Skocz do zawartości
IGNORED

Czy zagraża nam Czarnobyl 2


ted125

Rekomendowane odpowiedzi

Wobec przesuwającego się skażenia radioaktywnego isnieje potrzeba monitorowania stanu substancji radioaktywnej,mimo to brak rzeczowych danych wzbudza brak zaufania do rzetelnego zabiegania o nasze zdrowie.Istnieje natomiast kampania na rzecz budowy elektrowni atomowej.Czy nie mamy tu chęci ukrycia zagrożenia aby nie zakłócić jej przebiegu.Ale proponuje skupić sie na szukaniu zagrożenia dla naszego zdrowia.Może jednak śą znawcy tematu na naszym forum,którzy nam odsłonią

prawdę na dzisisj,jest zagrożenie czy nie.

Jakiego skażenia? Nie mylmy drobnego incydentu radiacyjnego z wybuchem reaktora.

Potrzeba monitorowania radiologicznego środowiska w sposób ciągły istnieje zawsze odkąd opanowane zostało wykorzystanie izotopów promieniotówrczych i ich produkcja, w celu zapewnienia bezpieczeństwa radiologicznego kraju.

Jeśli chodzi o Japonię to dla nas zagrożenia nie ma. Jeśli chodzi o bezpośrednie sąsiedztwo Polski to z racji istnienia dziesiątek elektrowni atomowych w Europie istnieje zagrożenie związane i ich funkcjonowaniem, choć niewielkie. Poza tym oczywiście groźba terroryzmu nuklearnego i użycia broni jądrowej w jakimś konflikcie dotyczy większość krajów.

 

Takie zdjęcia można zrobić w dowolnym miejscu na świecie. Rak po prostu się zdarza - jak na razie udowodniono wyłącznie podwyższoną zachorowalność na raka tarczycy wskutek Czarnobyla (i niewłaściwej reakcji władz). Może kilkadziesiąt przypadków śmiertelnych.

Nowotwór tarczycy przebiega w większości bezobjawowo, w postaci utajonej, tzw. niemej. Chorzy nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Poza tym od tego czasu częściej się go diagnozuje bo po prostu zleca się takie badania, stąd więcej wykrytych przypadków.

Wracając do tematu wątku - ryzyko jest zawsze. Rekord bezpieczeństwa elektrowni atomowych jest jednak zupełnie niezły w porównaniu z wypadkami górniczymi, pylicą płuc i innymi chorobami zawodowymi, nie mówiąc już o zanieczyszczeniu środowiska popiołami czy metalami ciężkimi z węgla (niektóre są nawet radioaktywne). E=mc2, 1kg materiału rozszczepionego odpowiada energii dziesiątek tysięcy ton chemicznych paliw w typie trotylu czy węgla.

 

Do tego fakt, że technologia elektrowni atomowych idzie do przodu, nikt już nie robi reaktorów grafitowych (Czernobyl) a te z Fukushimy też już swoje lata miały.

 

Ciekawa jest też jedna rzecz - skoro Czernobyl to taka klęska, jałowa od promieniowania ziemia - to jakim cudem pozostałe reaktory pracowały dobre 10 lat po katastrofie?

 

Obawy co do przejęcia zużytych prętów i zrobienia z nich bomby - natura czy Bóg nas przed tym dość dobrze zabezpieczyli. Krótko mówiąc - ze zużytych prętów bomby się nie zrobi, z przyczyn dość skomplikowanych ale działających.

Japonia: Radioaktywność wody 10 mln razy ponad normę

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

A jaką niby radioaktywność ma mieć woda chłodząca reaktor? Przecież nikt jej nie wpuszcza w wodociągi ani nie podaje do picia. Więc jest to całkowicie normalny stan.

Za interią:

Poziom radioaktywnego jodu w reaktorze jest "ekstremalnie wysoki" - poinformowała Kyodo.
Fuck! A jaki ma być? Po zatrzymaniu reaktora powstaje tzw. jama jodowa będąca stanem przejściowego zatrucia reaktora ksenonem-135, który ma wyjątkowo duży przekrój czynny na wychwyt neutronów [270 mln fm2]. Izotop ten powstaje wskutek rozszczepienia U-235 i przez jod-135 więc gazowy ksenon musi być w czasie normalnej pracy usuwany z prętów paliwowych reaktora przez medium chłodzące. Są to izotopy krótko żyjące ( t1/2 < 10h).

 

Obawy co do przejęcia zużytych prętów i zrobienia z nich bomby - natura czy Bóg nas przed tym dość dobrze zabezpieczyli. Krótko mówiąc - ze zużytych prętów bomby się nie zrobi, z przyczyn dość skomplikowanych ale działających.

Można zrobić tzw. brudną bombę. Zawarty w wypalonym paliwie pluton [izotop 239Pu] jest najsilniejszą znaną trucizną, również radiotoksyczną (dop. stężenie jest 10 mln razy mniejsze niż HCN, równe 1,5kBq) ze względu na gromadzenie się w kościach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

<Nowotwór tarczycy przebiega w większości bezobjawowo, w postaci utajonej, tzw. niemej. Chorzy nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Poza tym od tego czasu częściej się go diagnozuje bo po prostu zleca się takie badania, stąd więcej wykrytych przypadków>.

 

czestosc raka tarczycy na ukrainie przed awarią była taka jak srednia w Europie tzn ze diagnostyka była OK

skok był odpowiednio dla grup wiekowych w 1995 i 2001

czyzby w tych latach na Ukrainie pracowali wszyscy na 3 zmiany ze tyle wykryli :)czy tez jest to naturalna kolej rzeczy zwiazana z katastrofą

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Radiotoksyczność plutonu okazała się jednak papierowym tygrysem. Wcale nie jest taki bardzo groźny. Wśród personelu (25 osób) który w drodze wypadków przy pracy sztachnął się plutonem nie zanotowano przypadków raka, mimo że wg. teorii o demoniczności plutonu wszyscy powinni dawno nie żyć.

<<<<<8.II.2007 – wyłączenie czterech z 10 reaktorów w szwedzkich elektrowniach atomowych. We wszystkich przypadkach zdecydowano się na ten krok z powodów bezpieczeństwa. W dwóch reaktorach stwierdzono nadmierne stwardnienie gumowej izolacji. Inny reaktor miał problemy z chłodzeniem, a w kolejnym nie można było prawidłowo odczytać danych o pracy urządzenia. Do tej pory nie wiadomo, kiedy reaktory zostaną ponownie uruchomione. To poważny problem dla Szwedów, którzy około połowy energii elektrycznej otrzymują ze swoich elektrowni atomowych. Szczególnie dotkliwe jest wyłączenie dwóch z trzech reaktorów w elektrowni Forsmak. Ten zakład, który należy do szwedzkiego koncernu Vattenfall i niemieckiego E.ON, dostarcza aż jedną szóstą energii w Szwecji, głównie dla Sztokholmu. Plaga awarii dotknęła szwedzkie elektrownie atomowe już w połowie zeszłego roku. Wtedy - głównie z powodów bezpieczeństwa - wyłączono na kilka miesięcy aż pięć z 10 reaktorów. Spowodowało to nagły wzrost cen energii w Szwecji.

1.III.2007, Niemcy – w ogródku leczącego się psychiatrycznie, byłego sprzątacza elektrowni jądrowej Wurgassen, policja znalazła 14 prętów paliwowych.

28.VI.2007 – odłączenie od sieci niemieckiej EJ Krümmel po pożarze transformatora. Operator elektrowni próbował ukryć wypadek przed opinią publiczną. Elektrownia pozostała wyłączona przez dwa lata.

18.VII.2007, Japonia – kolejny wyciek radioaktywny. Około 100 kadzi zawierających płynne odpady o niskim stopniu radioaktywności przewróciło się w elektrowni jądrowej Kashiwazaki-Kariwa na skutek poniedziałkowego trzęsienia ziemi w Japonii. Koncern Tokyo Electric, zarządzający japońskimi elektrowniami atomowymi, potwierdził wykrycie kolejnego wycieku materiałów radioaktywnych.

10.X.2007 – ośmiu byłych dyrektorów ośrodka badań nuklearnych w miejscowości Rotondella, koło Matery na południu Włoch, jest podejrzanych o udział w nielegalnej produkcji plutonu, handel substancjami radioaktywnymi i łamanie przepisów dotyczących ich składowania. Okazało się, że pluton oraz groźne odpady radioaktywne "znikają" z ośrodka. Dopiero pięć lat później śledczy odkryli, że kontrolę nad tymi materiałami przejęła mafia, która dostarczała nawet statki do ich przewozu. Substancje te trafiały między innymi do Somalii, ale część odpadów wyrzucano do morza lub zakopywano w miejscowości Pisticci niedaleko centrum badań nuklearnych. Przed kilkoma dniami prokurator nakazał przekopanie terenu w tej okolicy. Ilość przejętych przez mafię substancji była ogromna - szacuje się, iż było to co najmniej 600 pojemników. Kiedy w 1995 roku jeden z kapitanów włoskiej marynarki wojennej rozpoczął współpracę z prokuraturą antymafijną, zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach.

25.X.2007, Rosja – naruszenie zasad bezpieczeństwa spowodowało radioaktywny wyciek w zakładach nuklearnych Mayak na Uralu.

Z powodu wadliwego zaworu nastąpił wyciek ze zbiornika z płynnymi odpadami radioaktywnymi. Zanieczyszczeniu uległa droga na terenie zakładów na długości 1,5 km.

2.XI.2007 – PHOENIX, USA Elektrownia jądrowa została zamknięta po tym jak ochrona znalazła bombę rurową w ciężarówce należącej do kontraktowego pracownika. Władze amerykańskie twierdzą, że Al Kaida wciągnęła elektrownie atomowe na listę potencjalnych celów, w związku z czym rozważane jest wprowadzenie bardziej restrykcyjnych przepisów i programów bezpieczeństwa przy zatrudnianiu pracowników.

13.XI.2007 Bośnia i Hercegowina – kradzież tony napromieniowanych pojemników z piwnicy szpitala Banja Luce.

15.IV.2008 – hiszpańska Rada Bezpieczeństwa Nuklearnego (CSN) nakazała przebadanie 800 osób w celu sprawdzenia, czy wyciek radioaktywny, do którego doszło 28 listopada w elektrowni atomowej w Asco koło Tarragony, rzeczywiście nie był niebezpieczny, tak jak to twierdzą operatorzy elektrowni. O wycieku radioaktywnym w katalońskiej elektrowni atomowej poinformowano dopiero pod koniec marca, a więc z czteromiesięcznym opóźnieniem.

20.V.2008 – na skutek trzęsienia ziemi zostało uszkodzonych kilka chińskich "obiektów nuklearnych" - potwierdza agencja Xinhua. Według oficjalnych komunikatów, "wykryto ponad 30 obiektów wydzielających promieniowanie, ale większość z nich już zabezpieczono". Obecnie nie ma zagrożenia - zapewniają władze. Światowe agencje przypominają jednak, że wcześniej władze chińskie twierdziły, iż wszystkie obiekty nuklearne na obszarze dotkniętym trzęsieniem ziemi są bezpieczne. Podważa to wiarygodność obecnych chińskich zapewnień o tym, że sytuacja jest pod kontrolą. Trzęsienie ziemi zniszczyło m.in. reaktory atomowe używane do celów cywilnych - obiekty energetyczne, naukowe i medyczne. Jednak francuskie źródła mówią też o obiektach do produkcji paliwa nuklearnego i o dwóch bazach broni jądrowej. Kilka dni temu "New York Times" pisał, że w Syczuanie znajduje się też fabryka głowic nuklearnych. W wydrążonych w skale tunelach mieszczą się tajne składy pocisków jądrowych. Na skutek trzęsienia ziemi tunele te mogły ulec zniszczeniu. Prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się, czy doszło do napromieniowania jakiegoś terenu, takiego jak miało miejsce po katastrofie w Czarnobylu. Chińskie władze będą zapewne starały się ukryć niewygodne dla siebie informacje.

7.VI.2008 – z tygodniowym opóźnieniem władze kompanii Energoatom, operatora ukraińskich elektrowni atomowych, poinformowały, że 29 maja w elektrowni atomowej w Równem doszło do awarii, choć bez wycieku radioaktywnego. Na jednym z 11 tysięcy generatorów pary wykryto nieszczelność. Wyciek wynosił 3 litry na godzinę przy dopuszczalnym poziomie 4 litrów na godzinę – poinformował dyrektor wykonawczy Energoatomu Wiktor Stowbun. Ukraińskie media zarzucają władzom świadome dezinformowanie opinii publicznej, gdyż w reakcji na plotkę o radioaktywnym wycieku w Równem, Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych konsekwentnie utrzymywało, iż ukraińskie elektrownie atomowe pracują bez najmniejszych zakłóceń.

7.VII.2008, Francja – 30 tysięcy litrów skażonej uranem wody pochodzącej z elektrowni jądrowej Tricastin skaziło glebę i 2 rzeki. Lokalne władze natychmiast zakazały picia wody z zagrożonego terenu, łowienia ryb, pływania i uprawiania sportów wodnych oraz używania wody ze skażonych rzek do podlewania zbiorów. Miejscowi producenci wina rozważają podanie do sądu EJ Tricastin ze względu na utratę marki produkowanego wina. Co więcej, wykryto skażenie gruntu, które musiało nastąpić w poprzednich latach. W październiku 1998 French Atomic Energy Commission wykryła odpady zawierające uran potajemnie przechowywany na terenie elektrowni już od lat 70-tych . Eksperci już wtedy ostrzegali, że woda deszczowa wymywa uran do wód gruntowych. Odpady te schowane były w kopcu ziemi 6-cio metrowej wysokości.

18.VII.2008, Francja – Romans-sur-Isère, zakład przetwarzania paliwa jądrowego. Z pękniętej rury sączył się wzbogacony uran.

18.VII.2008, Francja – elektrownia jądrowa w dolinie Rhône, na południu od Lyonu. 15 pracowników wystawionych na kontakt z promieniotwórczym kobaltem.

24.VII.2008 – podczas kolejnej awarii francuskiej EJ Tricastin zostaje napromieniowanych 100 pracowników.

7.VIII.2008 – z amerykańskiej łodzi podwodnej, która pływała po wodach Japonii i innych państw azjatyckich, przez dwa lata wyciekały śladowe ilości substancji radioaktywnej - poinformowali przedstawiciele marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. Strona amerykańska nie podała dokładnych danych, ale utrzymuje, że poziom był "mało istotny" i "niezwykle niski".

24.VIII.2008 – wielki pożar w hiszpańskiej elektrowni atomowej Vandelios II. Przez dwie godziny strażacy walczyli z ogniem, który wybuchł w jednym z generatorów. Choć z reaktora nie wyciekło radioaktywne paliwo to i tak elektrownię trzeba było wyłączyć.

29.VIII.2008 – belgijskie władze zmieniły zdanie i zakazały mieszkańcom walońskiej gminy Fleurus spożywania miejscowych warzyw, owoców, mleka i wody deszczowej. To skutek wycieku radioaktywnego jodu, do którego doszło w ubiegły weekend w laboratorium IRE. Jeszcze we wtorek - w reakcji na weekendowe doniesienia o wycieku jodu - Bruksela uspokajała, że nie ma żadnego zagrożenia dla ludności, ani dla środowiska naturalnego. W czwartek wieczorem władze zmieniły zdanie, gdy okazało się, że w próbkach trawy poziom radioaktywności był dużo wyższy niż szacowano. Już w piątek rano na ulice miasta Fleurus we wschodniej Belgii skierowano policyjne samochody nadające ostrzegawcze komunikaty.

8.IX.2008, Francja – podczas prac konserwacyjnych w EJ Tricastin, zostały uszkodzone dwie jednostki zawierające substancje materiałów paliwa rozszczepialnego, które robotnicy chcieli usunąć, operacja została całkowicie zatrzymana a całe pomieszczenie ewakuowano.

22.X.2008 – amerykańska firma Otis wymienia w ponad 550 windach we Francji przyciski, ponieważ okazały się one ... napromieniowane. Francuski urząd bezpieczeństwa atomowego (ASN) poinformował, że ok. 20 pracowników firmy Mafelec - francuskiego poddostawcy Otisa - zostało napromieniowanych. Byli narażeni na dawkę promieniowania trzykrotnie większą od dopuszczalnej. Jako źródło promieniowania eksperci ASN zidentyfikowali przyciski wind, skażone radioaktywnym kobaltem-60. Według ASN skażone wyroby z Indii trafiły do różnych krajów, m.in. do Szwecji i Niemiec.

9.IX.2008 – trzej Chińczycy kupili w Kirgistanie za 2 tys. dolarów kulę zubożonego uranu. Następnie udało im się przemycić 270 kilogramowy kawał metalu do Chin.

3.XI.2008 – przez Europę jechał radioaktywny pociąg. Gdy tylko zatrzymał się na stacji, serbscy celnicy niemal natychmiast wezwali radiologów. Transport złomu z Bułgarii był silnie napromieniowany. Norma była przekroczona aż 3 tysiące razy. Pociąg zawrócono. A Bułgarzy stwierdzili po prostu, że się pomylili.

13.XI.2008 – strażacy przez kilkadziesiąt minut walczyli z ogniem w reaktorze atomowym w elektrowni Onagawa w Japonii. Na szczęście reaktor, w którym wybuchł pożar, był wyłączony. Szefowie elektrowni zapewniają, że nie było żadnego wycieku. Strażacy ruszyli do akcji, gdy zobaczyli biały dym z reaktora. Na szczęście okazało się, że pożar dopiero się zaczął, a płomienie nie sięgają prętów paliwowych. Walka z ogniem trwała aż godzinę, jednak ratownikom udało się ją wygrać.

19.XI.2008 – elektrowni jądrowej w Carcassonne na południu Francji groziła eksplozja. Inspektorzy francuskiej Agencji Bezpieczeństwa Nuklearnego alarmują, że rury z płynnym gazem są tam przerdzewiałe. Na szczęście, zaczęła się już ich wymiana.

2.I.2009 – ataki rakietowe ze Strefy Gazy zmuszają coraz większą liczbę Izraelczyków do ucieczki na północ kraju, która pozostaje poza zasięgiem ostrzału. W ostatnich dniach rakiety po raz pierwszy dosięgły Beer-Szewy, która znajduje się 40 kilometrów od Gazy. Amerykańska telewizja FoxNews donosi, że izraelska armia obawia się, iż kolejnym celem może stać się Dimona - reaktor atomowy 5 kilometrów na wschód od Beer-Szewy.

28.I.2009 - wyciek 47 litrów ciężkiej wody i radioaktywnej (zawierającej tryt) w centrali Chalk River, Kanada.

4.II.2009 - zanieczyszczenie jezior w Hercegowinie francuskimi odpadami radioaktywnymi.

11.II.2009 - reporterzy francuskiej telewizji 3 podczas dziennikarskiego śledztwa wykryli iż 300 milionów ton odpadów radioaktywnych pochodzących z francuskich kopalni uranu, na przestrzeni dziesięcioleci zostało rozproszonych na wsiach, nieopodal ośrodków mieszkalnych oraz posłużyło do budowy domów, szkół i placów zabaw dla dzieci. Odpowiedzialny jest za nie francuski koncern Areva (dawniej Cogema), ale nikt nie sprawuje nad nimi kontroli. W niektórych miejscach poziom tła jest przekroczony 60 razy.

12.II.2009 - z ośrodka badań nuklearnych w Los Alamos, USA, zostało skradzionych 67 komputerów. Kierownictwo Los Alamos zaprzecza jakoby komputery zawierały ważne informacje.

13.II.2009 - w 12 niemieckich landach skonfiskowano ponad 150 ton metali radioaktywnych, pochodzących z Indii. Zanieczyszczenie spowodowane zostało przez radioaktywny izotop kobaltu60, który dotarł do Niemiec z trzech różnych fabryk hinduskich. Przy tak wysokim poziomie zanieczyszczenia, 5 ton zostało przekazanych GNS, niemieckiej spółce odpowiedzialnej za przetwarzanie odpadów nuklearnych.

22.II.2009 - trzeci wyciek radioaktywny instalacji Chalk River, Kanada, od grudnia 2008.11 litrów zanieczyszczonej wody wyciekło na zewnątrz, przyczyną były małe dziurki w rurociągu. Rurociąg został naprawiony a reaktor pozostał aktywny, wyciek nie stworzył opóźnień przy produkcji.

5.V.2009 - kolejny wypadek w EJ Paks, Węgry. Awaria nastąpiła podczas prac remontowych na jednym z bloków, a jej przyczyną było przerwanie liny nośnej wyciągarki pracującej nad otwartym reaktorem. W wyniku awarii przyrządy pomiarowe spadły do wnętrza reaktora. Podobny wypadek miał miejsce w roku 2008, z powodu nieuwagi pracowników. Warto przypomnieć że w 2003 r. w tejże elektrowni doszło do poważnego wypadku, mogącego doprowadzić do nieobliczalnej w skutkach katastrofy.

5.VII.2009, Niemcy – radioaktywna solanka wycieka z zamkniętego, nie do końca legalnego składowiska odpadów Asse II. Skorodowane, zalane wodą gruntową zbiorniki rozszczelniły się uwalniając radioaktywny roztwór.

Lipiec 2009 – seria wypadków w niemieckiej EJ Krümmel koło Hamburga. Uszkodzenia prętów sterujących i przynajmniej kilku prętów paliwowych. Zarząd przyznał, że awaria była dużo poważniejsza niż oficjalnie przekazywano wcześniej. Wokół elektrowni wykryto skażenie gleby i roślinności izotopami radioaktywnymi.

22.I.2010, Niemcy – podczas wypadku w zakładzie wzbogacania uranu Gronau w Nadrenii napromieniowany został jeden pracownik.

26.I.2010, Wielka Brytania – zasygnalizowane (od 2001 roku do końca 2009), przez pracowników centrali nuklearnych, 1.343 wypadki w Health and Safety Executive od 2001 roku do dnia dzisiejszego: 773 zaklasyfikowanych jako niegroźnych, 563 jako anomalie bezpieczeństwa, 7 jako szkodliwych.

Marzec 2010, USA – w EJ Vermont Yankee z dziurawych podziemnych rur doszło do wycieku radioaktywnej cieczy do wód gruntowych. Operator pytany wcześniej o możliwość skażenia gruntu twierdził że obiekt rur podziemnych nie posiada…

6.IV.2010, Francja – trzeci wypadek nuklearny w ciągu mniej niż trzech tygodni w centrali nuklearnej w Cattenom. Znaczący wyciek w hali maszynowej spowodowany błędem człowieka w czasie prac konserwacyjnych. Wyciek był na tyle duży, iż technicy jednostki produkcyjnej nr 2 zmuszeni byli zamknąć urządzenia.

17/18.IV.2010, Francja – wykrycie wewnętrznego skażenia (40% ponad roczny limit) pracownika przedsiębiorstwa z zewnątrz, podczas systematycznej kontroli kiedy mężczyzna opuszczał strefę nuklearną centrali w Cattenom

5.V.2010, Indie – w mieście Mayapuri, 35-letni robotnik zmarł zakażony maszyną napromieniowaną kobaltem wypuszczonym przez Uniwersytet Nowej Delhi w pobliżu stoczni.

5.V.2010, Indie – odkrycie zagrzebanych w ziemi odpadków radioaktywnych sprzed 20 lat, na terenach kampusu uniwersyteckiego w Nowej Delhi.

7.V.2010, Francja – Raport 2009 Obrony Narodowej nt. bezpieczeństwa nuklearnego i ochrony radioaktywnej 4 francuskich centrali nuklearnych położonych w Rhône–Alpes: CO DWA DNI WYPADEK.

CENTRALA W BUGEY. 47 wypadków:

- 31 dotyczących bezpieczeństwa nuklearnego (8 zaklasyfikowanych na poziomie 1 skali INES)

- 10 dotyczących ochrony radiologicznej

- 5 dotyczących otaczającego środowiska

- 1 dotyczący transportu materiałów radioaktywnych

CENTRALA W SAINT ALBAN. 41 wypadków:

- 27 dotyczących bezpieczeństwa nuklearnego (5 zaklasyfikowanych na poziomie 1 skali INES)

- 7 dotyczących ochrony radiologicznej

- 6 dotyczących otaczającego środowiska

- 1 dotyczący transportu materiałów radioaktywnych

CENTRALA W CRUAS - MEYSSE. 49 wypadków:

- 41 dotyczących bezpieczeństwa nuklearnego (6 zaklasyfikowanych na poziomie 1 skali; 1 zaklasyfikowany na poziomie 2)

- 5 dotyczących ochrony radiologicznej

- 3 dotyczące otaczającego środowiska

CENTRALA W TRICASTIN. 44 wypadki:

- 37 dotyczących bezpieczeństwa nuklearnego (8 zaklasyfikowanych na poziomie 1 skali INES)

- 3 dotyczące ochrony radiologicznej

- 4 dotyczące otaczającego środowiska

PONADTO: 90 wypadków (określanych jako “znaczące wydarzenia”) miało miejsce w bazach nuklearnych (budynki, w których odbywa się cykl palny, laboratoria logistyczne lub składowanie materiałów nuklearnych).

11.V.2010, Indie – Bhabha Atomic Research Centre (BARC). Przypadkowy wyciek substancji radioaktywnej podczas przelewania przez naukowca substancji chemicznej z jednego zbiornika do drugiego. 10 osób poddanych odkażaniu.

13.V.2010, USA – kolejny wyciek w Oyster Creek w New Jersey, w najstarszej centrali jądrowej. Zanieczyszczone warstwy wodne. Zanieczyszczenie zostało zaklasyfikowane jako pięćdziesięciokrotnie wyższe niż limit przewidziany przez prawo.

23.V.2010 – awaria w Chińskiej EJ Daya Bay. Do czerwca zarząd elektrowni utrzymywał tą informację w tajemnicy. Wg niezależnych ekspertów doszło do uszkodzenia elementów paliwowych i dużej emisji radioaktywnego jodu J-131. Elektrownia znajduje się 50 km od Hong Kongu.

26.V.2010 – fabryka Feursmétal, Feurs, Loira, Francja. Podczas naprawy urządzenia radiogramu przemysłowego (gammografu), nastąpił przypadkowy wyciek cząstek kobaltu 60, który skaził 6 osób obecnych w pomieszczeniu.

1.VI.2010, USA – znaleziono małą rzeczną rybę niedaleko centrali Vermont Yankee, napromieniowaną strontem-90 (związkiem, który zanieczyszcza również glebę w okolicach centrali).

21.VI.2010 – nieprawidłowy poziom napromieniowania jądrowego w okolicach granicy między Koreą Płn. i Koreą Płd. Przyczyny nieznane.

4.VII.2010 – kilkudziesięciu strażaków całą noc gasiło pożar w elektrowni Sizewell w Suffolk niedaleko Leiston, 160 km na wschód od Londynu. W budynku, w którym przechowywano również paliwo, zapalił się węgiel drzewny używany jako materiał filtracyjny.

3.VIII.2010, Rosja – pożary wynikłe z panujących od kilku tygodni upałów zagrażają federalnemu ośrodkowi jądrowemu w Sarowie. W czasach sowieckich obiekt nazywał się Arzmas-16, do dziś wytwarzana jest tam broń jądrowa. Ogień sięgnął już jednego z poligonów na terenie kompleksu. W walce z żywiołem biorą udział tysiące strażaków i żołnierzy, a także okoliczna ludność.

11.VIII.2010, Rosja – pożary dotarły do obszarów skażonych po katastrofie czernobylskiej. Niektóre obszary skażonej strefy ogień objął już w lipcu, co dotychczas było ukrywane. Podczas pożaru lasu w skażonej strefie radioaktywny pył unosi się wraz z dymem na znaczną wysokość i jest przenoszony z wiatrem na tereny, nie objęte skażeniem. Może się więc przyczynić do tak zwanego wtórnego skażenia zamieszkanych obszarów poza strefą>>>>>>>

 

 

mała lista awarii i skażeń w ciagu kilku ostatnich lat, ciekawe jak pozyskuja te informacje

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Nic, brak ofiar śmiertelnych. To są zwykłe incydenty, zdarzenia losowe, zaniedbania, naruszenia zasad bzpieczeństwa lub wypadki nie związane z działniem samych reaktorów bezpośrednio (pożar transformatora, przewrócone beczki). To są błędy obsługi, decydujący jest tu czynnik ludzki który jest największym źródłem zagrożenia.

...

 

Oczywiście, że nieszczęście może się zdarzyć. Ot za granicą u Niemców mamy jedną starą elektrownię. A stamtąd nad Szczecin wieją najczęściej wiatry.

 

Bezpieczeństwo to: Nie budować elektrowni na terenach sejsmicznych (powodziowych i takich tam...), wywalić z nich ludzi (Czernobyl to idiotyczne eksperymenty jakichś debili) i oczywiście technologie uniemożliwiające skażenie nawet podczas poważnych ataków terrorystycznych.

 

Ludzie to największe zagrożenie...

Lobby przeciwników energii atomowej istnieje jak widać.

 

Ciekawe jednak, co by było jakby policzyć sumaryczną aktywność uwlonionych do środowiska substancji promieniotwórczych, a następnie zrobić podobną kalkulację dla popiołów z elektrowni węglowych. Obawiam się że węglowe uwolniły znacznie więcej. Dlaczego? Elektrownie węglowe generują miliardy ton popiołów, gdzie naturalne substancje radioaktywne są mocno zagęszczane. Z racji ilości te odpady nie mogą być traktowane z takim nabożeństwem jak zużyte pręty.

 

Dla atomu alternatywy nie ma jeżeli chcemy mieć prąd w gniazdkach i fabrykach.

Lobby przeciwników energii atomowej istnieje jak widać.

 

Ciekawe jednak, co by było jakby policzyć sumaryczną aktywność uwlonionych do środowiska substancji promieniotwórczych, a następnie zrobić podobną kalkulację dla popiołów z elektrowni węglowych. Obawiam się że węglowe uwolniły znacznie więcej. Dlaczego? Elektrownie węglowe generują miliardy ton popiołów, gdzie naturalne substancje radioaktywne są mocno zagęszczane. Z racji ilości te odpady nie mogą być traktowane z takim nabożeństwem jak zużyte pręty.

 

Dla atomu alternatywy nie ma jeżeli chcemy mieć prąd w gniazdkach i fabrykach.

 

problem jest inny: po prostu przyjmujac kazda okolicznosc elektrownia atomowa ma mozliwosc skazenia ludnosci i srodowiska, zapoczatkowaniu nowych chorob oslabieniu gatunku... i niewazne ze procent powstania tego problemu teraz bedzie 1% czy 0.1%, ludzka psychika jest tak skomplikowana i dazaca do wladzy ze gdyby sie nadarzyla okazja to nawet jest zdolna kosztem ludzkosci to zrobic wiec gdy cos sie zmieni na swiecie (czy to z przyczyn natury - jak trzesienie ziemi w japonii czy ludzkich - terroryzm, czy konfliktowych - wojny itp) to ryzyko moze wzrosnac a wtedy juz bedzie za pozno... tu jest problem

chwilowy brak działalności w audio.

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • Biuletyn

      Chcesz być na bieżąco ze wszystkimi naszymi najnowszymi wiadomościami i informacjami?
      Zapisz się
    • KONTO PREMIUM


    • Ostatnio dodane opinie o sprzęcie

      Ostatnio dodane opinie o albumach

    • Najnowsze wpisy na blogu

    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

     

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat oraz na ukrycie połowy reklam wyświetlanych na forum.