Skocz do zawartości
IGNORED

Z czego i jak najlepiej zrobic antene FM


kondrus

Rekomendowane odpowiedzi

A mnie ciagle ciekawi jak jest z jakoscia dzwieku - wlasnie podlaczylem radio przez kablowke - jest o wiele lepiej niz dipol w pokoju (nie szelesci i jest wiecej basu).. A co by bylo gdybym kupil antene zewnetrzna o dlugosci pol fali? Czy byloby jescze lepiej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej, hm to zależy na jakich stacjach. Dipol jest właśnie anteną półfalową. Umieszczenie na zwenątrz może pomóc, o ile antena będzie odpowiednio wysoko i nie w cieniu radiowym (nie zasłonięta od strony przychodzącej fali).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie odpowiedzial, wiec pozwole sobie powtorzyc pytanie: czy lepsza jakosc dzwieku otrzymam na antenie zewnetrznej (mieszkam blisko lotniska, antene moge skierowac w strone palacu kultury, ktorego jednak nie widze z balkonu), czy tez poprzez kablowke - aster?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Panowie - udało się

 

Wczoraj wiedziony ciekawością wziąłem antenę dookólną dipola i wyprostowałem ją. Do puszki dałem symetryzator (kanały 1-12), połączyłem kiepskim koncentrykiem i podłączyłem pod wejście 75 Ohm.

 

90% stacji łapię na sygnale 4,3/5, pojawiło się kilka nowych. W porównaniu ze zwykłym drutem, zdecydowanie poprawiła się jakość dźwięku - nie ma praktycznie zakłóceń (wyj. radio jazz). Zaznaczam, że antena jeszcze nie wywędrowała za okno - wisi sobie w pokoju. Na drucie sygnał był 4/5, mocno zakłócony.

 

Zmiana ustawienia anteny pion-poziom nie wpływa na siłę ani czystość sygnału, dlatego polaryzacją już się nie przejmuję.

 

Mieszkam w drewnianym domu około 20 km od PKiN.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) - tutaj można wyliczyć antenę Yagi-Uda, którą zmontuję jak znajdę czas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokażę Wam swoją antenę jaką mam podłączona do amplitunera od kilku lat, a spisuje się świetnie - "pokojowa", wisi koło okna, ściany betonowe. Została zrobiona na podstawie opisu; niestety nie podam jakiego i skąd bo poprostu nie pamiętam.

 

Antena składa się z kabla koncentrycznego 75ohm i symetryzatora 300/75ohm. Zwijamy dokładnie 4 zwoje kabla i jego EKRANY (żyły gorące nie uzywane!) podłączamy do wejścia symetryzatora 300ohm. Na środku pętli (czyli po 2 zwojach) odizolowujemy kabel i goły ekran łączymy z MASĄ w symetryzatorze (foto). Pętlę sklejamy taśmą izolacyjną żeby "trzymała sie kupy". Do wyjścia symetryzatora podłączamy kabel 75ohm który idzie już do tunera. Całość wieszamy jak najbliżej okna.

 

Nie wiem jaki toto ma zysk energetyczny, ale każdy tuner jaki był do niej podłączony zawsze wskazuje maksymalną siłę sygnału, zero szumów i czyściutki odbiór w stereo na całym zakresie 88-108MHz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-3810-100001733 1170292605_thumb.JPG

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 tygodnie później...

jesli moge dodać coś od siebie a troche przerobiłem tych anten to najlepszą anteną do radia jest zdecydowanie antena taka jaką zaoferował "nijaki".

jej rozbudowana i lepsza wersja jest antena bardzo popularna w wojsku niestety jest juz wieksza i trzeba ja mocowac na maszcie a to wyklucza zastosowanie jej przez wiekszość z nas. nie mam w komputerze jej rysunku. jedynie schemat na papierze. kolega zrobił ją 8 lat temu i do tej pory działa wyśmienicie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem, sprawdziłem, wyrzuciłem.

Niestety, radio odbierało na niej gorzej, niż na zwykłej, domowej antenie teleskopowej.

(Przykro mi to pisać, ale kilkakrotnie sprawdzałem, czy nie zrobiłem jakiegoś błędu. I Było OK)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o tą antene to zastosowana była w 20 tunerach i w wszystkich wypadła najlepiej.

nikt nie stosował jej do wieży czy amplitunera .

napewno duże znaczenie ma miejsce i urzadzenie(jakość tunera).

I

I

I

---------

I

I

I

przewód dochodzacy do anteny powinien biec prostopadle do niej na tej samej długości co prety.

u mnie prety są długości bodaj 78cm (niepamietam bo pisze z pracy)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

witam, chcialem odswiezyc temat, mam pytania czy material z jakiego jest zrobiona antena ma znaczenie? i jaki wplyw ma dlugosc poszczegolnych elementow dipola na odbior danej czestotliwosci, dostosowac dlugosc anteny do tych czestotliwosci ktore zamierza sie najczesciej sluchac czy celowac w srodek calego pasma?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.