W 2018 roku na 25 lecie Firmy Cayin Audio odbyła się premiera flagowego DAPa N8 HR-Player. Namieszał on trochę w branży przenośnych odtwarzaczy audio, a to za sprawą dwóch stopni wyjściowych, dających słuchaczowi możliwość wyboru trybu pracy jako tranzystor lub lampa. Jednak jak to z flagowcami bywa cena dla większości z nas, jest zaporowa, bo około 15 tyś. Po dwóch latach Cayin postanowił wykorzystać technologię lampową w młodszym i tańszym bracie flagowca N3Pro.
Jak przystało na Firmę Cayin, wszystko jest idealnie dopracowane, odtwarzacz otrzymujemy w eleganckim czarnym pudełku, a w komplecie dostajemy: szkło hartowane na wyświetlacz, silikonowe etui, wysokiej klasy kabel USB -C do transmisji danych i ładowania.
Użytkownicy mają również możliwość zakupu szmaragdowego etui, wykonanego z nabłyszczanej skóry, obszytego żółtą nicią. Na spodzie jest wytłoczony napis Cayin, symbol N3Pro oraz aluminiowa kratka, zapewniająca dodatkowe chłodzenie. Trzeba przyznać, iż skórzane etui wygląda bardzo elegancko.
N3Pro jest zdecydowanie mniejszy i lżejszy zarówno od modelu N8, jak i N6II.
Jego wymiary to 115 × 63,5 × 18,9 mm i waga zaledwie 195 g. Dap leży bardzo wygodnie w dłoni. Obudowa wykonana jest z czarnego aluminium. Ekran jest dotykowy o przekątnej 3,2 cala i rozdzielczość 480×360 pikseli. Poniżej znajduje się okienko lamp próżniowych, które świeci się, gdy używasz triody lub trybu ultralinearnego. Na samym dole znajduje się przycisk, który świeci różnymi kolorami, wskazując częstotliwość próbkowania aktualnie odtwarzanej ścieżki, pomarańczowy do kompresji stratnej, żółtegy - 44,1 K / 48 kHz, zielonegy - 88,2 / 96 kHz, niebieski - 176,4 / 192 kHz, fioletowego - 352,8 / 768 kHz i biały dla nagrań DSD.
Tył obudowy jest szklany, błyszczący i niestety łatwo się „palcuje” brudzi. Na lewym boku znajduje się tylko slot na kartę micro SD max 1TB. Na prawym boku mamy pokrętło głosnosci w złotym kolorze, które jednocześnie pełni funkcję włącznika. Poniżej znajdują się trzy przyciski funkcyjne, do sterowania muzyką, również w kolorze złotym. Na dolnym boku znajduje się gniazdo usb, wyjście liniowe 3,5 mm, wyjście słuchawkowe 3,5 mm oraz gniazdo 4,4 mm, które jest zarówno słuchawkowe, jak i liniowe.
Cayin N3Pro wykorzystuje podwójne chipy AK4493EQ, dzięki czemu możliwe jest przesyłanie danych w formacie Linear PCM do 32 bitów i 384 kHz oraz DSD do DSD256. Każde z wyjść DAP przechodzi równolegle przez filtr dolnoprzepustowy i wzmacniacz słuchawkowy, co pozwala na eliminację szumów w trybie wspólnym i redukcję przesłuchów. Ponieważ różnicowy wzmacniacz słuchawkowy generuje różnicę między sygnałami gorącymi i zimnymi, moc wyjściowa i separacja kanałów znacznie się zwiększają. W związku z tym N3Pro jest w stanie dostarczyć oszałamiające 800 mW (przy 32 omach) na zbalansowanym wyjściu słuchawkowym 4,4 mm, jednocześnie emitując skromne 220 mW i 110 mW (odpowiednio dla 150 omów i 300 omów). To imponujące jak na odtwarzacz tej wielkości.
Dwie dopasowane miniaturowe lampy Raytheon JAN6418 klasy wojskowej tworzą sekcję lampową DAPa.
Aby przezwyciężyć efekt mikrofonowy, Cayin sprytnie opracował specjalną, niestandardową silikonową obudowę, jako część systemu zawieszenia. Ogranicza to wpływ uderzeń i wibracji na pożądaną ścieżkę sygnału.
N3Pro obsługuje koncentryczne S / PDIF, a także USB Audio zarówno dla DAC, jak i transportu. N3Pro może również kontaktować się ze światem zewnętrznym za pośrednictwem Bluetooth i WIFi. Niestety funkcjonalność WIFI jest ograniczona, w zasadzie za jego pomocą możemy wykonać tylko aktualizację OTA lub importować pliki z muzyką, zapomnijmy o UPNP czy DLNA. Bluetooth opiera się na module 5.0, który obsługuje LDAC, a także SBC i AAC, a tym samym dupleks Bluetooth do 24 bitów i 96 kHz i z powodzeniem możemy go wykorzystać do streamingu muzyki z Tidala czy Spotify.
N3Pro jest wyposażony w baterię 4100 mAh, która zapewnia 11 godzin odtwarzania z trybu półprzewodnikowego 3,5 mm lub 9 godzin z trybu próżniowego 3,5 mm lub zbalansowanego 4,4 mm.
N3Pro jest wyposażony w baterię 4100 mAh, która zapewnia 11 godzin odtwarzania z trybu półprzewodnikowego 3,5 mm lub 9 godzin z trybu próżniowego 3,5 mm lub zbalansowanego 4,4 mm.
Zamiast Androida producent stworzył swój, prosty i udany system operacyjny, który nazywa się Cayin OS.
Obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna, na ekranie głównym kategorie są podzielone na: Foldery, Lista, Utwory, Artysta, Albumy i Gatunek.
W rozwijalnym górnym pasku mamy skróty do podstawowych ustawień: regulację wzmocnienia, wybór trybu pracy wzmacniacza (tranzystor lub lampy), przełącznik między wyjściem słuchawkowym lub liniowym, kodowanie DSD, włącznik bluetooth, oraz wybór DAC lub USB. Przesuwając palcem od dołu, uzyskamy dostęp do dodatkowych ustawień muzyki oraz ustawień systemu. Warto zwrócić uwagę na ustawienie trybu wyjściowego DSD, filtry cyfrowe PCM i filtr DSD. W opcjach mamy również do wyboru język polski, niestety brak jest polskich znaków, przez co wychodzą różne „krzaczki”.
Przejdźmy do tego, co najlepsze, jest w N3 Pro i co sprawia, że wyróżnia się na tle innych DAPów, czyli do dźwięku, a mianowicie mamy tu do wyboru 3 różne sygnatury: Solid State, Tubes Triode i Tubes Ultralinear.
W trybie tranzystorowym Solid State, mamy neutralną, zrównoważoną barwę, dużo energii w muzyce, bas schodzi nisko, instrumenty są dobrze odseparowane. Zasadniczo całość dźwięku jest dobrze kontrolowana, bez zbędnego ocieplania, dobrze prezentują się rockowe kawałki, elektronika, funk.
Włączając tryb Triode, od razu słyszymy różnicę, słodka, miękka i delikatna barwa, pełna i gęsta bryła dźwięku, ciepło i naturalność od góry do dołu. Scena dźwiękowa staje się tutaj absolutnie ogromna jak na DAP, jest zarówno szeroka, jak i głęboka, ze spektakularnym obrazowaniem. Idealne strojenie do wokali, jazzu, gitary klasyczne i akustyczne, solówki Antonio Forcione brzmią rewelacyjnie.
No i na koniec Ultralinear, szeroka, napowietrzona scena kosztem słodyczy z trybu Triode, ale za to zyskujemy szybsze rozpady i ogólne zwiększenie dynamiki, wszystko staje się szczuplejsze, jaśniejsze i bardziej przewiewne, a jednocześnie możemy wychwycić z muzyki więcej szczegółów, dla mnie był to idealny przekaz do muzyki nowoczesnej, rapu i metalu.
Jeśli chodzi o dopasowanie N3Pro do słuchawek to, brzmiał dobrze ze wszystkimi, z którymi go testowałam: Hifiman Sundara, MrSpeakers Aeon Flow Open, Aune E1, FiiO FH1S. To właśnie zasługa możliwości wyboru trybu lampowego lub tranzystorowego, możemy dopasować dżwiek do własnych upodobań i uzyskać odpowiednią barwę.
Jako DAC Cayin jest bez problemu rozpoznawany przez Windows i Linux, współpracuje z Roon.
Cayin N3Pro to świetny DAP zaprojektowany, skonstruowany i dopracowany w każdym szczególe, gdyby jeszcze miał Tidala na pokładzie, byłby dla mnie idealny.
Dziękuję Firmie Audiomagic.pl za udostępnienie sprzętu do testów.
Cena: 2490,- PLN
Małgorzata Rutkowska-Mamica
Specyfikacja:
DAC: AK4493EQ x 2
Wersja Bluetooth: BT v5
Bateria: 3.7V 7000 mAh
Wyświetlacz: IPS 3.2'' (480 x 360)
Lampa: Raytheon JAN6418 x2
Wymiary: 115,2 x63,5 x 18,9 mm
Waga: 195 g
Obsługa kart SD: do 1 TB
Wspierane formaty: WAVE, AIF-AIFF, FLAC, ALAC, APE (Fast, Normal High, Extra High), WMA Lossless, WMA, MP3, AAC, OGG