Skocz do zawartości
IGNORED

ramię gramofonowe


rapatapatoja

Rekomendowane odpowiedzi

WITAM!

 

pytanie zupełnie podstawowe, choć nie znazłem na nie odpowiedzi w archiwum forum: jakie są różnice pomiędzy

ramieniem typu S a prostym? nie chodzi mi o techniczne wywody na ten temat, ale o proste przedstawienie elementarnych cech tych rozwiązań. pytanie zadaje osoba słuchająca po prostu muzyki, nic więcej ;-)

 

pozdrawiam

rapa

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze umknęło mi pytanie a propos napędu - czym się różni paskowy "belt drive" od bezpośredniego "direct drive"? które rozwiązanie jest lepsze?

 

rapa!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do ramion to jesli zamierzasz tylko sluchac muzyke to nie ma wiekszego wplywu rodzaj ramienia. Prosze sie przydaje glownie do ostrego scratchu (mniejsze prawdopodobienstwo wyskoczenia z rowka tzw. skating) a "s" do lagodniejszego grania. co do rozwiazan to polecam direct drive, wiecej mozesz poczytac w necie o napedach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kształt ramienia faktycznie nie ma dużego znaczenia. Istnieją dobre proste i krzywe konstrukcje. Natomiat kategorycznie nie zgadzam się z jck co do rekomendacji napędów bezpośrenich (direct drive). Napędy paskowe stosuje dla odsprzęgnięcia talerza od drgań silnika, co dla jakości odtwarzania muzyki z gramofonu ma podstawowe znaczenie. Rozwiązanie to występuje zarówno w tanich jak i w bardzo drogich konstrukcjach. Natomiast konstrukcje dircect drive są typowe dla tanizny. Nie znam ani jednego poważnego gramofonu z napędem bezpośrednim.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Less is more

Everything Should Be Made as Simple as Possible, But Not Simpler ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ja mam taki gramofon. Stare wysokie japońce z direct są ok - chyba nawet józwa tak kiedyś powiedział, ja na podstawie mojego mogę tylko potwierdzić. Acz kolwiek w kategorii non plus ultra pasek rządzi niepodzielnie. Generalnie lepiej pytać o konkretne modele - Thorens i Dual wyprodukowały mnustwo modeli paskowych o przepaść słabszych od topowego Denona czy Kenwooda, co nie znaczy, że nie wyprodukowali lepszych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli nie można określić jednoznacznie, które rozwiązanie jest lepsze, yes? planuje coś kupić za około 250pln... właśnie natknąłem się zarówno na "belt..." jak i "direct drive". zastanawiam się nad tymi trzema:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

oraz tymi - wydaje mi się, że to są identyczne konstrukcje

(również występuje chyba jako cec 5200):

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

?

 

może macie jakieś uwagi?

na razie najbardziej jestem przekonany

do loewe - jeśli to dobra konstrukcja

oczywiście...

 

pozdrawiam

i dzieki za wskazówki!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Nie chwytam. Czy zamierzasz kupić za tyle gramofon, czy ramię, czy jedno i drugie? Co do kształtu ramienia, to powszechnie używa się obecnie prostych, z wyjątkiem pewnych specyficznych rozwiązań typu stosowanego np. przez Morcha. Ramiona S to już chwalebna historia ewentualnie tzw. dejoctwo. Co do rodzaju napędu, tanie plastikowe dd są właśnie do tego (d...), aż do poziomu Technicsa 1200/1210 (włącznie). W tej klasie napędy paskowe są przeważnie lepsze. A wysokiej klasy dd jest nie do kupienia za grosze - o tym możesz zapomnieć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do jozwa>

pytalem sie o ramie, bo myslalem, ze wiedza na ten temat jaki i napędu, ułatwi mi wybór sprzętu. ale jak się okazało, najlepiej mówić o tym w kontekście konkretnego modelu/ marki, to podałem wtedy linki gramofonów, które mnie zainteresowały... clearly?

 

;-)

 

warto cos wybrac z tych powyzszych, czy poczekać na inne oferty?

 

pozdrawiam!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

Nie wiem, doprawdy. W tej cenie jeśli się kręci, to dobrze, więc właściwie niby wszystko jedno. Jednak istotny jest serwis - sądzę że nie wszystko z tych tu prezentowanych da się naprawić w razie padu. Pod tym względem lepsze są polskie Foniki klasy Bernard i zbliżóne, które są serwisowane tu i ówdzie w kraju. Paski też można dostać. Jaka jest opinia innych?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rapatapatoja>

 

Jesli jestes zainteresowany to mam na zbyciu gramofon Bernard G-603. Sprzedaje bo niedawno kupilem nowy.

Jesli jestes zainteresowany daj znac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem G620 i mogę oddać za kilka peelenów, naprawdę. nie chcę już polskiego gramofonu. liczę się z tym, że jak coś się zepsuje, to będe musiał kupić nowy - dlatego może ktoś podpowie, jak jest z awaryjnością w/w? żeby chociaż mi pograł z rok ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co myslicie o tej konstrukcji?

czy jesli 3 firmy ja wykorzystywaly

to oznacza, ze była udana? ;-)

ile moze miec lat taki sprzęt?

[obrazekLUKASZ-138998_1.jpg] [obrazekLUKASZ-138998_2.jpg] [obrazekLUKASZ-138998_3.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-2310-100004497 1170257423_thumb.jpg

post-2310-100004498 1170257421_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam gramofon technics sl-23a bardzo podobny do ww konstrukcji.

Ja jestem z niego bardzo zadowolony, szczegolnie z plynnosci dzialania wszystkich mechanizmow.

Osobiscie o wiele bardziej mi sie podobaja gramofony z s-ksztaltnym ramien o prostych.

Co do roku, to moj jest z poznych lat 70 podajze. Jak mozesz kupic za rozsodna cene to bierz( 150-200 zl)

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość vasa

(Konto usunięte)

Mam dziwne wrażenie, że jest to ten sam gramofon sprzedawany pod różnymi nazwami.

Na oko wygląda fajnie, określiłbym go jako "pierwszy przyzwoity". Można wyregulować nacisk igły, antyscating i, najprawdopodobniej, wysokość ramienia. Może pięknie grać.

Ale, no właśnie zawsze jest jakieś ale.

Nie kupuj bez sprawdzenia. A do sprawdzenia jest sporo prostych spraw:

1. Czy można wyregulować prędkość obrotową, często jest tak, że tależ kręci się za szybko i brakuje regulacji.

2. Czy nie ma kołysania, na stroboskopie paski nie powinny się kiwać w przód i tył.

3. Czy trafo nie buczy, po jakimś czasie transformator może wyraźnie drgać a nawet brzęczeć, wystarczy posłuchać i położyć dłoń na obudowie, jeżeli czuć wyraźne drgania to coś jest nie tak. Można się zgodzić na taki objaw bo w końcu trafo można wymienić i umieścić osobno, ale trzeba o tym pamiętać.

4. Czy silnik nie drży, objawy podobne jak z trafem, czasami trudno od razu określić źródło drgań, ale jeżeli zdejmiesz talerz i pasek a oś silnika będzie drgała to wtedy szukamy innego egzemplaża.

5. Jakość łożyska, po zdjęciu paska i próbie poprzecznego ruchu osi nie czuć bicia to łożysko jest dobrze spasowane, zakładamy tależ rozkręcamy ręcznie i powinno się kręcić długo z równomiernym spadkiem prędkośći.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do vasa:

____!

 

dlatego wrzuciłem 3 foty, by pokazać, że to ta sama konstrukcja (ta sama, dla mnie jako laika - a czy mozliwe jest, by były inne części pod obudową? czy np. cec by zastosował inne elementy niż loewe?). a co myslisz nt. duala cs626 i cec k520? fotki poniżej. czy mając budżet około 250pln, kupię coś lepszego niż to co poniżej i powyżej?;-)

 

i MAX dzięki za piękne uwagi dotyczące sprawdzenia gramofonu!

[obrazekLUKASZ-139077_1.jpg] [obrazekLUKASZ-139077_2.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-2310-100004495 1170257426_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed zakupem Duala, jesli masz mozliwosc dokladnie go obejrzyj. Stare Duale direct drive mialy skomplikowane mechanizmy. Trudno takie cos pozniej serwisowac.

Thorens to dobry wybor tylko, ze pewnie przekroczy twoj budzet.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Redaktorzy

No tak, Thorens to sprawdzona firma. Natomiast tamte trzy to produkt OEM, czyli jedna z tych firm, albo jakaś czwarta, produkowała to samo dla wszystkich chętnych pod różnymi nazwami. Dość rozpowszechniona praktyka w tańszym sektorze rynku. Obecnie np. ProJect robi tańsze Thorensy, o ile mi wiadomo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalnym projektem jest CEC, firma produkowała jak widać również ten sam gramofon dla innych odbiorców, co tym bardziej potwierdza fakt, iż to dobra i sprawdzona konstrukcja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam niedawno stałem przed podobnym dylematem, kupna gramofonu do 300 zł. Na podstawie rad uzyskanych z forum, odrzuciłem polskie produkcje z racji tego iż nie chciałem ich przerabiać. Na Thorensa nie miałem kasy uważam też iż do takiego graja to należy się zaopatrzyć w porządny przedwzmacniacz i wkładke a na to nie pozwalaja mi na razie fundusze, a i płyt nie mam tak sporo jakieś 40 sztuk, głównie polskie, wschodnio niemieckie, jugosłowiańskie, i czechosłowadzkie, i kilka zachodnich - daltego zdecydowałem sie na zakup Duala, fakt zrobiłem to bez uprzedniego obejrzenia sprzętu już bym tak nie kupił. Ale na szczęście okazał sie sprawny, trzyma obroty, nie kołysze zbytnio, zależy to raczej od jakości płyty. Osoby z wrocławia mają troche lepiej gdyż na allegro obecny jest człowiek który handluje licznymi gramofonami i można pooglądać przed zakupem. Myślę iż dla osób takich jak ja czyli traktujących gramofon jako dodatkowe źródło, z budżetem ograniczonym do max 300 zł był to dobry wybór, jak padnie to uzbieram kase i kupie już coś ze stajni Thorensa, lub Lenco gdyż bardzo podobają mi się ich wyroby i na pewno będzie to sprzęt z lat 70. W Dualach tych z seri 7xx podoba mi się spora ilość regulacji łacznie z wysokościa ramienia. Co do kwesti wkładki to mam OM 10, może po wakacjach ją zmienie na inna ale e cenie max do 300 zł, qrcze zaczyna się. Jako że mieszkam w bloku i wszystko tu drga, postawiłem szlifierkę na granitowej płycie 10 cm grubości, waży jakieś 40 kg, czekam teraz na stolik z płyty stolarskiej 2,5 cm na którym na kolcach wszystko umieszczę. Myślę że z racji ograniczeń finansowych mój wybór był sluszny a jak się popsuje to nie szkoda się go pozbyć. To jest mój pierwszy gramofon, ale już wiem że nie ostatni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

 

i kolejne pytanie gramofonowe: czy japońska firma ROSITA to, jak sądzi sprzedawca, firma audiofilska? Czy gramofony tej firmy są udane?

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.