Jump to content
IGNORED

Prośba o pomoc w wyborze kolumn stereo - do ustawienia na szafce

pwl

Recommended Posts

Na początek chciałem się przywitać, jako że to mój pierwszy post na forum.

Przechodząc do rzeczy:

Chciałbym poradzić się odnośnie kierunku poszukiwań kolumn stereo.

Nie chodzi mi o konkretny model tylko raczej o przykład jak i czym rozwiązać następujący problem:

Pokój jest długi ( ok 6m) ale wąski (3.5m). Niestety mam praktycznie jedną możliwość ustawienia: kolumny będą musiały stać na szafce TV. Zdjęcie poniżej:

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Mimo, że to co posiadam obecnie jest raczej b. słabe (kolumny to samoróbka na STXach + Yamaha RX-485RDS) to niestety mocno negatywnie odczułem ustawienie głośników wyżej.

Bardzo proszę o pomoc i podpowiedź czy przy takim ustawieniu jak na zdjęciu da się osiągnąć sensowną jakość dźwięku i jeśli tak to czym.

Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc.

Paweł

Hidden Content

Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Witaj.

Przed szafka nie mogą stać?

Oddalenie od tylniej sciany jak najbardziej podniesie jakośc dżwieku. Tym bardziej ze siedzisz z pewnością po przeciwleglej stronie przy samej scianie.

Zapewne jest to wymóg płci przeciwnej?Nic nie da rady wynegocjować . W takimm razie tylko monitory podlogowki raczej smiesznie by wygładały ale liczy sie przeciez efekt.

No właśnie ze względu na płeć przeciwną mam dość ograniczone pole manewru :) A ustawienie kolumn przed szafkami pewnie skończyłoby się nocowaniem na korytarzu wraz z tymi kolumnami ;)

Z drugiej strony jest kanapa przy samej ścianie, więc faktycznie kolejny problem.

Mogę odsunąć głośniki od ściany "w ramach szafki" (czyli na ok. 15cm) i to faktycznie troche poprawia, albo ustawić po jej obu końcach, ale wtedy będą od siebie oddalone o ponad 3m. Drugi wariant mam do sprawdzenia, ale muszę dopiero kupić dłuższe przewody.

Pytanie czy rzeczywiście w moim układzie w grę wchodzą tylko podłogówki? Bo szczerze mówiąc jeśli chodzi o możliwości ustawienia to idealne wydawały by się monitory jak ze zdjęcia, tylko z krótszymi stojakami:

DSC_0097-edit.jpg

(

Hidden Content

Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) )

Podejrzewam tylko, że wtedy konieczny będzie jeszcze subwoofer, ale akurat z jego ustawieniem powinienem sobie poradzić (może leżeć po lewej stronie obok szafki). Dobrze myślę?

Mam więc trzy pytania:

- czy ustawienie kolumn podłogowych szeroko (3m między kolumnami, 2m od frontu/płaszczyzny kolumn do słuchacza)?

- czy monitory jak na zdjęciu mają szansę dobrze działać w moim przypadku i czy potrzebuję do nich subwoofer?

- czy powinienem zwracać uwagę na umiejscowienie bass-reflexu przy wyborze kolumn i jeśli tak, to jakiego rozwiązania szukać?

Guest JacekMadera

(Konto usunięte)

Nie wiem jakiej muzyki słuchasz i jakie masz preferencje, ale przy dobrze dobranym systemie w takim ustawieniu kolumn (najlepiej poza szafką) nie powinieneś potrzebować suba... Nawet jeśli zdecydujesz się na podstawki... Ja mam bardzo podobny pokój, sprzęt mam ustawiony na dłuższej ścianie, naprzeciwko kanapa - kolumny Dynaudio DM 2/8 ustawione poza szafką na standach i mnie na pewno nie brakuje basu... tylko miejsca, żeby je jeszcze troszkę odsunąć od siebie... No, ale powody są wiadome... ;-)

Teoria głosi, żeby osiągnąć optimum odsłuchu kolumny wraz ze słuchaczem muszą utworzyć trójkąt równoboczny, oczywiście nie musisz chodzić z linijką, tylko poeksperymentować... Bass refleks odgrywa ważną rolę, chociaż to zależy od danych głośników, akustyki pokoju i głośności z jaką słuchasz muzyki...

O Dynaudio też znawcy mówią, że trzeba im dużo miejsca a u mnie nic nie dudni, przestrzeń też nie najgorsza... na moje ucho (i moich znających się kolegów - SŁYSZĄCYCH akustyków) jest bardzo dobrze... choć przy wzorcowym ustawieniu pewnie grało by jeszcze lepiej, ale ograniczają mnie warunki lokalowe... (i pewnie nie jestem jedyny z tym problemem)

Pozdrawiam

Witam serdecznie.

U mnie pojawił się identyczny problem (z płcią przeciwną).

Ja namówiłem małżonkę na węższy stolik TV po czym wstawiłem na niego monitory (B&W 602 s3). Już w zamyśle były statywy ale to wymagało czasu i negocjaji. Teraz kolumny stoją na statywach i jest cool, w rozstawie 2m (stereofonia na piątkę wbrew temu co czytałem na temat szerokości rozstawu wspomnianych kolumn).

Co do basu i innych wrażeń, nie sądzę by odległość od ściany tylnej coś zmieniała w tym przypadku, aczkolwiek odległość odsłuchu ma kolosalne znaczenie dla basu. Gra on w odległości 2,5m od pozycji kolumny, ale to może wynikać z akustyki pomieszczenia, w innych miejscach nie schodzi tak głęboko.

Pozdrawiam.

*****************...bo najważniejsza jest muzyka!!!...*****************

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.