Skocz do zawartości
IGNORED

Wytłumienie ściany za miejscem odsłuchowym


Salvo

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli jak się ich nie rusz to nie pylą?a swoją drogą w jakie materiały "ubieracie"te wełny aby mieć tzw święty spokój?

 

 

Ja po zabezpieczeniu wełny mineralnej - oblekłem w tak jak wyżej napisałem w surówkę lnianą 40% z domieszką 60% polisterenu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca tak z tą folią - ograniczasz działanie takiego absorbera i już nie jest to samo co goły panel. Pewne częstotliwości odbiją się od tej foli.

 

Imacman, zgadza się - folia coś odbije, ale w moim przypadku było to świadome, bo niepożądane odbicia wysokich/średnich tonów absorbuje mi gruba wykładzina + inne ustroje, natomiast wełna zastosowałem w czymś, co można nazwać pułapkami basowymi (chyba).

 

Niemniej, taka cienka folia pakowa odbije tylko minimalną liczbę wysokich, które podejrzewam zostaną pochłonięte przez tkaninę ozdobną nałożoną na taką wełnę z folią. Może się mylę, ale naprawdę nie jestem jakoś przekonany, do dużego wpływu takiej folii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemniej, taka cienka folia pakowa odbije tylko minimalną liczbę wysokich, które podejrzewam zostaną pochłonięte przez tkaninę ozdobną nałożoną na taką wełnę z folią. Może się mylę, ale naprawdę nie jestem jakoś przekonany, do dużego wpływu takiej folii.

 

Masz rację - jest to mały wpływ.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

A czy nie lepiej przykleić na ścianę płyty z korka ekspanowanego np. 20mm, lub dodatkowo zastosować dylatację pomiędzy korkiem a ścianą?

Nie mam bladego pojęcia o akustyce, ale wydaje mi się, że to mogło by zdać egzamin, pomóc. Korek do drogich materiałów nie należy i nie pyli tak jak wełna.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem, po prostu wydawało mi się iż korek mógł by być też dobry, a może nawet lepszy jako wytłumienie pokoju niż wełna, i nie zajmuje dużo miejsca, a że nie pyli to tylko dodatkowa zaleta.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chodzi o współczynnik pochłaniania dźwięku obu materiałów.

 

Współczynnik pochłaniania dla korka przy np 500Hz jest to ok 0,33, a dla PT80 przy tej samej częstotliwości to 1,0. Dla przypomnienia wynik 1,0 mówi nam że jest teoretycznie 100% pochłanianie.

 

Jest tez coś takiego jak AkuKork 1110 - specjalny korek akustyczny, ale nie znam jego współczynnika pochłaniania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imacman ja jak już bede miał nowe mieszkanie i ruszał bede z urządzaniem itp, to ja się chyba do ciebie uśmiechnę, po parę rzeczy i wsparcia bo widzę ze masz troche rzeczy do zabawy :), a miekszam stosunkowo blisko :).

 

Znalazłem ostatnio taką fotke na forum chyba z jakies testowej galerii audiostereo, i zastanawia mnie taka adaptacja: generalnie podoba mi się nawet wizualnie :)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

 

pzdr. Łukasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Znalazłem ostatnio taką fotke na forum chyba z jakies testowej galerii audiostereo, i zastanawia mnie taka adaptacja: generalnie podoba mi się nawet wizualnie :)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

 

pzdr. Łukasz

 

Czy to ładne, to rzecz gusty, ale efektywne raczej średnio - najważniejsze chyba, że klient odnosi 'dobre wrażenie' :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem ostatnio taką fotke na forum chyba z jakies testowej galerii audiostereo, i zastanawia mnie taka adaptacja: generalnie podoba mi się nawet wizualnie :)

 

Witaj - chętnie pomogę, choć mam szalone podejście do adaptacji. :)

 

Na zdjęciu jest przykład pseudo adaptacji. Może nie ma w tym pomieszczeniu trzepoczącego echa, ale niestety nie

charakteryzuje się ono wyrównanym czasem wybrzmienia poszczególnych częstotliwości w całym zakresie audio. Gąbki/piramidki "wycinają" wysokie i średnicę, pozostawiając nieruszony bas. Muzyka traci życie, a nie o to Ci chodzi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe generalnie, napewno nie bedzie mi chodziło o utrate życia w muzyce :D, tak znalazłem a generalnie efekt mi sie w sumie spodobał :).

 

 

Powiedz mi te ustroje co robi tam dla ciebie kolega, te kratki ( widziałem po fotkach ), jak ty to mniej wiecej rozstawiasz/mocujesz do ścian itp ?.

 

 

Powiedzmy, że "duży" pokój będę mógł zrobić pod audio, jedna sciana bedzie miala skos i bedzie to ściana ZA kolumnami, z tego co patrzyłem to sporo pomieszczeń akustycznych ma ścięcie ZA kolumnami

 

 

pzdr. Łukasz

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi te ustroje co robi tam dla ciebie kolega, te kratki ( widziałem po fotkach ), jak ty to mniej wiecej rozstawiasz/mocujesz do ścian itp ?.

 

Dyfuzory powinny być w miejscach pierwszych odbić. Można je ustawić/powiesić na ścianie za kolumnami, po bokach i za miejscem odsłuchowym. Wieszasz normalnie na kolki rozporowe - nie ma z tym problemu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 tygodnie później...

Podepnę się do tematu.

Pokój około 24 m kw., prostokąt (zbliżony do kwadratu). Wielka płyta, ale większość ścian wyłożonych karton-gipsem, sufit również (po tej modyfikacji akustycznie jest lepiej).

Kanapa stoi około 1,5 metra od tylnej ściany (jakby na środku pokoju). I tu jest kłopocik.

Jakieś 2/6 tej ściany nie istnieje (bo jest to przejście do jadalni), a reszta ściany to twardy beton i trochę cegły klinkierowej. Z racji tej "dziury", tylne odbicia z lewej kolumny są słabsze (słuchać to szczególnie na górze pasma) niż z kolumny prawej, gdzie za miejscem odsłuchowym mam beton.

Co powinienem dać na ten beton? Intuicja podpowiada, żeby nie rozpraszać, tylko wygasić. Nie chcę robić rozpierduchy i wydawać majątku na ustroje, a po lekturze różnych wątków na forum spodobał mi się "patent" z tynkiem japońskim akustycznym. W sumie musiałbym pokryć jakieś 3 m kw., koszty symboliczne i robota na jedno popołudnie.

Co na to szanowni forumowi akustycy? Czy dobrze kombinuję?

 

... a jakby pójść za ciosem i tym tynkiem załatwić też pas ściany za kolumnami (a konkretnie pomiędzy nimi, gdzie wisi tv)??? Poniżej fotka przedniej ściany, tv niewidoczny, bo jest niżej - chodzi o to wgłębienie pod ekranem, które jest do samej podłogi:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Link do tynku:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co powinienem dać na ten beton? Intuicja podpowiada, żeby nie rozpraszać, tylko wygasić

 

Jak chcesz "wygasić" wysokie częstotliwości, to taki tynk będzie dobrym rozwiązaniem - pamiętaj tylko, aby zachować rozsądny umiar w tej absorpcji wysokich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 11 miesięcy temu...
Gość zbyniu 360

(Konto usunięte)

Dyfuzory powinny być w miejscach pierwszych odbić. Można je ustawić/powiesić na ścianie za kolumnami, po bokach i za miejscem odsłuchowym. Wieszasz normalnie na kolki rozporowe - nie ma z tym problemu.

to w takim razie gdzie panele z welny isover pt 80...,jak wszedzie mozna postawic dyfuzory....,bo sie juz z leka zagubilem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to w takim razie gdzie panele z welny isover pt 80...,jak wszedzie mozna postawic dyfuzory....,bo sie juz z leka zagubilem

 

Zbyszek, tu też chodzi o dostępność i cenę danego ustroju. Dyfuzor kosztuje 10 razy drożnej od panela.

 

Z tłumieniem jest tak, jak jest jego za dużo, to można zaszkodzić dźwiękowi, z rozpraszaniem jest to trudne.

 

Panele sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach, gdzie dyfuzory słabiej działają. Przykładowo w miejscu odsłuchu, gdy masz małą odległość do tylnej ściany - lepiej zastosować panel

 

Oraz w miejscach takich jak, rogi pomieszczenia, bliskie sąsiedztwo kolumny dla osłabienia efektu SBIR. Można też umieścić w pułapkach basowych na suficie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy sobie że inaczej działa dyfuzor a inaczej panel z wełny.

Konkretne ustroje stosuje się do konkretnych celów.

Ważne by wiedzieć co się robi i co chce się osiągnąć. Nie jest sztuką zapchać pomieszczenie dyfuzorami czy panelami z wełny. W obu przypadkach jest to nie najlepsze działanie. Choć negatywne skutki są bardziej odczuwalne z przesadzoną ilością wełny to efekt końcowy nie będzie optymalny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

folia pakowa odbije tylko minimalną liczbę wysokich, które podejrzewam zostaną pochłonięte przez tkaninę ozdobną nałożoną na taką wełnę z folią. Może się mylę, ale naprawdę nie jestem jakoś przekonany, do dużego wpływu takiej folii.

 

 

Głowe sobie owiń ... celem eksperymentu naukowego, oczywiście.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowe sobie owiń ... celem eksperymentu naukowego, oczywiście.

 

Bodex, w przeciwieństwie do Ciebie (jak udowodniłeś) wiem czym skończy się owinięcie głowy folią. Z szacunku do Ciebie jednak Ci tego nie zaproponuję, bo nie zwykłem z chamami dyskutować.

Podobnie w przeciwieństwie do Ciebie wiem, co się dzieje z dźwiękiem przy zastosowaniu wełny i folii. Ponownie, z szacunku do Ciebie i dla własnego czasu nie będę Ci wyjaśniał, bo widzę, że zrozumienie przekracza Twoje zdolności umysłowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.