Skocz do zawartości
IGNORED

na tonsilach da sie zrobić bd kolumny??


rc24

Rekomendowane odpowiedzi

GDN13/50 z których robiłem kolumny miały Qts=0.42 Qms=1.83 Qes=0.54 Vas=9l. To bardzo dobry kompromis, bo basu sporo, a w górze ciągnie do 5 khz. Jeśli dodamy basu (np.przez zwiększenie Qts) to nam góra ucieknie. a jeśli dla zwiększenia wyrazistości średnicy, zwiększymy indukcje w szczelinie to nam bas ucieknie. Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ogulnie zecz biorac to z Tonsila bata nie ulepisz!Jest to wyjatkowo nierefolmowalna firma.

Produkty Tonsila przypominaja historie zycia Poloneza... tlukli go i tlukli a i tak klamki te same panie byly...?!

Za niewiele wiekrze pieniadze mozna zrobic przyzwoite boxy z Vify lub Audaxa!

Moja odpowiedz brzmi"szkoda czasu ".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to za 5 razy większe pieniądze można zrobić kolumny z Vify lub Audaxa. A za 20 razy większe pieniądze można zrobić kolumny z Accutona - No i co z tego???

 

Poza tym nie słyszałem żeby FSO Polonez był sprzedawany pod markami zachodnich producentów - a Tonsile są, więc chyba nie jest tak źle z ich jakością i z osiągami. Raczej w ten sam sposób oceniają je zachodnie firmy, które te głosniki stosują w swoich wyrobach.

 

Łączyłem je, z dobrym efektem, z Vifami - i to nie tymi tanimi.

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj skończyłem kolumny na Tonsilach GDN 20/80/2 i Audaxach TW025A0 w obudowie bass reflex 38l. Wyglądają super,a jak grają - Tannoy M2 brzmi przy nich jakby się zepsuł. Zwrotnica wymaga szlifu,ale początkowy efekt jest naprawde OK. Proaca z tego nie bedzie,ale warto było. Próbujcie-frajda gwarantowana!

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Drakul.Pisząć w dyskusji zdanie:"Ogulnie zecz biorac to z Tonsila bata nie ulepisz!" bardzo mi ułatwiasz zadanie. Jeśli ktoś kupi 13/50 z nadrukiem Mission to pewnie będzie zadowolony. Zmiana nalepki na Tonsil drastycznie pogorszy parametry. MYŚLENIE MA KOLOSALNĄ PRZYSZŁOŚĆ!!!!!!!!!!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale się Panowie kłócicie... Chyba można inaczej pomóc człowiekowi...

Mam przyjemność znać Tonsil, znam też jego gł. zespół kierujący. Zgadzam się, że z malucha nie zrobisz z Mercedesa. Gdyby prowadzący to forum miał "wejście" do Tonsila, to mógłby zrobić sobie głośnik z membraną, magnesem i T,S, jaki by sobie zamarzył. W momencie, kiedy ma się, aż tak dowolną rękę można próbować "fiknąć" na wyższą półkę. Robienie tego za pomocą Tonsilków kupionych w sklepie/hurtowni lepiej sobie zdecydowanie darować. Myślę, że niewiele osób z Was (może mówię to na wyrost) wie, że Tonsil - jeżeli mu się uda, a życze mu tego - szykuje zupełnie nowy materiał na membranę, przy którym "rżnięty i zwęglony" Scan Speak zaczyna odpadać. Pochłanianie drgań własnych, drgania obwodowe i wzdłużne zostały tutaj bardzo ładniie wybalansowane, tak samo szybkośc wędrowania i zanikania dźwięku w memebranie przy takiej technologii powinna dobrze "kierować" charakterystykami tegoż przetwornika.

Nie mogę zdradzić materiału, ani nic więcej, ponieważ w świecie dżentelmenów dźwiękowych też obowiązują pewne zasady.

Poszukaj już lepiej SEASA z serii budżetowej - kup wyskotonowy NoFerro 650 za 250zł sztuka + wybraną 13,lub 17-stkę z jego oferty - polecam przezroczysty polipropylen - tzw. "XP" - troszkę połyka detali i zmiękcza,ale jest miły w aplikacji i potem w słuchaniu. Zgadzam się, że poliprop. powienien odejść, ale ta mutacja jest całkiem o.k., a NoFerro - to wyjątkowo dobry stosunek jakości do ceny.

POWODZENIA

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o SEASY z membranami XP to one raczej bużetowe nie są. Akurat MT14 kosztuje ok. 410zł. Czyba że są jeszcze takie które udają tylko membrany XP (coś takiego widziałem - z jakims malutkim magnesem - na wygląd podobny - ale prawdopodobnie jedynie na wygląd ;) No Ferro 650 kosztuje ok. 350zł. Trudno wiec zgadnąć o jakich "tanich" SEASach napisałeś. Rzeczywiście KT27F lub KT28F można kupić za 200-225zł. - tyle co za Vifę PL27TG. Troche drogo jak na głosnik "miły w aplikacji" :)))

 

Mówiąc o Tonsilach GDN13/40 i np. GDWK10/80/19 porzuszamy się w strefie cen 81-88zł. za niskotonowy i 56zł. za wysokotonowy (choć tu akurat warto wydać więcej na kopułkę Seasa lub Vify). To mała różnica - "tylko" 5 razy taniej :)

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13/40 i 13/50 kosztują ok70 PLN i prawdę mówiąc nie specjalnie wiem w jakim kierunku można je poprawiać, skoro przentują rozsądny kompromis. Bas przy swojej wielkości jest dobry, a pasmo sięgajace 5500Hz oznacza, że są w miarę szybkie. Przy tej wielkości głośnika materiał na membranę nie jest aż tak krytyczny. Oczywiście można stosować patenty Scanspeaka (nierezonujące zawieszenie,pierścienie magnetyczne itp)ale to ma znaczenie głównie marketingowe. Mam wielką ochotę zrobić takie kolumny(z b.dobrym wysokotonowym) dla porównania z uznanymi konstrukcjami na rynku. Może hi-end z tego nie wyjdzie,ale konkurencja z przedziałem 5-6 kzl byłaby dla mnie pouczająca. Czekam na odpowiedż dyskutantów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

=====

 

w sumie dobre pytanie - czy mozna cos z robić z Tonsili dobrego?

 

moja odpowiedź jest taka - i tak i nie zaleznie od tego ie chce się wydać na głośniki

Tonsil nie oferuje dobrych konstrukcyjnie głosników o czym się sam przekonałem

 

kilka lat temu ok 5 ukazał się taki głosnik jak 13/50/4 - 8 ohm dobry polipropylenowy z gumowym zawieszeniem magnesem b. duzym juz nie pamietam jego dokładnych parametrów

nadawał sie extra do BR w monitorach no ale co z tego - okazało się że wszystkie głosniki które kiedykolwiek zamontowałem u kogokolwiek wysypały sie - tzn popękało dolne zawieszenie o kresie tak rótkim jaki obejmuje gwarancja - na szczęście :)

co jest zaskakujące - jego liniowa praca jest w granicach 12 mm (+/-6 mm) i nie mozna zwalić tej wady na przesterowanie głosnika bo gdyby tak było to prędzej on by sie sfajczył niż uszkodził mechanicznie. Poza tym samo określenie mocy znamionowej obejmuje zarówno warunki przegrzania termicznego jak i uszkodzenia mechanicznego. Jesli uszkodzenia wystepują po uzyskaniu 80% jego możliwości w okresie tak krótkim jak 10 miesiecy to ewidentnie jest to waga seryjna.

 

mozna by tu wymieniać jeszcze inne nieudane konstrukcje tonsila albo i te udane ale tych drugich było znacznie mniej.

 

Wg mnie na bas tylko głosnik od 16 cm w górę z gumowym zawieszeniem dobrą celulozową membrana powlekaną bez względu na producenta. Jesli Tonsli takich nie ma to trudno - trzeba szukac gdzie indziej ale uważam że warto, bo wydać 80 zł za głośnik po to by go za 2 lata wymienić na ten za 200 zł to mija sie z celem. lepiej od razu kupić groższy i miec to z głowy na kilka ładnych lat z dobrym skutkiem.

 

 

co do wysokotonowców - odradzam - nawet te tekstylne i tytanowe, szkoda czasu i kasy.

abstrachując od Tonsila polecam w podobnym przedziale cenowym Visatona który bije na głowę przynajmniej technologicznie naszego krajowego producenta, choć i Visaton nie nalezy do przodowników w tej dziedzinie.

 

pozdrawiam

 

wniosek - może i dobra konstrukcja ale wykonana z materiałów byle jakich daleko odbiegających od tych firmowych zachodnich głośników.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bawię się głośnikami od 91roku i nie spotkałem jeszcze pękniętego dolnego zawieszenia (chodzi o resor przy cewce koloru zwykle żółtego) zarówno w głośnikach estradowych jak i domowych. To musiała być jakaś wpadka przy jednym typie (13/50/4).Przyznam,że jestem zaskoczony. Poza tym większy głośnik zwykle (ale nie zawsze) daje więcej basu. Czy to znaczy, że małe gośniki mam sobie darować? Do d'Appolito 13 jest chyba najlepsza i jeżeli mam porównywać 13 tonsilowską z konkurencją to wyłącznie w swojej kategorii. Dwa fłośniki 13cm dają powierzchnię podobną jak jeden 18cm. Praktyka zweryfikuje te opnie. Jeśli efek nie będzie dobry, to uznam zdanie sceptyków. Liczę na podobną reakcję z drugiej strony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi "Przemolu"

 

wbrew temu, co napisał kolega na temat rzekomej budżetowosci SEASA - ostatni cennik jaki przeczytałem zawiera ten wielce pozytywny głośnik wys. jakim jest NoFerro 900 (wcześniej się pomyliłem z oznaczeniem) za 249 zł/szt. + doradzam ,albo WT 171 XP za 390 zł/.szt - 17cm z membraną przeroczystą poliprop., lub tańszy jego brat 13 cm - też miła basowo wersja jak pamiętam za niższe pieniążki.

Serdeczna rada - najwięcej odłóż na same przetworniki, bo potem inaczej nawet najlepsza zwrotnica z taśmowymi cewkami + obudowa z 7cm MDF'u nie pomogą.... warto chwilę dłużej poczekać, a potem mieć satysfakcję na lata:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się bawie głośnikami sporo dłużej - bo jeszcze od czasów gdy jakoś kupić udawało się wyłącznie Tonsile - i również nie spotkałem się z "pękniętym" resorem dolnym. Co ciekawe opowiesci o palących się kopułkach Tonsila mozna włożyć miedzy bajki (dawno temu spaliłem GDWK9/80 bo pomyliłem obliczenie impedancji zwrotnicy). Również nie słyszałem o takim głosniku jak GDN13/50/4 natomiast słyszałem o GDN13/40/4 lub /2 lub /8 - z polipropylenowymi membranami gumowym zawieszeniem i dużym magnesem (takie układy magnetyczne są własnie w SEASie M14 kosztującym 410zł.:) I na pewno jego liniowe wychylenie to 3mm (a nie 6mm - tyle to nawet prawdopodobnie nie ma jego wychylenie maksymalne) Natomiast 4omowe wersje GDN13/50 i 13/50/1 mają membrany papierowe i liniowe wychylenie 1mm (tyle wynika z wysokości cewki i szczeliny).

 

Skoro Totem i Opera stosują GDN13/40/2 w mini monitorach po 2000-2200zł./para to nie widzę powodu dla którego miałoby sie nie udać zrobienie na tych głośnikach dobrej kolumny. Akurat do D'apolito nadają się ze względu na małą średnicę , choć koniecznośc niskiego podziału pasma będzie zmuszała do poszukiwania drogiego głosnika wysokotonowego. Obawiam się że podział powinien byc poniżej 2Khz ze zwrotnicą symetryczną nieparzystego rzędu (choć może mogłabyć asymetryczna np. I/III rząd). A z moich doświadczń wynika że już VIFA PL 27TG-35 nie radzi sobie z wypełnieniem pasma poniżej 2,5Khz. Poniżej 3Khz z prostym filtrem juz słychać szorstkość brzmienia. Więc do niskiego cięcia to może Morel dałby radę???

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

======

 

co do parametrów tego głośnika który podawałem to jest to dostepne pod adresem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

co do max wychylenia membrany to jest to tak - zazwyczaj producenci nie podaja tego parametru ale ogólna miedzynarodowa norma określa iż max wychylenie membrany wyznacza się z założenia biorąc wysokość cewki.

 

 

niektórzy aby z założenia wynikała 100% liniowa praca całej cewki podają że max wychylenie to 80% wysokości cewki ale jest jedna zasada - wynikająca z praw fizyki, która mówi że cewka znajdujaca sie w polu magnetycznym może wychylić się na tyle na ile ma kontakt z polem magnetycznym padającym pod kątem 90*

jeżeli cewka jest wciągana bardziej objawia się to:

- wiekszymi zniekształceniami,

- uszkodzeniem mechanicznym,

- stukami membrany,

- przepaleniem cewki zbyt nadmierną mocą.

 

 

dlatego tez z powodzeniem możemy przyjąć że układ zawieszenia powinien z powodzeniem umożliwić wychylenie takie jaka jest wysoka cewka a nawet o wiele bardziej tak by nie nadwyrężać samego zawieszenia dolnego które jest odpowiedzialne za osiowe prowadzenie a także tego górnego odpowiedzialnego za max wychył.

 

 

 

sam głośnik GDN 13/50/4 jest całkiem dobry i gra OK dobre ma charakterystyki i jest stosunkowo szybki, a najwiekszy w tek klasie magnes (z oferty Tonsil) podaje mu niezłego kopa

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem cos takiego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

dla tych parametrów bardzo dobrze sprawować bedzie w obudowie compact przy pojemności 14,5 L

jako monitorek to może być on godny uwagi jako niskobudrzetowa kolumienka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona nosi nazwe - elektronika wirtualna :))) - co do glosnikow to by sie zgadzalo, bo podali dokladnie parametry GDN13/40/2 - 8om. GDN13/40/4 jest na wiekszym koszu i ma dodatkowy magnes. GDNy13/50 to byly dotąd glośniki z membranami papierowymi.

 

Dolny resor decyduje przede wszystkim o Qms glosnika. Zawieszenie odpowiada za prowadzenie membrany.

a Xmax dokladnie jest roznica dlugosci cewki i szczeliny. Za wyjatkiem glosnikow o rownej dlugosci cewki i szczeliny ;)

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxian - cos jak na konstruktora to masz słabą orientację w głosnikach :)))

 

Ty pokazujesz Nam STX-y. A ja PISALEM O TONSILACH. To jak porównywanie gówna do twarogu. STX ma rzeczywiście głośnik oznaczony (STX) GDN13/50/4 AK - na odlewanym koszu i bardzo solidny Ale to nie jest TONSIL a podane przy nim parametry są "WIRTUALNE" - dokładnie takie jak strona która podałeś ;) Przypuszczam że na tej stronie pomylono parametry Tonsilów z oznaczeniami nazw STX-ów.

 

Jedne z drugimi nie mają nic wspólnego - poza tym że STX podszywa się pod TONSILA uzywając oznaczeń sugerujących podobieństwo produktów (ciekawy wątek dla prawników Tonsila w postepowaniu o nieuczciwą konkurencję :)

 

TONSIL GDN13/40/2, /4, /8 powinien dobrze pracowac w obudowach 8-12litrów strojonych na 55-45Hz. A tego STX-a który pokazałeś nie znam, ale sądząc po całej ofercie producenta to parametry TS ma wyssane z palca.

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Qubric

==========

ja nie twierdze ze jestem konstruktorem który sie zna na wszystkich głośnikach.

Zazwyczaj bazuje na tych bardziej znanych firmach jesli juz mam cos zrobić to wybieram te lepsze i bardziej wiarygodne firmy

 

to że akurat model który podałem jest "wirtualny" to juz nie moja wina - poza tym wskazałem ze znalazłem coś takiego przy okazji szukania GDN-nów Tonsila.

Jesli to wprowadziło w błąd innych to jest to tylko wina tego który sprawparował dane tych głosników.

 

Ja tylko policzyłem jeden parametr i podałem do niego objętość

 

Jeśli ktokolwiek czuje się urażony to przepraszam ale jak i inni odczytałem to co zauważyłem na stronce.

 

zazwyczaj korzystam z Vifa, Audax, Visaton i to też tylko wtedy jak już coś robię na zamówienie

ostatnio siedzę raczej we wzmakach i na pewno sporo sie zmieniło o ofertę wszelkiej maści firm.

Tylko wypowiedziałem się o Tonsilu z perspektywy własnego doświadczenia z tą firmą

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co napisałeś wniosek jest aki że z takiej "perspektywy" doświadczenia z Tonsilem masz niewielkie lub raczej żadne. Skoro nie odrózniasz Tonsila od STXa. Jeżeli chcesz zdobyć dane o Tonsilach to po prostu napisz do Tonsila albo skontaktuj sie telefonicznie z jego działem konstrukcyjnym :)

 

Visaton ma dobre głosniki - ale te najdroższe i tak sa w cenach ok. 400zł. (np. Al130, Al170) A W130 są znacznie bliżej parametrami do podobnych Tonsili ale i tak 3 razy droższe. Jeżeli szukamy konkurencji jakościowo/cenowej dla Tonsila to można raczej zwrócić uwagę na Beyme albo Monacora (lub LPG w jego ofercie, choć podobno równiez Tonsil tam sprzedawał swoje wyroby :)))

 

Liczenie Vb na podstawie Vas i Qts to równiez żadna sztuka - wystarczy wziąc do reki katalog Intertechniki lub broszurę QBA z tabelami T-S. Problem w tym że większość głośników o Qts w okolicach 0,4 wymaga mniejszych obudów i strojenia niż obliczone w ten sposób (dlatego przydatne są programy symulacyjne).

 

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qubric z pełnym szacunkiem ale "perspektywa" współpracy z Tonsilem była krótka bo okoł 3 lat a dlatego krótka bo mozna cos lepszego dostać za relatywnie droższą cenę ale o lepszych parametrach.

 

co do policzenia Vb ze wzoru (Vas/(Qtc/Qts)^2-1)) jest sprawą banalną i to każdy może zrobić ale chyba zaczyna sie od tych wzorów najprostszych. Owszem jak uzupełnisz obliczenia konkretnym wykresem liniowym a nawet i wodospadowym to chyba to juz jest cos więcej niż tylko sucha symulacja na programie.

Zapewniam że ktos kto sie nie zna na tych sprawach nie bedzie umiał dobrze nawet takiego wykresu zinterpretować.

 

Sam pewnie się orientujesz bo gdyby nie twoja wiedza to i tak by Ci nic nie dało wpatrywanie sie w monitor.

 

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No! Zrobiło się wreszcie ciekawie! Można poczytać o paramertach, a nie nalepkach, ale czekam na gotowe egzemplarze do odsłuchu. Dwie kwestie mnie interesują. Które z głośników GDN 13/40 czy GDN13/50 lepiej się sprawdzą w układzie d'Appolito oraz w jakiej kategorii cenowej znajdą konkurencję (warunek to b.dobry wysokotonowy tego samego typu) Czy to interesujący temat dla innych?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam ten wątek, więc wtrące swoje trzy grosze. Przez drobną nieuczciwość sprzedającego kupiłem monitork z naklejką Hitachi. Jak się okazało jest to wyrób z podzespołow Tonsila, CRT 130 (Mission) i GDWK 10/80/19, w silnie wytłumonej obudowie 9l i zwrotnicą pierwszego rzędu. Na poczatku byłem wkurzony, ale po pewnym czasie cieszę się, że się ich nie pozbyłem. Całkiem dobra średnica i góra oraz bas, którego nie spodziewałbym się po tak małych kolumnach.

A przy okazji może ktoś rozszyfruje ten głośnik jeśli chodzi o oznaczenie Tonsila. Zawieszenie gumowe, biała membrana z plecionki ( włókno szklane ? ) z wklęsła nakładką przeciwpyłową.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pleciomką robiony był model GDN 13/50/9 średnica głośnika 15 cm i duży magnes. Bardzo dobry chociaż nie przpadam za plecionką, bo trochę szumi. Innego z plecionką nie poznałem, ale jakieś krótkie serie mogły być. Ten głośniczek jest niestety sporo droższy (ponad 150 pln), ale wart swojej ceny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andios napisał o plecionce do Missiona serii 700. A ten GDN13/50/9 to jest głośnik od Tonsila Excellence i kosztuje chyba 176zł.

Głosniki do Missiona są nieco inne i tańsze - choc z podobnych materiałów i są sprzedawane też jako modele oznaczone serią GTC m.in. w niemieckim Conrad-elektronic (były już podawane adresy przy okazji wątków o Tonsilach, Westrze i AudioAcademy - podawał je "PIOTREQ").

pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co sadzicie o tym malym podstawkowcu tonsila ?? jest on zrobiony na glosnikach gdn10/30/2 i kopolce jedwabnej gdwk 8/50? prosze o opinie:)

[obrazekLUKASZ-130980_1.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Mam pytanie,czy zna ktos parametry tego głośniczka Tonsil GDN 16/40/4 ma polipropylenowa mebrane.Z 5lat juz w szafie leży i chcałbym go zaaplikować do małego suba..szukałem już wszędzie i nic nie moge o nim znaleźć:(Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto parametry dla GDN 16/40/4 wersja 8 omowa:

R cewki 6,5 Om, moc znam./max 40/80 W, pasmo 80-4000 Hz, efek. 90 dB, fs 42 Hz, śred. cewki 25,52 mm, wys. cewki 12 mm, materiał karkasu Nomex, membrana polipropylen, indukcja 0,8 T, magnes ferrytowy 90/45/13 mm o masie 310 g, Qts 0,45, Qes 0,49, Qms 5,22, Vas 39 litrów, B x l 6,5 T x m, masa głośnika 1150 g.

Rok temu zbudowałem na nim kolumienki podstawkowe dwudrożne w obudowie zamkniętej ok. 11 litrów wytłumioną gąbką 3 cm na wszystkich ściankach, oprócz przedniej. Schemat przedstawiam poniżej. Brzmienie zadawalające, bas nie schodził nisko, był szybki i zwarty, twardy, średnie tony trochę agresywne ( na charakterystyce tego głośnika podbicie na 6 dB w paśmie 1-2 kHz). Wedle mnie lepsze brzmienie daje niewiele droższy Visaton W170S, który bardziej mi przypadł do gustu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiscie, ze mozna trzeba tylko zrobic kilka numerow. Na basie to albo isobaric albo mfb no i na srednicy mfb i ew. na wysokich. Wtedy tonsil zagra jak hi-end. Choc nie sa to tanie glosniki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o samą odpowoedź na pytanie postawione w temacie, to oczywiście że tak. Już poprzednicy to przyznali, ale dobrze byłoby to podkreślić dla jasności.

 

Na głośnikach Tonsilu robione są od lat KULTOWE i w 100% AUDIOFILSKIE kolumny Totema. To chyba wszystko wyjaśnia. Można do tego jeszcze dodać EPOSY (EXCELLENCE), tyle że oficjalnie były sprzedawane pod marką Tonsila, a szkoda. Ktoś tu pisał że gdyby miały naklejki EPOSA to ludziska z forum dostawaliby orgazmu ha ha.

 

Tak więc zrobić się da, tematem powinno więc być nie czy lecz jak !

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.