Skocz do zawartości
IGNORED

Pomiary sprzetu


max-bit

Rekomendowane odpowiedzi

Slyszalem o generatorze Boba Cordell'a ale ciekawym jak na NE5534 mozna tak niskie znieksztalcenia wyciagnac. Chetnie schemat obejrze.

 

Mam tez gdzies schemat (wlaczajac plytke) nowoczesnego oscylatora dajacego znieksztalcenia dobrze ponizej 0.001% opratego o nowa kostke chyba Analog Devices ale problemem jest jej miniaturowa wielkosc i bez specjalnej lutownicy nie ma co sie zabierac. Zamieszczone bylo w Silicon Chip ze trzy lata temu temu.

 

pozdrawiam,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio na szybko poskladalem przestrajany generator sinusa na SigmaDSP Analoga i wyszlo mi cos takiego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glownym ograniczeniem osiagow byl przetwornik AD1939 jaki mialem na plytce ... ale mysle, ze jak by dac lepdzy DAC to mozna by w ten dosyc prosty sposob zrobic doskonaly przestrajany generator do pomiarow audio :) chcialem temat pociagnac dalej ale jestem tak zawalony robota przy innych projektach ze poprostu nie mam czasu :( napewno wroce jeszcze do tematu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generator Cordell-a.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>ChUmI, 30 Cze 2010, 07:18

A jak jest dla wyższych f. ? Nie trzeba się męczyć bo na dobrej karcie dźwiękowej też są dobre konwertery.

Masz może pełną wersje Sigma Studio ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wyzszych czestotliowsci tez bylo w miare OK ale nie mam zadnych pomiarow pozgrywanych. Jak mowie - ograniczeniem jest tu sama zasada czyli konwersja cyfra analog. Mierzac znieksztalcenia karta muzyczna z probkowaniem 44KHz nie ma co mierzyc znieksztalcen harmonicznych sygnalu 10kHz bo ledwo damy rade zmierzyc pierwsza harmoniczna :))) a gdzie druga ktory jest znaczaca i reszta ??? dlatego skoncentrowalem sie na zakresie okolo 1kHz.

 

A co do tego ze nie trzeba sie meczyc to masz absolutna racje :) tak dlugo jak mamy pod reka PC i porzadna karte audio to nie ma co sie bawic w zadne konstrukcje bo po co :) ja sie troche bawilem bo moj generator mial byc z zalozenia malym i tanim urzadzonkiem przenosnym :) zasilanym z akumulatorka i ladowanym z USB :) cos na wzor zabawek NTI ale za niewielkie pieniadze :)

 

A co do Sigma to mam pelna wersje - i prawde mowiac nie slyszalem zeby istniala jakas okrojona wersja. Sigma nie jest dostepny do darmowego sciagniecia ale jak sie kupuje jakikolwiek eval board to sie dostaje do tego Sigme i nowe wersje mozna sobie zawsze sciagac prosto z analoga. Mini evale do Sigmy sa naprawde w dobrych cenach - niewiele drozsze od tego popularnego MiniDSP :))) a maja nieporownywalnie wieksze mozliowsci :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a bez posiadania eval boarda do Sigmy albo przynajmniej USBi Sigma Studio z tego co wiem jest malo przydatna ... no chyba zeby ktos generowal sobie dane na sucho i potem po SPI posylal jakims prockiem do SigmyDSP ale to juz wyzsza szkola jazdy :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>Masz generator z Całkowity THD 0,00045 ? Ale to chyba taki na jedną częstotliwość:) bo takich

>przestrajanych o takim THD to ja nie znam :) no chyba ze tyle ma akurat przy 1 kHz

 

Tak to generator o stalej czestotliwosci dokladnie 1,1khz i jest to prosty generator z kitu AVT332. Zbudowany na NE5532 i bf245, jak krece prkiem od amplitudy to zniaksztalcenia jeszcze maleja ale zrywaja sie drgania, podejzewam ze te znieksztalcenia wynikaja glownie z BF-a.

 

A to ze NE5532 to potrafi to po prostu producent gwarantuje pewne parametry ale w praktyce sa one duzo lepsze.

 

Obejzyjcie pomiary Hamega HM8037, gwarantowane THD dla 1khz <0,01%, zmierzone 0,0005%

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jest schemat i nie jest to nic skomplikowanego a generator jest na TL082!?

 

Kupilem EMU0404 nie zeby tylko mierzyc sobie THD dla 1khz ale analizowac rozklad widmowy znieksztalcen i badac uklady kompensujace znieksztalcenia oraz celowo znieksztalcajace dla poprawy brzmienia.

 

Jako przyklad podam ze keidys projektowalem wzmacniacz mikrofonowy na TL072. Pierwszy stopien roznicowy o wzmocnieniu 20dB a drugi odwracajacy o wzmocnieniu regulowanym tez chyba do 20dB. No i mierze THD, za pierwszym mam ok 0,05% czyli bez rewelacji w miare zgodnie z danymi producenta. No to mierze za drugim stopniem i mysle ze bedzie tragedia a tu 0,005%!? (tyle miala oparatura pomiarowa). Zmiarzylem jeszcze raz bo nie wierzylem. Kto z was chce to sprawdzic i potwierdzic czy zaprzeczyc niech zlozy w pajaku taki uklad. Roznicowka 2x1k na wejsciu 10k w sprzezeniu sygnal podany niesymetrycznie, drugi stopien 10k/100k.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irku:

Kiedyś w wątku o WO wskazałem taką cechę OpAmp`ów jak: prostota (przejrzystość) układowa. Wymieniane WO charakteryzują się prostotą.

Oprócz 5532 niestety ;)

Generatory (np. z mostkiem Wiena) maja najmniejsze zniekształcenia na granicy wzbudzenia. Cała sztuka aby jeszcze generował a nie za bardzo działała pętla ograniczenia amplitudy. . .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie projektuje generator z mostkiem wiena i strasznie mecze sie z ukladem stabilizacji amplitudy. Uklad musi byc prosty bo sam generator jako opampa uzywa go w postaci dyskretnej wiec juz tranzystorow troche jest. Ale to jedyne rozwiazanie bo zaden fabryczny opamp nie dociagnie do 1Mhz przy amplitudzie wyjsciowej +-10-15V.

 

A jak jestesmy przy pomiarach THD to bardzo ciekawe sa pomiary koncowek mocy zimnych i rozgrzanych. Zmienia sie wtedy pard spoczynkowy a wiec i zniekszatlcenia.

 

Inna ciekawsze sprawa to dynamiczny prad spoczynkowy. Kazdy impuls pardowy odgzrewa zlazce BE tranzystorow mocy/sterujacych co powoduje chwilowy wzrost pradu spoczynkowego. Pomiary THD zazwyzcaj trwaja na tyle dlugo ze wzmacniacz zdazy sie ustabilizowac termicznie a ciekawe by byly takie dynamiczne np jednym okresem sinusoidy lub kilkoma i porownanie wynikow do pomiaru ciaglej sinusoidy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile jeszcze w bipolarnym stabilizacja prądu spoczynkowego (BIAS) jest „logiczna” (potencjały BE kompensują się). O tyle w unipolarnych w końcówce jest to wyzwanie.

Jakie macie patenty na ustabilizowanie (średniej, abstrahuję od efektów jakie opisał Irek) prądu spoczynkowego tranzystorów polowych w końcówce?

 

Dodajmy, że w klasycznym układzie (bimos) zmiany BIAS`us mogą być rzędu kilkudziesięciu % ze zmianami temperatury.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do holtona proponuje diode referencyjna 1,2V

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Generalnie z mosami jest latwiej bo maja mniejsze wachania dynamiczne, problem jest w rozrzucie napiec Ugs dlatego trzeba je parowac i dawac duze rezystory zrodlowe ew malo zylowac uklad. Ciekawe jest to ze w literaturze pisze ze zmiany napiecie Ugs od temperatury sa wieksze niz w bipolarnych a w praktyce stabilizacja termiczna ma mniejszy wsolczynnik kompensacji. Dlatego nie lubie czytac teoretykow, chyba jako pierwszy opisalem problem temperatury AVT2762, bo wiekszosc sprowadza sie do napisania ze T iles-tam odpowiada za stabilizacje termiczna nie pisza jak dokladnie to robi. A w ''audiofilskim..'' AVT 5187 zapomnieli umiescic ten tranzystor na radiatorze. Normalnie rece opadaja.

 

Chyba odbiegamy od tematu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>ChUmI, 30 Cze 2010, 12:28

Mam AD1940 leży w szufladzie już kilka lat chyba, SigmaStudio mam tylko wersję EVAL okrojoną strasznie (np. brak możliwości zapisu projektu itp.). Zestaw startowy nie chcę inwestować bo to bez sensu przez SPI można załadować program i tak w docelowej aplikacji trzeba tak zrobić.

Jak możesz mi to wysłać będę wdzięczny robię nowego DAC-a upchnięcie Tego AD na płytce to nie problem a może się przydać np. aktywna zwrotnica z czasem itp. Można też pójść na całość i zrobić płytkę z blackfin-em też jest dostępne graficzne programowanie a możliwości ogromne można by się pokusić o własny filtr cyfrowy itp. ale bez sprzętowego JTAG z AD ciężko coś zrobić a to już nie mały koszt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>irek2, 2 Lip 2010, 10:32

Irku teraz tych opeamapów jest na pęczki do wyboru do koloru.

 

Daglas Self robił chyba takie pomiary są chyba na jego stronie a jak nie to w książce dostępna jest na necie. Jest na to rada np. układy korekcji błędów świetnie sobie z tym radzą.

 

W tych generatorach największym źródłem zniekształceń jest właśnie FET w regulacji amplitudy Liner zamiast niego wsadził liniowy wzmacniacz transkonduktancyjny (LT1228) i zrobił generator który ma zniekształcenia niemierzalne na poziomie pojedynczych części na bilon (ppb)dla 10Khz.

Być może popularny LME13700 był by lepszy od FET-a ale żeby coś zrobić trzeba by najpierw mieć czym taki generator pomierzyć.

 

Mnie ciekawią pomiary wzmacniaczy w Stereophile gdzie mierzą THD na obciążeniu udającym kolumne (szczegółów na jakim chyba nigdzie nie podają) i standardowo na rezystancyjnym i THD na symulowanym wychodzi przeważnie sporo wyższe (czasami na tyle że może być słyszalne).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to moze być jakiś zespół okładów drgajacych w jakieś np cieczy (też dla chłodzenia) nie ma się co dziwić to bardzo dobry sposób mierzenia wzmacniacza gdyż w bardzo dobrze to odwzorowuje odpowiedź wzmacniacza na obciążenie. oczywiscie kazda kolumna to inny rodzaj wzmacniacza i tu sie kryje cała tajemnica dlaczego walsnie jedne wzmacniacze lubię pewne kolumny a inne nie i vice versa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To podaj mi typy tych opampow co ciagna do 1Mhz? Byle byly tanie i dostepne w kazdym sklepie. Jak na razie mam LM318 ale on jest na styk i jeszcze go nie testowalem.

 

I skad wziasc wzmacniacz transkonduktywny o tak niskich znieksztalceniach? Ja chce zastosowac sprzezenie led-fotorezystor czyli zero znieksztalcen.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie fotorezystor niekoniecznie jest taki liniowy i nie będzie czasami za wolny ?

Np. AD8055 SR 1700v/us niecała dycha za wersję DIP oczywiście nie dostępny w każdym sklepie za rogiem ale w miarę popularny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"We designed our valve (tube) amplifier, manufactured it, and put it on the market, and never actually listened to it. In fact, the same applies to the 303 and the 405" - Peter Walker - Quad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesl ichodzi o liniowosc fotorezystora w zaleznosci od netezenia swiatla a bardziej praktycznie diody leda to jest ona baaardzo dziwna, malo powtarzalna i zlozona czasowo. Fotorezystor ma bardzo szybki czas reakcji na swiatlo ale bardzo dlugi czas ''stygniecia'' czyli wracania do duzej impedancji. Dlaetgo stosuje sie go glownie w ukladach gdzie pracuje dynamicznie z silnym sprzezeniem zwrotnym. Nie da sie go stosowac jako nastawny rezystor, ale np jako przekaznik.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.