Jump to content
IGNORED

Jak kupować audio KD bez wielkiej kasy?


MariuszJ

Recommended Posts

Jak kupować audio do KD przy ograniczonym budżecie? No właśnie - gros pytań na forum to pytania w stylu "czy mam kupić Kiepski Zestaw 1 czy Kiepski Zestaw 2?". Na marne poparcie ze strony forum pada argument "nie mam kasy na więcej" i jest to argument z którym polemizować nie można. Czy istnieje zatem droga małych kroków, po przebyciu której będziemy posiadać coś, za co nie wstyd nam przed sąsiadami? Czy istnieje droga pozwalająca nam zatrzymać się w pewnym punkcie, żeby albo odsapnąć, albo uświadomić sobie bezcelowość dalszego rozwoju?

 

Uznając, że sprawy wizji są tematem na odrębny wątek, moja propozycja co do audio jest następująca (przepraszam przy okazji, że piszę o rzeczach dla wielu oczywistych):

 

1. Zaczynamy bezwzględnie od źródła, jakim moim zdaniem powinien być stacjonarny odtwarzacz DVD. Oczywiście możliwy jest wariant z źródłem w postaci komputera czy xboxa, ale rozwiązanie to wydaje mi się mieć więcej wad niż zalet. Czy jesteśmy w stanie przy zakupie popełnić pomyłkę polegającą na niewyposażeniu naszego odtwarzacza w jakiś potrzebny później ficzer? Przy obecnym stanie rynku raczej nie. Minimum rozwojowe jakie jest nam potrzebne to cyfrowe wyjście audio i analogowe wyjście stereo, co jest absolutnym standardem. Jedynym ficzerem godnym rozważenia jest wsparcie dla divx, co było tu wielokrotnie rozważane. Majac źródło i np. TV możemy cieszyć się już obrazem dobrej jakości i kiepskim dźwiękiem. Odtwarzacz DVD bedzie w przyszłości udawał również odtwarzacz CD, nie obniżając specjalnie poziomu (na półce budżetowej).

 

2. Krok ten według proponowanego przeze mnie scenariusza to zakup kolumn na fronty KD oraz napędu do nich. Co do tej pierwszej sprawy, musimy pomyśleć - mamy tu wiele wariantów (co i jak dokładnie, w innych wątkach):

a) Dwa małe monitory - rozwiązanie najtańsze, ale narażające nas na brak niższego pasma (czasowo, do wykonania kolejnych kroków); monitory te mogą stać się później surroundami zestawu 5-głośnikowego (albo pozostać jako fronty).

b) Dwa małe monitory + subwoofer aktywny - pozwoli nam to uwalniać ulubione kilkadziesiąt Hz :-) Ze względu na proponowany przeze mnie za chwilę napęd, warto zadbać o to, by sub miał oprócz wejścia LFE także liniowe wejścia podwójne.

c) Duże monitory.

d) Podłogowce - przy odpowiednio potężnych w niskim paśmie można przemyśleć ominięcie konieczności nabywania subwoofera, choć pomysł ten będzie miał zapewne więcej przeciwników niż zwolenników.

Dopełnieniem kroku 2 będzie napęd - tu mam propozycję dość kontrowersyjną: proponuję jako tymczasowy napęd odkurzony/wyżebrany od wujka/kupiony na Allegro przedpotopowy wzmak/amplituner stereo. Kontrowersyjność polega między innymi na tym, że będzie to być może element na straty, nie do zagospodarowania. Jednak po pierwsze koszt jest znikomy, po drugie możemy go przekazać kolejnym podążającym podobnymi ścieżkami. Zysk jest oczywisty: już teraz słuchamy muzyki, dźwięk z filmów jest o kilka klas lepszy.

 

3. Nabywamy amplituner KD, zastępując tymczasowy napęd frontów. Zysku chwilowo nie słyszymy :-) W co powinien być wyposażony? Zaryzykuję, że znów ciężko teraz kupić takowy bez jakiegoś ważnego ficzeru. Możemy co najwyżej zastanowić się czy kiedyś bedziemy fundować sobie więcej głośników niż 5 i zainwestować w jakieś nowe bajerne subformaty DD czy DTS. Jak dla mnie, sprawa kontrowersyjna w kontekście tematu.

 

4. Kupujemy parę głośników w zależności od wariantu wybranego w kroku 2. Dokupujemy dwa małe monitory na surroundy albo 2 duże monitory/2 podłogowce na wymianę frontów. Amplituner ożywa, pojawia się kinowa przestrzeń :-) Większość amplitunerów ma możliwość konfiguracji bez głośnika centralnego, umiejętnie kierując tę część ścieżki na pozostałe głośniki.

 

5. Kupujemy centralny i uruchamiamy pełne 5.0 lub 5.1 jeżeli w tzw. międzyczasie nabyliśmy subwoofer.

 

6. Wymieniamy do końca świata co się da na coraz lepsze ;-)

 

Kupno (jeżeli nie wybraliśmy wariantu bez) subwoofera możemy umiejętnie wpleść między kroki 2-5.

 

Jeżeli macie ochotę pogadać na ten temat, prosiłbym o jedno: dajcie sobie spokój z dedykowanymi markami i modelami - jest o tym wystarczająco dużo w innych wątkach.

Link to comment
Share on other sites

ja zaczynałem 5 lat temu od 3(filmy w wypożyczalniach wtedy to był margines,o sklepach to już nie mówię)

jeszcze można dodać opcję cent. pre-out i wykorzystać głośniki z tv(niektóre miały całkiem przyzwoity dżwięk i

nie miały problemów z kierunkowością np mój stary Sony KVE29coś tamz mini subem na pleckach)

Dla zaczynających zabawę,twoje propozycje są rozsądne.

Link to comment
Share on other sites

"Emulacja" centralnego przez TV to rzeczywiscie podwariant, ktory warto rozwazyc po kroku 4. Być może trzeba będzie rozbebeszyc scarta, aby uzyc zarowno RGB jak i analogowego wejscia audio, ale moze (choc nie musi) byc fajniej. Dzieki.

Link to comment
Share on other sites

Ja proponuję trochę coś innego, zgodnie z zalecemiem jarekw. Przy zakupie frontów warto zastanowić się czy nie dokupić od razu centralnego. Faktycznie w późniejszym czasie może być ciężko dobrać centralny, który będzie w pełni współgrał ze sceną przednią. Zazwyczaj głośniki centralne do danego zestawu mieszczą się cenowo w koszcie jednego monitora, lub równie często jeden z monitorów przednich jest zalecany jako centralny.

Link to comment
Share on other sites

Od 2 lat marzę o kinie domowym. Ale nie popełniłem błędu i nie kupiłem byle czego. Zbieram cały czas na lepszy zestaw aby potem nie żałować zakupu, który powinien wystarczyć na X lat ( w miejsce X wstaw sobie odpowiednią ilość lat). Uzbierałem odpowiednią kwotę i mam zamiar kupić Denon AVR 1604 + Denon DVD 1400 i kolumny firmy Celestion. Myslę, że warto było poczekać te dwa lata! Miałem nadzieję, że w tym czasie wyłoni się pretrendent co do ( DVD Audio i SACD ). Niestety nic w tym względzie się nie ruszyło więc postanowiłem zakupić sprzęt, który odczytuje obydwa systemy. Sluchalem tego zestawu i jest dla mnie OK. I o to tutaj chodzi. Należy kupić sprzęt, na który nas stać ale też należy kupić sprzęt taki abypo zakupie nie żaloiwać wydanych pieniedzy. Bo np. kupisz sobie jakieś combo za 2000 PLN a potem pójdziesz do znajomego, który posiada trochę lepszy sprzet ( z lepszym dźwiekiem i o brazem) i będziesz żałował, że nie odlożyłeś trochę więcej kasy na coś innego. To jest moja opinia, do której doszedłem czytając to wspaniałe forum.I dziękuję tym, którzy mi pomogli w wyborze zestawu. Dziękuję tym, dzięki którym sie nie pospieszyłem i poczekałem na zakup lepszego zestawu!!!

Link to comment
Share on other sites

Co racja to fakt. Im bardziej ograniczony budżet tym lepiej się trzeba zastanowić nad zakupem, żeby nie wyrzucić pieniędzy w błoto. A ja prawie popełniłem ten błąd i kosztowałby 1800PLN (Philips LX710 - chyba jedyny zestaw z DD EX za tą cenę, ale co za pomyłka jeżeli chodzi o wykonanie, na szczęście sklep, w którym kupiłem przyjął go z powrotem i zwrócił całą kasę). Teraz jestem szczęśliwym posiadaczem Y2400 (różnica cenowa znaczna, poszły na to pieniądze przeznaczone na rzutnik, ale za to jaki dźwięk z Paradigmami Studio 40v.3). Warto poczekać i dołożyć. Teraz mam rok na zebranie kasy na surroundy i suba, ale poczekam.

 

Też na początku myślałem mam 2000 i chcę za to wszystko, nigdy więcej. Lepiej pozbierać jeszcze z rok i na serio kupić coś poważniejszego, nawet używany sprzęt z Allegro, ale nie brzęczący plastik.

 

BTW. Philips może by i nie był taki zły ale miał termorezystor sterujący wiatraczkiem dbającym o odpowiednie chłodzenie układów, a to po ok. 5min pracy powodowało wycie nie do zniesienia.

Link to comment
Share on other sites

Adamu->

 

Odpisałem w Twoim drugim wątku. Ale tutaj bardziej o dźwięku. Nie będę używał słownictwa typu za mało góry, wyraziste itp. bo nie ma pojęcia o co w tych wypocinach chodzi.

 

AudioCD -> słucham głównie rocka (Queen, Pink Floyd, Stonesi, Savatage itp.). Jeżeli ktoś kiedyś słyszał Savatage Christmas Eve Sarajevo to wie, że jest tam wszystko /gitara, orkiestra, perkusja i czego jeszcze człowiek sobie życzy w utworze instrumentalnym/ grając to wszystko przez Studio 40 po raz pierwszy usłyszałem ile tam faktycznie jest instrumentów i jak grają, po prostu fantastyczne, razem z żoną słuchaliśmy tego kawałka chyba ze 20 razy. W utworach wokalnych głos jest na prawdę rewelacyjnie zaznaczony, ale nie wybija się i nie dominuje utworu, wszystko pięknie zrównoważone.

 

KD -> scena otwierająca Gladiatora, ten zestaw po prostu umieszcza widza po środku pola walki. Powrót Króla, scena z poświęceniem Faramira, obrona Minas Tirith są wręcz rewelacyjne (a brakuje mi głośniczków surround). Sceny walk z Equilibrium są na prawdę dynamiczne. Przeglądając kolekcję DVD (oczywiście na razie tylko ulubione sceny) zauważyłem, że nie brakuje mi suba. Paradigmy rewelacyjnie radzą sobie z basami. Stąd decyzja o zakupie suba na samym końcu po skompletowaniu zestawu 7.0.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Nie chcę zakładać kolejnego wątku, a mój problem pasuje też tutaj. A więc:

 

Znajomy "nie zna się" (tak, jakbym ja się znał...) i pyta co ma kupić za 2500zł. No więc ja, zainspirowany esejem MariuszaJ, mówię mu, że nie Yamaha450+550+eltax universe ani nawet nie Pioneer + eltax universe, tylko najsamprzód wzmak + DVD + 2 kolumny (powiedziałem, komu ma podzękować :) no i wstępnie znalazłem trzy opcje:

 

1) NAD 312 + Denon 1750 (ależ on tani!) + tuner za 30 zł +

a) Wharfedale Diamond 8.4

b) Celestion F30 (nie znam zbyt dobrze)

c) Paradigm monitor 3 v3

d) KEF Q1

e) Koda av705 + sub sw 850 (jeśli byłby zdesperowany)

 

2) Koda av 6330 + DVD 630A + AV710 + SW 100B (jeśli byłby baardzo zdesperowany)

 

3) Panasonic S35 + Denon AVR-1705 +

a) Wharfedale Diamond 8.4

b) Celestion F30 (nie znam zbyt dobrze)

c) Paradigm monitor 3 v3

d) KEF Q1

e) Koda av705 + sub sw 850 (jeśli byłby zdesperowany)

ale ten ostatni parę groszy droższy.

 

Acha, bardziej do muzyki, niż do kina.

Osobiście wybieram rozwiązanie "1c" czyli NAD + Denon + Paradigm.

 

Jakieś sugestie?

Link to comment
Share on other sites

Chlopaki, psujecie watek, apelowalem o brak marek :-)

 

Ja sie wypowiem bezmarkowo - dobre DVD z 6-kanalowym analogiem, SACD i DVD-Audio + dobry wzmacniacz stereo z Allegro za 500zl + 2 pelnopasmowe monitory. To ja bym wybral - kierunek dalszej rozbudowy chyba oczywisty :-)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

                  wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!


Our website lives up to the displayed advertisements.
The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

 

Registered users can disable this message.