Skocz do zawartości
IGNORED

uzywany gramofon -czy ma to sens


kapelli

Rekomendowane odpowiedzi

Ufffffffffffffffffff! To od wkładki Uf. Tego Cyryla to wyciągnąłem ze schowka, gdzie spędził kilkanaście lat. Silnik mu się kręcił ale talerz już nie. Oddalem go do warsztatu, by zobaczyli, co mu jest. Nie było mnie w domu, gdy oddzwonili. Cena naprawy w rezultacie przekroczyła cenę jaką dałbym za nowego. Miast rwać włosy z głowy kupiłem mu nową wkładkę i zacząłem bawić się płytami jakie wraz z nim powróciły ze schowka. Najstarsze pochodziły z początku lat siedemdziesiatych. Tych jeszcze starszych nie odnalazłem. Przepadły gdzieś. I miałem wielką frajdę. Własnie dzięki Cyrylowi zacząłem zabawę z hi-fi. Po paru tygodniach padł mu wzmacniacz. Młodziaki jesteście. Skąd niby te 5-15W? To było 2W na 4 Ohmach. Standart. Nauczony doświadczeniem miast oddawać do naprawy wzmacniacz kupiłem. Była to kupiona w komisie strasznie odrapana czarna Unitra WS 304S. Na obudowie pysznił się (niestarty jakoś) znak jakości. Zanim kupiłem kolumny używałem zwykłych głośniczków od komputera podłączonych do wyjścia magnetofonowego. Tuner kupiłem już wcześniej jako alternatywę dla jamnika. Grał właśnie z tymi głośniczkami. Potem prawdziwe kolumienki, prawdziwszy wzmacniacz. Za Naima dałem w tym samym komisie 100 złotych plus Unitrę. I wreszcie prawdziwe CD zamiast napędu w komputerze. Kupiłem je parę dni temu. C.E.C. Na prawdziwy gramofon muszę dopiero uzbierać. Pewnie zdecyduję się na starego polskiego Bernarda lub Adama. A może Fonikę GS coś tam. Wcale nie taki mały wydatek. Z wkładka będzie trzy-cztery stówy. Do tego mi tego Cyryla żal po prostu. Nie mam serca go wyrzucić. Śliczny jest gruchot. A płyty już poniszczone. Przeorane przez lata wkładkami Uf-70 i starszymi Uf-50... Dokupiłem parę "nowych" w hali na Koszykach, bez widocznych rys ale na jakim sprzęcie odtwarzanych to przecież nie wiem... Dla mnie to wyprawa w przeszłość. Można ją odbyć i na starym Cyrylu. Pewnie, a nawet na pewno będą potem lepsze gramofony. Raczej, jak pisałem, polskie i to nie tylko ze względu na cenę ale dlatego, iż do takich wypraw w świat, którego już nie ma zdatniejsze...

 

Gramofon to dziś zabawa. Nie chodzi o samą jakość dźwięku, jaką moga zapewnić gramofony ale o płyty, których jest coraz mniej. Tłoczy się ich coraz mniej a stare są w coraz gorszym stanie, bo płyta gramofonowa po prostu się zużywa. Myślałem, że się uśmiechniecie, gdy ktoś się przyzna, że u niego pod Naimem chodzi Cyryl. Eh!

 

You're nobody without Naim. Bez Naima jesteś nikim. Motto z forum Naima. Jeśli się przy tym uśmiechniemy, to będzie dobrze. Jeśli potraktujemy ze śmiertelną powagą to będzie bardzo źle.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam gramofon WG-1100fs (Fonika-1100) w którym na szczęście padł

wzmacniacz mocy. Chciałbym go podłączyć do mojej "integry".

Czy wyprowadzić sygnal ze wzmacniacza korekcyjnego na wejście PHONO,

czy użyć poprostu gniazda do zapisu na magnetofon (za wtórnikiem emiterowym)?

Jeśli to ostatnie, to gdzie się podłączyć?

Jestem tu nowy więc proszę o wyrozumiałość.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Rafał: przeceniłem peerelowskie moce. 15 wat to miała faktycznie moja mini-wieża Unitry, zanim przeszedłem na Fonikę 9113 (najlepszy wówczas na świecie wzmacniacz, zresztą do dziś chodzi), który miał, nie pamiętam dokładnie, 25 albo 35 W. To była POTĘGA! Natomiast co do Naima się zgodzę, ale z jednym zastrzeżeniem: no Linn, no life!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche odejdę od tematu - ale...

 

Czy ktoś wie gdzie można (przez internet najlepiej) kupić części do polskich gramofonów? Np. talerze do seri GS, koła napędowe z osiami talerza, ramiona kompletne.

 

Oraz kto mógłby precyzyjnie przetoczyć i wyważyć telerz gramofonu?

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam sie że kupie w ten sposób jakieś odrzuty :( Ogladałem dokładnie swój gramofon i tak na moje oko to on nie ma prawa być dobrze zrobiony. Koło napędowe mocowane do osi tak że się ugina. Talerz nierówno przetoczony. Ustawiłem ramię i gra to dość dobrze (jak na GSa) mimo ze płyta wyraźnie faluje. Czy takie problemy z niewypoziomowaniem talerza są częste w GS-ach? Miał je ktoś jeszcze?

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BOMIS w Warszawie istnieje. Zajrzeć tam na pewno nie zaszkodzi. jeśli szuka się czegoś na części. Ulica Grażyny na Mokotowie (ile - nie pamiętam ale ulica nie jest długa).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

witaj ziomek!!!

Kochłowice witają

 

a od g.......... nie będę kupował i już,, bo mam zasady :D:D:D

 

mam nadzieje ze zrozumiesz co się pod tym g... kryje :D:D

zważywszy na lokalizację giełdy ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Zobaczcie, jak można przerobić gramofon Artur. Jak widać na zdjęciu, nie ma w nim już wzmacniacza (i tak miał kiepskie brzmienie, więc go wyrzuciłem). Jako wyjście wykorzystałem gniazdo służące do podłączenia magnetofonu. Jak wiemy, pewną niedogodnością w gramofonie Artur jest brak możliwości regulacji prędkości, ale i na to jest rada. Usunąłem potencjomerty montażowe a w ich miejsce wstawiłem 2 obrotowe o wartości 2,2k. Do ich zamocowania wykorzystałem radiator, który służył do chłodzenia końcówek mocy wzmacniacza (obróciłem go o 180 stopni). Dorobiłem też stroboskop (neonówka z obudową (bez osłonki) używana niegdyś w pralkach Polar), który jest zasilany z wyłącznika sieciowego gramofonu. W niektórych gramofonach trzeba jeszcze dodatkowo pomalować paski znajdujące się z boku talerza (najlepiej srebrną farbą lub srebrny lakier do paznokci). Ponadto zamontowałem 2 diody LED - kiedy włączone są 33 obr, świeci się LED zielony, a kiedy 45 - czerwony. Sposób podłączenia diod jest pokazany na rysunku - wykorzystuje się do niego wolne styki przełącznika obrotów. W niektórych gramofonach te niewykorzystane styki są połaczone ze stykami wykrzystanymi. W takim przypadku należy odlutować te przewody, skrócić i przylutować z powrotem, ale tylko po jednej stronie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-8052-100006286 1170270253_thumb.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Twój gramofon ma wkładkę piezo, możesz spróbować podłączyć go pod wejście AUX (lub inne np. magnetofon, tuner). Podłączenie pod wejście PHONO takiego gramofonu może spowodować uszkodzenie przedwzmacniacza (wejście gramofonowe jest zwykle przeznaczone do podłączenia gramofonu z wkładką magnetyczną). Jeśli nie uda Ci się próba podłączenia gramofonu pod wejście AUX, możesz dorobić do niego prosty korektor impedancji, którego schemat zamieszczam Ci poniżej. Pokazany jest na nim JEDEN KANAŁ (drugi musisz wykonać tak samo), przy zasilaniu pojedynczym (1) i symetrycznym (2). A ten wzmacniacz, który ci padł, możesz wymontować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-8052-100006284 1170270256_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno się nie zgodzić z józwą, poprawa elektroniki, stroboskopy, diody, regulacja obrotów itepe. Tylko co z tego jak wkładka piezzo elektryk z zabójczym dla lp naciskiem, szkoda płyt, kup za grosze jakąś normalną fonice, zrób ją ewentualnie i masz sensownego turntejbla

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram. Ładowanie kilkudziesięciu złotych w części do Artura to czyste marnotrawstwo. Można to robić chyba tylko dla zabawy. Lepiej te kilkadziesiat złotych przeznaczyć na zakup czegoś normalnego na Allegro. Albo możesz dostać ode mnie gratis kompletnego Bernarda z niesprawna elektroniką (poradzisz sobie chyba, ja nie mam schematu), pod warunkiem ze sam sobie toto odbierzesz lub pokryjesz koszty wysyłki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten gramofon (tak się składa) dostałem za darmo, a części, które do niego włożyłem pochodziły z demobilu (tylko potencjometry są nowe) czyli niewielki nakład pieniędzy. Apropos Bernarda: czy on jest z igłą czy bez? i ewentualnie ile kosztowałaby przesyłka i gdzie to wpłacić. Schemat do niego mam (był zamieszczony w radioelektroniku nr 5/88), powiedz tylko co w nim jest padnięte (co się dzieje po włączeniu zasilania).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłka to ok. 19zł. Igły brak. Kręci, ale nie da się ustawić właściwej prędkości. Mnie się nie chce go uruchamiać, mam jeszcze kilka gramofonów. Reszta na priva.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Jakieś pytania czy może jest na niego chętny ? ;)) Oddam całość w cenie pre i wkładki (albo bez wkładki). Gramofon jest oczywiście gratis.

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu jest właśnie problem bo nie wiem czy uda mi się dokupić igłę. Chyba że znasz jakiś sklep internetowy który zajmuje się sprzedażą takich rzeczy. Mam nadzieje że ten gramofon nie jest jakiś zniszczony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> McGyver: jak na darkula to cenowo budżetowe ;) OPA można wymienić np. na 2604, bo jest zamontowana podstawka. / I może to jeszcze zrobię - mam chęć. Co mi wisi ? -To jeszcze wydatek paru groszy, a niech tam/

 

Przed powstaniem pre mówiłem Darkowi, że ma być możliwie tak dobre, by się nie wstydził swojej roboty za te pieniądze, jak przyjdą do mnie oblatańcy posłuchać i... ocenić ;)

Co do ceny nie dało się wydać mniej jak 600zł. Ile to warte w częściach - sam sobie oceń. Myśl kosztuje... ;))

 

Za te pieniądze, można by mieć np. przetwornik Andrzeja Stelmacha, a to chyba pewniejsza inwestycja i sensowniejszy wydatek (o ile cedek chodzi potem bez grymaszenia Micromegi ;) Cześci też sporo...

 

Wiem jedno, Ty NA PEWNO byś tyle nie dał za moje pre, co nie zmienia faktu ile ja za nie zapłaciłem.

 

Nie mam ochoty puszczać tego patefonu przy nikim (sam też nie słucham), bo - wiadomo..

Dobry dźwięk z gramofonu i pre to NA PEWNO nie ten. Za dużo mu brakuje, choćby do poziomu przyzwoitego budżetowego i dlatego - uważam - bez sensu okazało się wydanie 6 stów. Zaufałem, nie wyszło. Liczyłem, że się jednak uda, bo Darek ma ogromne doświadczenie..., no potrzeby też ma ;) , wiadomo ;))

 

I tak sobie myślę, że zabawa w dobry (dla mnie) dźwięk zaczyna się niestety na sporo wyższym pułapie wydatku.

Ja chciałem mieć choć jego namiastkę, z gramofonu jaki mam i ta sztuka się nie udała.

Słyszę, że to co teraz mam, nie osiąga nawet poziomu dźwięku budżetowego. Nie ma o czym pisać/szkoda słów.

Stosowne wnioski oczywiście wyciągnąłem. Myślę, że zawsze znajdą się tacy którzy spróbują z syrenki zrobić np. "206" ;) (Ja też do nich NALEŻAŁEM ;)

Ich sprawa, co kogo zadawala i z czym, kto jest szczęśliwy..., na forum są osoby z różnym osłuchaniem i doświadczeniem, sam o tym doskonale wiesz ;)

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Igła gramofonowa - raczej cieżko będzie. Wkładki z igłą można kupić np. w Hi-Fi Clubie. Mogliby pewnie wysłać pocztą za pobraniem...

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W cenie powyżej 100zł. ale nadal niewiele polecam ostatnie Foniki czyli GS-500 i GS-473.

Mają modułową budowę. Mozna z nich robic wręcz fantastyczne tuningi bo całość, niemal funkcjonalna, jest przykręcana do drewnianego chasis. W dodatku te gramofony sa wykonane precyzyjniej niz starsza seria GS-441

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrea, obejrzałem sobie zdjęcia, i wydaje mi się, że grać powinno. A że nie gra, to pewnie gdzieś tkwi błąd. Gramofon, nawet taki jak Fonica, to nie jest takie proste w konfiguracji urządzenie. Coś mi się wydaje, że jakby to wszystko jeszcze raz przejrzeć, popoprawiać, doregulować, to powinno zagrać co najmniej zadowalająco. U mnie prawidłowo skalibrowany gramofon kupiony w Faterlandzie za 10 ojro (ale z wkładką za ponad 100 ojro) często pokonuje CD. Z Foniki było gorzej, ale nie tragicznie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, a preamp jest upiłowany z płytki wyciągniętej ze "zwłok" jakiegoś Marantza. Do tego dorobione zasilanie, i gra. Wymieniłem tylko OPA na AD275. Trudno o gorszą partyzantkę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i powinno..., chciałbym. Jak ktoś chce dalej z tym powalczyć, proszę bardzo.

 

"Oddam całość w cenie pre i wkładki (albo bez wkładki). Gramofon jest oczywiście gratis."

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Witam!

Tak sobie czytalem wszystkie Wasze wypowiedzi i postanowilem sie w koncu podzielic z Wami moimi spostrzezeniami!

8 miesiecy temu zakupilem Fonike GS-464!jej stan byl naprawde dobry jednak chcąc poprawic brzmienie popadłem w pułapke!!! Zaczalem "pakowac" kase w ten gramofon

- wymiana wkładki na Ortofona za 190PLN

- wymienione przewody wyjsciowe wraz z koncowkami Nakamichi (koszt ok. 15PLN)

- wyprowadzone uziemienie do wzmacniacza

- wymiana potencjometru (8PLN)

- i jeszcze pare innych drobnych zmian

Oczywiscie- jakosc dzwieku uległa znacznej poprawie, jednak nalezy pamietac o tym, ze polskie produkty niestety nie mialy dobrze wykalibrowanych talerzy, no a płynność obrotów to druga sprawa!

dałem sobie spokój i postanowilem zakupić gramofon który bedzie miał pewną mechanikę (moj wybor padł na Reloopa 2000mk3 za 750PLN). w tej chwili czekam na przesyłkę a ta modernizowana Fonika czeka na nabywcę!

mam nadzieje ze to co napisalem "uratuje" niektorych przed wtopieniem pieniedzy w marny gramofon!

pozdrawiam milosnikow czarnej plyty!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.