Skocz do zawartości
IGNORED

Dobry przedwzmacniacz lampowy


Azus

Rekomendowane odpowiedzi

Następny etap.

Azus , czy mógłbyś napisać coś więcej o tym pre, skoro tak reklamujesz jego budowę.

Do czego aż jedenaście wejść i cztery wyjścia? Co to ma obsługiwać?

Co to za układ lampowy, że potrzebuje aż 16 triod [jeśli to podwójne triody] na wyjścia niezbalansowane?

Jakie to lampy?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Koledzy - jakiś (dłuższy) czas temu śp. Mamel zamieścił w tym wątku dwa schematy modyfikowanego Pre Vellemana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pierwszy ze schematów pochodzi bodaj z DIYAudio, drugi jest autorstwa konstruktora Phastów

 

post-30358-0-02917800-1432101309_thumb.gif post-30358-0-78378700-1432101127_thumb.jpg

 

Ten pierwszy wykonało kilku z Was, opinie są mi znane - pytanie - wykonał KTOŚ ten drugi? Czy w nim również są ECC82? Intryguje mnie ten mod, ze względu na niskie wartości kondensatorów, a za tym idzie ich cena, można zastosować lepsze. Nie mam też możliwości (a raczej wiedzy;) oceny, czy schemat jest poprawny, więc jeżeli macie uwagi to proszę o wpisy. Autora już niestety nie poproszę o odpowiedź...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC+DAC PCM1795/NUDA+TELEFUNKENS600/KHOZMO+ALEPH J 2xMONO+HURRICANE=DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam wg. oryginału, miałem po przeróbkach i mi nie przypasował, z powrotem gram na oryginale, to jest wspaniałe pre.

 

Czytałem, czytałem:), słuchałeś przeróbek wg. pierwszego z zamieszczonych schematów?

Generalnie - nie jest dużym problemem spróbować obu wersji, więc pewnie tak zrobię.

Przy okazji - jakie masz lampy i kond wyjściowy (firma i pojemność).

...i jeszcze - duże różnice v.s LAMM? :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC+DAC PCM1795/NUDA+TELEFUNKENS600/KHOZMO+ALEPH J 2xMONO+HURRICANE=DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymi wartościami pojemności kondensatorów wyjściowych w wielu projektach nie ma co się za bardzo przejmować. W większości przypadków wystarczy 0,22uF - 1uF.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymi wartościami pojemności kondensatorów wyjściowych w wielu projektach nie ma co się za bardzo przejmować. W większości przypadków wystarczy 0,22uF - 1uF.

 

Dzięki Panowie:)

...a czy wartość kondensatora wyjściowego jest uzależniona od impedancji kolejnego stopnia - w tym przypadku końcówki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC+DAC PCM1795/NUDA+TELEFUNKENS600/KHOZMO+ALEPH J 2xMONO+HURRICANE=DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy wartość kondensatora wyjściowego jest uzależniona od impedancji kolejnego stopnia - w tym przypadku końcówki?

Niestety tak. Weźmy wcale nie taki odosobniony przykład końcówki tranzystorowej o impedancji wejściowej np. 15kohm. Przy 220nF wyjściowej pojemności z pre lampowego spadek na niskich częstotliwościach będzie odczuwalny już przy 50Hz. Zdarzają się jeszcze niższe impedancje końcówek mocy (np. wzmacniacze klasy D). To też należy się mocno zastanowić nad sterowaniem takich "trudnych" końcówek z pre lampowego. To tylko teoria bo w praktyce może być jeszcze gorzej i nie pomoże nawet znaczne zwiększenie pojemności kondensatora wyjściowego ze względu na ograniczenia samej lampy w stopniu wyjściowym (rezystancja wewnętrzna lampy).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...no właśnie - mam końcówkę krzemową (UGODA) - jej impedancja wejściowa to 22k .

 

Generalnie chciałem uniknąć przedwzmacniacza aktywnego stosując sam tłumik (drabinka shunt) na wyjściu z DAC. Uznałem, że odpowiednia wartość to 2,5k (~10 x większa od impedancji źródła i ~10 x mniejsza od impedancji końcówki mocy). Wartość rezystancji takiej drabinki w użytecznym zakresie tłumienia zmienia się niewiele (wzrasta 5-10%).

Po jako takim wgłębieniu się w temat doczytałem, że wartość kondensatora wyjściowego w DACu przy impedancji kolejnego stopnia (czyli drabinki) 2,5k powinna wynieść ...10 a najlepiej 20uf - wówczas zacząłem się rozglądać jednak za pre z dużą impedancją wejściową. Dobór pojemności Cwy uzyskałem na podstawie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) strony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC+DAC PCM1795/NUDA+TELEFUNKENS600/KHOZMO+ALEPH J 2xMONO+HURRICANE=DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Z linkowanych wyżej wariacji n.t. Vellemana wykonałem obie, "niestety" to nie moje granie, w odniesieniu do samej pasywki dźwięk jest jednak mniej szczegółowy, mniejsza jest również dynamika. Jednym słowem lampowy kocyk:) Dźwiękowo lepiej wypada ten z kondensatorem pomiędzy anodą i siatką. Jako, że chcę wypróbować kilka wariantów pre zrobiłem także SRPP z

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) linku i to gra bardzo dobrze, choć nadal pod względem rozdzielczości sam tłumik jest LEPSZY. SRPP dodaje troszkę lampowego smaczku, nieco zaokrągla wysokie i rozciąga bas. Czy to moje granie - jeszcze nie wiem. Może lepsze zasilnie, dual mono itp zbliżyło by się do pasywki, może by ją w końcu w czymś pokonało, tylko czy nakłady poniesione po to by dorównać samemu tłumikowi mają sens to już oddzielne pytanie. Generalnie jestem w "martwym punkcie" - zrobiłem wcześniej PASS'a B1 z bardzo dobrym zasilaczem (SALAS) i, pomijając że był to bufor (wzm =1) nie słyszałem żadnego wpływu na dźwięk. może w ten sposób potwierdza się teza, że najlepsze pre to jego BRAK....

 

pozdrowienia!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC+DAC PCM1795/NUDA+TELEFUNKENS600/KHOZMO+ALEPH J 2xMONO+HURRICANE=DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jestem w "martwym punkcie"

A może coś takiego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wprawdzie to jest pentoda i w dodatku dość spore wzmocnienie napięciowe ale gość wyraża swój zachwyt i na ile znam angielski to też był wiele lat przekonany, że pasywka jest najlepsza. Gdzieś na allegro są tanie (a na pewno nie najgorsze) pentody 5636 w wykonaniu militarnym. Przecież nie muszą być akurat EF86 czy E80F. Układ prosty jak budowa cepa a efekt może być całkiem zaskakujący. Miałem się w to bawić ale ostatnio czas i nerwy pochłonął mi lampowy pre phono. Zdaje się, że te 5636 użyte są w najnowszym pre phono z firmy Zontek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze doczytałem że obciążenie ma mieć 200k?

 

Pozdro

Raczej na pewno.

Poniżej rozwiązanie z niską impedancją wyjściową:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy ja dobrze doczytałem że obciążenie ma mieć 200k?

tak dobrze przeczytałeś 200 k lub większe ,przy tym kondensatorze 0,22uF ,jak wstawisz 2,2 uF to obciążenie dramatycznie spadnie nawet poniżej 10k .

 

E80F to jest genialna pentoda.

 

Dajcie sobie ludzie spokój z tym Velmanem ,jest to bardzo przeciętny pre do Lamma brakuje mu lat świetlnych.

No może mniej niz przeciętny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moltos - dzięki za sugestie - moja końcówka ma 22k (UGODA) więc tej konfiguracji nie sprawdzę, ale za tą drugą bardzo dziękuję!

Zelo7 - na forum jest wiele pozytywnych komentarzy więc dlaczego nie spróbować - wiesz pewnie, że najlepiej się przekonać na własne uszy. Znam osoby, którym on dobrze gra, więc byłem ciekaw, w końcu to hobby, ale dzięki:)

Coś mi się wydaje, że wszystkie drogi prowadzą do LAMM'a i pewno z ciekawości go wykonam jako kolejnego kandydata do obalenia pasywki z tronu:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

PC+DAC PCM1795/NUDA+TELEFUNKENS600/KHOZMO+ALEPH J 2xMONO+HURRICANE=DIY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.