Skocz do zawartości
IGNORED

ZROZUMI(ałem)EĆ -- MAHLERA !!


Martin

Rekomendowane odpowiedzi

Martin

dzięki za recenzję, bo natrafiłem na tę płytę i rozważam zakup. A które z interpretacji Bouleza z serii mahlerowskiej uważasz za "czasem męczarnie"? Odsłuchiwałem 7 i 9 i mnie nie zachwyciły. Ale na pewno nie jestem znawcą Mahlera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do: --> Papkin

 

Męczarnie to z pewnoscią: III jest straszna , V też , IV w dużej mierze też. Das Lied von der Erde tez jest very kiepskie. VI dość mechanicznie ale trzyma się w miarę kupy. Ładnie zagrana IX , ładnie zagrana I, no i II. VII ot taka sobie, ani w prawo ani w lewo. Oczywiscie wszystkie nagrania cechuje duża precyzja i świetny poziom nagrania ale to za mało ... a tak naprwdę w sekrecie Ci powiem że to co Boulezowi wybitnie wyszło to ... Bartoka - Bluebeard's Castle ;-)

 

Na Bruknera się jeszcze nie nawróciłem. Ale przede mną komplet z Chailly'm - może zmienię zdanie, choć nic na to nie zapowiada.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Idiotów podobno nie ma aż tak wielu na świecie, ale ich niewątpliwym sukcesem jest, że tak się sprytnie rozstawili, że spotkasz ich na każdym kroku..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie pocieszyłes. Mam VII i IX i słuchając ich nie odczywałem wielkich męczarni. W IX intersujące, choć odstające od tradycji, jest Rondo i dość ciekawy finałowe Adagio. VII trochę gorsza, tak jak napisałeś - taka sobie, ale do przyjęcia. A tych "męczących" nie słuchałem i teraz raczej nie bedę po nie sięgał.

W tzw. międzyczasie przesłuchałem IX pod Klempererem z New Philharmonia 1967, bo tylko tonagranie jeszcze mam i pomimo pomysłów Bouleza ~90 minut z Klempererem minęło szybciej niż 80 z Boulezem.

A co do Bouleza - Bartoka mam tylko "Cudownego mandaryna" - muszę do niego wrócić. A "Zamek" to pod Boulezem jest suita?

Dla mnie b. ciekawą interpretacją Bouleza jest "Fantastyczna" Berlioza z Clevlendczykami. W niej rzeczywiscie "wziął wszystkich za pysk". Żadnych romantycznych ckliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

Dla odmiany zaproponuję nagranie już "historyczne". 5 Mahlera pod Barbirollim. Ciekawie zagrana symfonia, aczkolwiek słychać, że jest to stare nagranie. Teraz Mahlera gra się inaczej. Co cechuje Barbirollego? Całość jest zbalansowana, muzycy nie eksponują kontrastu pomiędzy poszczególnymi częściami. Czasami mi to przeszkadza a czasami wręcz przeciwnie. Pomimo tego "złagodzenia" muzyka nie jest monotonna ponieważ Barbirolli dba o szczegóły. Warto posłuchać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w weekend wezmę się za to zadanie domowe. Mam tę płytke, ale nie pamiętam wykonania. I do kompletu trzeba by było obejrzec "Śmierć w Wenecji" - czwartek "GW".

A propos: kto gra tam to piękne Adagietto?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawdopodobnie chodzi o tę płytę:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

jest jeszcze z inną okładką, ale opis ten sam:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadaie domowe odrobiłem. Barbirolli jest jakby to powiedziec, taki domowy, choć nie kameralny. Po kilku krokach marsza załobnego ma się wrażenie, że idzie się razem z jakimś przyjacielem, budzi zaufanie. Przesłuchałem też "V" pod Ozawą z Bostończykami i jest to tylko rzetelne wykonanie. Kiedyś podobało mi się, ale jednak oddaję głos na Barbirollego. Mam z nim też "VI" ale na razie brak czasu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Dzień dobry

Zobaczyłem tę fotkę i nie mogłem jej nie wkleić w tym wątku ...tymbardziej, że właśnie z niecierpliwością oczekuję na zamówiony boks z combem Mahler/Bernstein (vol.II).

 

Podpis pod zdjęciem:

"Leonard Bernstein Conducting Boston Symphony

Conductor Leonard Bernstein at the climax of Mahler's Resurrection symphony performed by the Boston Symphony in Lenox, Massachusetts.

Date Photographed: July 8, 1970"

 

szamańskie, prawda?

:-)

pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok później...

Chciałem uzyskać porady znawców muzyki Mahlera

Który box Bernsteina jest wartościowszy (lepszy) z Sony czy DG?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-1329-100002907 1200761540_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DG. To zestaw referencyjny. Drogi ale gdzieś w UK była promocja. Wiele nagrań Live. Nie pamiętam czy wszystkie? Niezwykła ekspresja, dynamizm i kontrasty. Ale na początek polecam Rattla z CBSO. Komplet za 100 pln. Bardzo dobry. Sony to jak ktoś zbiera Mahlera.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w Filharmoni Narodowej była 6 symfonia Mahlera, dyrygował Jerzy Semkow. Słuchałem w radiu, bardzo dobre wykonanie, bardzo dobra akustyka, czuć było pełną ekspresję tego dzieła. Był ktoś ze stoliczan wczoraj w FN na tym dziele?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arek67, 19 Sty 2008, 21:44

 

>DG. To zestaw referencyjny. Drogi ale gdzieś w UK była promocja. Wiele nagrań Live. Nie pamiętam

>czy wszystkie? Niezwykła ekspresja, dynamizm i kontrasty. Ale na początek polecam Rattla z CBSO.

>Komplet za 100 pln. Bardzo dobry. Sony to jak ktoś zbiera Mahlera.

 

Dzięki za podpowiedź na początek z boksów wybrałem Riccardo Chailly teraz chciałbym z czymś to porówniać, mam wprawdzie pojedyncze nagrania Bersteina, Abbado, Signoppolego, Bouleza ale czuję że komplet symfonii w wykonaniu Bersteina to mogło być to czym można długo się delektować.

 

A jak dziś było w FN?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja zbieram... i co? Wcale tego boxu Sony bym tak łatwo nie dyskredytował, choć z pewnością technicznie ustępuje późniejszym nagraniom dla DG. Każdy z nich ma swoje mocne i słabsze strony. Box Sony to nagrania z New York Phlharmonic, DG to 3 orkiestry: New York - 2,3 i 7 symfonia, Wiedeńczycy - 5,6,8 i 10, no i Royal Concertgebow - 1,4 i 9. I tu i tu są wykonania świetne i takie mniej świetne, ale mieć warto...

Warto akurat w tym wypadku poczytać trochę rezenzji na amazon.com , niektórzy rzeczywiście wiedzą tam o czym piszą - dokładnie odpowiadając na Twoje pytanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pp, mam ten box Bernsteina dla DGG, jest całkiem niezły, z tym że zupełnie mi się nie podoba jego pierwsza. Dla mnie w pierwszej bezkonkurencyjny jest Kubelik. Bernstein traktuje ją zbyt sieriozno. W ogóle nie przyjmuje do wiadomości faktu, że np. temat marsza żałobnego to ówczesna piosneczka typu "Pije Kuba do Jakuba" i8dyryguje to tak smutno, jakby mu najlepszy przyjaciel umarł. W rzueczywistości Mahler opisuje tu powrót do domu po suto zakrapianej zabawie. Kubelik zrozumiał to podwójne dno i nawet obój u niego jest ironiczny

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W FN dzisiaj było na 4. Trochę dłużyzny, Semkow nie do końca budował dobrze napięcie. Poczatek tempo ok. czyli nie za szybko ani wolno. Ale potem trochę chyba się pogubił. Ładne Adagio i ciekawy finał. Ale jak to powiedział Gutten po koncercie można by to skrócic do 40 min i byłoby ok. Także tempo i napięcie czyli dramaturgia to podstawa tego dzieła. VI Bouleza z wiedeńczykami jest dla mnie wyznacznikiem. Taka niesamowicie "mechaniczna ekspresja":)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Byłem w piątek i mam zupełnie inne odczucia. Dałbym za wykonanie 5+.

Semkow znakomity, ile ten człowiek ma siły.

Na zakończenie owacja na stojąco.

Ciekawe czy była taka różnica między piątkiem i sobotą?

Mało napisaliście o 6 pod Witem na płycie Naxos.

Maesrto Wit był w piątek i widziałem że zadowolony z wykonania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do: --> pp

 

Witaj, pozwolisz, że własne zdanie wtrące - może to Cię naprowadzi ...

 

Otóż więc - żeby słuchac Mahlera pod Bernsteinem niezbędne jest posiadanie (stety czy niestety) obydwu boksów. I tak naprawdę wspaniały komplet stworzą dopiero złozone symfonie z tych obydwu boksów ... Oczywiscie to tylko moje zdanie, ale nie sądze żebym się wiele mylił ;-)

 

kiedyś pociąłem, ale i teraz również "pociąłbym" te boksy w nastepujacy sposób:

 

I - DeutscheGrammophon

II - wolę Sony niz DG

III - Sony !!!!!!!

IV - chyba wolę Sony od DeutscheGrammophon (jest jakby ciut bardziej melodyjna)

V - DeutscheGrammophon

VI - wolę DeutscheGrammophon ale Sont tez jest bardzo OK

VII - Sony

VIII - tez w sumie Sony

IX - Sony

 

I to by było na tyle jeśli chodzi o te boxy ... ie wybrałbym pojedynczo zadnego z nich ;-)

 

Pozdrawiam Cię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Idiotów podobno nie ma aż tak wielu na świecie, ale ich niewątpliwym sukcesem jest, że tak się sprytnie rozstawili, że spotkasz ich na każdym kroku..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martin, 20 Sty 2008, 10:47

 

>do: --> pp

>

>Witaj, pozwolisz, że własne zdanie wtrące - może to Cię naprowadzi ...

>

>Otóż więc - żeby słuchac Mahlera pod Bernsteinem niezbędne jest posiadanie (stety czy niestety)

>obydwu boksów. I tak naprawdę wspaniały komplet stworzą dopiero złozone symfonie z tych obydwu

>boksów ... Oczywiscie to tylko moje zdanie, ale nie sądze żebym się wiele mylił ;-)

>

>kiedyś pociąłem, ale i teraz również "pociąłbym" te boksy w nastepujacy sposób:

>

>I - DeutscheGrammophon

>II - wolę Sony niz DG

>III - Sony !!!!!!!

>IV - chyba wolę Sony od DeutscheGrammophon (jest jakby ciut bardziej melodyjna)

>V - DeutscheGrammophon

>VI - wolę DeutscheGrammophon ale Sont tez jest bardzo OK

>VII - Sony

>VIII - tez w sumie Sony

>IX - Sony

>

>I to by było na tyle jeśli chodzi o te boxy ... ie wybrałbym pojedynczo zadnego z nich ;-)

>

>Pozdrawiam Cię.

 

Serdeczne dzięki za poradę.

Potwierdziłeś to co wczoraj wyczytałem za poradą daGambusa w opiniach posiadaczy boxów na amazonie.

Już wiem co zrobię :)))

 

Dziękuje raz jeszcze

 

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ubiegły piątek miałem przyjemność wsłuchiwania się w dźwięki V Symfonii Mahler'a, poprowadzonej przez Maraka Pijarowskiego wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej. Czy ktoś z szanownych forumowiczów

również miał sposobność bycia na tym koncercie? Może jakieś komentarze odnośnie partii trąbki w pierwszej części tejże symfonii :) ?

 

Pozdrawiam, GJ

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeegorz J. > Skoro, w przeciwieństwie do nas, Ty miałeś przyjemność być na tym koncercie, podziel się z nami proszę wrażeniami.

Marka Pijarowskiego pamiętam z "okresu wrocławskiego", ciekawym właśnie jak go znajdujesz dzisiaj i to w dodatku w tak wymagającym repertuarze mahlerowskim.

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc poprawkę na to, iż był to mój pierwszy Mahler na żywo, mogę w tym miejscu przytoczyć słowa naszego forumowego kolegi, dotyczące skrócenia czasu dzieła (interpretacji) bez uszczerbku na jego całościowym artyźmie, co i w przypadku piątkowego koncertu mogłoby być zabiegiem chociażby w minimalnym stopniu pożądanym. Dla przykładu: 4 część (Adagietto) trwała ponad 11 minut. Broń Boże, nie staram się zanegować lub chociażby umniejszyć słuszności

tejże interpretacji rzeczonej części, bo ani nie mam ku temu kwalifikacyjnych podstaw, ani tak ogromnej ilości bezkrytycyzmu w swych poglądach muzyczno - słuchowych. Jednakże ucho przyzwyczajone do żwawszych temp (np. Erich Leinsdorf - 8'30") doznawało pewnego dysonansu poznawczego. Wydaje mi się, że takie rozwleczenie, chociaż w historii wykonań nie najdłuższe - pan Haitink potrzebował na tą cześć 14 minut - w pewnych momentach powodowało zatracanie śpiewności i lekkości tego małego adagia.

To co mnie jednak najbardziej zawiodło tego wieczoru, to solowa partia trąbki rozpoczynająca pierwszą część, a w niej swoistego rodzaju "kiks" pozostawiający duży niesmak, utrzymujący się w dalszych minutach tego zacnego dzieła.

 

Pozdrawiam, GJ

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z szanownych mahlerowców miał już przyjemność zapoznania się z kompletem symfonii pod Chailly'm i zechciałby podzielić się pierwszymi wrażeniami?

 

Pozdrawiam, GJ

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do --> Grzegorz J:

 

od dawna posiadam, czesto słucham ... niestety nie wystarczy mi czasu dzisiaj żeby coś popisac więcej, ale wrócę po weeknedzie do tematu mam nadzieje w wolnej chwili. ... Generalnie żeby jednak kilka choć słów skreślić to powiem tak : wiele symfonii zagranych naprawde doskonale, wspaniałe brzmienie orkiestry, wstrzemięzliwe i dość mocno wywazone. Tempa, że tak powiem - właściwe. Mało efekciarstwa duzo muzyki i zrozumienia tematu, dodatkowo ciekawostką jest jakby wieksza spiewnośc frazy u Chailly co dodatkowo nadaje dyskretny urok temu wydaniu. Dodajmy tez że poziom nagrania jest doskonały - to tak w kwestii technicznej. Generalnie więc, szczerze polecam bez wiekszych zastrzeżeń.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"...Idiotów podobno nie ma aż tak wielu na świecie, ale ich niewątpliwym sukcesem jest, że tak się sprytnie rozstawili, że spotkasz ich na każdym kroku..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

czy ktoś z szanownych mahlerowców orientuje się czy poniższe płyty to dwie identyczne realizacje:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

???

 

Pozdrawiam, GJ

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.