Skocz do zawartości
IGNORED

"Uciekający" bas


blackorek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam problem z kolumnami, a wlasciwie z ich ustawieniem, bo zarowno na tych bardzo dobrych jak i na altusach z przed 20 lat wystepuje dokladnie ten sam problem, mianowicie lezy on najprawdopodniej w akustyce pomieszczenia.

 

Pokój to prostokąt z aneksem kuchennym. Patrzac na zalaczone zdjecie z lewej strony pokoj ten jest otwarty na korytarz, ponizej po lewej aneks kuchenny.

 

I teraz tak, jak siąde na kanapę ( numer 2 na zdjęciu) bas jest słaby, jest bo jest, natomiast jak stanę i przejdę lekko w lewo i stoje prz lewej kolumnie , powiedzmy 2 metry od niej bas jest 2-3 razy mocniejszy, odpowiednio miękki, taki jak wlasnie chcę. Niezaleznie czy gra jedna kolumna czy obie. Dodam, ze bas w tym miejscu jest dobry niezaleznie od tego czy stoje czy siedze na taborecie

 

Na moje oko , fale dzwiekowe jakos tak sie rozchodzą, ze akurat siedząć dzwiek jest taki jaki jest i nie pomoga kolumny ani za 200 zł ani za 100 tys zł

Jedyne co mi przychodzi do glowy to kupic dobry miekki subwoffer i nim ksztaltowac bas, jest to jednak drugorzedne rozwiazanie z uwagi na stereofonie, ktora niewątpliwie ucierpi w niskich tonach

 

NO tylko sie pociąć....bo muzyka to moje drugie zycie.

 

Poradzcie cos , moze jest jakies rozwiazanie....

 

Dodam, ze zmiana ustawien kolumn to dosc srednie rozwiazanie, poniewaz to nowe mieszkanie, wszystko zrobione tak jak bylo w planach,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Nie bylo innej opcji ustawienia scian, druga połowa tez ma swoje prawa... :-) stad glosniki sa gdzie są.

 

Czy subwoffer tez mozna tak "różnie" grać w czy raczej bas rozchodzi sie wszedzie...iw kazdym miejscu pomieszczenia bedzie podobnie?

 

Zależy mi głownie na cichym , miekkim basie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy raczej bas rozchodzi sie wszedzie...iw kazdym miejscu pomieszczenia bedzie podobnie?

 

 

Bas rozchodzi się wszędzie, ale z powodu modów własnych pomieszczenia w rożnych miejscach będzie różnie słyszalny.

 

Tu masz pliki testowe - basowe.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Zaciągnij, wypal na płycie, odtwórz poprzez system chodząc po pokoju. Sam zobaczysz, że dla różnych częstotliwości bas będzie różnie się "rozkładał' w pomieszczeniu i z różnym natężeniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wystarczy o jakieś 70cm przesunąć głowę w kierunku kolumn lub odwrotnie i basu nam już nadmiar. To najtrudniejszy zakres do opanowania. Ale ja mam regularne pomieszczenie. Poszukaj oddalając się lub przybliżając do kolumn może znajdziesz satysfakcjonujące miejsce odsłuchowe. Co do suba, jak takie szukanie nie pomoże to można spróbować ratować się subem i poszukać takiego miejsca dla niego aby pożądany bas pojawił się w punkcie odsłuchowym. Ale nie kupuj, pożycz od kogoś na próby. Ostatecznie jedną kolumną polataj po pomieszczeniu zamiast z subem. Może się okazać że w kuchni będzie trzeba go postawić :). Próbuj wszędzie, szczególnie po rogach pomieszczenia. Acha i sprawdź czy czasem nie masz czegoś podłączonego w przeciwfazie tak dla porządku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szukaj swojego dźwięku ale... nie wciskaj na siłę go innym :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

A próbowałeś przekręcać kolumny? (nie ruszać - zostają na swoim miejscu :O)

Samo przekręcenie kolumn może zmienić trochę brzmienie ogólnie kolumn - to podobny efekt jak napisał jarkog - 70 cm i inaczej brzmi. U mnie jedna kolumna stoi w rogu pokoju i przekręcanie o kilka stopni wpływa na dźwięk (nie są to duże zmiany ale jednak...)

Druga rzecz - nie znalazłem informacji, gdzie kolumny mają otwór bas refleksu (mogłem nie doczytać) - jak z tyłu to odległość od ściany ma znaczenie.

Trzecia rzecz na czym stoją kolumny jak tylko na podłodze - to może postaw na zwykłej płycie z kamienia, gresu (najlepszy granit ...) Ja używam płytek gresowych

 

Te pomysły o których piszę rewolucji nie zrobią ale może troszkę pomogą. Walczysz drobnym ruchami ale ogólnie może nie będzie idealnie ale trochę lepiej

 

I na koniec - a powinno być na początku. Spróbuj ustawić kolumny idealnie pod wzgledem dźwieku - czyli rusz kolumny ale tylko na próbę -sprawdzisz czy to efekt miejsca kolumn a może ogólnie akustyki pomiesczenia (wykończenie, materiały)

I na koniec, koniec - nie znalazłem informacji jaki sprzęt ustawiasz więc tak rozmawiamy trochę w ciemno (ciężko mówić o basach w altusach jak mówimy o tych historycznych)

Pozdrawiam i miłego słuchania rodzinnego w nowym domu :O)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo przekręcenie kolumn może zmienić trochę brzmienie ogólnie kolumn

 

Może zmienić reprodukcję wysokich tonów, bas pozostanie taki sam. Przesunięcie kolumn o np 70 cm zmieni odbiór basu, bo zmienią się parametry zjawiska SBIR.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zmienić reprodukcję wysokich tonów, bas pozostanie taki sam

 

Znalazłem rysunek przedstawiający "rozchodzenie" się dźwięku z kolumny głośnikowej w zależności od jego częstotliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.