego cudownych, nieomylnych złotych uszach ;)

 

Co do poruszanego przez Ciebie problemu, nie napisałeś nic o błędach przy odczycie takiej płyty przez kiepskiej jakości odtwarzacz. Jeśli nie radzi sobie z płytami CD-R/RW to wystąpią tylko i wyłącznie artefakty w dźwięku, takie jak trzaski. Nie ma fizycznej możliwości, aby wystąpiła inna jakość dźwięku, jak inny bas czy soprany, a to właśnie próbuje wcisnąć ten "spec", który napisał to:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wierzę w jedynego, kabla grającego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie prawda, że powstać mogą tylko trzaski. Niekoniecznie cały blok zostanie źle odczytany i powstanie trzask. Mogą w losowych miejscach powstać błędy w odczycie w ilości pojedynczych bitów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumy kontrolne to wynik operacji matematycznych tak zaprojektowanych, żeby przy małych zmianach danych wejściowych dawały zupełnie inny wynik. Napęd czyta blok danych, oblicza dla nich sumę kontrolną, a potem porównuje z sumą kontrolną zapisaną na płycie. Niestety nie wszystkie napędy to robią, a tak na prawdę dobrze robią to tylko nagrywarki komputerowe. Napędy w odtwarzaczach CD często wrzucają zera w miejsca źle odczytane, nie czytają ponownie.

 

Do obliczania sum kontrolnych używa się bardzo różnych algorytmów, np. CRC, md5, sha1. Po angielsku suma kontrolna to checksum albo hash.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zgraniu nie da się sluchac, bo trzaski są straszliwe. Tak, płyty mam oryginalne: jak je zgrać z internetu. Czterdziestka prawie na karku, więc niestety mało jestem sprawny w nowych technologiach :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pingwing, 13 Cze 2010, 12:08

 

>To nie prawda, że powstać mogą tylko trzaski. Niekoniecznie cały blok zostanie źle odczytany i

>powstanie trzask. Mogą w losowych miejscach powstać błędy w odczycie w ilości pojedynczych bitów.

 

Dokładnie tak. Mi od początku chodzi, że nie może wystąpić to, co rochu próbuje wcisnąć, czyli zmiany dźwięku (np. lepszy/gorszy bas, itp.).

Natomiast to czy powstanie słyszalny artefakt jest zależne od ilości źle odczytanych danych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wierzę w jedynego, kabla grającego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wist, 13 Cze 2010, 01:17

>Edward, dzieki za rzeczowa porade, czy te sumy kontrolne, to jakies cyferki, ktore wyskakują w

>dbpower po zgraniu. Dziś miałem też pierwszy przypadek płyt, które się nie dały zgrać: dwa krązki

>REM, pewnie to te blędy, o których piszecie. Czy na to coś można poradzić, czy są niezgrywalne ?

 

Ja też mam jedną płytę, która mimo, że czyściutka nie daje się zgrać. Gdy się przyglądam powierzchni, to widać masę maleńkich punktów, to są chyba bąbelki powietrza, a więc ewidentna wada fabryczna. Co ciekawe, na ucho gdy płyta gra, to nic nie słychać, najwyraźniej interpolacja radzi sobie z tym problemem wystarczająco dobrze.

 

W programach do zrzucania można ustawić ilość powtórzeń, wtedy program wie ile razy ma próbować czytać błędny fragment, aby nie robić tego w nieskonczoność. Warto także przez zrzucaniem takiej niepewnej płyty porządnie wyczyścić jej powierzchnię, aby była lśniąca, czysta, bez palców, kurzu itp. To potrafi pomóc.

 

pingwing, 13 Cze 2010, 12:08

>To nie prawda, że powstać mogą tylko trzaski. Niekoniecznie cały blok zostanie źle odczytany i

>powstanie trzask. Mogą w losowych miejscach powstać błędy w odczycie w ilości pojedynczych bitów.

 

Z pojedynczym bitem w ogóle nie ma zmartwienia. Kodowanie kanałowe płyty CD jest tak sprytnie zaprojektowane, że urwanie ciągu bitów o długości 3500 bitów (tak, trzy i pół TYSIĄCA bitów) nie powoduje błędu odczytu. Rekonstrukcja odbywa się z danych nadmiarowych metodami matematycznymi i jest pewna i niezawodna. Oczywiście do pewnych granic, brak większej ilości bitów niż 12500 powoduje już utratę ciągłości odtwarzania niemożliwą do naprawienia nawet na drodze intrpolacji. Ludzie, którzy to wymyślili są godni podziwu i szacunku, szczególnie gdy się pamięta na jakim poziomie stała technologia cyfrowa na przełomie lat '70 i '80.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Z pojedynczym bitem w ogóle nie ma zmartwienia. Kodowanie kanałowe płyty CD jest tak sprytnie

>zaprojektowane, że urwanie ciągu bitów o długości 3500 bitów (tak, trzy i pół TYSIĄCA bitów) nie

>powoduje błędu odczytu. Rekonstrukcja odbywa się z danych nadmiarowych metodami matematycznymi i

>jest pewna i niezawodna. Oczywiście do pewnych granic, brak większej ilości bitów niż 12500 powoduje

>już utratę ciągłości odtwarzania niemożliwą do naprawienia nawet na drodze intrpolacji. Ludzie,

>którzy to wymyślili są godni podziwu i szacunku, szczególnie gdy się pamięta na jakim poziomie stała

>technologia cyfrowa na przełomie lat '70 i '80.

 

Chodziło mi o to, że stacjonarne CD playery nie robią tego zazwyczaj. Projekt standardu nie jest taki zły, ale tylko nagrywarki tak na prawdę potrafią odczytać całą płytę, włącznie z sumami kontrolnymi, danymi subkanałowymi, itd.

 

>Dokładnie tak. Mi od początku chodzi, że nie może wystąpić to, co rochu próbuje wcisnąć, czyli

>zmiany dźwięku (np. lepszy/gorszy bas, itp.).

>Natomiast to czy powstanie słyszalny artefakt jest zależne od ilości źle odczytanych danych.

 

Tu ja nie jestem taki pewny siebie. Cechą losowości jest też to, że czasem losowo można wygenerować ciąg 10 takich samych cyfr losując od 0 do 9, więc może się zdażyć taka sytuacja, że losowe zmiany dodatkowo nasilające się okresowo będą interferowały z pewnym pasmem częstotliwości, więc np. zmieniały bas.

 

Ja nie mam takiego problemu, odtwarzam z dysku twardego, strumień FLAC jest sprawdzany w pamięci, przy odczycie z dysku normą jest jeden źle odczytany sektor (512 bitów) na 10^15 bitów, czyli raz na ok. 114 terabajtów, nie obawiam się, że poluzuje mi to bas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pingwing, 13 Cze 2010, 19:39

 

>Tu ja nie jestem taki pewny siebie. Cechą losowości jest też to, że czasem losowo można wygenerować

>ciąg 10 takich samych cyfr losując od 0 do 9, więc może się zdażyć taka sytuacja, że losowe zmiany

>dodatkowo nasilające się okresowo będą interferowały z pewnym pasmem częstotliwości, więc np.

>zmieniały bas.

>

>Ja nie mam takiego problemu, odtwarzam z dysku twardego, strumień FLAC jest sprawdzany w pamięci,

>przy odczycie z dysku normą jest jeden źle odczytany sektor (512 bitów) na 10^15 bitów, czyli raz na

>ok. 114 terabajtów, nie obawiam się, że poluzuje mi to bas.

 

Powtarzałem już to wielokrotnie, zresztą nie tylko ja. Losowe zmiany bitów, a takie następują przy problemach z odczytem, nie mają prawa zmieniać charakteru dźwięku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wierzę w jedynego, kabla grającego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pingwing, 13 Cze 2010, 19:39

>Chodziło mi o to, że stacjonarne CD playery nie robią tego zazwyczaj. Projekt standardu nie jest

>taki zły, ale tylko nagrywarki tak na prawdę potrafią odczytać całą płytę, włącznie z sumami

>kontrolnymi, danymi subkanałowymi, itd.

 

Wszystkie odtwarzacze są wyposażone w mechanizmy korekcji błędów. Ogólnie mówiąc, im nowsze czystniki tym lepiej sobie z tym radzą. Wykonałem masę testów polegającyh na przechwyceniu strumienia SPDIF w cyfrowego wyjścia najróżniejszych odtwarzaczy. Komparacja przechwyconego strumienia ze zrzutem obrazu płyty daje wynik, z którym ciężko dysutować. A zazwyczaj jest zgodność. Praktyka pokazała, że przytłaczająca większość współczesnych odtwarzaczy nie ma żadnego problemu z bezbłędnych odczytem. Rozpowiadanie o wczechobecnych błędach w odczycie danych jest audiofilskim mitem, który wreszcie czas pogrzebać na zawsze.

 

A w przypadku grania z plików temat błędów w ogóle nie istnieje. Piękne czasy nam nastały, ja także gram już wyłącznie z plików (za wyjątkiem SACD).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc stałym użyszkodnikiem na CDRINFO, "wychowałem się" w kulcie takich testów odczytu CD-Audio :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) (to przykład).

No więc jak Wy Panowie twierdzicie,że każdy napęd dobrze czyta i rippuje CD-Audio to po co te testy i programy typu DAEQuality (Digital Audio Extraction quality) ?

 

Oraz takie możliwosci EAC :

"Program EAC umożliwia odczyt płyt audio w dwóch trybach: secure i burst. W pierwszym przypadku ekstrakcja nagrań przebiega wolniej gdyż program stara się rozpoznać i poprawić błędy powstające w czasie odczytu płyty. W drugim wypadku EAC pomija wbudowane procedury korekcji błędów, dzięki czemu odczyt przebiega dużo sprawniej, ale jakość zgranego materiału audio w dużym stopniu zależy od mechanizmu korekcji błędów urządzenia. " (cytat za CDRINFO).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Oni rzekli: Panie, tu są dwa miecze. Odpowiedział im: Wystarczy." (Łk 22, 38)

"Lecz teraz - mówił dalej - kto ma trzos, niech go weźmie; tak samo torbę; a kto nie ma, niech sprzeda swój płaszcz i kupi miecz!" (Łk 22, 36)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lord Rayden,

 

jeśli zgrywasz płytę do pliku to interesuje Cię tylko i wyłącznie sytuacja, gdzie plik ten nie zawiera ani jednego błędu. Informacja na dysku ma być zgodna z tym co sie znajduje na płycie. Zgadza się?

 

W tej sytuacji nie ma żadnego znaczenia, czy na płycie w czasie odczytu wystąpił błąd, lub więcej błędów o ile procedury korekcji wykryły go i naprawiły (czy to za pomocą procedur matematycznych czy poprzez zlecenie ponownego odczytu błędnego sektora danych). Dopiero gdy błędów jest bardzo dużo, proces zgrywania staje się powolny. Charakterystyczne jest "zacinanie się" programu w jakimś miejscu i powolne mielenie tego fragmentu. Jeśli uda się przejść taki trudny fragment to i tak plik obrazu płyty będzie bezbłędny.

 

I to nam chodzi, jeśli dbamy o jakość dźwięku i chcemy mieć pewność, że kopia jest bezbłędna.

 

Nieco inaczej wygląda sprawa u tych użytkowników, którym zależy na szybkości. Przykładowo, gdy sklep z płytami zgrywa całą swoją ofertę do mp3, aby klient mógł odsłuchać płyty w punktach odsłuchowych na słuchawkach, to w tym wypadku liczy się raczej prędkość zgrywania, a dokładność jest na drugim miejscu.

 

W każdym wypadku jednak warto korzystać z AccurateRip. To ogromna oszczędność czasu i sposób na upewnienie się, że nasze zgrania nie zawierają błędów.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lord Rayden, 14 Cze 2010, 10:31

 

W takim razie zapoznaj się z wynikami mojego malutkiego testu (nieco wyżej) i wytłumacz dlaczego plik wynikowy jest identyczny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wierzę w jedynego, kabla grającego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mojej nagrywarki Teac CD-W524E nie ma w bazie danych AC.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Oni rzekli: Panie, tu są dwa miecze. Odpowiedział im: Wystarczy." (Łk 22, 38)

"Lecz teraz - mówił dalej - kto ma trzos, niech go weźmie; tak samo torbę; a kto nie ma, niech sprzeda swój płaszcz i kupi miecz!" (Łk 22, 36)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.