Skocz do zawartości
IGNORED

"Twarda" wkładka Denon DL-103R. Fabryczny compliance=5 w standardzie japońskim-dla 100Hz oraz =11 w standardzie europejskim dla 10 Hz . Dwa filmy.


ryszard_pp

Rekomendowane odpowiedzi

Przy okazji regulacji wkladki - dwa filmiki informacyjne - wkładka Denon DL-103R, gramofon Technics 1210 MK2 z headshellem Sumiko cięższym od oryginalnego headshella Technics o ok. 4,8 grama. Do przeciwwagi Technicsa dokręcono dodatkowy fabryczny ciężarek.

 

Rezonans poziomy:

odpowiadający mu z przeliczeń compliance poziomy dla f=10 Hz - ok. 11:

 

 

 

 

Rezonans pionowy:

odpowiadający mu z przeliczeń compliance pionowy dla f = 10Hz - ok. 7:

 

 

 

Oba rezonanse zawierają się w optymalnym zakresie 8-12 Hz.

Dość rzadki (raczej) przypadek - wkładka przechodzi ostatni, najostrzejszy test trackingu na płycie testowej HiFi News przy ustawieniu VTF = 2,5 grama i antiskatingu na maksimum = 3 (Technics 1210 MK2).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jakiś sprawdzony wzór na przeliczenie standardu japońskiego na europejski ? czy przyjmuje się po prostu jako x2 ?

 

Jaka jest waga standardowego headshella Technicsa ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

audiokarma.org

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z kabelkami waży coś ok 7,9. Kupiłem kiedyś headshell reloopa, niemal idenyczny i waży ok 9,2.

 

Ja gdzieś widziałem wzór wg którego wartość przy 100Hz mnożyło się mniej więcej przez 1,5 chcąc uzyskać dla 10Hz.

 

To może najlepiej wypośrodkowac i pomnożyć przez 1,75?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dość rzadki (raczej) przypadek - wkładka przechodzi ostatni, najostrzejszy test trackingu na płycie testowej HiFi News przy ustawieniu VTF = 2,5 grama i antiskatingu na maksimum = 3 (Technics 1210 MK2).

 

Czy możesz zatem nagrać taki sam filmik wraz z głosem prezentujący jak Twoja wkładka przechodzi ten ostatni test. Chętnie posłuchałbym jak zachowuje się na jego początku i na jego końcu.

 

pozr

donic

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz zatem nagrać taki sam filmik wraz z głosem prezentujący jak Twoja wkładka przechodzi ten ostatni test. Chętnie posłuchałbym jak zachowuje się na jego początku i na jego końcu.

 

pozr

donic

 

Permanentny brak czasu, do tego aparat fatalnie nagrywa dźwięk, spróbuję do tego wrócić, zastanawiam się czy nie pomyliłem testu, tzn. czy pisałem o właściwym teście, żongluję ostatnio sporo różnymi płytami testowymi.Rzucę jeszcze na to okiem.

 

Czy rezonans występuje przy nagraniach muzycznych ?

 

Nie,ustawianie częstotliwości rezonansu w zakresie 8 - 12 Hz (dla tego konkretnego ramienia ciężkim headshellem i dokręcaną przeciwiwagą) słuzy właśnie temu, żeby nie wystepował przy nagraniach muzycznych i przy "falowaniu" płyty. Przy lżejszym ramieniu i bardzo twardej wkładce rezonans mógłby podjechać np. do ok. 15 - 17 Hz i wtedy mogłoby byc dość nieciekawie nawet przy niektorych nagraniach muzycznych, zbyt blisko 20 Hz.

 

z kabelkami waży coś ok 7,9. Kupiłem kiedyś headshell reloopa, niemal idenyczny i waży ok 9,2.

 

 

 

To może najlepiej wypośrodkowac i pomnożyć przez 1,75?

 

Trudno powiedzieć, widuje się w sieci różne mnożniki, zdaje się, że rzeczywiście w zakresie od 1,5 do 2, nawet do 2,5. To chyba zależy od konstrukcji wkładki i rodzaju zastosowanego elastomeru (gumki w ktorej tkwi cantilever). Jakiś czas temu przeczytałem pewną teorię elastomerów, wynikało z niej , że w zakreisie częstotliwości 0 do 200 Hz podatność elastomeru zmienia się z logarytmem dzisiętnym częstotliwości. 10 Hz do potęgi 2 to 100Hz, więc mnożnik logarytmiczny to byłoby właśnie te 2, ale w konstrukcji wkładki występują dodatkowe elementy, jakieś tłumiki, amortyzatory itp, więc ta 2-jka to prawdopodobnie tylko taka ogólna wartość orientacyjna. Swoją drogą, ciekawe, dlaczego właściwie pomiarowy standard japoński to 100 Hz a nie 10, które wydaje się bardziej sensowne i życiowe. Z teorii, o której wspomniałem wynika, że te 100 Hz to akurat środek przedziału 0 - 200 Hz , w ktorym elastomery zachowują się w sposób kontrolowany, w tymm sensie, że tylko w tym przedziale obowiązuje dla nich wspomniana, stosunkowo prosta zależność logarytmiczna. Powyżej 200 Hz jest podobno zupełnie inaczej, dużo bardziej skomplikowanie. To może mieć coś wspólnego z bardziej technicznym (takim precyzyjnym, poprawnym naukowo, czysto technicznym) podejściem producentów japońskich.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz zatem nagrać taki sam filmik wraz z głosem prezentujący jak Twoja wkładka przechodzi ten ostatni test. Chętnie posłuchałbym jak zachowuje się na jego początku i na jego końcu.

 

pozr

donic

 

Test przy VTF = 2,8 - górna granica dla tej wkładki (a nie 2,5 jak pisałem poprzednio).

 

 

Na Side 1 Band 9 18 dB z rzadka, ale słychac już bardzo delikatne posykiwania w obu kanałach. To słyszalne lekkie drżenie tonu 300 Hz pochodzi w wiekszej części od mikrofonu aparatu fotograficznego, w oryginale było słabsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.