Skocz do zawartości
IGNORED

"rezystory nastawne"


radziu21_

Rekomendowane odpowiedzi

Mam mały problem ze swoim wzmacniaczem. Mianowice oryginalne rezystory nastawne były w bardzo kiepskim stanie i znajomy wymienił je na jakieś obecnie dostępne w sklepie, ale są na tyle kiepskie że po krótkim czasie grania zmieniają nastawy i tak w koło, a dźwięk jest wtedy diametralnie inny - różny w zależności od ustawienia. I tu prośba szukam takich rezystorów:

100 ohmów - 4 szt.

470 ohm - 4 szt.

220 ohm - 4 szt.

Gdzie można takie kupić?

Chodzi mi o jakieś naprawdę dobre.

Mają być zamontowane we wzmacniaczu Sansui AU-X901 i chodzi mi przede wszystkim o dźwięk.

Będę wdzięczny za jakieś podpowiedzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że muszą być naprawdę precyzyjne bo każdy ich ruch słychać w graniu wzmacniacza i było by miło jakby były naprawdę porządne. Nie wiem czy ich jakość aż tak wpływa na dźwięk, ale nie chciałbym kupować kolejnych śmieci, boję się że płyta nie wytrzyma ilości lutowań.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może takie coś ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejże stronę, ale na pierwszy rzut oka znalazłem za 0,90 zł i nie budzi to zaufania.

Nie zależy mi na cenie. Mają być po prostu bardzo dobre. Znajomy przerabiał wielo obrotowe i też nie zdały egzaminu. Nie wiem, nie znam się na tym, ale jak słyszę różnice wymieniając jeden kondensator na inny czy kilka rezystorów na rikena, to myślę że 12 PR-ek powinno też coś wprowadzić na plus.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak często trzeba "kręcić" tymi potencjometrami ale może lepiej ustawić i zmierzyć omomierzem i zalutować rezystory stałe - na pewno będą lepsze. Ewentualnie tak zmienić układ nastawiania aby wiekszość zakresu pokryły rezystory zwykłe, a tylko w niewielkim stopniu nastawne. Wówczas zmiany rezystancji PR-ka mniej będą wpływać na układ.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce ingerować w budowę wzmacniacza tak mocno, nawet zmiany do tej pory zrobione można w każdej chwili cofnąć. Polipropyleny i polistyreny są tak dodane, że w ciągu kilku chwil można je bez problemu wylutować bez śladu. Poza tym jak będzie kiedyś trzeba wyregulować prądy to będzie znowu problem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym jak będzie kiedyś trzeba wyregulować prądy to będzie znowu problem.

Aha, czyli potek jest do regulacji prądu spoczynkowego? W takim razie wcale nie musi być jakiś wyszukany, po prostu zwykły potęcjometr montażowy, inna sprawa że wzmak "nie trzyma" prądu spoczynkowego a to nie wina potka.

Po drugie jeśli słychać inny dźwięk po zmianie np. 5 mA to mi kaktus wyrośnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuje sie pod tym co kolega witek napisal, chyba autor tematu nieco przesadza.

 

Zwykle pr-ki montazowe stosuje sie zawsze jako precyzyjne doregulowanie czyli szeregowo z nimi jest rezystor ktorego pr-ek zmienia tylko w malym zakresie. Dzieki temu starzenie sie tych elementow nie ma wiekszego znaczenia. No chyba ze producent nie zna sie na elektronice i zle skonstruowal uklsd a to sir zdaza!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale to słychać, czy kaktus wyrośnie to sam zobaczysz, ale wpływa to scenę i wybrzmienia poszczególnych instrumentów, dźwięk jest bardziej przejrzysty, bardziej zwiewny. Przyjemniejszy dla ucha. Nie znam się, aż tak bardzo na budowie wzmacniacza i nie wiem czy jakość samego elementu ma znaczący wpływ, ale chce mieć porządne, może stwierdzę po czasie, że ich jakość nie ma znaczenia, ale chce spróbować. Ale jak pisałem wcześniej mają trzymać. Słyszałem że istnieją jakiejś nieznanej mi firmy z pozłacanymi nóżkami. Jakby ktoś był tak miły to prosił bym o pomoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
Gość czubsi

(Konto usunięte)

radziu21_ przestań pajacować.

witek

 

Pajacujesz to jak na razie tylko Ty ! W tym wzmacniaczu minimalny ruch pr-ką przy regulacji powoduje skoki o kikaset milivolt a efekt to kompletne rozjechanie wzmacniacza ! Problem jest w tym, że kompletnie nie rozumiesz o czym kolega pisze a ponad to aby ten wzmacniacz ustawić trzeba wyregulować : 12 pr-ek z czego każda wpływa na ustawienie kolejnej. Regulacja tego (i innych wysokich Sansui) to temat dla doświadczonych i bardzo cierpliwych ludzi a nie dla teoretykow jak Ty ... W tym wzmacniaczu rząd wielkości 30 mv na np. pr-ce kvr1 to albo masz górę albo koc na głośnikach a to w co Ty wierzysz jest w tym przypadku mało ważne ... Coraz rzadziej odwiedzam to forum bo przypomina przepychanki buraków stadionowych i prośba o pomoc często kończy się tak jak tu wywodami o drzewach, których się na oczy nie widziało ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.